Üniversitelilere kalacak yer aranıyor

Üniversitelilere kalacak yer aranıyor

Üniversite yerleştirme sonuçlarının da açıklanmasının ardından gündem şimdi öğrencilerin bu hayat pahalılığında nerede nasıl barınacağı oldu / Marmara için deprem uyarısı: 7’den büyük bekliyoruz / İstanbul Sözleşmesi kararına temyiz: Kadına yönelik şiddet devam ederken fesih mümkün değil / Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Ukrayna'ya gidiyor / Çin'de fabrikalara sıcak molası verildi, Pakistan'da yüzlerce kişi sellerde öldü... Gündemin tüm gelişmeleri bültende...

18 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

CHP'den barınma seferberliği: Lojman ve misafirhaneler öğrencilere açılacak

Üniversiteler açılırken en büyük sorun: Barınma

Üniversite yerleştirme sonuçlarının da açıklanmasının ardından gündem şimdi öğrencilerin bu hayat pahalılığında nerede nasıl barınacağı oldu. Harçlar ve yurtlara gelen zamların yanı sıra fahiş kira artışları öğrenciler ve ailelerinin düşündürüyor.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilde valiliklere genelge gönderdi. Genelgeye göre barınma sorunu olan öğrenciler tespit edilerek kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhanelere yerleştirilecek, gerektiğinde sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği sağlanacak. Yurtlarda imkanlar ölçüsünde ek kapasite oluşturulacak.

Eğitim-öğretim dönemi boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. yerlerde olası fahiş fiyat uygulamalarına müsaade edilmeyecek.

Öğrencilerin barınma sorunu muhalefetin de gündeminde.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından partinin tüm belediye başkanlarına konuyla ilgili bir yazı gönderdi. Yazıda, belediyelerin lojman, misafirhane ve hizmet binalarını barınma sıkıntısı çeken öğrencilerin kullanımına sunması, ev kiralamak zorunda kalan dar gelirli öğrencilere destek verilmesi istendi.

BELGELİ HABERE SORUŞTURMA VE ENGELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın şikayeti üzerine Kısa Dalga yazarı Ersan Atar ve sorumlu yazı işleri müdürü Sezgin Kesim hakkında “Mafyanın ‘yol kesme’ tutanakları ve devletin derin sessizliği” başlıklı haber nedeniyle soruşturma açıldı. Savcılık, Atar ve Kesim’in 7 gün içinde savcılığa gelmemeleri halinde haklarında zorla getirme kararı verileceğini bildirdi. İstanbul 9. Sulh Ceza Mahkemesi de yazı hakkında “erişimin engellenmesi” kararı verdi. Ersan Atar, haberin tamamen belgelere dayandığını belirterek, “Soruşturma dosyalarındaki belgelere dayanan gazetecilik bile cezalandırılmaya çalışılıyor” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’A CANLI YAYIN ÇAĞRISI

Meclis kapandıktan sonra grup toplantılarını farklı illerde yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü adresi, Yalova’ydı. CHP liderinin gündeminde 'beşli çete' vardı. Kılıçdaroğlu, "Beş şirkete son 18 yılda 203 milyar 700 milyon dolarlık iş verildi. Bunların mallarının ve paralarının büyük kısmını İngiltere, ABD'ye götürdüler" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı canlı yayına çağıran Kılıçdaroğlu, “Eğer yüreğin varsa, benim verdiğim rakamlardan şüphen varsa çıkarsın televizyonda karşımda sana ders veririm. Ama çıkmaz çünkü kabahati var” dedi.

ALEVİ VAKIFLARI FEDERASYONU BAŞKANI: SADAKA KARŞILIĞI SATILIK OYUMUZ YOK, İNANCIMIZ DA YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, muharrem ayında orucunu cemevinde açması ve ardından Hacı Bektaşı Veli’yi anma törenleriyle katılmasıyla başlayan Alevi açılımı tartışmaları sürüyor. Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan, Hacı Bektaşi Veli törenlerinde yaptığı açıklamada, "Seçimler yaklaşıyor ve Alevi oyları kıymete bindi” dedi. İktidar partisi cemevlerini dolaştığını belirten Doğan, “Buradan sesleniyoruz. Sadaka karşılığı satılık oyumuz yok, inancımız da yok” diye konuştu.

SURİYE AÇILIMINA AKP İÇİNDEN BİR DESTEK DAHA

İktidarın bir başka açılımı da Suriye konusunda… AKP yönetimi Esad ile diyalog açılımının ilk sinyallerini Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi’deki görüşmesi sonrasında verdi. İktidar ortağı MHP lideri Bahçeli’den de Esad rejimi ile diyalog çabalarına güçlü destek açıklaması gelmişti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da, gündeme damgasını vuran açıklamalarıyla Esad rejimi ile doğrudan diyaloğun "çok doğru bir yaklaşım” olduğunu savundu. AKP içinde bu açılıma bir destek de MKYK üyesi Metin Külünk’ten geldi. Supitnik’ten Turan Salcı’ya konuşan AKülünk, “Temenni ederiz ki Türkiye ve Suriye ilişkileri 2011 Haziran’ından öncesine dönsün. Şu anda çok imkan dahilinde görünmüyor. Ama imkansız mı, değil" dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KARARINA TEMYİZ: KADINA YÖNELİK ŞİDDET DEVAM EDERKEN FESİH MÜMKÜN DEĞİL

İstanbul Sözleşmesi kararına temyiz: Kadına yönelik şiddet devam ederken fesih mümkün değil

CHP eski milletvekili Şenal Sarıhan, Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını hukuka uygun bulan kararına karşı temyize gitti. Sarıhan adına avukatı Oya Aydın tarafından verilen temyiz dilekçesinde, “Şiddet vakalarında bir değişiklik olmadığı halde, hiçbir gerekçe göstermeden kamu yararına aykırı biçimde verilen çekilme kararı Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin açık düzenlemelerine, hukuk devleti ilkesi ve doğru idare ilkesine aykırıdır” deniildi..

MARMARA İÇİN DEPREM UYARISI: 7’DEN BÜYÜK BEKLİYORUZ

Marmara depreminin 23. yıldönümünde hayatını kaybedenler anılırken olası İstanbul depremi gündemdeydi. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Marmara'da bir enerji birikiyor. Şu an bir deprem olursa bunun büyüklüğünün yaklaşık 7.0-7.2 olabileceğini biliyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Bütün hazırlıklarımızı yine İstanbul'da yaşanabilecek 7.5 bir deprem üzerinden yapıyoruz. Zamanını bilmiyoruz. Yer küreyi tutabilecek halimiz ve gücümüz söz konusu değil. Ama tedbir almak bizim en büyük sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

Uzmanların ‘eli kulağında’ dediği depremle ilgili konuşan İBB Başkanı İmamoğlu ise yurttaşlara binalarını yenilemeleri için çağrıda bulunarak "İster kiracı ister ev sahibi olsun riskli yapıların yenilemesi için 3450 TL kira desteği verilmesini meclisimize getireceğiz" dedi.

SAĞLIKTA PERFORMANSA GÖRE EK ÖDEME YÖNETMELİĞİ KALDIRILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının ek ödeme yönetmeliğine ilişkin açıklama yaptı. Bakan Koca "Performansa göre ek ödeme yönetmeliği tamamen kaldırıldı. Yeni yönetmelik, döner sermaye hak eden herkese taban ek ödeme getirdi" dedi.

ASBESTLİ GEMİYE KARŞI NÖBET

Yüksek asbest miktarı nedeniyle sökümüne itiraz edilen nükleer uçak gemisinin 5 Ağustos'ta Brezilya'dan yola çıktığı belirtildi. Gemi eylül sonunda İzmir'e varacak.

İzmir'de çevreciler, sökülmek üzere Aliağa’ya doğru yola çıkan asbestli savaş gemisine karşı nöbet eylemi başlattı. Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) üyeleri, "Bu gemiyi ülkemiz karasularına sokmayacağız ve sökümüne izin vermeyeceğiz” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Kararın iptali için gereken hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizden kimse kuşkusu duymasın" diye konuştu.

KORONAVİRÜSTE BU HAFTA: 342 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanlığı’nın 8-14 Ağustos 2022 tarihlerine ilişkin koronavirüs verilerine göre; yedi gün içerisinde 143 bin 778 kişi pozitif çıktı, 259 bin 102 kişi ise iyileşti. Geçen hafta virüs nedeniyle 342 kişi hayatını kaybetti.


EKONOMİ

EYLÜLDE YENİ KONUT PROJESİ BAŞLIYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde kira desteğinin 1150 liradan 1500 liraya çıkarılacağını söyledi.

Kurum, Eylül ayında yeni bir konut kampanyası başlatacaklarını ve bu kampanya ile konut ve kira bedellerinin daha da düşeceğine inandıklarını belirtti.

'EYT'DE GERİ ADIM OLMAZ, İLK MAAŞLAR 2023 ŞUBAT AYINDA ALINABİLİR'

'EYT'de geri adım olmaz, ilk maaşlar 2023 Şubat ayında alınabilir'

Milyonlarca kişinin beklediği emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışma başlatıldığı ve yıl sonunda gerekli adımların atılacağı yönünde açıklamalar yapılmıştı. EYT’le ilgili kulis haberler de devam ediyor. İktidara yakın Türkiye gazetesinin yazarı İsa Karakaş; EYT düzenlemesinden geri dönüş olmayacağını belirtti. Karakaş, düzenlemenin çıkması halinde ilk maaşların 2023 şubat ayından itibaren alınabileceğini yazdı.

SAHİBİNDEN.COM ARAÇ ALIM SATIM İLANLARINDA YENİ DÜZENLEME YAPTI

Otomobil fiyatlarındaki yükselişe karşı, araç alım-satım işlemi yaparak gelir sağlayan şirketlerin sıfır otomobil satışı yasaklanmıştı. Düzenlemeye göre Bir galeri bayiye giderek sıfır otomobil satın alırsa, aracı en az 6 ay boyunca elinde tutması gerekecek. Bu araçların aynı zamanda satılmadan önce 6 bin km’ye ulaşmaları gerekiyor. Bu değişiklikler 15 Eylül tarihinde devreye alınacak.

Konuyla ilgili iki önemli gelişme yaşandı. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu, 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasının Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Dijital satış platformu sahibinden.com ise bu düzenleme sonrasında kendi bünyesinde bazı değişikliklere gitti. Sitede artık sadece otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu taşıt ilanı verebilecek.

KOÇ HOLDİNG KÂRINI BEŞE KATLADI

Koç Holding, yılın ikinci çeyreğinde net dönem kârını geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 398 oranında artırarak 15,5 milyar TL'ye yükseltti. Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu "Başarılı bir dönemi geride bıraktık" dedi.

İNGİLTERE'DE YILLIK ENFLASYON 40 YIL SONRA ÇİFT HANEYE ÇIKTI

İngiltere'de yıllık enflasyon Temmuz ayında yüzde 10,1'le 1982 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek düzeye yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 9,8'e çıkacağı yönündeydi. Enflasyondaki artışın yıl boyunca sürmesi bekleniyor.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, UKRAYNA'YA GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin davetlisi olarak bugün Lviv'e günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ziyaret sırasında ayrıca, Zelenski ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in katılımıyla üçlü bir görüşme gerçekleştirilmesi de öngörülüyor.

İSRAİL'LE NORMALLEŞME SÜRECİNDE KRİTİK ADIM: KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİ ATANACAK

İsrail ile Türkiye arasındaki normalleşme sürecinde kritik bir adım atıldı. İki ülkeden eş zamanlı yapılan açıklamada, tam diplomatik temsilin yeniden tesis edileceği ve karşılıklı büyükelçi atanacağı belirtildi.

ALMANYA'NIN 3 AYLIK GAZI KALDI

Rusya'nın Avrupa'ya gaz akışını sınırlamasıyla enerji kriziyle mücadele eden Almanya'nın doğalgaz depolarında doluluk oranının normalin üzerinde olduğu ancak bu kışı geçirmeye yetmeyebileceği belirtildi.

Ülkenin enerji düzenleme kurumu olan Federal Ağ Ajansı Başkanı Klaus Mueller Rusya’nın gaz akışını tamamen kesmesi halinde stokların sadece 2 - 2,5 ay yetebileceğini söyledi. Stokların şu an yüzde 77'sinin dolu olduğu açıklandı.

BİDEN’DEN İKLİM PAKETİ

İklim krizine bağlı gelişmeler de dünya gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. ABD Başkanı Joe Biden, sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasayı imzaladı. Biden, "Bu yasa, iklim konusunda şimdiye kadar atılmış en büyük adım" değerlendirmesinde bulundu.

ABD tarihinin en büyük "iklim paketi" olarak da görülen yasa, 8 Kasım'daki ara seçimler öncesi Biden yönetiminin siyasi ve ekonomik "zaferi" olarak değerlendiriliyor.

sera gazı emisyonunun azaltılması ve tüketicilerin yeşil enerjiye yönlendirilmesi, yaşlılar için reçeteli ilaç maliyetlerinin düşürülmesi ve şirketler ile zenginler için vergi uygulamalarının sıkılaştırılması amaçlanıyor.

ÇİN'DE BAZI FABRİKALARA 'AŞIRI SICAK' MOLASI

60 yılın en kötü sıcak hava dalgasıyla mücadele eden Çin'de bazı fabrikalar elektrik tasarrufu için üretime ara verdi. Çin'in önemli sanayi bölgelerinden Siçuan'da hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıktı. Nehir suyunun çekilmesi sonucu hidroelektrik santrallerinde üretimin azalması, halkın da sıcak nedeniyle klimalara yüklenmesi sonucunda kritik fabrikalarda üretim altı günlüğüne durduruldu. Siçuan, dünyanın en büyük elektronik firmalarının bazılarına da ev sahipliği yapıyor. Bu firmaların arasında, Apple, Intel ve Tesla'nın tedarikçileri bulunuyor.

PAKİSTAN'DA SON 30 YILIN EN BÜYÜK SEL FELAKETİ: EN AZ 580 KİŞİ ÖLDÜ

Pakistan'da temmuz ayından bu yana devam eden şiddetli yağış, sel ve toprak kaymaları nedeniyle en az 580 kişi öldü. Binlerce insanın evsiz kaldığı belirtilirken, en az 1 milyon kişinin sellerden etkilendiği kaydedildi.

TWİTTER KULLANDIĞI GEREKÇESİYLE SUUDİ KADINA 34 YIL HAPİS CEZASI

İngiltere'de Leeds Üniversitesi'nde okuyan ve tatil için ülkesine dönen Suudi Arabistanlı Salma el Şehab'a Twitter hesabı olduğu ve aktivistlerin hesaplarını takip edip onların paylaşımlarını kendi de paylaştığı gerekçesiyle 34 yıl hapis cezası ve yine 34 yıl boyunca seyahat yasağı cezası verildi.

KISA DALGA’DAN

Dünyada ve Türkiye’de ana gündem ekonomi… Dünya ekonomisinde neler oluyor? Resesyon iddiaları gerçekçi mi? Merkez Bankası’nın duyurduğu 17,5 milyar dolar ne anlama geliyor? Türkiye ne yapmalı? Ekonomi Sohbetlerinde Mühdan Sağlam bu soruları finans analisti ve ekonomist Mehmet Çağdaş Işim’e sordu.