Katil hep tanıdık!

Katil hep tanıdık!
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

25 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü… / Türkiye’de 326 günde, en az 296 kadını öldürüldü… / BM: Saatte 5'ten fazla kadın öldürüldü... Fail yine tanıdık… / Yoksulluk sınırı 25 bin lirayı aştı… / Merkez Bankası faizi tek haneye indirdi… / Çin'de günlük koronavirüs vaka sayısı rekor kırdı... / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

326 günde, en az 296 kadını öldürüldü

Bugün25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece vakti çekilen Türkiye’de kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılık devam ediyor.

bianet’ten Evrim Kepenek'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derleyerek hazırladığı erkek şiddeti çetelesine göre erkekle 1 Ocak ile 23 Kasım arasındaki 326 günde, en az 296 kadını öldürdü.

Erkeklerin öldürdüğü 17 kadın Türkiye’ye göç eden kadınlardı.

326 günde en az 169 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Kadınları kim öldürdü sorusunun yanıtı failin yakındaki erkekler olduğunu gösterdi.

Bianet’in çetelesine göre 218 kadını kocası, sevgilisi, 23 kadını baba, abi, oğul gibi yakın erkekler öldürdü.

BM: Saatte 5'ten fazla kadın öldürüldü... Fail yine tanıdık

Dünyada da durum pek farklı değil. BM tarafından paylaşılan rapora göre geçen yıl dünya genelinde tahminen 81 bin 100 kadın ve kız çocuğu katledildi. Kadınların yaklaşık 45 bini eşleri, erkek arkadaşları ya da aile üyeleri tarafından işlenen cinayete kurban gitti. Bu veriler her 1 saatte 5'ten fazla kadının katledildiği anlamına geliyor.

Bakanlık: Yüzde 11 azaldı

İçişleri Bakanlığı ise Türkiye’de şiddet hayatını kaybeden kadın sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında azaldığını savundu.

Bakanlık, kadına el kalkmaz projesi kapsamında 6 milyon erkeğe eğitim verildiğini belirtti.

Kandilli Rasathanesi'nden son açıklama: Görüşümüz Düzce'deki depremin Marmara depremini tetiklemeyeceği yönünde

Düzce'de meydana gelen deprem İstanbul'da beklenen depremi de gündeme getirdi.

Uzmanlar, Düzce’de büyük bir enerjinin boşaldığı yorumunu yaparken, olası İstanbul depremi konusunda farklı yorumlarda bulunmuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depreme ilişkin dün basın toplantısı düzenledi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türkiye’de her fayın aktif olduğunu söylerken, Düzce’deki depremin beklenen Marmara depremini tetiklemeyeceğini belirtti.

Bakan Koca açıkladı: Yaşam süresi 6 yıl uzadı, vatandaşımızın daha uzun yaşadığı döneme girdik

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Bakan Fahrettin Koca, "Doğumda beklenen yaşam süresi erkeklerde 76, kadınlarda 81 olmak üzere ortalamada 6 yıl uzayarak 79 yılı buldu” dedi ve Ülkemizi kıyasladığımız ülkelere göre vatandaşımızın daha uzun hayat yaşadığı bir döneme girdik" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ

Yoksulluk sınırı 25 bin lirayı aştı

Birleşik Kamu İş, Açlık- Yoksulluk Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Buna göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 8 bin 657, yoksulluk sınırı ise 25 bin 422 liraya çıktı. Yoksulluk sınırında son bir yılda ise 12 bin 325 lira; açlık sınırında 4 bin 767 liralık artış oldu.

Net 5 bin 500 TL olan asgari ücretin açlık sınırını yakalaması için yüzde 57,4 zam gerekiyor.

Merkez Bankası faizi tek haneye indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK); beklentiler doğrultusunda politika faizini 150 baz indirerek, yüzde 9 olarak belirledi. Böylece faiz 2020 yılı Ağustos ayından sonra ilk defa tek haneye inmiş oldu.

Ceza, harç ve bazı vergilerdeki artışı belirleyen yeniden değerleme oranı yüzde 122,93

2023 yılında ceza, harç ve bazı vergilerdeki artışı belirleyen yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 olarak ilan edildi.

6 aylık pasaport harcı 309 lira 17 kuruştan 689 lira 24 kuruşa çıkacak.

Yeni yılda trafik cezaları da bu oranda artacak. Emniyet kemeri takmamanın cezası 196 liradan 437 liraya yükselecek.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 427 liradan 952 liraya çıkacak.

İçkili araç kullanmanın cezası da 4 bin 64 lira ile 8 bin 190 lira arasında değişecek.

Sıfır otomobilde matrah düzenlemesi ne getiriyor, fiyatlar nasıl değişecek?

Sıfır otomobillerde matrah (vergiye tabi tutar) düzenlemesi gece saatlerinde Resmi Gazete’de yayınlandı.

Buna göre fiyatlar 595 bin TL ve altındaki araçlarda yüzde 5,5 ile yüzde 19 arasında inecek. Matrah artırımının fiyatlara 7 ile 78 bin lira arasında etki etmesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sıfır otomobillerde matrah düzenlemesinin, 1 Aralık’ta yürürlüğe gireceğini söylemişti. Sektör ise satışların durduğunu belirterek tepki göstermişti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Türkiye ile Suriye ilişkilerinde son durum ne?

Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için aylardır istihbarat ve alt siyasi düzeyde temaslar sürerken iki ülke liderlerinin görüşmesinin işaretleri de a yoğunlaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad’la görüşüp görüşmeyeceği yönündeki bir soruya “ Olabilir. Siyasette küslük dargınlık olmaz” diye yanıt vermişti.

ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ajansı ise kısa süre önce Erdoğan'ın Esad'a bir teklif ilettiğini öne sürdü. İddiaya göre Erdoğan Esad'a, "Suriye ordusunun Kürtlerin elindeki bölgelere geri dönmesini, Kürt milislerin Suriye doğal gaz ve petrolünü kullanmasına engel olmasını ve Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin Suriye'ye geri dönmesini" teklif etti.

Esad’ın bu teklifi reddettiği öne sürüldü. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ise Türkiye ile Suriye arasında doğrudan görüşmeler olduğunu belirterek İran ya da Rusya üzerinden mesaj verildiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını savundu. Selvi’ye göre Erdoğan ve Esad görüşmesi 2023 seçimlerinden önce olacak ve bu görüşmeden sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşü hızlanacak.

Pentagon: Hava saldırısı personelimizin güvenliğini tehdit etti

Türkiye’nin Suriye’deki hava saldırısına karşı ABD’den üst üste açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin düzenlediği hava harekatlarının Suriye'deki Amerikalı personelin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini savundu. Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Türkiye’nin düzenlediği hava harekatlarının Suriye’deki Amerikalı askeri personele tehdit oluşturduğu yönünde bilgi edindiklerini belirtti.

Rusya 'enerjiyi' vurdu Ukrayna karanlığa gömüldü

Rusya ordusunun Ukrayna'nın başkenti Kiev'e düzenlediği füze saldırıları sonucunda 3 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Rusya güçlerinin kritik enerji altyapılarını hedef alan saldırıları nedeniyle Ukrayna'nın birçok bölgesindeki yeri yerleşim yerleri elektriksiz kaldı.

Ukrayna ordusunun açıklamasına göre, Rusya kuvvetleri ülkedeki sivil ve kritik altyapıları 70 seyir füzesi ve 5 insansız hava aracıyla (İHA) vurdu.

Ukrayna lideri Zelenskiy, "Isının sıfır derecinin altına düştüğü bir dönemde, milyonlarca insanın enerji kaynakları, ısıtma ve suyu olmaması, insanlığa karşı işlenmiş bariz bir suçtur" dedi.

Avrupa Parlamentosu, Rusya'yı 'terör destekçisi ülke' ilan etti

Avrupa Parlamentosu (AP), 'insanlık dışı ve zalimce eylemler' düzenlediği suçlamasıyla Rusya'yı 'terörü destekleyen ülke' olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti. Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen AP Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, tasarı 58'e karşı 494 milletvekilinin oyuyla geçti. Bağlayıcılığı bulunmayan sembolik tasarıda, Rusya'nın Ukrayna'da sivil halka kasıtlı olarak saldırılar düzenlediği, sivil altyapıyı tahrip ettiği, uluslararası insani hukuku tanımadığı, gıdayı silah olarak kullandığı belirtildi.

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar: Devrim Muhafızları komutanı da listede

ABD Dışişleri Bakanlığı İran’da eylemcilere karşı şiddetten sorumlu tuttukları üç yetkiliye yaptırım uyguladıklarını açıkladı. AA'nın aktardığına göre yaptırım uygulanan isimler arasında İran'ın Batı Azerbaycan eyaleti Devrim Muhafızları Komutanı Osanlo da bulunuyor.

BM İnsan Hakları Konsey de İran'da göstericilere yönelik şiddetin artmasıyla İzlanda ve Almanya'nın çağrısı üzerine özel bir oturum için Cenevre'de toplandı. Toplantıda yapılan açıklamada, Tahran hükümetinden kendi halkına yönelik baskı ve şiddeti durdurması istendi.

Sırbistan-Kosova arasındaki plaka krizinde anlaşmaya varıldı

Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan "plaka krizinde" gerginliğin azaltılmasına yönelik anlaşmaya varıldı. Buna göre Sırbistan, Kosova şehirlerinin adıyla plaka vermeyi ve Kosova da araçların yeniden tescili ile ilgili diğer işlemleri durduracak.

Kosovalı yetkililer bölgelerinde bulunan etnik Sırpların, Sırbistan tarafından verilen araç plakalarını teslim etmelerini istemiş, Kosova plakası kullanmaları gerektiğini ifade etmişti.

Ancak Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını tanımadığı için durum bölgede gerilime neden olmuştu.

İskoçya'nın bağımsızlık referandumu başvurusu İngiltere'de reddedildi

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, İskoçya yönetiminin İngiltere parlamentosunun onayı olmadan ikinci kez bağımsızlık referandumuna gitme talebini oy birliğiyle reddetti. İskoçya'da aslında 2014 yılında bağımsızlık konusunda bir referandum yapılmış, seçmenlerin yüzde 55'i Birleşik Krallık içinde kalma yönünde oy kullanmıştı. İngiltere hükümeti ikinci bir referanduma gidilmesine karşı çıkıyor. İskoç Ulusal Partisi, 2016’daki Brexit referandumundan sonra koşulların temelden değiştiğini ve yeniden referandum hakkı doğduğunu savunuyor.

Çin'de günlük koronavirüs vaka sayısı rekor kırdı

Çin'de önceki gün koronavirüs vaka sayısının rekor düzeye çıktığı açıklandı. Ülkede 24 saatte 31 bin 444 kişide virüs tesit edildi. Koronavirüse yeni yakalananların çoğunda herhangi bir semptom görülmediği bildiriliyor.

Koronavirüs ilk kez 3 yıl önce Çin'de görülmüş ancak 1,4 milyar nüfuslu ülkede resmi verilere göre günlük vaka sayısı hiçbir zaman 30 bini aşmamıştı.

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga iş birliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da avukat Sevinç Hocaoğulları ile Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması sürecinde yapılan basın açıklamaları ve gösterilere yapılan müdahaleler ve ihlalleri konuştu.

Podcast