Öğretmenlerden hak arama dersi

Öğretmenlerden hak arama dersi
Öğretmenler bugün Türkiye çapında iş bırakacak… / Maden faciasında 8 tutuklama, bilirkişi raporunda eksiklikler tek tek sıralandı…. / Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu iddialarına iktidardan tepki… / İstanbul Boğazı’nda 6 Kasım gerilimi… / İstanbul’un enflasyonu rekor seviyede… / Benzine yılbaşından beni 36. Zam… / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

2 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Amasra'daki maden faciası soruşturmasında 8 kişi tutuklandı

Bartın'ın Amasra ilçesinde 14 Ekim'de TTK'ya ait maden ocağında 41 maden işçisinin hayatını kaybetmesiyle ilgili Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmada 8 kişi tutuklandı.

Maden faciasına ilişkin ön bilirkişi raporunun detayları da ortaya çıktı. Raporda, “Metan drenajı uygulaması hayata geçirilmiş olsaydı kaza olayı önlenebilirdi” denildi. Raporda; altı teknik kusur sıralanırken teknik personel eksikliği ve kömür tozu ile yeterince mücadele edilmemesinin de kazanın meydana gelmesinde payı olduğu açıklandı.

10 ayda 2 binden fazla doktor yurtdışında çalışmak için TTB'ye başvurdu

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık çalışanlarının yurtdışında çalışabilmesi için gereken ‘iyi hal belgesi’ne ilk 10 ayda 2 bin 153 kişinin başvurduğunu duyurdu. Bu sayı Sayı geçen sene 1405, 2020’de ise 931’di.

Emniyet ve Jandarma'dan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

Gündemin önemli maddelerinden biri de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Derin Yoksulluk Ağı kurucusu Hacer Foggo’unn önceki akşam uyuşturucu konusunda yayınladıkları video oldu. Kılıçdaroğlu videoda, “Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular” diyerek cari açığı kapatmak için yurda uyuşturucu kaçakçılarının parasının da girdiğini öne sürdü. CHP lideri çocuklar arasında metafetamin kullanım yaşanın düştüğünü ve salgın haline geldiğini söyledi

Hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hem Emniyet Genel Müdürlüğü hem de Jandarma Genel Komutanlığı Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi. Emniyet ve Jandarma’nın açıklamasında CHP lideri hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi. Soylu ise dün yaptığı açıklamada uyuşturuyla mücadelenin sürdüğünü belirterek ”Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin aydınlığını karartmaya çalışmaktadır. Problemi Türkiye Yüzyılı. Amacı gündemi değiştirmek.” dedi.

Özgür Özel'den 2 bin bürokrat açıklaması: 1 No’lu kararname taslağı hazır

Altı siyasi partinin genel başkanları ikinci tur görüşmeler kapsamında ikinci buluşmayı 14 Kasım'da Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde yapacak. Altılı masanın çalışma konularından biri de seçimi kazanmaları halide cumhurbaşkanı ile gelen yaklaşık 2 bin bürokratın görevi bırakacak olması. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bunun için hazırlıkları yaptıklarını belirterek "1 No’lu kararname taslağı hazır. Bir sıkıntı olmaz, insan kaynağı sorunumuz yok, fazlamız var" dedi.

28 Şubat davası: Emekli Amiral Aydan Erol tahliye edildi

28 Şubat davasında müebbet hapse mahkûm edilen emekli amiral Aydan Erol, Silivri Cezevi'nden tahliye edildi. Erol, geçtiğimiz aylarda kansere yakalanmıştı.

Öğretmenler ÖMK’ye karşı iş bırakacak

Öğretmenler, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırdığı için eleştirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) karşı çıkmak ve eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla 14 eğitim sendikasının çağrısıyla bugün tüm Türkiye’de iş bırakacak. Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, iş bırakma eylemi kararı alan 14 sendika arasında Eğitim-Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in yer almadığını hatırlatarak bu sendikalara üye öğretmenlere de iş bırakma eylemine katılım çağrısı yaptı.

Rapor: 2021'de en çok yanan alan Türkiye'de

Avrupa Birliği'nin (AB)Avrupa'daki orman yangınları ile ilgili son rapor Türkiye'de 2021 yaz aylarında meydana gelen orman yangının yol açtığı felaketi gözler önüne serdi. Rapora göre 2011-2020 arasında Türkiye'de toplam 9095 hektar alan yanarken, 2021 yılında ise yanan toplam alan 139 bin 505 hektar.

Türkiye'den sağlanan resmi verilerle hazırlanan rapor Türkiye'deki yangınların yüzde 91'inin insan aktiviteleri nedeniyle çıktığını da belirtiyor.

İstanbul Boğazı’nda 6 Kasım gerilimi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, 6 Kasım'da İstanbul Boğazı'nın ticari gemi geçiş trafiğine kapatarak endüstriyel balık avlama gemilerine açılacağını açıkladı. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Karakulak, "İstanbul Boğazı, bir biyolojik koridordur. Balık stoklarını olumsuz etkileyecektir. Yapılan uygulama aşırı avcılığın yapılmasına yol açacak" dedi.Prof. Dr. Karakulak şu bilgileri verdi: "Maalesef balıkçılık kaynaklarımız yüzde 40 oranında azaldı. Eskiden 500-600 bin ton olan denizlerde yapılan av miktarlarımız 328 bin tonlara düştü. Bu da stoklarımızın azaldığını bize göstermekte.”

Türkiye denizlerinde ilk kez: 2 milimetreden küçük deniz canlısından da mikroplastik çıktı

Karadeniz'de mikroplastik kirliliği üzerine yapılan araştırmalarda; aralarında hamsi, palamut, mezgit, barbun ve istavrit gibi 12 balık türünde görülen mikroplastikler, 2 milimetreden küçük zooplankton türü "kopepod" isimli deniz canlısında da tespit edildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi Mikroplastik Araştırma Grubu ekip lideri Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan, Türkiye'de bu miktarın ilk kez saptandığını belirtti.

EKONOMİ

İstanbul enflasyonu yüzde 100’ü aştı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yarın açıklayacağı tüketici fiyatları enflasyonunun gösterge niteliğinde olan İstanbul enflasyonu yeni rekor kırdı. İstanbul’un enflasyonu ekim ayında yıllık bazda yüzde 108,7 oranında arttı.

Benzine 10 ayda 36 kere zam

Benzine dün gelen 71 kuruşluk zammın ardından litresi 21 lira 37 kuruşa çıktı.

Benzin 1 Ocak'ta 12,91 liraydı.

Benzin yıl başından bu yana 36’ncı kez zamlanmış oldu.

Fiyatlardaki yükselişte, arz daralmasına ilişkin endişeler ve zayıflayan dolar endeksi etkili oldu.

Dolar endeksindeki düşüş, dolara endeksli petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getiriyor.

Bu durum alımların artmasını destekliyor ve fiyatların yükselmesine yol açıyor.

Doğalgazda kasım ayı tarifesi açıklandı

BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı sabit kalarak 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira oldu. Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ekim ayında da tüm tarifeleri sabit tutmuştu.

Bakan Kurum: "İlk Evim" projemize 1,5 ayda 8 milyon vatandaşımız başvurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim" projesine 1,5 ayda 8 milyon kişinin başvurduğunu söyledi.Bakanın açıkladığı verilere göre geçerli başvuru sayısı 5 milyon 135 bin 324 oldu. Projeye 2 milyon 30 bin 277 genç başvurdu. En çok başvuru ise İstanbul’dan geldi. Bakan Kurum, “Söz verdiğimiz gibi 2 yıl içinde 250 bin konutumuzu teslim edeceğiz” dedi.

Türkiye'de mücevher altın talebi zirvede

Dünya Altın Konseyi çeyrek raporuna göre Merkez Bankası üçüncü çeyrekte 31 ton altın alarak rezervlerini 489 tona çıkardı. Banka yılın ilk 9 ayında 95 ton altın alımı yaparken bu yıl en çok altın alan merkez bankalarından biri oldu. Mücevher amaçlı altın talebi 2017’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

İmalat endeksinde gerileme: 10 sektörün 8'inde üretim azaldı

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) raporuna göre ekim ayında sektörün sekizinde üretim azaldı.

En sert ivme kayıpları tekstil, metalik olmayan mineral ürünler ile giyim ve deri ürünleri sektörlerinde gerçekleşti. 10 sektörün sekizinde üretim azaldı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Putin teklifini yineledi: Hızlı bir şekilde Türkiye'de bir gaz merkezi kurabiliriz

Rusya Devlet Başkanı Putin, Astana’da dile getirdiği, "Türkiye'de büyük bir ikmal merkezi kurabiliriz" önerisini tekrarladı ve bu kez "Çok hızlı bir şekilde Türkiye'de bir gaz merkezi kurabiliriz" dedi. Putin şöyle devam etti: “Bunu neden teklif ettiğimiz ortada. Çünkü doğrudan Avrupalı ortaklarla çalışmak çok zor.”

Biden petrol şirketlerine seslendi: Savaştan kâr elde etmeyi bırakın

ABD Başkanı Joe Biden yüksek kârlar açıklayan petrol şirketlerine seslenerek, "Üretimi artırıp Amerikalıların maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olun" dedi.

Biden 8 Kasım'da yapılacak ara seçimlere kısa süre kala yaptığı konuşmasında Ukrayna'daki savaşa gönderme yaparak, petrol şirketlerine "savaştan kâr elde etmeyi bırakmaları" çağrısında bulundu. B

Biden aksi takdirde petrol şirketlerinin yüksek vergilerle karşılaşacağını söyledi.

Tahran'da 1000 kişiye 'sabotaj' suçlaması

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin, Ahlak Polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesinin ardından büyüyen protestolarla ilgili toplu yargılamalar başlıyor.

Tahran Başsavcısı, hükümet karşıtı gösterilerle bağlantılı olarak 1000 dolayında kişiye suçlama yöneltildiğini açıkladı.

Yetkililer, ülke genelinde kaç kişinin tutuklandığını açıklamadı, ancak insan hakları savunucuları toplam tutuklu sayısının 14 bin olduğunu söylüyor.

Türkiye'nin olduğu 50 ülke Çin'den Uygurların serbest bırakılmasını istedi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki "ağır ve sistematik" insan hakları ihlallerini kınayarak Çin'e "keyfi olarak özgürlüklerinden mahrum bırakılan herkesi" serbest bırakması çağrısında bulundu.

Aralarında ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Fransa, Avustralya, İsrail, Türkiye, Guatemala ve Somali'nin de bulunduğu 50 ülke, "Bu tür ciddi ve sistematik insan hakları ihlalleri terörle mücadele gerekçesiyle haklı gösterilemez" dedi.

Covid19: Şanghay'da Disneyland kapatıldı, ziyaretçiler içeride kaldı

Şanghay’da hafta sonu 10 yeni vakanın görüldüğü açıklanmıştı. Bunun üzerine Çin’in “Sıfır Covid politikası" kapsamında ani bir kararla park ve çevresindeki caddeler kapatıldı. Kapatılan yerler arasında Disneyland da vardı. Ziyaretçilerin dışarı çıkabilmeleri için Covid testlerinin negatif çıkması gerekiyor. İçeride kaç kişinin mahsur kaldığı bilinmiyor. Aynı park geçen Kasım’da da ani bir kararla kapatılmış ve 30 bin ziyaretçi mahsur kalmıştı.

KISA DALGA’DAN

Dünya, kömürden tamamen çıkmayı konuşuyor.

Zira iklim değişikliğini hızlandıran küresel sera gazı emisyonlarının yarısı, kömür kaynaklı!

Ayrıca kömür, artan hava kirliliğine bağlı hastalık ve ölümlerin de sorumlusu... Peki Türkiye, hem pahalı hem kirli bir enerji kaynağı olan kömürden nasıl çıkabilir?

Mehveş Evin'in podcasti

Podcast