3 milyon işsiz var...!

3 milyon işsiz var...!
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

18 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katili Ogün Samast’ın tahliyesinin yankıları sürüyor.

Dink’in eşi Rakel Dink, şunları söyledi: “Adaletsizliği bir kez daha yüzümüze çarpıp yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi. Mesele hiçbir zaman şu veya bu kişinin 3 yıl 5 yıl daha fazla ya da az ceza alması değildir. İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik. Bu davada adaletin yerini bulması ülkenin demokratikleşmesi için olmazsa olmazdır.”

Ogün Samast'ın tahliyesinin ardından Trabzon'daki evine gitmediği ortaya çıktı. Samast'ın babası oğlunu cezaevinden almaya gitmediğini söylerken köy muhtarı Samast ailesinin 14 Kasım'da 'sessiz sedasız' köyden ayrıldığını iddia etti.

Hrant Dink cinayetinin tüm yönleriyle araştırılması amacıyla HEDEP’in verdiği önergenin Meclis

Genel Kurulu’nda görüşülmesi önerisi; AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

1.jpeg

Gazeteci Barış Pehlivan’ın "Kamu görevlisine hakaret" suçundan yargılandığı davada Hakim Ömer Faruk Aydıner şikayetini geri çekmişti.

Davanın düşmesinin ardından Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, denetimli serbestlik talep etti. Hakimlik de Pehlivan hakkında denetimli serbestlik kararı verdi. Bu kararla, Maltepe Açık Cezaevinde bulunan gazeteci Pehlivan tahliye edildi.

1076323185-0-12-761-440-1920x0-80-0-0-f97904fa205f8594b5d3980c8357edee-jpg.webp

Sosyal medya fenomenleri Engin ve Dilan Polat çiftinin tutuklu olduğu soruşturmada önemli gelişmeler yaşandı. Soruşturmada çiftin avukatı Ahmet Gün de tutuklanmıştı. Avukat Gün, etkin pişmanlıktan faydalanmak için savcıya ifade verdi ve 'sahte faturaları' itiraf etti.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre avukat Gün soruşturmanın bundan sonraki aşamalarında her türlü yardıma hazır olduğunu da ekledi. Fakat savcılığın Ahmet Gün'ün ifadesini yetersiz bulduğu ve "etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırmayacağı" belirtildi

İYİ Parti'de istifa dalgası yayılıyor. İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkan Yardımcısı Aylin Anıl Arslan istifa ettiğini açıkladı. Arslan, yerel seçimlere ittifaksız girme kararı nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde de Durmuş Yılmaz, Bahadır Erdem ve Adnan Beker istifa etmişti.

Mardin Kızıltepe'de 12 yaşında 13 kurşun ile katledilen Uğur Kaymaz ve babasının mezarına ikinci kez saldırı yapıldı. Baba Kaymaz'ın mezar taşı tekrar kırıldı.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Samsun’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Külliyat Kız Okulları’nın Arapça eğitim verip, kız öğrencilere “İslam’ın kızı belgesi” dağıtmasına tepki göstermiş ve konuyu Meclis’e taşımıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu okullarla ilgili soruşturma başlatıldığını ve müfettiş görevlendirildiğini duyurdu.

6 Şubat depremleri nedeniyle, OHAL ilan edilen kentlerdeki üniversite öğrencilerinden öğrenim ücreti ve katkı payı alınmayacak. 2023 -2024 Öğretim Yılı için ikinci öğretim ücretini ödemiş öğrencilerin ise ödediği miktar ade edilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre ayrıca 2023 -2024 Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde ailesi veya kendisi Gazze’de ikamet eden ve Türkiye'deki bir üniversiteye devam eden öğrencilerin de öğrenim ücreti de devlet tarafından karşılanacak.

3 Kasım’da Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde geçirdiği trafik kazasının ardından yoğun bakımda tedavisi devam eden sunucu Metin Uca hayatını kaybetti.

Metin Uca, 1987 yılında kazandığı Anadolu Ajansı sınavıyla muhabirliğe başladı. 1989 yılında TRT'ye geçti. Özel televizyonlarda da muhabirlik yaptı.

"Günaydın Türkiye" adlı sabah haberleri programıyla tanındı. Uzun yıllar boyunca tek kişilik gösteriler ve seslendirme çalışmaları yaptı.

‘Başkent Millet Bahçesi’ projesi mahkeme tarafından durduruldu.

Ankara 13. İdare Mahkemesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde Atatürk Kültür Merkezi alanlarında yapılmak istenen Millet Bahçesi projesinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme, projenin “imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun olmadığına” hükmetti.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, ruhsatsız silah taşıyanlara ve silah kaçakçılarına yönelik operasyonlarda 891 silah ele geçirildiğini belirtti. Bakan Yerlikaya 1127 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

2022/11/18/van-golu-havzasindaki-kuraklik-gocmen-kuslarin-yasam-alanlarini-da-daraltiyor-1620-dhaphoto4.jpg

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Bu gidişle, 2030 yılında, yani sadece 6 yıl sonra Türkiye’nin su kıtlığı çeken ülkeler kategorisine girebileceğini söyledi. Yumaklı, nüfusun yarısının v; tarım alanlarının ise yaklaşık yüzde 80’inin su yetersizliğiyle karşı karşıya kalacağını vurguladı.

EKONOMİ

DİSK'in ‘gelirde, vergide, ülkede adalet’ talebiyle başlattığı yürüyüş Ankara'ya ulaştı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP milletvekilleri de yürüyüşe katıldı. Özgür Özel, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’ya kol kola yürüdü.

Sermayeden alınan verginin 10 katının yoksullardan, emekçilerden alındığını belirten Özel, “Bu adaletsiz vergi düzenine itiraz ediyoruz” dedi.

Merkez Bankası anketinde, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 68,1'den yüzde 67,23'e geriledi. Katılımcıların yıl sonu doları/TL beklentisi ise, 30,05 TL'den 30,00 TL'ye düştü.

Uluslararası Finans Enstitüsü, Küresel Borç Monitörü raporunu yayımladı.

Dünya'da yer alan habere göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde küresel borç tutarı 307 trilyon doları aştı. Küresel borcun yıl sonuna kadar 310 trilyon doları bulacağı tahmin edildi.

Türkiye'de yılın üçüncü çeyreğinde hanehalkına ait borçlar artarken, bankalar ve şirketlerin borçları azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz-eylül dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Türkiye'de işsizlik oranı, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,5 puanlık azalışla yüzde 9,2 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 218 bin kişi oldu.

Ticaret Bakanlığı, program, film, dizi yayını yapan dijital platformlar hakkındaki şikayetlerle ilgili inceleme başlattı. Haksız tahsilat ve iade süreçlerindeki ihlaller nedeniyle dijital abonelik platformlara 166 milyon lira idari para cezası kesildi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 42. günü geride bırakırken, siviller yine hedef alındı. Cibaliye Mülteci Kampı'na yönelik saldırıda en az 11 Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrail’in kuşattığı Şifa Hastanesi’nde de durum vahim. Hastane Müdürü, oksijen ve suyun tükendiğini belirterek “Hastanedekiler susuzluktan haykırıyor" dedi.

İsrail askerlerinin Şifa Hastanesi’nin ana su hattını havaya uçurduğunu söyleyen hastane müdürü, askerlerin özellikle acil serviste dolaştığını anlattı.

Hastanede 650'den fazla hasta, 500 sağlık personeli ve 5 binden fazla da buraya sığınmış sivil bulunuyor.

BM Dünya Gıda Programı Gazze’de nüfusun neredeyse tamamının gıda yardımına ihtiyacı olduğunu duyurdu. Halkın yaygın bir açlıkla karşı karşıya olduğu uyarısı yapıldı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan sivil kayıplarla ilgili itiraf geldi. Netanyahu, Operasyonlarda sivil kayıpları asgari seviyede tutmaya çalıştıklarını, ancak başarılı olamadıklarını söyledi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı verilerine göre İsrail'in 7 Ekim'den bu yana sürdürdüğü saldırılarda, 4 bin 707'si çocuk ve 3 bin 155'i kadın olmak üzere 11 binden fazla Filistinli öldürüldü.

Finlandiya, sınırlarındaki göçmen hareketliliğini önlemek için Rusya'ya dört sınır kapısını kapatmaya karar verdi.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle kötüye gitmeye başladı. Askeri tarafsızlığından vazgeçen Finlandiya Nisan ayında NATO’ya katıldı. Moskova, Helsinki’nin ittifaka üyeliğini Rusya’nın güvenliğine saldırı olarak nitelendirmişti.

Yunanistan polisi, ’Dur’ ihtarına uymadığını iddia ettiği bir arabadaki 17 yaşındaki bir Roman çocuğu vurarak öldürdü. Polis şiddetine tepki gösterenler sokağa çıktı. Atina ve Selanik başta olmak üzere birçok kentte eylemciler polis ile karşı karşıya geldi.

Yunanistan’d a 3 yıl içinde üç Roman genç polis tarafından vurarak öldürüldü.

Hollanda’nın Lahey Mahkemesi, 1980-1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak savaşında, kimyasal silah sonucu yaralanan 5 İranlının açtığı davayı karara bağladı. Mahkeme 1980'lerde Saddam Hüseyin yönetimine hardal gazı yapımında kullanılan kimyasal madde satan Hollandalı bir şirketin 5 İranlıya tazminat ödemesine karar verdi. BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre şirketin, ödeyeceği tazminat miktarı daha sonra belirlenecek.

İtalya Katolik Kilisesi’nin son raporuna göre, 2022 yılında 54 kişi istismar vakası tespit edildi. Independent Türkçe’nin haberine göre mağdurlar arasında 4 yaşın altında 2 de bebek de bulunuyor.

54 mağdurdan 35’i istismara uğradığı dönemde 15-18 yaşlarındaydı. Mağdurların 44’ü kadındı.

AB, sağlığa ve çevreye zararlı etkileri olan yabani ot öldürücü glifosat maddesinin kullanımına 10 yıl daha izin verdi. Komisyon kullanımla ilgili yeni koşul ve kısıtlamalar olacağını belirtti.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), 2015 yılında glifosatı olası bir kanserojen olarak sınıflandırmıştı. Avusturya, Avrupa Birliği'nin kararının aksine 2020 yılında ülkesinde glifosat kullanımını yasaklamıştı.

DW Türkçe'ye konuşan gıda mühendisi Dr. Bülent Şık, glifosatın Türkiye genelinde kullanıldığını söyledi. AB’nin kararının yanlış olduğunu vurgulayan Şık, tarım zehirlerinin insan sağlığına zararlı olduğunun altını çizdi.

KISA DALGA’DAN

Gıda mühendisi akademisyen Bülent Şık’ın Bizi Yeryüzüne Bağlayan Hikayeler kitabını ve zehirli tarım ilaçlarını Serkan Ocak’a anlattığı…