Bunun adı kuraklık: Tarlalar boş kaldı

Bunun adı kuraklık: Tarlalar boş kaldı
Milli Eğitim Bakanı Özer: Okula kaydı olmayan öğrenci sayısı 282 bin 811... / Kuraklık tarımı da vurdu: Çiftçi ekim ayında ekim yapamadı... / COP27 başladı… / Joe Biden: Seçimi kazanırlarsa beni azledeceklerini duydum... / Gökbilimciler dünyaya en yakın ‘kara deliği’ tespit etti ... / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

7 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM


Milli Eğitim Bakanı Özer: Okula kaydı olmayan öğrenci sayısı 282 bin 811

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilkokuldan lise kademesine kadar toplam kayıtdışı çocuk sayısının 282 bin 811 olduğunu duyurdu. Birgün’deki habere göre Bakan Özer, zorunlu eğitim kapsamında olmasına karşın herhangi bir okula kaydı bulunmayan çocuklar için takip sistemi kurulacağını belirtti.

Yine Birgün’de yer alan başka bir eğitim haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi verileri kız çocuklarının yaşları büyüdükçe okulu bıraktığını ortaya koyuyor. MEB’in verilerine göre doğu illerinde ilkokulların neredeyse tamamında kız çocuklarının okullaşması yüzde 90’ı aşarken lise son sınıfta 70’in altına düşüyor. Muş’ta ise lise son çağında 100 kızdan 42’si okula gitmiyor.

İYİ Parti açıkladı: Altılı masa seçim bildirgesini kasım sonunda açıklayacak

Altılı masa 14 Kasım’da yapacağı toplantıya hazırlanırken İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Altılı Masa’nın seçim bildirgesinin kasım ayı sonunda açıklanacağını belirtirken, hazırlıklar arasında 'uyuşturucuyla mücadele eylem planı' olduğunu da söyledi.

Kayıtlı Suriyeli sayısı 3 milyon 600 bin

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı’nın verdiği bilgilere ekim ayında, toplam 24 bin 998 göçmen ve 856 organizatör yakalandı. Bakan Yardımcısı’nın verdiği bilgiye göre bugüne kadar ülkesine dönen Suriyeli sayısının 531 bin 326 olurken, kayıt altına alınan Suriyeli sayısı 3 milyon 611 bin 143 oldu.

Singapur, Türkiye'den ihraç edilen üç baharatı piyasadan toplattı

Singapur Gıda Otoritesi (SFA), Türkiye'den ithal edilen üç baharatın kansere neden olabilecek renkler içerdiğinin tespit edilmesi üzerine piyasadan toplatıldığını açıkladı. Toplatılan ürünler Arifoğlu marka Öğütülmüş Sumak, Öğütülmüş Tatlı Biber ve Otantik Tavuk Baharat ürünleri…

Mahkemeden TikTok kararı: Çocukların velayeti anneden alındı

İzmir 19. Aile Mahkemesi, eşinin Tiktok isimli uygulamada çok vakit geçirdiğini ve bu sebeple iki kızına ilgi göstermediğini öne süren erkeğin talebini kabul ederek , velayetin geçici olarak babaya verilmesini kararlaştırdı.

Ve İstanbul için ilk kar uyarısı geldi

Kasım ayının başlarında neredeyse tüm yurtta hakim olan bahar havası yerini soğuk havaya bırakıyor. Yağışlı hava ile birlikte sıcaklıkların 4 ila 8 derece azalması beklenirken, İstanbul için sürpriz bir kar yağışı tahmini geldi. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten; 9 Kasım 1995 ve 4 Kasım 2006'yı hatırlattı.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Ökten, "İstanbul'a dahi kar getirme potansiyeli var” dedi.

EKONOMİ

Kuraklık tarımı da vurdu: Çiftçi ekim ayında ekim yapamadı!

Ekim ayı yağışları yetersizken hava sıcaklıkları da çoğu ilde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Yağışlar Türkiye genelinde normaline göre yüzde 38 azalırken Akdeniz hariç tüm bölgelerde normalinin altında yağış kaydedildi. 60 ilde hububat ve diğer kışlık ekimler için yeterli yağış gerçekleşmedi. Birçok üretici ekimlerini erteledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hububatta ve kırmızı mercimekte önemli verim düşüklükleri olduğunu söyledi.

Bayraktar, olumsuz iklim koşulları karşısında üreticilerin desteklenmesi ve kuraklık sigortası desteğinin sürmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyal konut projesinde ilk kura bugün Şırnak ve Ardahan'da çekilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum İlk Evim, İlk İş Yerim projesinde ilk kuranın 7-16 Kasım'da gerçekleşeceğini duyurdu. İlk kuralar Şırnak ve Ardahan’da çekilecek.

6,5 yılda yabancılara 95 bin ev ve işyeri satılmış

Bakan Kurum, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği yanıtta son 6.5 yılda yabancılara yapılan konut satışına ilişkin bilgi aktardı.

Buna göre, yabancılar Türkiye’den toplam 95 bin 422 konut ya da işyeri aldı. Toplam taşınmaz sayısı ise 105 bin 496 oldu. Listenin ilk sırasında İranlılar yer alırken olurken onları Rus vatandaşları izledi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İran'da Mahsa Amini protestolarına katılan sanatçıya idam cezası

İran’da Mahsa Amini'nin 'ahlak polisleri' tarafından gözaltına alındıktan sonra maruz kaldığı şiddet sonucu ölmesinin ardından başlayan protestolara siyasi şarkılar söyleyerek destek verdiği için gözaltına alınan sanatçı Samin Yassin çıkarıldığı mahkemece idama mahkum edildi. Duruşma İran rejiminin "korku yaymak" amacıyla kullandığı yöntemlerden biri olarak İran devlet televizyonlarında canlı olarak yayınlandı. Mahkeme 10 dakikalık yargılamadan somura Yassin’i idama mahkum etti.

Kararın ardından gençler, sokaklara çıkarak kararı protesto etti.Dünyanın birçok ülkesinde yaşayan sanatçılar da Yassin’e verilen idam cezasını kınayarak, kararın geri çekilmesi için kampanya başlattı. İran'da Amini'nin öldürülmesiyle başlayan protesto eylemlerine katılan 300'den fazla kişi hakkında dava açıldığı ve bazı eylemciler hakkında idam cezası isteneceği belirtilmişti.

COP27 başladı…

İklim krizine karşı ortaya konulan planların güçlendirilmesi ve bu planların somut adımlar atılarak hayata geçirilmesine ilişkin müzakerelerin yapılacağı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27'nci Taraflar Konferansı (COP27) başladı.

Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde gerçekleştirilen ve iklim değişikliğiyle mücadele alanında dünyadaki en kapsamlı zirve olan COP27'ye yaklaşık 190 ülkeden 40 binin üzerinde katılımcı, 100'den fazla devlet lideri ve politika yapıcının katılması bekleniyor. Zirve, iklim felaketleri ve rekor seviyede sıcak hava dalgalarının yaşandığı bir yılın ardından yapılacak. COP27 üç farklı konuya odaklanacak:

Emisyonları azaltmak

Ülkelerin iklim değişikliğine hazırlanmasına ve mücadele etmesine destek olmak

Bu faaliyetler için gelişmekte olan ülkelere teknik destek ve finansman sağlamak

Joe Biden: Seçimi kazanırlarsa beni azledeceklerini duydum

Amerika Birleşik Devletleri, Kongre ara seçimleri için yarın sandık başına gidiyor.

Demokratlar 2020 başkanlık seçimlerini kılpayı kazanmış, bu nedenle Kongre'nin iki kanadı; Temsilciler Meclisi ve Senato'da da kılpayı farkla çoğunluğu ele geçirebilmişlerdi.

İki Başkanlık seçimi arasında yapılan Kongre ara seçimleri, Başkan'ın görev döneminin ortasına denk geldiğinden, seçmenin Başkan ve partiye yönelik memnuniyetinin ölçüldüğü bir referandum niteliği taşıyor. Demokratların Kongre'nin iki kanadından birini ya da ikisini de kaybetmesi durumunda Başkan Biden'ın işi çok daha zorlaşacak.

Kongre'nin iki kanadında birden çoğunluğu kaybeden yönetimler, kendi başlarına yasa çıkarma işlevleri sekteye uğradığından "topal ördek” konumuna düşüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin çoğunluğu ele geçirmesi halinde kendisi hakkında azil süreci başlatacaklarını söyledi.

50 yıllık parti tarihinde bir ilk: Le Pen devri sona erdi

Fransa'nın aşırı sağ partisi Ulusal Cephe'nin liderliğine ilk kez Le Pen ailesi dışında biri geçti. Cumartesi günü parti, yeni liderlerinin 27 yaşındaki Jordan Bardella olduğunu açıkladı. Bu, 50 yıllık parti tarihinde bir ilk olacak. Marine Le Pen'in babasının kurduğu partiyi, babasından sonra bugüne Marine Le Pen yönetmişti. BBC Türkçe'nin haberine göre, Le Pen de bundan sonra partisinin parlamento grubuna liderlik edecek. Partinin Milli Meclis'te 89 sandalyesi var.

Europol Balkan ülkelerinde suç örgütlerine operasyon düzenledi, 382 kişi gözaltına alındı

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol), Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren suç örgütlerine yönelik 26-29 Ekim'de düzenlenen operasyonlarda 382 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Operasyonlar kapsamında 32 bin 665 araç ve 998 mekan arandı. 75 bin kişinin kimlik kontrolü yapıldı. Operasyonlarda 2 ton uyuşturucu madde ve çok sayıda ateşli silaha el koyulduğu kaydedildi.

İspanya polisi 32 ton marijuana ele geçirdi

İspanya Sivil Muhafızl yaptığı operasyonlarla 32 ton marihuana ele geçirdi. Uyuşturucunun İspanya içinde, İsviçre, Hollanda, Almanya, Belçika ve diğer Avrupa ülkelerinde satıldığı belirtildi.

Elon Musk'tan işten çıkarmalarla ilgili savunma: Başka seçeneğim yok

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, şirketin her gün 4 milyon dolardan fazla kaybettiğini ve şirket çalışanlarının yarıya yakınının işine son vermekten "başka seçeneği olmadığını" söyledi.

İşten çıkarılanlar ise kanuna aykırı bir prosedür uygulandığı için Musk'a dava açmaya hazırlanıyor.

Bu arada Twitter’in 8 dolara ücretli doğrulama hizmeti yürürlüğe girdi. Twitter'ın ücretli hizmeti Twitter Blue şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık'ta kullanılabiliyor.

Gökbilimciler dünyaya en yakın ‘kara deliği’ tespit etti

Gökbilimciler, 1.600 ışık yılı uzaklıkta, dünyaya şu ana kadar bilinen en yakın kara deliği keşfetti.

Bilim insanlarına göre, yeni keşfedilen ‘kara delik’ güneşten 10 misli daha büyük ve yeryüzüne daha önce tespit edilenden 3 misli daha yakın.

Bilim insanları kara deliği ona eşlik eden yıldızı sayesinde tespit edebilidi. Yıldızın kara deliğin etrafında dünyanın güneş yörüngesi ile aynı mesafede bir yörüngede seyrettiği keşfedildi.

KISA DALGA’DAN

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda'da, küresel ve ulusal ekonomide bir hafta boyunca olan biteni anlatıyor.

Podcast