Gündemin bir ucunda 'uzay', bir ucunda 'kaçış' var

Gündemin bir ucunda 'uzay', bir ucunda 'kaçış' var

SADAT tartışmaları bitmeden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iktidara yönelik yeni bir iddiayla gündem oldu. CHP lideri paravan şirketle para transferi ve kaçıştan söz etti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten jet yanıt geldi: "İftira..." Devlet Bahçeli ise NATO geriliminde sözü 'NATO'dan ayrılmaya" getirdi... Ve tüm bu gündemin arasında uzaya kim gidecek tartışmaları yapılıyor. Şimdiden 150 kişi kayıt yaptırmış durumda.. Gündemin tüm gelişmeleri bültende...

25 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


KILIÇDAROĞLU, BİRKAÇ YÜZ KİŞİYİ KURTARACAK BİR KAÇIŞ PLANI YAPILDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarla ilgili yeni bir iddiayı daha gündeme getirdi. “Toplu bir kaçış planı yürürlükte” diyen Kılıçdaroğlu., vakıf süsü verilen Türkiye merkezli paralel yapılarla yurt dışınaa devasa paralar aktarıldığını ve bunların başında da Erdoğan'ın aile bireyleri olduğunu savundu. CHP lideri, “Yurt dışında kurdukları paravan kurum üzerinden o yabancı ülkede oturma ve çalışma izni çıkarmak istiyorlar” dedi. Kılıçdaroğlu planın birkaç yüz kişi ile sınırlı olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu tüm belgelerin elinde olduğunu da söyledi.

ÖMER ÇELİK: İFTİRA KAMPANYASI

Kılıçdaroğlu’nun, bu açıklamasına AKP'den ilk parti sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. ''Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını şiddetle kınıyoruz, iftira kampanyasıdır' diyen Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızı hiç kimse nefret siyasetinin diliyle tehdit edemez. Cumhurbaşkanımıza saldıranlara gerekli karşılığı siyaset ve hukuk temelinde vermeye devam edeceğiz…"

KILIÇDAROĞLU: SADAT'LA İLGİLİ BİR DOSYA GELDİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu iki hafta önce kapısının önüne giderek seçim güvenliği mesajı verdiği SADAT'la ilgili yeni açıklamalar yaptı. Savcıları göreve çağıran CHP lideri, kendisine de şirketle ilgili dosya geldiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay’a yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Savcılar soruşturma başlatsınlar. Olağanüstü askeri eğitim kime, niçin veriliyor? Türkiye’nin bilmediğimiz bir ordusu daha mı var?”

CHP'DEN SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN İLK ADIM: SEÇİM TATBİKATI

Başta CHP olmak üzere muhalefet partileri son günlerde seçim güvenliğine dikkat çekmeyi sürdürürken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel planladıkları adımları anlattı. Özel, seçimden önce sandık görevlilerinin katılacağı bir seçim tatbikatı yapılacağını açıkladı. Özel ayrıca altı muhalefet partisinin de bir araya gelerek seçim güvenliği noktasında ortak bir komisyon kurduğunu ve 81 ilde hazırlık yaptıklarını aktardı.

MUHALEFET ERKEN SEÇİMİN YOLUNU MİTİNGLERLE AÇACAK

CHP’nin İstanbul Maltepe mitingi, DEVA Partisi’nin Gaziantep mitingi, Gelecek Partisi’nin Kars’ta esnaf ziyareti ve İYİ Parti’nin İstanbul Yenikapı etkinliğine olan yoğun ilgi ve yoğun katılım muhalefetin mitingleri artırma kararında etkili oldu. Mahmut Aydın’ın haberine göre muhalefet mitinglerle erken seçim çağrısının dozunu artıracak. Mitingleri özellikle Anadolu kentlerinde yoğunlaştırmayı planlayan muhalefet, ekonomik kriz, pahalılık, işsizlik ve çiftçi sorunlarını gündeme getirerek, erken seçim çağrısı yapacak. Miting planlamasına Doğu ve Güneydoğu illeri de dahil edilecek.

BAHÇELİ’DEN NATO’DAN ÇIKMA SİNYALİ

MHP lideri Bahçeli,. Finlandiya ve Isveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin veto kararını destekleyerek “Gerekirse NATO'dan ayrılmak gündeme alınmalıdır” dedi.

MİTHAT SANCAR: İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN KAYGILARINI DA ANLIYORUZ AMA...

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, NATO gerilimiyle ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: ”İsveç ve Finlandiya halklarının kaygılarını da anlıyoruz, kararlarına da saygı duyuyoruz ama askeri rekabet ve silahlanma yarışının, genişlemeci politikaların dünya halkları için büyük tehditler doğuracağı ortada.”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: IŞİD'Lİ CANLI BOMBA YAKALANDI

İçişleri Bakanlığı eylem hazırlığındaki IŞİD'li canlı bombanın İstanbul’da yakalandığını açıkladı. Bakanlığın açıklamasında örgütün bu yıl yapmayı planladığı 12’nci canlı bomba eylemi engellendiği belirtildi.

UZAYA GİTMEK İÇİN 150 KİŞİ KAYIT YAPTIRDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderileceğini açıklamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın açtığı internet sitesine başvurular yapılmaya başlandı. Bakan Mustafa Varank, siteyi şu ana kadar 2.7 milyon kişinin ziyaret ettiğini, 27 bin kişinin kayıt sayfasına girdiğini ve 150 kişinin de uzaya gitmek için kayıt yaptırdığını açıkladı.

DANIŞTAY'IN İPTAL ETTİĞİ YÖNETMELİĞE İÇİŞLERİ'DEN TEK KELİMELİK RÖTUŞ: AŞIRI

İçişleri Bakanlığı, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik'te değişiklik yaptı. Danıştay yönetmelikteki “ve vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak” ifadesini Anayasa'ya aykırı bulmuştu. Bakanlık bu ifadeyi “vatandaşların günlük yaşamını AŞIRI ve katlanılamaz derecede zorlaştırmayacak” şeklinde değiştirdi.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, 1661 BİNADAN 921’İNİ DİYANET'E TAHSİS ETMİŞ

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılında 1661 bina tahsisi yaptığı bu binalardan 921’inin Diyanet İşleri Başkanlığı’na verildiği belirlendi. Taşınmazların yarısından fazlasının Diyanet İşleri Başkanlığı’na hangi sebeplerle tahsis edildiğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HİNT BALIKÇIL KUŞU YARALI BULUNDU

Aksaray’ın Eskil ilçesinde, jandarma ekipleri devriye görevi yaparken, nesli tükenmekte olan Hint balıkçıl kuşu buldu.

Doğa koruma ekipleri, kuşun tedavisinin ardından doğaya bırakılacağını belirtti.

Dünya üzerinde Hint gölet balıkçıl kuş türü; İran ve Doğu Hindistan, Burma, Bangladeş ve Sri Lanka bölgelerinde çok az sayıda bulunuyor.


EKONOMİ


AÇLIK SINIRI 6465, YOKSULLUK SINIRI 19 BİNE YÜKSELDİ

Birleşik Kamu-İş’in Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın mayıs ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; açlık sınırında son bir ayda 295 lira, son bir yılda ise 3 bin 34 liralık artış yaşandı. Açlık sınırı 6 bin 465 TL, yoksulluk sınırı ise 19 bin 404 TL’ye yükseldi.

DÖVİZ KRİTİK EŞİĞİ AŞTI

Dolar/TL kuru, kur korumalı mevduat hesabının 20 Aralık 2021 gününde açıklanmasından bu yana ilk kez 16 bandını geçti.

Kurda yılbaşından bu yana görülen yükseliş yüzde 20'yi aşmış durumda.

Aylar sonra dün ilk kez 17 eşiğini aşan Euro/TL’de de 17,10 seviyesi görüldü.

TÜRKİYE DÜNYA LİDERİ OLDU: GIDA ENFLASYONUNDA ZİRVEDE

G20 ülkeleri içinde mart ayında en yüksek gıda fiyat artışı yüzde 60-70 ile Türkiye ve Arjantin’de yaşandı. Dünya'dan Evrim Küçük'ün haberine göre Rusya, Meksika ve Brezilya gibi ülkelerdeki gıda fiyatları mart ayında yüzde 10-20 arttı.

BEYAZ EŞYA SATIŞLARI NİSANDA YILLIK YÜZDE 22 DÜŞTÜ

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) sektöre ilişkin nisan ayı verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’de altı ana üründe beyaz eşya iç satışı nisan ayında yıllık bazda yüzde 22 düşüşle 661.671 adede geriledi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


NATO MÜZAKERELERİ BAŞLIYOR

Dışişleri Bakanlığı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin müzakerelerin bugün başlayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın başkanlığındaki heye İsveç ve Finlandiya heyetleriyle Ankara’da görüşecek.

NATO: TÜRKİYE İLE MASAYA OTURMALIYIZ

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine bazı şartlar koşarak veto tehdidini masada tutmasına ilişkin tartışma sürüyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'nın endişelerinin ele alınması için masaya oturulması gerektiğini söyledi.

PENTAGON: FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN TÜRKİYE'NİN ENDİŞELERİNİ GİDERECEĞİNDEN EMİNİZ

Konuyla ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) açıklama yapıldı.

Reuters'in haberine göre, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks bugün yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç'in Türkiye'nin endişelerini gidereceğinden emin olduklarını söyledi.

ERDOĞAN: MİÇOTAKİS BENİM İÇİN ARTIK YOK

YUNANİSTAN: TARTIŞMAYA GİRMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamanda, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in ABD gezisinde "F-16'ları Türkiye'ye satmayın" dediğini belirterek "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün" dedi. Erdoğan’ın bu sözlerine Yunanistan Hükümet Sözcüsü, “Türkiye’nin lideriyle karşılıklı bir tartışmaya girmeyeceğiz. Bizim politikamız ilkeler politikasıdır" diye yanıt verdi.

TALİBAN BAE İLE ANLAŞTI

Afganistan'da iktidarı elinde bulunduran Taliban'ın, Türkiye'nin de talip olduğu havaalanlarının işletmesi için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile anlaşmaya vardığı bildirildi.

BORİS JOHNSON'IN 'KORONA PARTİSİ' GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın İngiltere'de Covid kısıtlamaları sırasında yapılan partilerden birinde çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Johnson daha önce milletvekillerine yaptığı açıklamada Başbakanlık Konutu'nda hiçbir Covid kuralının çiğnenmediğini söylemişti. Muhalefet partileri ise Johnson'ı parlamentoyu yanlış yönlendirmekle suçlamıştı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ 131 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), nadir görülen ve daha önce Afrika kıtası dışında pek rastlanmayan maymun çiçeği virüsü salgınına dair son verileri açıkladı.

Buna göre şu ana dek, virüsün normalde görünmediği ülkelerde 131 vaka saptandı. DSÖ açıklamasına göre, bunun yanı sıra 106 şüpheli vaka bulunuyor. Nadir görülen ve daha önce Afrika kıtası dışında pek rastlanmayan maymun çiçeği virüsü, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri gibi semptomlara yol açıyor.


KISA DALGA’DAN

Okan Karaten’i hatırlar mısınız? İstanbul’un göbeği Harbiye’de, gündüz vakti çeteler çatışırken arada kalmış ve bebek arabasındaki kızını korumak isterken öldürülmüştü. Timur Soykan sadece onun dramını değil, bu ülkede vicdanların nasıl betonlaştığını, çetelerin adaletten nasıl kurtulduğunu anlatıyor