Borsa'da vurgun dosyası açıldı

Borsa'da vurgun dosyası açıldı

Altılı masa, ikinci tur için bir araya geldi: Biz kazanacağız… / 10 yaşındaki çocuğu öldüren 'yorgun mermi' soruşturması: 37 tabancaya el konuldu… / Prof. Dr. Yavuz: 'Maskesiz ilk kış, bol virüslü geçecek’… / Borsa’da vurgun operasyonunda 8 gözaltı…. / Endonezya'da futbol maçında izdiham: En az 174 ölü….Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

3 EKİM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Altılı masa, ikinci tur için bir araya geldi: Biz kazanacağız

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş mutabakat metnine imza atan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu 'Altılı Masa’da yer alan liderler ikinci tur görüşmeleri kapsamında dün Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Toplatıdan önce Twitter'da 'Biz kazanacağız' ifadesine yer verilen video paylaşıldı.

Bu arada geçen hafta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık tartışmalarında öne çıktığı bir süreçte “Kazanacak aday” vurgusu yapması, yine “Noter değiliz” sözleri “Masada kriz mi var” sorusuna neden olmuştu.

Akşener, Cumhuriyet gazetesine yeni bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Medyada öne çıkan ve kendilerini CHP’nin sözcüsü gibi gören bazı isimlerin özensiz bir dil kullandıklarını görüyorum. Hassas bir dönemde, herkesin sözlerine dikkat etmesinde yarar görüyorum. Çünkü, partide bir sorumlulukları olmadığı halde, milletimiz o isimlerin sözlerini, partinin görüşü gibi algılıyor. İncitici bir dilleri var..."

Metropoll anketine MHP tepkisi

Seçime doğru peş peşe kamuoyu araştırmaları açıklanıyor. MetroPoll Araştırma Şirketi de son araştırmasını açıkladı: BUna göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP: Yüzde 33.6CHP: Yüzde 24.8HDP: Yüzde 13.9İYİ Parti : Yüzde 12.2 MHP: Yüzde 9.1 oy alıyor.

MHP ise bu ankete sert tepki gösterdi. Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Twitter hesabında yaptığı, Özer Sencar’ı hedef alarak anketin masa başında hazırladığını öne sürdü. Feri Yıldız, şirketin sahibi Özer Sencar’a “ Gerçeklik duygusunu bu denli yitirmenize hangi travma neden oldu?” dedi.

'Yorgun mermi' soruşturması: 37 tabancaya el konuldu

Bireysel silahlanma hızla artarken düğünlerde maçlarda asker uğurlamalarında havaya açılan ateşlerden hayatlarını kaybedenlerin haberleri hemen her gün ajanslardan servis ediliyor.

Böyle bir haber Kocaeli'nin Kartepe ilçesinden, 20 Ağustos'ta geldi. 10 yaşındaki Musa İlter, başına isabet yorgun mermi isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

Yorgun mermi, havaya yapılan atışın ardından merminin hızını kaybederek yere doğru ivme kazanması anlamını taşıyor.

Bir merminin ortalama hızı saatte 160 kilometre hıza ulaştığı için yere düşüş hızı da ölümcül oluyor. Özetle, bir düğünde havaya açılan ateş on gün sonra düşerek birinin ölümüne neden olabiliyor.

Bu tür olaylarda da genellikle faile ulaşılamıyor.

Ancak, Musa’nın ölümünün faili meçhul kalmaması için detaylı bir soruşturma başlatıldı.

Düğüne gelen davetli listesi, takı takanların listesi, sosyal medya paylaşımları tek tek tarandı.

Ve nihayetinde şimdilik 37 tabancaya el konuldu. Kriminal inceleme, Musa'nın katilini ortaya çıkaracak.

Prof. Dr. Yavuz: 'Maskesiz ilk kış, bol virüslü geçecek'

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bu yıl ilk defa maske dahil tüm önlemler kalkmış bir şekilde kışa girdiğimizi hatırlatarak,pek çok virüs aktif alacağını söyledi. Prof. Dr. Yavuz hijyene önem verilmesini, yakın temastan kaçınılmasını ve kapalı kalabalık ortamlarda maske takılmasını önerdi.

En son 1940'ta görülmüştü: Antalya'da ekim ayı sıcaklık rekoru kırıldı

Yurt genelinde etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle Antalya'da da mevsim normallerinde seyreden sıcaklık, 10 derece birden arttı. Hafta boyunca kademeli yükselen sıcaklık, dün ekim ayı için rekor seviyeye ulaştı. Kent merkezinde sıcaklık, 40,4 dereceye yükseldi. Böylece 83 yıl aradan sonra ekim ayı sıcaklık rekoru kırıldı.

EKONOMİ

Borsa'da organize usulsüzlük operasyonu: 8 gözaltı

Borsada geçtiğimiz günlerde yaşanan olağanüstü hareketlilik üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Başsavcılık işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı yaptıkları iddiasıyla 10 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı. Şüphelilerin Borsa İstanbul hisselerinde manipülasyon yaparak haksız kazanç sağladıkları iddia edildi.

"Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma” suçlamasıyla 10 kişi hakkında gözatı kararı verildi, sekizi yakalandı.

AKP'li Sarıeroğlu, EYT'nin kapsamını açıkladı

Milyonlarca kişinin beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili iktidardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. AKP Sosyal Politikalar Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, EYT düzenlemesinin 4.5 milyon kişiyi kapsadığını açıkladı.

EYT kapsamını da açıklayan Saıreroğlu, 1999 yılının Eylül ayından önce Bağkur’lular için prim gün sayısının kadınlarda 7 bin 200, erkekler 9 bin gün pirim olduğunu hatırlattı.

SSK’lar için bu sayının 5 bin gün olduğunu söyleyen Sarıeroğlu, EYT çalışmasının yıl sonunda tamamlanmış olacağını belirtti.

İstanbul’un enflasyonunda yeni rekor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2022 Eylül ayına ilişkin perakende ve toptan fiyat endekslerini yayımladı.

Buna göre Ücretliler Geçinme İndeksi yüzde 107.42, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yüzde 98.17 arttı.

Böylece, ağustosta yıllık yüzde 99.91 oranında artarak yüzde 100’e dayanan İstanbul enflasyonu, eylülde yüzde 100’ü aşmış oldu. İstanbul’un enflasyon oranı genel enflasyonun da öncüsü kabul ediliyor.

Maydanozda tarla ile market arasındaki fiyat farkı 3.5 katı aştı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde üretici ile market arasındaki en fazla fiyat farkının yüzde 252.9 ile maydanozda görüldüğünü belirtti. , Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 92.6 ile sivri biber, en fazla azalan ürün ise yüzde 14.4 ile elma oldu.

Sosyal konut yapılacak arsa sayısı 1 milyona çıkarılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesine 5 milyonu aşkın başvuru karşısında konut yapılacak arsa sayısının da 1 milyona çıkarılacağını söyledi.

Yeni zamla birlikte 35'lik rakı 200 lirayı aştı

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş tüm rakılara yüzde 7-10 aralığında zam geldiğini duyurdu. sozcu.com.tr'ye konuşan Aybaş, 35’lik rakının 200 TL’yi, 70’lik rakının 359 TL’yi ve 100’lük rakının ise 510 TL’yi aştığı bilgisini verdi.

Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilerin borçlarının yapılandırmasını yıl sonuna kadar uzattı

Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçilere takipte olan kredi borçlarını yapılandırmaları için tanıdığı süreyi 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzattığını açıkladı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Endonezya'da futbol maçında izdiham: En az 174 ölü

Endonezya'da bir futbol maçında kaybeden takımın taraftarlarının sahaya inmesi ve polisin kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz sıkması sonucu yaşanan izdihamda en az 174 kişi hayatını kaybetti, 180 kişi yaralandı.

İran'da başı açık fotoğrafı viral olan Dünya Rad tutuklandı, kardeşi dünyaya seslendi: Endişeliyiz

İran’da Mahsa Amini’nin, 13 Eylül’de "ahlak polisi" tarafından gözaltına alınıp hayatını kaybetmesinden sonra ülkedeki protestolar sürüyor. Bu arada İran'da başörtüsüz fotoğrafı sosyal medyada viral olan Dünya Rad'ın gözaltına alınıp tutuklandığı duyuruldu. Kardeşi Dina Rad, "Sağlığına dair endişeliyiz" dedi.

Yunanistan-Bulgaristan boru hattı hizmete girdi

Azeri gazını Yunanistan üzerinden Bulgaristan'a taşıyacak boru hattı hizmete girdi. Avrupa Komisyonu Başkanı, boru hattını Rusya'dan "özgürleşme" olarak nitelendirdi.

Gazprom İtalya ve Avusturya'ya gaz akışını kesti

Rus enerji şirketi Gazprom ise İtalya ve Avusturya'da gaz akışını durdurduğunu duyurdu.

Şirketin açıklamasında, Avusturyalı bir operatörün düzenlemelerdeki değişiklikleri onaylamayı reddetmesi nedeniyle Rus gazının Avusturya üzerinden transit geçişinin askıya alındığı belirtildi.

40 yılın en büyük kuraklığı: 109 fil hayatını kaybetti

Doğu Afrika'da kuraklık hayvanları ve insanları etkilemeye devam ediyor. Kenya'nın en büyük parklarından biri olan Tsavo Milli Parkı'nda son bir yılda kuraklık nedeniyle 109 fil hayatını kaybetti.

KISA DALGA’DAN

Banu Güven, her hafta Kısa Dalga'da İşin Esası'nda sizlerle olacak.

Ekonomist Erdoğan, Heterodoks Nebati… Sizce ne yapmaya çalışıyorlar? Ekonomi nereye gidiyor? Peki onlar bu gidişle kendilerini nerede bulacaklar? Banu Güven İşin Esası’nın ilk bölümünde, bu sorulara cevap arıyor.