Yaşamak yüzde 100 daha pahalı!

Yaşamak yüzde 100 daha pahalı!

Ekonomide açıklanan veriler hayat pahalılığını net şekilde ortaya koyuyor. Bazı veriler şöyle: Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58'e yükseldi. Birleşik Kamu İş'in açıklamasına gıda enflasyonu yüzde 160'a dayandı. Tarımsal girdi fiyatlarındaki artış yüzde 105 olurken, konut fiyatlarındaki artış ise yüzde 110 olarak açıklandı. Ve TÜİK'e göre işçinin milli gelirden aldığı pay düşerken şirketlerinki artıyor ... Gündemin tüm gelişmeleri Kısa Dalga Bülten'de...

KISA DALGA BÜLTEN - 24 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


ERDOĞAN’DAN NATO’YA: SOMUT ADIMLAR GÖRMEK İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO'ya üyelik başvuran İsveç'e yönelik veto söylemini yineledi. Erdoğan, ”Ucu açık diplomatik ifadelerden ziyade somut adımlar görmek istiyoruz" diye konuştu. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ise ülkesinin NATO üyeliği hakkında Türkiye ile görüşmelerin devam ettiği ve müzakerelerin biraz süre alacağını belirtti.

SADAT KAMPI SORUŞTURMASI TAKİPSİZLİKLE BİTMİŞ

İYİ Parti lideri Meral Akşener, dört yıl önce SADAT'ı gündeme getirirken Tokat ve Konya'daki kamp fotoğraflarını gördüğünü söylemişti. Akşener geçtiğimiz günlerde bu açıklamasını tekrarlarken, suç duyurusunda bulunduğunu da belirtmişti. Halk TV’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bu soruşturması açıldıktan dört ay sonra takipsizlik kararıyla kapatıldı.

BABACAN: UZLAŞMA SAĞLANMAZSA CUMHURBAŞKANI ADAYI OLURUM

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, altılı masadaki siyasi partilerin doğal birer Cumhurbaşkanı adayı olduğunu ancak masada ortak bir aday için uzlaşma sağlanamadığı takdirde, kendisinin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi.

CHP, VAN'DA KAMPA GİRECEK

CHP, 2023 yılında yapılacak olan seçimin hazırlıklarına başladı. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında 27-29 Mayıs’ta Van’da kamp düzenlenecek. CHP'nin üç gün sürecek olan toplantısında ana gündem 2023 seçimleri olacak.

ADALET PARTİSİ GENEL BAŞKANI ÖZ: TEHDİTLER GELİYOR

Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in kendisini arayarak partiyi devretmesini talep ettiğini açıklayan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, bu teklifi reddetmesinin ardından AKP ve MHP’li isimlerden, “Bırakın bu işi, vazgeçin” diye tehdit telefonları aldığını söyledi.

BOZDAĞ: TWEET ATANA SORUŞTURMA YOK, İÇİNDE YAZILANDAN DOLAYI AÇILIYOR

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun attığı tweetler nedeniyle ceza alması hakkında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Türkiye'de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweetin içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” dedi. Bakanın bu sözleri üzerine birçok kullanıcı Twitter’da boş tweet attı. HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a “Türkiye'de ‘attığı tweetin içinde yazandan’ dolayı soruşturma açılan kaç kişi vardır” diye sordu.

EMİN ALPER'DEN CANNES'DA ÇİĞDEM MATER MESAJI

75. Cannes Film Festivali'ne katılan Kurak Günler'in (Burning Days) yönetmeni Emin Alper, Gezi Davası'ndan tutuklanan yapımcı Çiğdem Mater’e destek mesajı verdi..

Alper, gösterim öncesi yaptığı konuşmada “Şu an bizimle değil, çünkü kendisi gülünç bir dava sonucu hapse atıldı. Bizimle olmasa da aklımız ve kalbimiz onun yanında" dedi.

COVİD VAKA SAYISI 1000'İN ALTINA DÜŞTÜ

Koronavirüs salgınında vaka sayıları 1000’in altına düştü. Sağlık Bakanı Koca "Uzun süredir beklediğimiz gün geldi... Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle" mesajı yayınladı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Zannediyorum ki bu yaz maskeden daha net bir şekilde kurtulacağız” diye konuştu.


EKONOMİ


MERKEZ BANKASI'NIN ENFLASYON BEKLENTİSİNDE BÜYÜK YÜKSELİŞ

Merkez Bankası mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarına göre, yıl sonu enflasyon beklentisi 11.5 puanlık yükselişle yüzde 57,92'ye çıktı.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ: GIDA FİYATLARI YÜZDE 160'A DAYANDI; AÇLIK RİSKİ GİDEREK BÜYÜYOR

Birleşik Kamu-İş mayıs ayına ilişkin "Halkın Enflasyonu" araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Buna göre gıda fiyatlarındaki artış yıllık bazda yüzde 160'a dayandı.

Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları, mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,6 artarken et ve balık grubunda da yüzde 15,1 artış kaydedildi.

Mayıs ayında süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise yüzde 7,1, yağ fiyatları yüzde 1,3 oranında arttı.

Sendikadan yapılan değerlendirmede "Türkiye’de açlık riskini giderek büyüyor" denildi.

KISA VADELİ DIŞ BORÇ REKOR TAZELEDİ: 181 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankası verilerine göre; vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç stoku 181,4 milyar dolara yükselerek, yeni rekor seviyeyi gördü.

İSTANBUL ANALYTİCS: MERKEZ BANKASI GEÇEN HAFTA GÜNDE 1 MİLYAR DOLAR DÖVİZ SATMIŞ OLABİLİR

Türk lirası ay başından beri yaklaşık yüzde 8 değer kaybı yaşarken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) geçtiğimiz hafta doları 16 bandının altında tutabilmek için 1 milyar dolar döviz satmış olabileceği belirtildi. Finans danışmanlığı hizmeti veren İstanbul Analytics’in raporuna göre TCMB'nin müdahale için kullanılabilecek rezervleri 30 milyar doların da altına gerilemiş olabilir.

TÜİK: TARIMSAL GİRDİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 100'Ü AŞTI

TÜİK verilerine göre; tarımsal girdi fiyatları, mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15,16 arttı. Yıllık artış ise yüzde 105,70 oldu.

KONUT FİYATLARI YÜZDE 110 ARTTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan konut fiyat endeksine göre Mart'ta konut fiyatlarında yıllık artış yüzde 110 oldu. Aylık bazda artış ise yüzde 9,3 olarak kaydedildi.

Veriler üç büyük şehir arasında fiyatların en hızlı İstanbul'da arttığını gösterdi. Buna göre İstanbul'da konut fiyatları Mart'ta yıllık yüzde 122 arttı. Yeni olan konutlarda artış yüzde 130'a varırken, yeni olmayan konutlarda ise yüzde 123,7 oldu. Bu artış oranlarının ardından İstanbul'da metrekare fiyatı 15 bin 342 TL olarak kaydedildi.

İŞÇİNİN MİLLİ GELİRDEN ALDIĞI PAY DÜŞERKEN ŞİRKETLERİNKİ ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2021 yılında işgücüne yapılan ödemeler son 10 yılın en düşük seviyesine indi. Verilere göre Türkiye’de ücretliler 2019 yılında milli gelirin yüzde 31,4’ünü alırken bu oran 2021’de yüzde 27’ye düştü. Şirketlerin milli gelirden aldığı pay ise son iki senede yüzde 42,9’dan 47’ye yükseldi.

OXFAM: DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ SERVETLERİNİ PANDEMİDE YÜZDE 42 ARTIRDI

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, salgın döneminde dünyanın en zengin kesiminin servetinin yüzde 42 oranında arttığını buna karşılık 250 milyon insanın aşırı yoksulluk tehdidiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekerek harekete geçilmesi çağrısı yaptı.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


BM: 100 MİLYONDAN FAZLA İNSAN YERİNDEN EDİLDİ

BM'den yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla birlikte dünya çapında sığınmacı konumuna düşen insan sayısının ilk kez 100 milyonu aştığı belirtildi. Zorla yerinden edilen 100 milyon kişi dünya nüfusunun yüzde birden fazlasına tekabül ediyor.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI KOMUTANI ALBAYA TAHRAN'DA SUİKAST

Tahran'da, Devrim Muhafızları Ordusu'nda görevli Albay Seyyad Hodayi evinin yakınında suikast sonucu öldürüldü. Devrim Muhafızları'nın 'efsanesi' Kasım Süleymani de 2 yıl önce suikastla ölmüştü. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, "İntikam alacağız" dedi.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE SEYAHAT YASAĞI

Suudi Arabistan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 ülkeye seyahat kısıtlaması getirdi. Gerekçe olarak, bu ülkelerde artan Covid vakaları gösterildi.

BIDEN: TAYVAN’I KORURUZ

ABD Başkanı Joe Biden, Tokyo’da yaptığı açıklamada Çin'in Tayvan'ı işgal etmesi halinde askeri yanıt vereceklerini söyledi. İlk Asya ziyareti kapsamında Japonya'da olan Biden, 'Tayvan'ı savunmak için güç kullanacaklarını' vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nan Biden’a yanıt geldi. Bakanlık sözcüsü şunları söyledi: "ABD, Çin halkının Tayvan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalı, 1,4 milyarlık Çinlinin iradesine karşı durmamalıdır.”

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ YAYILIYOR: GÜNEY AMERİKA'DA İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Maymun çiçeği vakaları dünya genelinde artmaya devam ederken, virüs Avusturya ve Arjantin'e de sıçradı. Böylece hastalığın görüldüğü ülke sayısı 15'e çıktı.


KISA DALGA’DAN


Hayatımıza bugünkü gibi devam edersek, 2050’de iklim krizi hangi boyutlara varabilir?

Dünya ve Türkiye, küresel ısınma nedeniyle hangi zorluklarla karşı karşıya kalacak?

Çok uzak olmayan gelecekte neleri konuşacağız, nasıl yaşayacağız?

Mehveş Evin, günümüzde yapılan bilimsel araştırma ve öngörülerin ışığında bu sorulara yanıt aradı.