AYM'ye ikinci hülle atama

AYM'ye ikinci hülle atama

Eski İçişleri Bakan Yardımcısı olan Sayıştay üyesi Muhterem İnce, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Muhalefet 'hülle seçim' tepki gösterdi.../ RTÜK'ten Halk TV, Tele 1 ve KRT'ye ceza.../ CHP'li Murat Kurum: İki günde 5 polis intihar etti... / Benzine yıl başından beri 35 kez zam yapıldı.../ CHP'den çağrı: EYT'yi neden bekletiyorsunuz, hemen Meclis'e getirin... / İran'da protestolar liselere yayıldı... Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

7 EKİM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Eski İçişleri Bakan Yardımcısı AYM’ye seçildi

TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa Mahkemesi'nden boşalan bir üye için seçim yapıldı. Yapılan oylamada eski İçişleri Bakan Yardımcısı olan Sayıştay üyesi Muhterem İnce, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Yapılan gizli oylamada, Sayıştay Başkanlığınca önerilen Sayıştay 1. Daire Başkanı Ali Osman Güçlü, 2. Daire Başkanı Nükrettin Parlak ve 6. Daire Üyesi Muhterem İnce yarıştı.

Adaylardan hiçbirinin ilk iki turda yeterli oy alamaması üzerine, en çok oyu alan İnce ve Parlak arasında üçüncü tur oylamaya gidildi.

Üçüncü turda kullanılan 302 oyun 282'sini İnce, 14'ünü ise Parlak aldı. Altı oy geçersiz sayıldı.

Böylece İnce, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Muhterem İnce Sayıştay'da görev almadan önce İçişleri Bakanı Yardımcısı'ydı. İnce geçtiğimiz Haziran’da gizli oylamayla Sayıştay üyeliğine seçilmişti.

İnce'nin AYM üyesi olarak atanması için Sayıştay üyeliğine aday olduğu iddia edilmişti.

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan da "hülle atama" denilen bir yöntemle AYM üyeliğine seçilmişti.

CHP ve HDP oylamaya katılmadı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, seçimden önce yaptığı açıklamada "Biz bu göstermelik seçimde olmayacağız. Muhterem İnce üç ay içinde ne yaptı da AYM üyeliğine layık görüldü. Bu nedenle biz bu seçimin tarafı olmayacağız ve katılmayacağız" demişti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da oylamaya katılmayacaklarını bildirerek, "Siyasetin ve hukukun yazılı ve yazılı olmayan kuralları vardır. TBMM'nin yürütmenin vesayetine bu kadar teslim olmasını anlamak mümkün değil. İrfan Fidan olayından çok iyi biliyoruz" diye konuşmuştu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise TBMM sıralarını terk etmeme kararı olduğunu hatırlatarak seçime katılacaklarını duyurmuştu.

Bu seçime muhalefetten sert tepki geldi.

DEVA Partisi İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Bir gün bile Yargıtay üyeliği yapmamış kişi Yargıtay kontenjanından, bir gün Sayıştay üyeliği yapmamış kişi Sayıştay kontenjanından AYM üyesi yapıldı… Utanç verici ama utanan yok maalesef” dedi.

CHP’li Ali Mahir Başarır da “AKP, her zaman olduğu gibi liyakat yerine kendisine sadakat anlayışıyla hareket ediyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’na 8 yıl sonra 17-25 Aralık fezlekesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu 34 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kılıçdaroğlu için 8 yıl aranın ardından gelen 24’üncü fezlekenin “Gizliliğin ihlali” suçllamasıyla açılan dava kapsamında hazırlandığı ortaya çıktı. Gazete Duvardan Serkan Alan’ın haberine göre söz konusu davanın konusu ise Kılıçdaroğlu’nun 11 Şubat 2014’te Sabah Gazetesi ve ATV'nin satın alınmasıyla ilgili ses kayıtlarını Meclis’te dinletmesiyle ilgili dosya…

RTÜK'ten Halk TV, Tele 1 ve KRT'ye ceza

RTÜK, Sedat Peker’in Serhat Albayrak ve AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin iddialarının tartışıldığı programlar nedeniyle Halk TV, Tele 1 ve KRT’ye ceza verdi.

Kararın gerekçesi olarak Sedat Peker’in iddialarını televizyonda tartışarak Serhat Albayrak ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun “küçük düşürülmesi” gösterildi.

Murat Kurum: İki günde 5 polis intihar etti

Polis memuru Enes Sayhan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Personel Şube Müdürlüğü'ndeki boş bir odada beylik silahıyla intihar etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Tüm teşkilat mensuplarınızı derinden üzen intihar olayında varsa ihmali olanların tespit edilmesi için de soruşturma açılmıştır” denildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, son iki günde beş polis memurunun intihar ettiğini belirtti . Kurum, Yedi yıldır Meclis kürsüsünden söyledik. Soru önergeleri verdi… Polis intiharları araştırılsın dedik, reddettiler. Polisler intihar etmeye devam ediyor” diye konuştu.

Metin Feyzioğlu, Lefkoşa Büyükelçiliği'ne atandı

Büyükelçiler kararnamesine göre eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, KKTC'nin Lefkoşa Büyükelçisi oldu.

İsrail'e 4 yıl sonra büyükelçi atandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayladığı kararname ile Türkiye'nin, İsrail Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar oldu. Torunlar, 2010-2014 yılları arasında Kudüs Başkonsolosu ve Filistin Büyükelçiliği görevini üstlenmişti.

İsrail, İlişkilerin normale dönmesi adımından bir ay sonra Türkiye'ye büyükelçi atanmasını onaylamış ve İsrail Dışişleri Bakanlığı, Irit Lilian'ın Türkiye büyükelçisi olarak atandığını duyurmuştu.

Çorlu tren faciasına 4 yıl sonra tutuklama kararı

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili 13 sanıklı davanın 11'inci duruşması önceki gün yapıldı. Duruşma, 11 Ocak tarihine ertelendi. TCDD 1. Bölge Demiryolu Bakım Müdürü Mümin Karasu hakkında tutuklanmak üzere yakalama emri çıkartılmasına karar verildi.

Pamukova tren faciasında ihlal kararı veren AYM: Kamu görevlileri yargılanmıyor!

Anayasa Mahkemesi, 22 Temmuz 2004’te Pamukova’da 41 kişinin yaşamını yitirdiği “Hızlandırılmış Tren Kazası” ile ilgili başvuruda kararını açıkladı. Yüksek mahkeme sorumlulukları bulunmasına rağmen “Kamu görevlilerinin hiç yargılanmadığını”, makinistlerin yargılandığı davanın da zamanaşımına uğradığını belirterek bu yöndeki bireysel başvuruda “yaşam hakkı ihlal edilmiştir” kararı verdi. Yüksek Mahkeme, zamanaşımından düşen dava için, artık yeniden yargılama yoluna gidilmesinin mümkün olmadığına da işaret ederek başvuruculara 90’ar bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Marmara Gölü’nde su kalmadı

Manisa’nın “kuş cenneti” olarak bilinen Marmara Gölü’nde suların tamamen çekildi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Marmara Gölü’nde bir damla bile su kalmadığını, doğal dengesinin bozulduğunu ve yaşamının yok edildiğini kaydetti.

Kesici gölün kuruma nedenlerini de şöyle sıraladı:

"Doğal göl doğal yapısına müdahale edilerek, adeta su deposuna dönüştürüldü. Aşırı tarım, su çekimleri ve sınırsızca açılan kuyular sorgulanmalı.”

Altın Portakal’da şeriata karşı direnen İran halkı için saçlarını kestiler

Altın Portakal Film Festivali'nde 20 kadının yolculuğunu anlatan belgesel 'Narperi'nin Bileziği' izleyiciyle buluştu. Film ekibi ve oyuncular İran’da direnen kadınlara destek için saçlarını kesti.

EKONOMİ

İşçi ve işverenden Erdoğan’a vergi mektubu

İşçi ve işveren tarafı gelir vergisi düzenlemesi için harekete geçti.

Türk-İş ve TİSK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çalışanların gelir vergisi tarifesinde düzenleme talebiyle mektup gönderdi. İşçi ve işveren, gelir vergisi ilk basamağının asgari ücret brüt tutarının belirli bir miktar üstünde olmasını istedi.

Türk-İş ve TİSK, gelir vergisi tarifesinin ilk basamağının 2022'de brüt asgari ücretin 17 katı olduğunu, günümüzde ise 5 katına gerilediğini vurguladı.

Yılbaşında maaşı brüt 13 bin 43 lira olan bir çalışan ocak ayında net 10 bin lira kazanıyor. Ancak vergi dilimlerine girmesi nedeniyle bu maaş aralık ayında 9 bin 143 liraya geriliyor.

Bu çalışan nisan ayında ikinci, ağustosta üçüncü vergi dilimi üzerinden vergilendiriliyor. Ocak ayında yüzde 15, ağustosta yüzde 27 vergi ödüyor. Vergi nedeniyle çalışanın gelirinde yıllık 6 bin 949 lira kayıp oluyor.

Benzine ocaktan beri 35 kez zam yapıldı

Akaryakıt fiyatlarına art arda iki gün zam yapıldı. Uluslararası ürün fiyatlarında yaşanan artışın etkisiyle benzinin litre fiyatı 74 kuruş zamla 20,60 TL'ye çıktı. Motorinin litre fiyatı ise 1,39 TL artışla 25,61 TL'ye çıktı. Benzin yıl başından bu yana 35’inci kez zamlanmış oldu ve 36’ncı zammın da yolda olduğu bildirildi.

Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Tek tip bir düzenleme olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "EYT’lilerin sorunun çözümüne yönelik bir çalışma içindeyiz. Tek tip bir düzenleme olacak. Bütün çalışanların gerçek verileri elimizde. Biz bu çalışmayı aralıkta Meclis’e sunacağımızı duyurduk" dedi.

CHP: Niye bekliyorsunuz

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemenin içeriğinin hala açıklanmamasını eleştirdi. Gürer, yasa teklifi için aralık ayının beklenmemesini isterken, düzenlemenin bir an önce Meclis’e gelmesi gerektiğini vurguladı.

Fitch, İngiltere'nin kredi notu görünümünü 'negatif'e çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere'nin kredi notunu 'AA-' olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e çevirdi.

Hollanda'nın enflasyonu yüzde 14.5 ile 59 yılın zirvesinde

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), ülkenin eylül ayı enflasyon verilerini yayımladı.

Buna göre, ağustosta yüzde 12 olan yıllık enflasyon, eylülde yüzde 14,5'e yükseldi. Söz konusu oran, enflasyonun izlenmeye başlandığı 1963'den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak kayıtlara geçti.

Hong Kong 500 bin bedava uçak bileti dağıtacak

Son haftalarda Kovid-19 kısıtlamalarının çoğunu kaldıran Hong Kong, turizmi güçlendirmek üzere hazırlıklara başladı.

Havayolu şirketleri, seferleri pandemi öncesi seviyelere getirmek için çabalarken Hong Kong yönetimi, 500 bin adet uçak biletini bedava dağıtacağını açıkladı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rusya: Ukrayna'nın geri aldığı her yeri geri alacağız

Ukrayna ordusu ülkenin doğusundaki ilerleyişini sürdürürken Kremlin, bu bölgeleri Ukrayna'dan geri alacaklarını iddia etti. Putin Ukrayna halkı ve kültürüne "büyük saygı duyduklarını" söyledi.

İran'da protestolar liselere yayıldı

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin Tahran'da ahlak polisi tarafından "başörtüsünü düzgün takmadığı" gerekçesiyle 13 Eylül'de gözaltına alınması ve 16 Eylül'de hastanede hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestolar büyüyerek sürüyor. Eylem, eğitim yılının başlamasıyla okullara da yayıldı. Şiraz kentinde çekildiği belirtilen bir videoda, kız öğrencilerin, okulu ziyaret eden paramiliter Besic güçlerinin sözcüsünün konuşmasını slogan atarak protesto ettiği görülüyor. Sözcüye "Defol git" diye bağıran ve başörtülerini çıkararak sallayan öğrenciler, sözcünün konuşmasına izin vermedi.

Mahsa Amini protestoları İran ile Avrupa ülkeleri arasında ipleri gerdi. Avrupa Birliği dışişleri bakanları bir sonraki toplantılarında Tahran'a ek yaptırımları gündemine alacak.

AB'den orman yangınlarına karşı 170 milyon euro yatırım

AB, 2022 yazında rekor seviyeye ulaşan orman yangınlarıyla mücadele için 170 milyon euro kaynak ayırmayı planlıyor. AB ülkelerinde yanan alan 2006'dan bu yana yüzde 170 arttı.

Tayland'da kreşe silahlı saldırı: 31 ölü

Tayland'ın kuzeyindeki Nong Bua Lamphu eyaletinde bir çocuk kreşine düzenlenen silahlı saldırıda en az 31 kişinin öldüğü belirtildi. Polis tarafından yapılan açıklamada ölenler arasında çocukların da olduğu ifade edildi. Reuters'ın haberine göre eski polis memuru olan saldırgan kreşteki saldırının ardından eşini ve çocuğunu öldürüp intihar etti.

Polisin geçen yıl uyuşturucu testinden geçemediği için mesleğinden kovulduğu iddia edildi.

Meksika'da belediye binasına saldırı: Başkan ve 17 kişi öldürüldü

Meksika'nın güneyindeki Guerrero eyaletinde ise belediyeye düzenlenen silahlı saldırıda belediye başkanı ve babasının da aralarında olduğu 18 kişi öldürüldü.

BM İklim Değişikliği Konferansı'nın sponsoru Coca Cola oldu: 'Yeşil aklama taktiği'

Bu yıl 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenecek 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nın (COP27) Coca Cola sponsorluğunda yapılacağı açıklandı.

COP27 yönetiminin dünyanın en büyük plastik kirleticilerinden biri olan Coca Cola ile geçen hafta imzaladığı sponsorluk anlaşmasına tepkiler büyüyor.

BBC Türkçe'deki habere göre çevre örgütleri, anlaşmanın bir "yeşil aklama" taktiği olduğunu iddia ediyor.

Coca Cola ise yaptığı açıklamada "Atık sorununu tamamen ortada kaldırma hedefini desteklediğini ve bu konuda farkındalık yaratma çalışmalarının önemini anladığını" kaydetti.

KISA DALGA’DAN

Ankara’da dört yıl önce yaşanan, Yüksek Hızlı Tren faciasının soruşturmasının Devlet Demiryolları üst düzey yöneticilerine uzanması engellenmişti.

Ersan Atar, dokuz kişinin yaşamını yitirdiği kazayı v olaydan yaralı kurtulan ve sonrasında başlatılan hukuk mücadelesini “mağdur” olarak sürdüren Gökhan Candoğan ile konuşuyor