Seçim hesapları başladı

Seçim hesapları başladı

Türkiye, seçim sath-ı mailinde hızla ilerliyor. Erdoğan partililere "Sahayı sıkı tutun" talimatı verirken, her üyenin bir üye daha getirmesiyle seçimi kazanacaklarını söyledi. Eski TBMM Başkanı Arınç, AKP'yi hedef alırken "Kral çıplak deme zamanıdır" dedi. Arınç'a TİP'li Ahmet Şık'tan şu yanıt geldi: Önden buyurun... Ve diğer önemli gündem maddesi; sosyal medya yasası. Prof. Dr. Yaman Akdeniz, bu yasanın seçim öncesi baskı aracı olarak kullanılacağını vurguladı. Gündemin tüm gelişmeleri bültende

KISA DALGA BÜLTEN - 16 HAZİRAN 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Erdoğan: 11 milyon üyemiz var. Her üye bir üye daha ilave ederse seçimden önce seçimi kazanırız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda seçim mesajları verdi. “Sahayı sıkı tutmalıyız” diyen Erdoğan, partililere “Halka tepeden bakan, telefonuna ulaşılamayan AK Parti yöneticisi olamaz” mesajı verdi. Erdoğan, “Bu partiyi kendi içinden yaralayacak kimseye izin vermeyiz, kimseye eyvallah etmeyiz” dedi. Erdoğan seçimi kazanma formülünü de şöyle açıkladı: “11 milyonu aşkın üyemiz var. Her üyemiz bir üye daha ilave ederse seçimden önce seçimi kazandık demektir.”

Kılıçdaroğlu: Halk kime teveccüh ederse o iktidar olacaktır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türk Demokrasi Vakfı; Yeniden” başlıklı toplantıda gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Altılı masayı birleştiren tek konunun ülkeye demokrasi getirmek olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye tehlikeli bir mecraya doğru gidiyor. Türkiye'ye demokrasiyi getirmek zorundayız. Halk kime teveccüh ederse o iktidar olacaktır" diye konuştu.

Bülent Arınç: AKP'liler korkuyor... Kral çıplak demenin vaktidir

Türk Demokrasi Vakfı'nın toplantısına katılan Bülent Arınç, AKP'li isimlerin bu tür toplantılara katılmaya korktuğunu söyledi. İktidara yakın gazeteciler için 'Majestelerinin gazetecileri' ifadesini kullanan Arınç, "Öksürmenin, bağırmanın zamanıdır. Kral çıplak demenin vaktidir. Allah cesur olana izzet verir" dedi

Türkiye İşçi Partisi milletvekili Ahmet Şık ise Arınç’ın bu açıklamalarının ardından Twitter’da “Önden buyrun, kralın en çıplak halini iyi bilenlerden birisiniz" mesajı paylaştı.

CHP’li Torun adaylık için Kemal Kılıçdaroğlu’nu işaret etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Millet İttifak’ının Cumhurbaşkanı adayı için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu işaret etti. Torun., “6'lı masayı oluşturan, adalet yürüyüşü yapan, bütün farklı siyasi partileri bir araya getiren, demokrasi için her türlü bedeli ödemiş bir genel başkanımız var, aday aramaya gerek yok" dedi.

MHP'li Yalçın'dan Davutoğlu ve Babacan'a: Siyaset artıkları

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı hedef alarak bazı paylaşımlarda bulundu. İki lider için “siyaset artığı” diyen Yalçın, "Eski partilerine karşı ihanetin, vefasızlığın, cibilliyetsizliğin, nankörlüğün en uç örneklerini veriyor" ifadelerini kullandı.

MHP Diyarbakır ilçe teşkilatı kapatıldı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Semih Yalçın, Twitter’dan yaptığı başka bir açıklamasında da partisinin Diyarbakır il teşkilatını görülen lüzum üzerine kapattıklarını açıkladı. Yalçın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"MHP Diyarbakır il teşkilatımız görülen lüzum üzerine parti tüzüğümüzün ilgili maddelerinin tanıdığı yetkiye istinaden feshedilmiş, il başkanlığımız kapatılmıştır. “

Son olarak, MHP lideri Devlet Bahçeli ile Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu arasında Diyarbakır polemiği yaşanmıştı. Bahçeli, Davutoğlu hakkında "Serok Ahmet, Türkiye’nin başına sarılmış beladır” demişti.

Bu sözlere sosyal medyadan paylaştığı video ile yanıt veren Davutoğlu, "Sizin psikolojik sıhhatiniz konusunda ciddi şekilde kaygılıyım" diyerek şöyle konuşmuştu: “Siz insan arasına karışmadığınız için, Diyarbakır'a gidemediğiniz için mesela, Kürtlerin halini anlayamazsınız. Biz sizin beslediğiniz nefret dilini ortadan kaldırmak için geliyoruz."

Sosyal medya yasası için uyarı

AKP ve MHP’nin 26 Mayıs’ta sunduğu, basın kartı verilmesi ve iptaline ilişkin düzenlemelerin yanı sıra ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunun gündeme getirildiği sosyal medya yasası Meclis Adalet Komisyonu'ndan geçti.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz yasanın AKP ve MHP çoğunluğuyla Meclis'te de hızla geçeceğini belirterek AKP'nin sosyal medya yasasını, 2023 seçimleri öncesi 'korku iklimi yaratmak' için kullanacağını vurguladı. Akdeniz, yasayla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmelerle ilgili “Bunu yazdığım için bile soruşturulabilirim artık. Bunu fark etmek için hukukçu olmaya da gerek yok” dedi.

Düzenleme ile Türk Ceza Kanunu’na "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçu eklenecek, bir yıldan üç yıla kadar hapis" öngörülüyor. Basın meslek örgütleri ağır sansüre neden olacak tasarının geri çekilmesi için çağrılar yapmıştı.

16 gazeteci tutuklandı

Diyarbakır’da 8 Haziran’da evlerine ve işyerlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan 20'si gazeteci 22 kişiden 16’sı tutuklandı.

Bu arada gazeteci İnci Hekimoğlu de dün İzmir’de gözaltına alındı.

Bozdağ'dan yargıya: Sosyal medyayı kullanmayın demiyorum ama dikkat edin

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hakim ve savcıları sosyal medya konusunda uyandı. “Ben siyasetçi olmasam hiç sosyal medya kullanmam” diyen Bozdağ. 'Kullanmayın' demiyorum; ama mutlaka dikkat edin, mecbur değilseniz kullanmayın; ama 'ihtiyacım var, kullanacağım' diyorsanız ona göre kullanın" dedi.

Hrant Dink Vakfı'na 'nitelikli' tehdit, 'basit' tehdit oldu

Hrant Dink Vakfı yönetim kurulu üyelerini ölümle tehdit eden iki kişi hakkında açılan 'nitelikli tehdit' davasında suçlama 'basit' tehdide döndü. Sanıklar hakkında 3 yıl 6'şar ay hapis isteminde bulunuldu.

Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında 4 şüpheli serbest

Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması kapsamında gözaltına alınan 8 şüpheliden 4'ü adli kontrolle serbest bırakıldı, 4 şüphelinin de gözaltı süresi uzatıldı.

Uzaya gitmek isteyenler için başvuru süresi uzatıldı: Saat 20.23

Uzaya gönderilecek Türk astronot seçimi için başvuru süresi 23 Haziran'dan 30 Haziran’a uzatıldı. Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirecek adaylar, başvurularını 30 Haziran 2022 günü saat 20.23’e kadar uzaya.gov.tr üzerinden yapabilecek.


EKONOMİ


Kirada zam oyunları: 2 Temmuz bekleniyor, hava parası isteniyor

Kira artışına getirilen yüzde 25'lik sınıra yakalanmak istemeyen ev sahipleri, kontrat yenileme işlemlerini bu uygulamadan muaf tutulacakları 2 Temmuz tarihine erteliyor. Bazı ev sahipleri dükkanlarda olduğu gibi kiracılardan hava parası istiyor. Pek çok ev sahibi de yüksek kira alabilmek için mevcut kiracılarına tahliye davası açıyor.

Dünya'dan Leyla İlhan’a konuşan İstanbul Emlak Brokerları Kooperatifi (İSTEB) Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan, “Bu düzenleme önü arkası düşünülmeden yapılmış” dedi.

GSS prim borçlarına kısmi af geliyor

Meclis'e gönderilen sağlık torba kanun teklifine göre Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları'nın yüzde 50'sini ödeyenlerin kalan borcu silinecek. Borç 5 bin liranın altındaysa tamamı silinecek. Borcunu peşin ödeyenler hakkındaki davalar düşecek, taksitle ödemek isteyenler için ödeme bitince davalar düşecek. Bağ Kurlular kapsam dışında tutuldu.

Motorine yine zam

Motorine önceki gece yapılan 1 lira 27 kuruşluk zammın ardından yeni zam geleceği açıklandı.

Sektör kaynaklarının aktardığına göre, motorinin litre fiyatı 80 kuruş zamlanacak.

Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 29,88 TL'ye, Ankara'da 29,99 TL'ye, İzmir'de 30 TL'ye yükselecek.

TCMB: Konut fiyatları geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 127 arttı

Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayına ilişkin konut fiyat endeksini yayımladı.

Konut fiyatları Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 127 artış gösterdi.

Bir önceki ay artış yüzde 110 olmuştu. Nisan ayında aylık artış yüzde 10,2 olarak kaydedildi.

Dövizde kimlik şartı için belirlenen sınır arttı

Banka, özel finans kurumları, posta merkezleri ve yetkili müesseselerce döviz alım-satımı işlemlerinde vergi kimlik numarası tespitini gerektiren tutar sınırı 3 bin dolarlar 5 bin dolara yükseltildi.

İki ülke daha faizi arttırdı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yüksek enflasyona karşı son 28 yılın en yüksek faiz artışını yapmasının ardından iki ülkeden daha benzer kararlar geldi. İsviçre ve İngiltere merkez bankaları da faiz artırdı.

İngiltere Merkez Bankası’nın açıklamasında enflasyon beklentisi sonbahar için yüzde 10'dan yüzde 11'e yükseltildi.

2007'den beri ilk kez faiz artıran İsviçre Merkez Bankası ise ileride enflasyona istikrar getirebilmek için daha fazla faiz artışına gidebileceğinin de sinyalini verdi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


ABD’den Suriye’de şafak operasyonu

ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye'ye şafak vakti düzenlenen bir operasyonda üst düzey bir IŞİD liderinin yakalandığını duyurdu.

Açıklamada, bu kişinin Suriye'de IŞİD'in en üst liderlerinden biri haline gelmiş bir bomba hazırlayıcı ve aracı olduğu belirtildi. Koalisyon, operasyon sırasında sivillerin zarar görmediğini veya herhangi bir hava aracının hasar almadığını da belirtti.

Rusya'nın Almanya'ya doğal gaz tedariğini azaltması fiyatları artırdı

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla başlayan Almanya ile Rusya arasındaki enerji krizi gittikçe büyüyor. Şimdiye kadar anlaşmalara uygun olarak Almanya'ya doğal gaz sevk eden Rusya, bunu yüzde 60 gibi yüksek bir oranda azalttı. Rusya'nın devlet şirketi Gazprom, azaltmaya sebep olarak Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattında süren onarım çalışmalarını gösterdi. Almanya hükümeti ise Rusya'nın onarım sebebinin bahane olduğunu, Rusya’nın insanları tedirgin etmeyi, doğal gaz fiyatlarını da yükseltmeyi amaçladığını açıkladı.

ABD heyeti Brüksel'de: Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık askeri destek

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının başladığı 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'ya askeri ve insani yardım desteği 4 milyar doları aşan ABD, 1 milyar dolarlık destek paketi daha açıkladı. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise Ukrayna’nın ağır silah taleplerine ilişkin "Ukrayna ordusunun resmi taleplerini fazlasıyla karşıladıklarını" söyledi.

Suudi yetkililer 'eşcinselliği özendiriyor' diyerek gökkuşağı renkli oyuncakları topladı

Daha önce birçok film ve animasyona 'eşcinselliği özendirdiği' gerekçesiyle yasak koyan Suudi Arabistan yönetimi, şimdi de gökkuşağı renkli oyuncaklara savaş açtı. Suudi Arabistan'da Ticaret Bakanlığı görevlileri, dükkanlara girip gökkuşağı renklerini barındıran ürünlere 'eşcinselliği özendirdiği' gerekçesiyle el koydu.

Kuzey Kore’de yeni salgın

Kuzey Kore devlet televizyonu, ülkenin en önemli tarım bölgelerinden birinde bir bağırsak enfeksiyonunun yayıldığını duyurdu. Lider Kim Jong-un'un yeni hastalığa yakalananlar için şahsi ilaçlarını bağışladığı açıklandı.

NASA'nın uzay aracı Mars'ın yüzeyinde çöp tespit etti

NASA, Mars'ın yüzeyinde çöp tespit edildiğini açıkladı. Uzayda çöp izlerine rastlanması uzay kurumları açısından giderek daha büyük endişe yaratıyor.


KISA DALGA’DAN

Oxford Üniversitesi'nden Emre Eren Korkmaz, Berlin'de kuantum fiziği üzerine çalışan Mustafa Gündoğan ile popüler bilim, kuantum fiziği ve "ışığı depolamayı" konuşuyor.