İstanbul enflasyonu zirveye çıktı

İstanbul enflasyonu zirveye çıktı

Sağlıkta şiddeti konuşacak 200 vekil bulunamadı, Meclis toplanamadı / Cemevi saldırılarında gözaltı sayısı ikiye yükseldi, Soylu, "Planlı provokasyon" dedi / Merkez Bankası Kavcıoğlu’nun sözleri tartışılıyor: Suç duyurusu niteliğinde / İstanbul'da enflasyon yüzde 100'e yaklaştı, 1998'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı / İlk tahıl gemisi yola çıktı: 26 bin ton mısırla Lübnan'a gidecek... Gündemin tüm gelişmeleri bültende...

2 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

TBMM sağlık çalışanları için toplanamadı: Gerekli çoğunluk sağlanamadı

CHP, 'sağlık çalışanlarına yönelik şiddet’i görüşmek üzere 120 milletvekilinin imzasıyla Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Toplantının yapılabilmesi için 200 milletvekili gerekiyordu.

Meclis genel kurulu dün saat 15’te açıldı. Ancak yeter sayıya ulaşılamadığı için görüşmeler yapılamadı. Meclis’e CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti vekilleri geldi.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP’nin şov yaptığını savunarak toplantıya katılmayacaklarını açıklamıştı.

MHP de konunun CHP tarafından istismar edildiğini öne sürmüştü.

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş da “Önerilerimizi sormamasını talihsizlik olarak değerlendiriyoruz” diyerek Meclis görüşmelerine katılmayacağını duyurmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’in toplanamamasına tepki göstererek "Hepimiz görevimizi yaptık ama parlamentoyu işlevsiz kılan iki organ, iki temel kurum yani AK Parti ve MHP gelmedi. Dolayısıyla bundan sonra olacak bütün negatif olayların sorumlusu da onlardır" dedi.

Hemşirenin burnunu kırdı, ifadesi alınıp serbest bırakıldı

Bu arada sağlıkta şiddet olayları hız kesmiyor. Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Fatih Devlet Hastanesi'nde görevli hemşire Önder Gürel (29) hasta yakını Murat Olgun'un saldırısına uğradı. Gürel'in kafatası ile burnunda kırık oluşurken, gözaltına alınan saldırgan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aysel Tuğluk'a duruşma eziyeti

HDP eski eş genel başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê davasının 15. duruşmasının 5. oturumu Sincan Cezaevi Kampüsündeki Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etti.

Mahkeme heyeti, demans hastası HDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un sSEGBİS’le salona bağlanmasına karar verdi. Aysel Tuğluk’un “kendimi savunabilecek durumda değilim” dedi. Ancak mahkeme heyeti sorular yöneltti. Tuğluk ise “Ne zaman olmuş, ne olmuş hiçbir şey bilmiyorum ki. Nasıl yargılandığımı bilmiyorum” dedi.

Avukatları ise duruma itiraz ederek Tuğluk’un adli tıp kurumu raporlarında da belirtildiği üzere demans hastası olduğunu söyledi.

Heyet soru sormaya devam edince sanıklardan Gültan Kışanak “Avukatını bile tanımayan bir kadına soru sormaya devam ediyorsunuz. Saygı duyun” dedi.

Soylu: Planlı provokasyon

Muharrem Ayının birinci gününde 3 Cemevine yönelik saldırılarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Birliğimizi hedef alan bu 'Planlı Provokasyon' en ağır şekilde cezalandırılacaktır” dedi.

Ankara’da Alevilere yönelik yapılan saldırıların ardından Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir, "Biz Aleviler olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin bizzat kendisiyiz. Ne bu oyuna geliriz ne de kardeşliğimize göz dikenlere fırsat veririz. Bu böyle bilinmelidir" dedi.

Bakan Özer: Öğrencilerimizin yüzde 97'si istedikleri okullara yerleşti

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas 1'inci nakil sonuçlarının 'meb.gov.tr' ve 'sonuc.meb.gov.tr' adreslerinden erişime açıldığını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tercih yapan öğrencilerin yüzde 95'inin istedikleri okula yerleştiğini belirtti. Bu oranın, yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda yükseldiğine dikkat çeken Özer, "1'inci nakil dönemi sonunda, tercih yapan öğrencilerimizin yüzde 97'si istedikleri okullara yerleşti" dedi.

EKONOMİ

Merkez Bankası Kavcıoğlu’nun sözleri tartışılıyor: Suç duyurusu niteliğinde

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu 29 Temmuz'da katıldığı İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmanın yankıları sürüyor.

AKP MKYK üyesi Metin Külünk, Kavcıoğlu'nun sanayicilere yönelik "Ucuz kredilerle döviz alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde" açıklamasının suç duyurusu niteliğinde olduğu, şirket bilgilerinin kamuoyuyla paylaşılması çağrısını yaptı.

Kavcıoğlu'nun, “Şirketlerin yurtdışında kayıtsız 500 milyar doları var deniyor. Yüzde 90’ı yalan olsa yüzde 10’u doğru olsa 50 milyar dolar” sözleri de tartışma konusu oldu. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, şu yorumu yaptı:

“Duyumlarla mı hareket edeceğiz? Merkez Bankası Başkanı’nın böyle bir bilgisi var ispatlasın. Yasal olarak harekete geçsin ve bozdurtsun bu parayı. Bir Merkez Bankası başkanının bunu söylemesi çok garip” dedi.

İstanbul'da enflasyon rekor kırdı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) temmuz ayına ilişkin fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre İstanbul'da perakende fiyatlar temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 99,11 artış kaydetti. Aylık değişim ise yüzde 4,09 olarak kaydedildi. Böylelikle endekste yıllık değişim Şubat 1998'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

TZOB açıkladı: Fiyatı en fazla düşen ve artan ürünler: Limon şampiyon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, temmuz ayında fiyatı en fazla artan ürünün markette limon, üreticide kuru soğan; fiyatı en fazla düşen ürünün ise markette ıspanak, üreticide kuru kayısı olduğunu belirtti.

CHP'den zam raporu: Mazotta yüzde 233, benzinde yüzde 185 fiyat artışı

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin hazırladığı rapora göre; son bir yılda bebek bezinin adedi yüzde 172, ayçiçek yağı yüzde 160 ve şeker fiyatları yüzde 320, beyaz peynir fiyatları yüzde 143 oranında arttı.

Geçen yıl 6,43 lira olan 1 kilogram ekmeğin fiyatı bu yıl 20 liraya yükseldi.

BOTAŞ'tan elektrik üretim amaçlı doğalgaza yüzde 10 zam

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaza yüzde 10 zam yaptı. Elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğalgazın fiyatı 13 bin 750 liraya yükseldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, zamma tepki göstererek son bir yılda elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaza yüzde 567 zam geldiğini söyledi. Akın, “ Plansız programsız ve Rusya’ya göbekten bağlı bir enerji politikası ile enerjiyi yönetmeye çalışıyorlar” eleştirisini dile getirdi.

Erdoğan 54 TL olarak duyurmuştu: TMO fındık fiyatını düşürdü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ordu'da fındık fiyatını kalite belirtmeden 54 lira olarak açıkladı. Böylece fındık fiyatı dolar bazında daha önceki yılların altında kaldı. Geçen yıl fındık fiyatı 3.15 dolar, 2020'de ise 3.29 dolar olarak belirlenmişti.

Fındık fiyatlarına ilişkin bir açıklama da Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) geldi. TMO'ya göre kilogram fındık fiyatı; Giresun kalite için 53 TL, levant kalite için 52,00 TL, sivri kalite için ise 51 TL olarak belirlendi.

Aşa: 10 bin liralık evlerin kirası 2023'te 6-7 bin liraya düşecek

Fahiş kira artışları gündemdeyken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “İddia ediyorum ki bu sene sonunda satılıklarda da kiralıklarda da düşüş başlayacak. 2023'te 10 bin TL'lik evlerin 6-7 bine, en kötü 8 bine düştüğünü göreceğiz" dedi.

İddia: 10 TL madeni para olacak, 500 ve 1000 TL’lik banknotlar basılacak

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, yüksek enflasyon, Türk Lirası’nın değer kaybı ve dövizdeki yükseliş nedeniyle artan madeni para maliyetlerinin Merkez Bankası’nı harekete geçirdiğini belirtti.

Yalım’ın iddiasına yeni 500 ve 1000 liralık banknotların basılması, 2.5 lira, 5 lira ve 10 liranın demir para olması için çalışmalar yapılıyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İlk tahıl gemisi yola çıktı: 26 bin ton mısırla Lübnan'a gidecek

Tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında ilk gemi yola çıktı. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, mısır yüklü geminin dün Odesa Limanı'ndan hareket ettiğini açıkladı.

26 bin tondan fazla mısır taşıyacak olan gemi, bugün Türkiye karasularına ulaşacak. Burada yapılacak denetimden sonra Lübnan'a hareket edecek.

NYT: ABD Dışişleri Bakanlığı Rusya'yı 'terör sponsoru' ilan etmeye çekiniyor

New York Times’da yayımlanan bir haberde ABD Senatosu'nun Rusya'nın "terör sponsoru" ilan edilmesi için oybirliğiyle karar aldığı belirtildi. Haberde bağlayıcı olmamasına rağmen ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bu kararı uygulamaya "çekindiği" aktarıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın "terör sponsoru" ilan edilmesi için Batı ülkelerine çağrıda bulunmuştu. Benzer bir çağrı, Rusya'nın gaz akışını kestiği Letonya'dan da da gelmiş, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkēvičs, "Avrupa Birliği, Rusya'yı terörizmin sponsoru olarak görmeli, vatandaşlarına turist vizesi yasağı uygulamalı" çağrısı yapmıştı.

Çin'den ABD'ye yeni gözdağı: Pelosi Tayvan'a giderse ordumuz bir kenarda oturmaz

ABD ile Çin arasında, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya ziyaretinde Tayvan'a da gideceği söylentisiyle patlak veren yeni gerilim dinmiyor. Pelosi'nin programında yer almamasına rağmen Tayvan'ı ziyaret edeceği, önce The China Times gazetesi, ardından CNN kanalı tarafından duyuruldu.

Pelosi'nin önceki gün açıklanan resmi gezi programında Tayvan yer almasa da, Çin'den yeni bir gözdağı geldi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian "Pelosi'nin adayı ziyaret etmesi halinde Çin ordusunun bir kenarda sessizce oturmayacağını" söyledi.

Pekin yönetimi Tayvan’ı ayrı bir ülke olarak tanımayıp kendi parçası olarak görüyor.

Kosova'da Sırpların tepkisine neden olan uygulama ertelendi

Kosova, ülkede ağırlık olarak Sırpların yaşadığı kuzey bölgesinde tansiyonun yükselmesine yol açan yeni sınır geçişi düzenlemesinde geri adım attı. Yeni düzenleme, Kosova'ya Sırp kimlikleriyle giren kişilerin ülkede kalacakları süre boyunca geçici bir belge taşımalarını öngörüyordu. Ayrıca Kosova'da yaşayan Sırbistan plakalı araç sahiplerinin de iki ay içinde Kosova plakası çıkarması şart koşuluyordu.

Asya'da maymun çiçeğinden ilk ölüm

Bugüne dek Afrika dışında nadiren görülen ancak son dönemde dünya çapında yayılması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 'acil durum' kategorisine alınan maymun çiçeği virüsü, Avrupa ve Latin Amerika'nın ardından Asya'da da ilk kez can kaybına yol açtı. Hindistan'ın Kerala eyaletinde 22 yaşındaki bir erkeğin cumartesi günü maymun çiçeği virüsü nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

KISA DALGA’DAN

ABD ve Avrupa’dan gelen faiz artışları kararları küresel ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Dünyadaki enflasyonist dalga etkisini artırıyor.

Türkiye’de faiz oranları sabit tutuluyor, enflasyon artıyor. Ekonomi Sohbetlerinde Mühdan Sağlam uzmanı Dr. İlhan Döğüş’le ekonomideki son durumu konuşuyor.