KPSS'nin en zor sınavı

KPSS'nin en zor sınavı

KPSS skandalı büyüyor, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, “ Problemli bir durum var gibi..." dedi. CHP sordu: Sorular internette satıldı mı? / En büyük kayıp İstanbul'dan: 'Hekimler göçü'nde temmuz ayında rekor kırıldı / Enflasyon TÜİK’e göre yüzde 79.6, ENAG’a göre yüzde 176.4 /

4 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

KPSS skandalı büyüyon

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda sorulan soruların Yediiklim Yayınları'nın deneme sınavlarından aynen alındığı iddialarıyla başlayan skandal büyüyor.

 • ÖSYM, “İddialar asılsız” açıklaması yaptı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu'na olayla ilgili inceleme talimatı verdi.
 • Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, “ Problemli bir durum var gibi... KPSS raporu Cumhurbaşkanı'na takdim edilecek" dedi.
 • CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KPSS’den 1 ay önce 432 kişinin görev yerlerinin değiştirildiğini belirterek bunun şaibeli olduğunu söyledi..
 • KPSS’de ÖSYM ile bazı soruları denk gelen Yediiklim Yayınevi sahibi Münir Çelik’in ‘Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Dil Sınavı’ soru kitapçığının ihalesini aldığı ortaya çıktı.
 • CHP’li Alpay Antmen de, Milli Eğitim Bakanı Mehmet Özer’den şu soruyu yanıtlamasını istedi:
 • “KPSS sorularının derin, karanlık internette sınavdan bir ay önce 1000 dolar karşılığında satıldığı doğru mudur?”
 • AKP MKYK üyesi Metin Külünk,"FETÖ unsurları, gizlendikleri yerlerde Sayın CB’mıza ve Cumhur İttifakı'na karşı kirli operasyonlarına devam etme peşindeler. Köklü temizliğin YÖK’ten başlaması şarttır" dedi.
 • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:
 • "Sınavın şaibesi bir yana, mülakatlar zaten şaibeli, haliyle sonuçlar kesin şaibeli. Sarayın kendi şaibesini çözme şovuna ise sadece gülüyorum. Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz.”
 • HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da sınavın iptal edilmesini istedi.
 • iYi Parti de skandalla ilgili suç duyurusunda bulundu ve sınavın iptalini istedi. İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, “ İşin siyasi ayağı var mı? Hangi cemaat veya yapının kadroları devlete yerleştirilmek isteniyor?” Diye sordu.
 • Türkiye Barolar Birliği ise mağdurların 10 gün içinde dava açabileceğini duyurdu.
 • Eğitim-Sen, görevini ihmal eden ve kötüye kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

En büyük kayıp İstanbul'dan: 'Hekimler göçü'nde temmuz ayında rekor kırıldı

Sağlık çalışanlarının sorunları ve sağlıkta şiddeti konuşmak için TBMM'de 200 vekil bulunamazken hekimlerin Türkiye'den gidişi sürüyor.

Türk Tabipleri Birliği verilerine göre temmuz ayında hekimler göçü rekor kırdı. 101’i pratisyen hekim olmak üzere 231 hekim yurtdışında çalışmak için gerekli olan “iyi hal belgesi”ni aldı. Yedi aylık sürecinde bu belgeyi alarak yurtdışına göçmeye hazırlanan hekim sayısı 1402’ye ulaştı. TTB, yılsonuna kadar 2 bin 500 ila 3 bin hekimin Türkiye’ye terk etme hazırlığında olduğunu belirtti.

Umut Kitabevi davasında beraat gerekçesi: Bombayı onların attığına dair kanaat oluşmadı

Şemdinli’de Umut Kitabevi’nin 2005 yılında bombalanmasına ilişkin ikisi astsubay, biri haber elemanı üç sanığın yeniden yargılandığı davada verilen beraat kararının gerekçesi açıklandı. Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin aktardığına göre kararda, “Olay günü atılan bombaların sanıklar tarafından atıldığına ilişkin mahkememizde kanaat uyandırmadığı... Terörle mücadelede görevli kamu personelinin bu şekilde bir eylem içerisine gireceğinin akla ve hukuka uygun bir kabul olamayacağı” değerlendirilmesi yapıldı.

Kemal ve Selvi Kılıçdaroğlu Roboski'ye gidiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün 'Helalleşme Buluşması' kapsamında 2011’de 34 kişinin savaş uçakları tarafından bombalandığı Roboski'ye gidecek.

Halktv'nin haberine göre, Kılıçdaroğlu'nun gezisine eşi Selvi Kılıçdaroğlu da katılacak.

MHP'nin ilk mitingini yapacağı il belli oldu: Aday belli karar net

MHP 2023 seçimleri için 4 Eylül'de sahaya inecek. Devlet Bahçeli'nin konuşma yapamayacağı ilk miting, 4 Sivas'ta çevre illerin de katılımıyla yapılacak.

MHP, daha sonra 11 Eylül'de Bursa, 18 Eylül'de Kayseri ve 25 Eylül'de de Erzurum'da miting düzenleyecek.

MHP mitinglerini "2023'e Doğru: Aday Belli Karar Net" sloganıyla yapacak

Bilim Kurulu Üyesi uyardı: Günlük vaka 50 bin, kalabalıkta maske takın

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Bakanlığı'n açıkladığı haftalık Covid-19 tablosundaki rakamlara göre günlük vaka sayısının ortalama 50 bin civarında olduğunu, günlük 22 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. İlhan, "Bu rakamlar azımsanacak rakamlar değil. Bu yüzden mutlaka maskemizi kalabalık olan yerlerde takmalıyız" dedi.

EKONOMİ

Enflasyon TÜİK’e göre yüzde 79.6, ENAG’a göre yüzde 176.4

Enflasyon verileri dün açıklandı.

TÜİK'e göre, tüketici enflasyonu temmuzda yüzde 79,6'ya yükseldi. Ve bu oranla enflasyonda 24 yılın rekoru kırıldı.

Tüketici fiyatları bazında temmuz ayında en fazla fiyat artışı yüzde 18,66 ile ilaçlarda, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 8,18 ile otomobillerin yakıt ve yağlarında gerçekleşti.

Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) tüketici enflasyonunun temmuzda aylık yüzde 5,03, yıllık yüzde 176,4 olduğunu açıkladı.

İstanbul Ticaret Odası da enflasyonu aylık yüzde 4,09, yıllık yüzde 99,1 seviyesinde açıklamıştı.

Dar gelirlinin gıda enflasyonu yüzde 140’a yaklaştı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu araştırma grubu ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının farklı gelir gruplarını yansıtmadığını belirtti. Açıklamada şöyle denildi: “Yaptığımız hesaplamaya göre, gıda enflasyonu ortalama yüzde 94,7 olarak gerçekleşirken emeklilerde gıda enflasyonu yüzde 120,6 oldu. Üçüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 102,8 olurken, düşük gelirli ikinci yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 122, en yoksul yüzde 20’lik gelir grubun gıda enflasyonu ise yüzde 139,7 olarak gerçekleşti.”

Mühdan Sağlam: Psikolojik hile

Kısa Dalga yazarı Mühdan Sağlam, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarıyla diğer kurumların oranları arasındaki farkla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“TÜİK verileriyle yaşamda karşılaşılan enflasyon farkı artık sır olmaktan çıktı Yüzde 79,6 gibi ince bir hesaplamayla enflasyonun yüzde 80’e vardırılmaması psikolojik hile. Tıpkı alışveriş etiketlerinde görülen virgülden sonraki 99 gibi, göz ilk rakamlara odaklanıyor, virgülün ardına pek bakmıyor. TÜİK’in bu incelikli hesabı, enflasyon ölçümü yapan pek çok kurum ve yapıdan da ayrışmasına neden oldu. “

BDDK açıkladı: Bankaların kârında dört kat artış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) açıklamasına göre, bankacılık sektörünün haziran ayındaki net kârı 37 milyar 44 milyon TL olarak hesaplandı. Ocak-haziran dönemi kârı ise geçen yıl aynı döneme kıyasla dört kat artarak 169,1 milyar TL oldu.

OPEC+ kararını verdi, petrol yükseldi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+, Eylül ayı için petrol arzını günlük 100 bin varil artırma konusunda anlaştı. Piyasaların genel beklentisi, OPEC+'nın petrol arzını sabit tutması ya da hafif artırmasıydı.

Beklentilerin altında üretim artışı sonrası petrol fiyatları yükseldi. Brent petrol, karar sonrası yüzde 1 primle 102 doları gördü.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Tayvan'dan ayrıldı

Hint-Pasifik ülkelerine resmi ziyaretler gerçekleştiren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi büyük gerginlik ve endişeyle takip edilen Tayvan ziyaretini gerçekleştirdi.

Pelosi, Tayvan'dan ayrılmadan önce yaptığı sosyal medya paylaşımında ise, "Amerika ve Tayvan'ın ekonomik bağlarını nasıl derinleştirebileceğini, ortak demokratik değerlerimizi nasıl savunabileceğimizi tartıştık" ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanı, "Çin'i rencide edenlerin cezalandırılacağını" söyledi.

Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından Çin ordusuna ait 21 savaş uçağının Tayvan hava savunmasının kontrol bölgesine girdiği ve Çin ordusunun Tayvan yakınlarındaki 3 askeri bölgede tatbikatlarına başladığı belirtilmişti.

Pekin yönetimi, ayrı bir ülke olarak tanımayıp kendi parçası olarak gördüğü Tayvan'a Pelosi’nin ziyaretine sert tepki göstermişti. Pelosi'nin gezisi, ABD'den Tayvan'a son 25 yılda yapılan en üst düzey ziyaret niteliğinde.

Rusya ve Kuzey Kore’den tepki

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov,, ziyaretin Çin'i kızdırmak için 'kasıtlı bir girişim' olduğunu savundu.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ise, Pelosi’nin Tayvan ziyareti 'ABD’nin Çin’in iç işlerine akılsızca müdahalesi' olarak nitelendirildi.

Rusya'dan Ukrayna açıklaması: Sorumlusu ABD'dir

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD'nin Ukrayna'daki savaşa doğrudan müdahil olduğunu belirtti. Sözcü, , "ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Kiev için onayladığı Donbas yerleşim birimlerinde ve diğer bölgelerde sivillerin ölümüyle sonuçlanan sivil altyapılara yönelik düzenlenen füzeli saldırılardan doğrudan sorumludur" dedi.

BM: Rusya'nın başlattığı savaştan bu yana Ukrayna sınırından 10 milyon kişi geçti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, savaş başladığından bu yana 8 milyon Ukraynalı mültecinin Avrupa’ya geçtiğini açıkladı. Rusya’ya geçen Ukraynalıların sayısı 1 milyon 85 bin.

ABD'de kürtaj karşıtlarına sandık dersi: Yasak girişimi referandumda reddedildi

ABD'nin en muhafazakâr eyaletlerinden Kansas'ta, kürtaj hakkının yasaklanması için düzenlenen referandumda kadın hakları adına ezici bir zafer kazanıldı. Cumhuriyetçi eyalette, büyük çoğunluk kürtaj hakkının korunması lehine oy kullandı. Ülkenin en muhafazakâr eyaletlerinden biri olan Kansas, Yüksek Mahkeme kararı sonrasında kürtaj hakkının kaldırılıp kaldırılmamasını referanduma sunan ilk eyalet oldu.

Kansas eyaletinin anayasasında, kadınların 24 saatlik zorunlu bir bekleme süresini doldurması gibi bazı kısıtlamaların gölgesinde, 22 haftaya kadar kürtaj yaptırmaları yasal. Oylama, bu hakkı tümden kaldırmayı amaçlıyordu.

İran'da sel felaketi: 90 kişi öldü

İran'da Tahran eyaleti başta olmak üzere ülkenin büyük kısmı şiddetli yağış ve sellerden etkilendi. Ülkede şiddetli yağış sonrası oluşan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı, 14 cesedin daha bulunmasıyla 90’a yükseldi.

Japonya’da aşırı sıcaklar nedeniyle binlerce kişi hastanelik oldu

Japonya’da etkisini sürdüren aşırı sıcaklar nedeniyle 7 bin 116 kişi hastaneye kaldırıldı. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), aşırı sıcakların önümüzdeki haftaya dek süreceğini açıklarken, yetkililer sıcak çarpması uyarısı yaptı.

Komodo ejderi kriz çıkardı: Turizm işçileri grev kararı aldı

Endonezya'da hükümetin, nesli tehlike altındaki komodo ejderlerini korumak için aldığı zam kararı turizm işçileriyle kriz çıkardı. Turistlerin ödeyeceği ücrete ciddi oranda zam yapılınca, gelirlerinin azalacağını söyleyen işçilerin grev kararı aldı.

Endonezya'da yaklaşık 3 bin 300 Komodo ejderinin kaldığı düşünülüyor. Dünyanın en büyük kertenkeleleri olan Komodo ejderleri, sivri dişleri, 3 metreye kadar ulaşabilen boyları, 70 kiloya çıkabilen cüsseleri ve zehirli ısırıklarıyla, ülkenin turizm mıknatıslarından biri.

KISA DALGA’DAN

Pervin Metin, “Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli? Hangi kritik hatalardan uzak durulmalı” sorularına cevap arayıp, bu eğitimin çocuğun gelişim sürecinde ne denli önem taşıdığını uzmanlarla konuşuyor.