Sandığa doğru

Sandığa doğru

Gündemdeki sıcak konuların yanı sıra 2023 seçimleriyle muhalefet cephesi hareketli. Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili yeni açıklamalar gelirken, HDP’den ‘Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde müzakere’ mesajı geldi…. / Cumhurbaşkanı kararı: 11 şehirde bazı alanlar orman sınırı dışına çıkarıldı…. / Ukrayna: Rusya'da geri alınan İzyum'da toplu mezar bulundu… Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

17 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kuşoğlu: Masada Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkan yok

2023 seçimlerinde millet ittifakının adayının kim olacağı tartışmaları sürerken CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, altılı masanın Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklediğini söyledi. Kuşoğlu şu açıklamaları yaptı: "Kılıçdaroğlu’nun adaylığının masada reddedilmesi Türkiye için ne anlama gelir, bunun iyi değerlendirilmesi lazım. Çalışkan, dürüst, birikimli bir devlet adamı. Buna rağmen olmazsa, Alevi olduğu için reddedildi algısı yerleşecek. Bunu toplum da demokrasi de hazmedemez. Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır.”

Kılıçdaroğlu’ndan partililere altılı masa talimatı: 'Konuşmayın'

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Genel Başkan yardımcılarına ve milletvekillerine, "6’lı masanın karar verdiği, vereceği konular ve 6 Genel Başkan’ın görüşeceği kararlarla ilgili değerlendirmede bulunulmaması talimatı" verdiği öğrenildi.

HDP’li Oluç: 'Cumhurbaşkanlığı seçiminde müzakereye açığız'

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, 'Parlamento seçimlerinde bizim kendi ittifakımız var, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise müzakereye açığız' dedi.

Muharrem İnce'den CHP'ye: Atatürk, Anıtkabir'den çıksa genel başkanlığa aday olsa kazanamaz

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ise CHP’ye yönelik açıklamalarda bulundu ve şöyle dedi:

"Önümüzdeki kurultayda Atatürk, Anıtkabir'den çıksa genel başkanlığa aday olsa İsmet İnönü de genel sekreter olsa 2'si birden girseler, kurultayı kaybederler. Kazanamazlar çünkü CHP, işgal altında.”

'Escobar' gerilimi büyüyor: Zafer Partisi indirilen pankartı yeniden astı

Zafer Partisi’nin “Yerli ve Milli Escobar” yazılı pankartıyla ilgili gerilim de sürüyor. Partinin genel merkez binasına astığı pankart dün sabaha karşı indirilmişti. Parti genel başkanı Ümit Özdağ, pankartı genel merkez binasına astıklarını belirterek, “Türkiye’deki bütün il ve ilçelerimizde bugün tekrar asılacak. Ta ki, bu kendisini hakarete uğramış hisseden kamu görevlisi ortaya çıkıp ‘Bu hakaret bana yapılıyor, Escobar benim’ diyene kadar” dedi.

Cumhurbaşkanı kararı: 11 şehirde bazı alanlar orman sınırı dışına çıkarıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Balıkesir, Kütahya, Bingöl, Bolu, Çorum, İzmir, Kastamonu, Rize, Sinop, Mersin ve Karabük'te bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı.

Bakan Koca: 7 binden fazla hekim kamuya dönmek üzere başvurusunu yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamu hastanelerine dönmek için başvuran hekimlerin sayısına ilişkin açıklama yaptı. Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, şu ana kadar atama kurası için 7 binden fazla hekimin başvuru yaptığını açıkladı.

Bakan Kurum'dan peribacaları açıklaması: Kaçak tuvaletlerin yıkımına ilişkin görüntü....

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya'da milyonlarca yıl içerisinde oluşan peribacaları çevresindeki yol çalışmaları kamuoyunun tepkisine neden olmuştu. Ortahisar-Göreme arasındaki karayolunun Göreme Açıkhava Müzesindeki başta Tokalı Kilisesi olmak üzere tarihi dokuya ve peri bacalarına zarar verdiği belirtiliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Peri bacaları ile ilgili yıkım görüntüsü kaçak diyebileceğimiz tuvaletlerin yıkımına ilişkin görüntü" dedi. Bakan Kurum, “Yol çalışması peri bacalarını korumak için yapıldı. Yıkılması söz konusu değil” diye konuştu.

Servis sorunu yine gündemde: Fiyatlar 20 bin lirayı aştı, korsan taksiler devreye girdi

Okulların açılmasıyla birlikte servis sorunu yeniden başladı. Son yapılan zamlarla birlikte en kısa mesafe taşıyan bir servis şoförünün; İstanbul’da yıllık 5.940 TL, Ankara’da 5 bin 96 TL, İzmir’de ise 4 bin 900 lira kadar tavan ücret alabileceği belirtilmişti.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli'nin haberine göre bazı servis şoförlerinin bu tarifeye uymadığı ve velilerden yüksek fiyatlar istediği belirtildi. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu özel okullarda ücretin 17 bin liraya kadar çıktığını söyledi. Sorunu çözmek için velilerin korsan taksi kullandığı belirtildi.

Gülşen'in avukatından konser açıklaması

Gülşen'in, avukatı Emek Emre, 50 konserin iptaliyle ilgili açıklama yaptı. Emre, “Gülşen, tek dinlendiğim yer" dediği sahnesini; 'keyfi' değil; 'mücbir' hukuki sebepler nedeniyle yeniden düzenlemiştir" dedi.

Sağlık Bakanlığı: Medikal estetik kursları yasal değil

Estetik kursları yaygınlaşırken Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık il sağlık müdürlükleri ve hastanelere gönderdiği yazıda, medikal estetik kursları düzenlenmesi ve sertifika verilmesinin yasak olduğunu hatırlatarak, bu tür faaliyetlerin ilgili kuruluşlara bildirilmesini istedi. Prof. Dr. İbrahim Vargel de, "Medikal estetik sertifikaları geçersiz olduğu için 'kurs ücreti' adı altında ödenen paralar geri alınabilir." dedi.

Hadise'nin boşanma gerekçesi: Psikolojik baskı

Hadise'nin avukatı tarafından mahkemeye sunulan dilekçede "Mehmet Dinçerler evlendikten kısa bir süre sonra Hadise'nin sanat hayatını kısıtlayıcı tutum ve tavırlar sergilemeye başladı. Mehmet'in bu davranışları zaman içinde psikolojik baskı boyutuna vardı" denildi. Dinçerler ile “İlişkimiz süresince Hadise'nin sanat hayatını belki de en çok destekleyen kişi oldum” açıklaması yaptı.

EKONOMİ

Borç bitmeden ev satılamayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesine ilişkin yeni açıklamalar yaptı.

Kurum, "Borcu bitmeden evini satamayacak. Teslim ettikten 1 ay sonra borcunu bitirirse vatandaşımız satabilir" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan sosyal konut projesi yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal konut projesiyle ilgili "Müteahhit, 'Ben yapmıyorum. Demire, çimentoya zam geldi' dese ne olacak? “ diye sordu. CHP lideri, “Sen para topluyorsun, ben de fakirin, fukaranın hakkını savunuyorum. Aramızda bu kadar fark var” dedi.

Bütçeden faiz giderleri için 8 ayda 173 milyar lira ödendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, kamunun aylık harcama rakamlarını açıkladı. Buna göre bütçeden faiz giderleri için 8 ayda 173 milyar lira harcandı. Aynı d sürede müteahhitlere ise aktarılan toplam tutar ise 67,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kullanılabilen, “örtülü ödenek”ten ise sekiz ayda 2 milyar 478 milyon TL harcandı.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi ve dolar tahminini açıkladı

Merkez Bankası eylül ayına ilişkin 'Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı.

Katılımcıların cari yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 70,6'dan yüzde 67,73'e geriledi.

Katılımcıların Doları/TL) beklentisi 19,65'ten 19,51 seviyesine geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 22,03 seviyesinden 22,07'ye yükseldi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan ŞİÖ Zirvesi'nde konuştu: İş birliğine hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı (ŞİÖ) 22. Devlet Başkanları Zirvesi’nde konuştu. "Üstlendiğimiz sorumluluk teşkilat ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ne kadar geliştiğini göstermiştir." diyen Erdoğan, "Bundan sonra iş birliğimizi artıracağımıza inanıyorum." dedi.

Putin: 300 bin ton gübreyi gelişmekte olan ülkelere ücretsiz vermeye hazırız

Toplantıda konuşan Putin ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne ‘gelişmekte olan ülkelere ulaşabilmesi için Rus gübresiyle ilgili kısıtlamaları kaldırması için Avrupa Komisyonu’nu ikna etmesi’ çağrısını yaptı. Putin, "Avrupa limanlarında bekletilen 300 bin ton Rus gübresini gelişmekte olan ülkelere ücretsiz bir şekilde temin etmeye hazırız" ifadelerini kullandı.w

Çin'den Türkiye'ye 'siyasi güveni artırmalıyız' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çin lideri Şi Cinping, Semerkant'ta bir araya geldi. Çin lideri, karşılıklı siyasi güvenin artırılması ve iş birliğinin güçlendirilmesi mesajı verdi.

Ukrayna: Rusya'da geri alınan İzyum'da toplu mezar bulundu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimi Zelenskiy, Rusya'nın kontrolüne geçen ve geçtiğimiz günlerde Kiev yönetiminin 'geri alındığını' açıkladığı Harkov bölgesine bağlı İzyum'da toplu mezar bulunduğunu ileri sürdü. Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, İzyum'daki toplu mezarda 440 cesede ulaşıldığı iddia edildi. Harkov bölgesi emniyetinden Serhiy Bolvinov, "Bazıları topçu ateşi, bazıları hava saldırıları nedeniyle öldü" dedi.

AİHM: Rusya artık AİHS'e taraf değil

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden sonra Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) de çekildiğini açıkladı. Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, ülkenin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) ayrılmasını öngören iki yasa tasarısını haziran ayında onaylamıştı.

AP: Macaristan artık demokratik bir ülke değil, bir tehdit

Avrupa Parlamentosu (AP) Macaristan'ın yönetim şeklini "seçimli otokrasi" olarak tanımlayarak, ülkenin, AB'nin değerlerini sistemik olarak tehdit ettiğine ve "artık demokratik olarak yönetilmediğine" karar verdi.

Macaristan, anayasal ve seçim sisteminin işleyişi, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı, yolsuzluk ve medyanın kısıtlanması konularında bir süredir AB tarafından eleştiriliyor.

AB Komisyonu da 15 Temmuz'da Macaristan'a basın özgürlüğü ihlali ve cinsel ayrımcılık gerekçesiyle AB Adalet Divanında dava açmıştı.

Almanya'da kış tedbirleri: Maskeye devam kararı alındı

Koronavirüs salgınıyla mücadele boyunca Avrupa’da en sıkı tedbirleri alan ülkelerden biri olan Almanya, sonbahar ve kış ayları için önlemleri şimdiden karara bağladı. Yeni düzenlenmelere göre toplu taşımada ve tren yolculuklarında, ayrıca doktor muayenehanelerinde FFP2 maskelerinin takılması zorunlu olacak.

Araştırma: Sıkı bir kahvaltı iştahı bastırıp kilo vermeyi kolaylaştırıyor

İskoçya’da yapılan bir araştırma, sıkı bir kahvaltının gün içinde iştahı bastırdığını ve kilo vermeye yardımcı olduğunu tespit etti.

KISA DALGA’DAN

Timur Soykan, dava dosyalarını gazeteci titizliliği ile inceledi, usta kalemiyle hikayeleştirdi.

Ortaya Anadolu'da bir seri katilin dört bölümlük öyküsü çıktı.

Etiketler :