İşte mutfağın enflasyonu

İşte mutfağın enflasyonu

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

Erdoğan'dan kara harekatı mesajı: En kısa sürede tankımızla askerimizle hepsinin kökünü kazıyacağız… / CHP lideri Kılıçdaroğlu: 3 Aralık’ı bekleyin… / Bahçeli: Esad’la da görüşülmeli…/ Buldan: Asıl tehlike AKP-MHP'nin dayattığı savaş politikaları… / Hablemitoğlu iddianamesinden detaylar: Fethullah Gülen azmettirdi, Levent Göktaş öldürttü… / MEB, okullarda ücretsiz yemek için 'fayda-maliyet analizi' yapıyormuş… / OECD: Eğitime en az kaynak ayıran ülkelerden biri Türkiye… / Halkın enflasyonu: Sebze fiyatları yüzde 434 arttı… Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan: En kısa sürede tankımızla, askerimizle kökünü kazıyacağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'Artvin Yusufeli Barajı açılış töreninde Türkiye’nin sınır ötesi harekatına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Önceki gün kara harekatının sinyalini veren Erdoğan dün de, "En kısa sürede tankımızla askerimizle bizimle birlikte yürüyen dostlarımızla birlikte hepsinin kökünü kazıyacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu: 3 Aralık’ı bekleyin

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Taksim’deki saldırıyı hatırlatan CHP lideri “Bu terörist sınırdan nasıl geçti? Nasıl oluyor Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sınırları yol geçen hanına dönebiliyor? 'Ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz' diyorlar. Biliyorsan bu nasıl oldu arkadaş?” Diye konuştu.

"Huzur içinde yaşamak istiyorsanız çok açık ve net söylüyorum oyunuzu bize vereceksiniz” diyen CHP lideri “3 Aralık'a kadar sabredin. 3 Aralık'ta yeni bir vizyonu açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

Bahçeli: Beşar Esad'la da görüşülmeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündemi yorumladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle Katar’da görüşmesini değerlendiren Bahçeli, "Doğru bir temastır, bize göre arkası getirilmelidir” dedi. Bahçeli, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la da görüşülmesi çağrısında bulundu.

Konuşmasında “İstanbul Borsası’nın yükselişi devam edecek, önü de ardına kadar açık olacaktır” diyen Bahçeli, sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ’yle ilişkisinin araştırılması gerektiğini söyledi.

Buldan: Asıl tehlike AKP-MHP'nin dayattığı savaş politikaları

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise partisinin grup toplantısında Suriye'ye yönelik harekatı eleştirirken, "Hakların ortak geleceği açısından asıl tehlike AKP-MHP'nin dayattığı savaş politikalarıdır. Kaybedeceğini gören AKP-MHP ittifakı siyasi ömrünü uzatmak için seçim kampanyasını savaş politikaları ile başlatmış durumdadır” ifadesini kullandı.

ABD ve Rusya'dan peş peşe 'harekat' mesajları

Türkiye'nin Suriye ve Irak’ın kuzeyine hava harekatıyla ilgili Rusya ve ABD'den de peş peşe açıklamalar geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, şunları söyledi: "Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlama konusundaki endişelerine anlayış ve saygıyla yaklaşıyoruz. Bunun Türkiye’nin meşru hakkı olduğuna inanıyoruz. Bununla beraber tarafların hepsine durumu istikrarsızlaştırabilecek adımlardan kaçınmaları çağrısını yapıyoruz. Zira böyle adımlar bumerang gibi geri dönebilir ve güvenlikle ilişkili durumu olduğundan da güçleştirebilir."

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da şunları kaydetti: “ Sivillerin korunması ve IŞİD'in yenilgiye uğratılması ortak hedefinin desteklenmesi için Suriye'de gerilimin azaltılması çağrısında bulunuyoruz.”

Hablemitoğlu iddianamesi: Fethullah Gülen azmettirdi, Levent Göktaş öldürttü

Ukrayna’da yakalanıp Türkiye’ye getirilen Nuri Gökhan Bozkır’ın itiraflarıyla yeniden soruşturulan Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetine ilişkin iddianame Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aralarında Fethullah Gülen, Enver Altaylı ve Levent Göktaş’ın da olduğu 10 sanık yer aldı. İddianamede Fethullah Gülen azmettirici olarak yer aldı.

Dönemin Özel Kuvvetler Komutanlığı MAK Alay Komutanı Levent Göktaş'ın cinayet için kendi emrindeki askerlerle "yasadışı örgüt kurduğu" belirtilen iddianamede, cinayetin keşfinin Nuri Gökhan Bozkır tarafından yapıldığı, tetikçinin Tarkan Mumcuoğlu olduğu ifade edildi. Mahkeme heyeti FETÖ lideri Fetullah Gülen'in dosyanın sanıklarından olduğunu ve bu dosyanın Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kaldığını belirterek görevsizlik kararı verdi.

Büyükada’ davasında 'örgüt’ iddiası da boşa çıktı: Yargıtay mahkumiyet kararlarını bozdu

Yargıtay, kamuoyunda “Büyükada Davası” olarak bilinen davada insan hakları savunucusu sanıklara “örgüt üyeliği” ve “örgüte yardım” gerekçeleriyle verilen mahkumiyet kararlarını “delil yetersizliği”nden bozdu. Büyükada’da 5 Temmuz 2017'de bir otelde "İnsan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği" konulu toplantı yapmak için bir araya gelen 11 insan hakları savunucusu, polis baskınıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

MEB, ücretsiz yemek için 'fayda-maliyet analizi' yapıyormuş

Çocukların yetersiz beslendiğini belirten muhalefet partileri, okullarda ücretsiz yemek verilmesini talep etmişti.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun, MEB’e ücretsiz yemek dağıtmayı düşünüp düşünmediklerini sordu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, önergeye verdiği yanıtta, konuya ilişkin 'fayda-maliyet analizi çalışması yürütüldüğünü' bildirdi.

Aygun bu yanıta tepki göstererek “Açlığın maliyet analizi mi olur? Bunlar halktan kopmuş” dedi.

Bu arada Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye, ilköğretimden yükseköğretim düzeyine kadar öğrenci başına yıllık harcamada OECD ülkeleri içinde son sıralarda geliyor.

Türkiye, öğrenci başına ortalama 5 bin 743 dolarlık yıllık harcamayla 36 ülke içinde 34. sırada. OECD’de ortalama ise 11 bin 990 dolar.

Yılbaşı öncesi 7 kentte operasyon: 24,5 ton sahte içki bulundu; 32 kişi gözaltında

İstanbul merkezli 7 kentte düzenlenen operasyonda 24,5 ton sahte

İçki ele geçirildi. Operasyonlar İstanbul merkez olmak üzere Ankara, Erzurum, Şanlıurfa, Mersin, Çorum ve Diyarbakır'da şüphelilere ait 56 adrese yapıldı. 32 şüpheli gözaltına alındı.

İŞKUR'da 20 milyonluk 'dolandırıcılık' iddiası: 58 gözaltı kararı

Türkiye İş Kurumu'nda (İŞKUR) usulsüzlük yaparak 20 milyon liralık zarar neden olmakla suçlanan 21'i kurum çalışanı 58 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Polis, 10 kentte 35 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılar, İŞKUR’da ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usulsüzlük yapmakla suçlanıyor.Bu şekilde kurumun 2014-2018 yıllarında 20 milyon lira zarara uğratıldığı ifade edildi.

EKONOMİ

Halkın enflasyonu: Sebze fiyatları yüzde 434 arttı

Birleşik Kamu-İş, kasım ayına ilişkin ‘Halkın Enflasyonu’ raporunu yayınladı. Buna göre Ocak-kasım döneminde sebze fiyatları yüzde 434,3 oranında arttı.

Aynı dönemde ekmek, pirinç, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 120,6 oranında artış kaydetti.

Yılın ilk 11 aylık döneminde gıda fiyatlarındaki artış ise üç haneli oranlara çıkarak yüzde 119,1 oldu.

Kasım 2021’de 100 liraya dolan bir gıda sepeti 267,4 lira oldu.

Bu artışlara karşın yurttaşın gelirindeki artış ise rapora şöyle yansıdı:

Son bir yılda kamu çalışanları ve kamu emeklilerinin ücret ve aylıkları, enflasyon farkları da dahil yüzde 85,6 oranında arttı. Asgari ücretteki artış yüzde 94,6 oldu, işçi ve bağımsız çalışanların emekli aylıkları ise yüzde 78,61 oranında arttı.

Tüketici güveninde artış var ama kötümser tablo sürüyor

TÜİK'e göre Tüketici Güven Endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında arttı. Ekim ayında 76,2 ölçülen endeks kasımda 76,6'ya çıktı.

Aylık olarak yapılan Tüketici Eğilim Anketi'yle tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor.

Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması kötümser durumu gösteriyor.

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 8 azaldı

TÜİK; temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreğine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; yılın üçüncü çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 8, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.

Benzine indirim yolda

Benzin fiyatlarına 1 lira 16 kuruş indirim gelecek. Bu indirimle benzinin litre fiyatı 20 lira seviyelerine gerileyecek. Motorinde ise fiyat değişimi olmayacak. İstanbul'da benzinin litresi 21 lira 19 kuruşa, motorin ise 24 lira 84 kuruşa satılıyor.

OECD: 2023’te Türkiye’de enflasyon yüzde 40’ın üzerinde seyredecek, ihracat büyümesi yavaşlayacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2023 yılında Türkiye’de enflasyonun yüzde 40’ın üzerinde seyredeceğini açıkladı.

OECD raporuna göre 2022’de yüzde 5,3 büyümesi beklenen Türkiye ekonomisi 2023’te yüzde 3 büyüyecek. Dış talebin zayıflamasıyla birlikte Türkiye’nin ihracat büyümesi de gelecek sene yavaşlayacak.

IMF verileri güncellendi

IMF Dünya Ekonomik Görünüm raporunu güncelledi. Buna göre Türkiye 2021 ve 2022 yılında dünyanın 20. büyük ekonomisi konumunda. Rapora göre Türkiye 2024 yılında en büyük ekonomiler listesinde 19. sıraya yükselecek.

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm raporu her sene nisan ile eylül ve ekim aylarında iki defa yayımlanıyor. İlk açıklanan değerler geçici verilere dayandığından yeni bilgilerin gelmesiyle rapor da güncelleniyor. Nisan 2022’de açıklanan raporda, Türkiye 21. sıraya düşmüştü.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

DSÖ'den Ukrayna için "ölümcül kış" uyarısı

Ukrayna hükümeti, yaşanan enerji sıkıntısı nedeniyle bazı bölgelerdeki vatandaşları tahliye etmeye hazırlanıyor. DSÖ de sert kış koşullarının milyonlarca kişinin yaşamını tehdit ettiği uyarısı yaptı. Örgütün açıklamasında Ukrayna'da kış aylarında eksi 20'lere düşmesi beklenen sıcaklığın sağlık açısından ciddi bir risk oluşturduğunu belirterek , "Soğuk hava öldürebilir. Bu kış, milyonlarca insan için yaşamsal tehlike anlamına geliyor" denildi.

Kosova ve Sırbistan krizinde AB'den 'şiddet' uyarısı

Kosova ile Sırbistan arasında bir süredir kimlik kartları ve araç plakaları dolayısıyla yaşanan gerginliğin artması üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti Brüksel’de bir araya gledi. Ancak iki liderin görüşmesinden olumlu sonuç çıkmadı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell “Gerginliğin artması ve olabilecek şiddet olayları her ikisinin sorumluluğudur " ifadesini kullandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, Kosova ve Sırbistan'a sorumlu davranarak gerginlikten kaçınma çağrısında bulundu.

Almanya’dan 'çifte vatandaşlık' açılımı

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşillerin oluşturduğu koalisyon hükümeti, vatandaşlık yasasında kapsamlı reforma gitmeye hazırlanıyor.

DW Türkçe’den Değer Akalın haberine göre Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırmayı ve çifte vatandaşlık önündeki engeli kaldırmayı planlayan hükümet, yasa değişikliği için hazırlıkları yıl sonundan önce tamamlamayı hedefliyor.

Alman vatandaşlığına başvurmak için ülkede 8 yıl ikamet etme şartı 5 yıla düşürülecek. Reformun özellikle Türk vatandaşları bakımından getireceği en önemli değişikliklerin başında çifte vatandaşlık hakkı yer alıyor. Bundan sonra Alman vatandaşlığına geçecek kimseye, geldiği ülkenin vatandaşlığından çıkması şart koşulmayacak.

Endonezya'daki depremde 252 kişi öldü

Endonezya’da önceki gün meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 252'ye çıktı. Endonezyalı yetkililer 31 kişinin kayıp olduğu belirtti.

FIFA'dan Belçika'nın formasına 'Love' yasağı

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nda Belçika’nın ‘Love’ (Aşk) yazılı formasıyla maça çıkamayacağını bildirdi.

Belçika'nın beyaz deplasman formasının sırt kısmında gökkuşağı bir şerit ve 'Love' yazısı yer alıyor. FIFA daha önce Dünya Kupası’nda gökkuşağı rengindeki ‘OneLove’ kol bandını giymesi halinde kaptanlara sarı kart gösterileceğini duyurmuştu.

KISA DALGA’DAN

2022 Dünya Kupası, Katar’da devam ediyor. Ancak bu yılki dünya kupası, geçmiş senelere oranla çok daha büyük tartışmalar eşliğinde düzenleniyor. Ülkedeki işçi ve insan hakları ihlalleri ise Katar’daki dünya kupası hakkındaki en önemli soru işareti.

Kavel Alpaslan yaklaşık 6 bin 500 işçinin iş cinayetinde ölümüyle sonuçlanan "kafala" sistemini araştırdı, DİSK Uluslararası İlişkiler Müdürü Kıvanç Eliaçık ile konuştu.