İstanbul Sözleşmesi için son çağrı...

İstanbul Sözleşmesi için son çağrı...
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

28 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Kısa Dalga’dan herkese merhaba

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Türkiye, kadına yönelik şiddete karşı en kapsamlı uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi'nden Mart 2021’de Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmişti.

Bu kararın ardından kadın örgütleri, siyasi partiler, barolar ve sendikalar Danıştay’a başvurup cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptalini istemişti.

Bu davalar Danıştay’da toplu olarak görülmüş ve son olarak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ise Cumhurbaşkanlığı kararını hukuka uygun bularak davaları reddetmişti.

Ancak davalar bitmedi. Danıştay bugün de 4 kadın örgütünün açtığı davaları görüşecek.

Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Kadının İnsan Hakları Derneği ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, duruşmadan önce ortak bir açıklama yaptı ve bugün saat 9’da yapılacak basın açıklamasına herkesin katılmasını istedi.

Ülkücü Ocakları’nın eski genel başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürüten savcı ile Ankara Başsavcısı’nı, hedef alarak 'FETÖ’cü olmakla suçlayan Orhun Haber isimli sosyal medya hesabına soruşturma açılmıştı. Hesabı yönettikleri iddiasıyla gözaltına alınan Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder ve kardeşi Servet Ejder iftira ve “yargı görevini yapanı etkileme” suçlarından tutuklandı.

T24’ün haberine göre savcılığın mahkeme sevk yazısında, “suçun topluca işlenmiş olabileceği ve şüpheli sayısının çok olduğu” belirtildi.

Yargıdaki yolsuzluk iddiaları ile ilgili olarak MİT'in rapor hazırladığına yönelik yazısı nedeniyle, tutuklanan ve ardından yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan T24 yazarı Tolga Şardan hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı.

Bankacı Seçil Erzan’ın merkezinde olduğu ‘Fatih Terim Fonu’ adıyla birçok kişiden milyonlarca lira toplanmasıyla ilgili skandalda her gün yeni bir gelişme yaşanıyor.

Futbolcular, o dönem Denizbank Levent Şube Müdürü olan Erzan’ın Dolara aylık yüzde 35-40 faiz veriyoruz” diyerek kendilerini ikna ettiğini savunmuştu.

Gazeteci Timur Soykan’ın BirGün’de yayımlanan yazısına göre futbolcular milyonlarca doları verirken, bankacıdan ne dekont ne de belge almış. Seçil Erzan, bazı müştekilere banka antetli ve kaşesi olmayan buruşuk küçük kağıtlar vermiş. Kağıtların bazılarında banka kaşesi görülürken diğerlerinde ise sadece Erzan'ın ıslak imzası var.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi de iddianamenin hiçbir yerinde Fatih Terim yer almadığını belirterek “Bir el, ‘İmparator’u koruyor mu?” Diye sordu.

Tutuklu bankacı Seçil Erzan ise ikinci kez ifade verdi. Denizbank yöneticilerini suçlayan Erzan, koluna serumlar takıldığını ve ‘Bu işi banka dışında yaptım‘ diye kendisinden ses kaydı alındığını öne sürdü.

Denizbank’ın avukatları dolara aylık yüzde 35-40 gibi faiz oranına kimsenin inanmayacağını öne sürüyor ve çantalar dolusu para teslim eden futbolcuların aslında tefecilik suçu işlediğini savunuyor.

Türkiye genelinde suç örgütlerine yönelik operasyonlar sürüyor. Kütahya’da 2 farklı silahlı saldırının arkasında, "Daltonlar" suç örgütünün olduğu ortaya çıktı. Çete üyelerine "Redkit" adı verilen operasyon düzenlendi. Kütahya ve İstanbul'da 13 şüpheli, gözaltına alındı, 8 kişi tutuklandı.

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere ilişkin partilerin çalışmaları sürüyor. HEDEP’te yerel seçimler için aday adaylığı başvuruları dün başladı. Başvurular 10 Aralık'a kadar devam edecek. Adayların belirlenmesi için her il ve ilçede sandık kurulacak. Parti üyeleri, geçmiş dönemde görev almış yöneticiler, aileler ve demokratik kitle örgütleri de oy kullanabilecek.

Türkiye’yi etkisi altına alan yağışlı ve fırtına hava devam ederken, Meteoroloji’den kışın ılık geçeceği açıklaması geldi.

Meteoroloji Tahminler Dairesi Başkanı Yüksel Yağan, bu kış hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olacağını ve bol yağışlı geçeceğini bildirdi.

Yağışlar İstanbul'da barajları doldurdu. İSKİ verilerine göre barajlardaki doluluk oranı 14 gün içinde yüzde 17’den yüzde 25’e çıktı. Kuraklık nedeniyle büyük su kaybeden Alibeyköy Barajı’ndaki doluluk ise yüzde 29.98’e yükseldi.

EKONOMİ

.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını gelecek hafta yapacak. Sözcü’nün haberine göre asgari ücret için altı aylık enflasyon rakamları baz alındığında en az 15 bin 700 lira olması bekleniyor. Yaklaşan seçimin etkisiyle 17 bin liraya çıkabileceği belirtiliyor.

Çalışma ekonomisi profesörü Aziz Çelik, asgari ücrete temmuz ayında gelen yüzde 34'lük zammın yüzde 30'luk kısmının dört aylık enflasyonla eridiğini söyledi.

Markaların 24 Kasım'da 'Efsane Cuma' adı altında gerçekleştirdiği kampanyaların bilançosu açıklandı. Buna göre işlem hacmi önceki yıla göre yüzde 70 arttı.

Gıda sektörü harcamalarındaki artış ise geçen yıla oranla iki kat arttı ve yüzde 110 oldu.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 36 gün süren bütçe mesaisi sona erdi. Komisyon şimdi de ekonomik düzenlemeler içeren 80 maddelik torba yasa mesaisine başlıyor.

Torba tasarıya eklenmesi planlanan düzenlemeye göre yaklaşık 4 milyon kişinin Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcuna af gelecek ve borçlar silinecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dış ticarette önemli payı olan yüksek teknoloji ürünlerin üretimine destek sağlayacaklarını söyledi. Şimşek, cari açığı kalıcı olarak azaltmayı hedeflediklerini vurguladı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail ile Hamas arasındaki dört günlük ateşkesin dün son günüydü.

Karşılıklı olarak rehineler bırakılırken ateşkes süresinin uzaması konusunda da umutlar doğdu.

Reuters'a konuşan Filistinli bir yetkili, hem Hamas'ın hem de İsrail'in anlaşmanın uzatılması yönündeki taleplere olumlu yaklaştığını söyledi.

İsrailli isim ise, bu sürecin en fazla beş gün daha devam edeceğini bildirdi. Ancak bültenimiz yayına hazırladığı saate kadar ateşkes süresine dair yeni bir bilgi gelmemişti.

Görüşmelerden olumlu sonuç çıkmazsa, “çatışmalara verilen insani ara" bugün saat 08.00'de sona erecek.

ABD’nin Vermont eyaletinde üç Filistinli öğrenci vuruldu. Saldırı sırasında üç öğrenciden ikisinin üzerinde Filistin kefiyesi bulunuyordu. Polis 48 yaşındaki bir şüpheliyi yakalarken, soruşturmanın “nefret suçu” kapsamında yürütüleceği belirtildi.

Belçika'da yaklaşık 30 okul için bomba ihbarı yapıldı. Bunun üzerine okullar kapatıldı. Okullarda arama başlatıldı.

Fransa'da da iki ayda okullara yaklaşık 800 bombalı saldırı ihbarı yapıldı ancak ihbarlar asılsız çıktı.

Rusya, Instagram, Facebook ve Whatsapp gibi şirketlerin sahibi olan Meta şirketinin sözcüsü Andy Stone için yakalama kararı çıkarttı.

Rusya geçen yıl, şirkete karşı Ruslara yönelik 'şiddet ve cinayet çağrılarıyla' ilgili bir ceza davası açmıştı.

Avustralya'da iklim eylemcileri, dünyanın en büyük kömür limanı olan Newcastle limanını işgal etti. Yüzlerce protestocu, kanolarla ve yüzerek limandaki gemi trafiğini iki gün boyunca durdurdu. 109 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 97 yaşındaki Alan Stuart’tı. Stuart "Bunu torunlarım ve gelecek kuşaklar için yapıyorum.” Dedi. BBC’nin aktardığına göre gözaltına alınanlardan 5’i ise 18 yaşın altında.

ABD ve Almanya'nın da aralarında olduğu 18 ülke, yapay zekanın kötüye kullanımının önüne geçilmesi için ilk kez uluslararası bir anlaşma üzerinde uzlaştı. 20 sayfalık anlaşmada 18 ülke, şirketlerin yapay zekayı müşterileri ve kamuoyunu istismar edecek şekilde geliştirmesini ve kullanmasını engellemeyi öngörüyor.

18 ülke arasında ABD ve Almanya'nın yanı sıra İngiltere, İtalya, Çekya, Estonya, Polonya, Avustralya, Şili, İsrail, Nijerya ve Singapur da bulunuyor.

Hindistan’da şiddetli yağışlar nedeniyle 23 kişi yaralanırken,, yıldırım düşmesi sonucu 24 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İtalya'nın güneyindeki aktif yanardağlardan Etna, bir kez daha lav ve kül püskürttü. Etna'daki volkanik hareketliliğin güneydoğu krateriyle sınırlı kaldığı belirtildi. Etna, kıta Avrupası'nın en yüksek aktif yanardağı olma özelliği taşıyor.

KISA DALGA’DAN

Podcast