CHP, SADAT'ın peşini bırakmıyor

CHP, SADAT'ın peşini bırakmıyor

CHP, SADAT'ın peşini bırakmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Alakam yok" deyince, Kılıçdaroğlu 2016 tarihli fotoğrafı paylaştı, "Tanıştırayım" dedi. CHP grup başkanvekilleri Meclis SADAT'la ilgili Meclis araştırması istedi. Türkiye Barolar Birliği, müzik yasağını Danıştay'a taşıdı... Yaz planları yapılırken Meteoroloji'den sıcaklık düşecek uyarısı geldi. Dünya gündeminde NATO gerilimi ilk sırada... Finlandiya ve İsveç resmi başvuruyu yaptı, Erdoğan yineledi: "Evet demeyiz." Gelişmeler bültende...

KISA DALGA BÜLTEN - 19 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


ERDOĞAN: SADAT’LA İLGİM YOK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim güvenliğine dikkat çekmek kapısına dayandığı 'savunma danışmanlığı şirketi' SADAT'a ilişkin tartışma sürüyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, seçim güvenliğine dikkat çekmek için SADAT'a baskın yapan Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. "Bir SADAT tantanası çıkarttılar” diyen Erdoğan, “Bu şirket uzun süre sömürge altında kalmış İslam ülkeleri ile ilgili çalışmalar yapıyor" dedi. Erdoğan, kendisinin SADAT’la uzaktan yakından ilgisinin olmadığını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a flaş SADAT yanıtı

CHP’DEN FOTOĞRAFLI YANIT VE ARAŞTIRMA TALEBİ

  • CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi. Altay, Erdoğan'ın 2016 yılında SADAT kurucusu Adnan Tanriverdi'yi güvenlik başdanışmanı olarak atadığını söyledi. Tanrıverdi'nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'na birinci sıradan atandığını aktaran Altay, kararı ve Erdoğan ile Tanrıverdi'nin Beştepe'deki bir güvenlik toplantısında aynı masada çekilen fotoğrafını gösterdi.
  • KILIÇDAROĞLU: BİZE DE ANLAT, AYDINLANALIM
  • Kılıçdaroğlu da güvenlik toplantısından fotoğrafı Twitter’dan paylaşarak şunları yazdı: “Erdoğan “SADAT ile alakam yok” demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT'ın kurucusu. Silah tüccarı. Başkenti İstanbul, dili Arapça olan yeni bir devlet kurmak istiyor. Bu başdanışmanından dinlediklerini bize de anlat, aydınlanalım .”
  • CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinde; SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulması talep edildi.

CHP 81 İLDEN ORTAK AÇIKLAMA: KAFTANCIOĞLU KARARI HUKUKSUZDUR

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezasının onanmasının ardından CHP'nin 81 il örgütü ortak bir basın açıklaması yayımladı. Yapılan açıklamada 21 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak mitinge herkes davet edilirken verilen kararın hukuksuzluğu vurgulandı.

AKŞENER: KASIMPAŞALI ERDOĞAN YOK ARTIK

Akşener: Kasımpaşalı Erdoğan artık yok, Bugün artık Beştepeli Bay Kriz var - Evrensel

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Meclis'te partisinin grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltti. İktidarın 'Yiyecek ekmeğim yok diyeni nankör, 'Tarlamı ekemiyorum' diyeni terörist, 'Geçinemiyorum' diyeni şükürsüz ilan ettiğini belirten Akşener şu ifadeleri kullandı:

“Gece aç uyumanın, yokluğun, yoksulluğun ne demek olduğunu, Saray sefasına kapılan Sayın Erdoğan bilmez. Bir yüzükle yola çıkan, Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan bilir. Ama Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan artık yok. Bugün artık karşımızda, Beştepeli 'Bay Kriz' var.

CHP'Lİ PURÇU'NUN SORU ÖNERGESİNİ HABER YAPAN 8 GAZETECİ İFADEYE ÇAĞRILDI

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki yabancı öğrencilerle ilgili verdiği soru önergesini haberleştiren sekiz gazetecinin savcılık tarafından ifadeye çağırıldığını açıkladı.

İBB SÖZCÜLÜĞÜ KALDIRILDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Murat Ongun’un yöneticisi olduğu İBB Sözcülüğü makamını kaldırdığını söyledi. İmamoğlu, Ongun’un başka bir göreve başlayacağını söyleyerek, "Toplumun refleksi üzerine kaldırdık" dedi. Ongun'un, aralarında Nagehan Alçı ve Ertuğrul Özkök'le çekilen Karadeniz gezisi fotoğrafı hakkında yapılan eleştirilere yanıtı tepki çekmişti.

MÜZİK YASAĞI DANIŞTAY’DA

Müzik yasağı Danıştay'a taşındı - Son Dakika Milliyet

Türkiye Barolar Birliği (TBB), pandemi tedbirleri kapsamında getirilen ancak normalleşmeye rağmen devam eden müzik yasağının kaldırılması için Danıştay'da dava açtı.

İçişleri Bakanlığı, ilk olarak gece 00.00’dan sonra konulan müzik yasağını, geçtiğimiz hafta saat 01.00'e çekmişti.

TBB Başkanı Erinç Sağkan, açılan davada öncelikle savunma dahi alınmaksızın yürütmenin durdurulmasının istendiğini açıkladı.

YARGI, PİTBULLU SİLAH SAYDI: 2 YIL 6 AY HAPİS

Yargı, pitbullu silah saydı: 2 yıl 6 ay hapis

İstanbul Beyoğlu'nda pitbull cinsi köpeğine ağızlık takmadan gezdirdiği için kendisini uyaranların üzerine köpeğini yönlendirdiği iddiasıyla yargılanan Orhan Yıldırım'a, 'Silahla kasten yaralama' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Köpeğe el konulması kararı da veren mahkeme, pitbull'un İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilmesine hükmetti.

İddianamede sanığın, suçu köpeğiyle birlikte işlemesi nedeniyle 'Silahla kasten yaralama' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi talep edilmişti.

Aşiretten düğünlere kriz ayarı: 70 gram altın, 30 kilo et

AŞİRETTEN DÜĞÜNLERE KRİZ AYARI: 70 GRAM ALTIN, 30 KİLO ET

Şırnak Uludere ilçesinde, Goyan Aşireti lideri ve Uzungeçit beldesi Belediye Başkanı Cemil Yıldız, muhtarlar ve aşiret üyeleriyle bir araya gelip, ekonomik kriz nenediyle düğün masraflarıyla ilgili kararlar aldı.

Buna göre, damadın ailesinden istenen 200 gram altın miktarı, 70 gramı geçmeyecek şekilde düşürüldü. Davetlilere verilen ve yaklaşık 500 kilo etin kullanıldığı yemek servisi de kaldırıldı. Yemeğin sadece il dışından gelen misafirlere 30 kilo eti geçmeyecek şekilde verilmesi kararlaştırıldı. Bunun yanında düğünde yapılacak masrafın da 100 bin TL'yi geçmemesine karar verildi.

MAYIS ORTASINDA KAR, FIRTINA, SOĞUK UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, perşembe ve cuma günleri yurdun büyük bölümünde sıcaklıklarının mevsim normallerinin 8 ila 12 derece altına düşeceği uyarısı yaptı. Ankara'da kar, İstanbul'da fırtına bekleniyor.


EKONOMİ


Dosyahaber: Doğruları öğrenmeyelim diye TÜİK'in ENAG'ı engelleme talebine ret

TÜİK'İN ENAG'I ENGELLEME HESABI DA TUTMADI: İHTİYATİ TEDBİR KARARINA RET

Enflasyonu düşük gösterdiği ileri sürülen TÜİK'in Enflasyon Araştırma Grubu'nun verilerini yayınlamasını engellemek için yaptığı yasal girişim başarıya ulaşmadı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy, ENAG hakkında Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ihtiyati tedbir kararı aldırılma talebinin tüm mahkemelerce reddedildiğini açıkladı.

DÖVİZLE ÖDEME YASAĞI KUR KAVGASI BAŞLATTI

Piyasadaki dolarizasyonun önüne geçmek adına getirilen TL ile ödeme zorunluluğu, firmalar arasında kur kavgası başlattı. Ödeme günü hangi kurdan ödemenin yapılacağı noktasında firmalar arasında ihtilaflar yaşanırken, bazı işletmeler yurtdışında şirket açmayı gündemlerine almaya başladı.

Dünya gazetesinden Merve Yiğitcan'ın haberine göre İstanbul Sanayi Odas Başkanı Erdal Bahçıvan, “Döviz cinsinden yapılan sözleşmelerde ödeme günü geldiğinde hangi kurun esas alınacağına dair piyasada ciddi karmaşa yaşanmaktadır” dedi.

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat ise şunları söyledi: “Hammaddeyi döviz aldığı için kur farkını ödemek isteyen de mağdur olacak. Kur şokunda bu işin sonucu daha ağır olur. Anlaşmazlıklar mahkemeye taşınır.”

9 YIL SONRA BİR İLK: BAKAN NEBATİ MISIR’A GİDİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin, 1 Haziran'da Mısır'a gideceği belirtildi.

Nebati, Mısır'da 2013'teki darbenin ardından ilişkilerin bozulmasından sonra Kahire'yi ziyaret eden ilk bakan olacak. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler, 30 yıllık devlet başkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesi sonrasında bozulmuştu.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


Finlandiya ve İsveç NATO'ya resmen başvurdu - Dünyadan Haberler

FİNLANDİYA VE İSVEÇ RESMEN BAŞVURDU

Rusya’nın Ukrayna saldırısından sonra geleneksel dış politikalarını değiştirerek NATO'ya üye olma kararı alan Finlandiya ve İsveç’ dün resmi olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e başvurularını sundu. Stoltenberg, iki ülkenin ittifaka katılma talebini memnuniyetle karşıladımlarını söyledi. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin Ankara'dan gelen açıklamalara değinen Stoltenberg, "Bütün sorunlar üzerinde çalışmaya ve hızlı sonuçlara varmaya kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansına konuşan diplomatlar, NATO üyesi 30 ülkenin parlamentolarının iki ülkenin üyeliklerini onaylamasının bir yıl sürebileceğini söyledi.

ERDOĞAN: EVET DEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da iki ülkenin üyeliğine Türkiye’nin olumlu bakmadığını dün bir kez daha yineledi. Erdoğan şöyle dedi: "Siz teröristleri vermeyeceksiniz, bizden NATO üyeliği isteyeceksiniz. Hem PKK'ya destek verip hem bizden destek istemek olmaz... Bir güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz 'Evet' diyemeyiz."

KREMLİN: UKRAYNA İLE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE İLERLEME SAĞLANMIYOR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna ile barış müzakerelerinde ilerleme sağlanmadığını söyledi. Kiev yönetiminin görüşmelerdeki tutumunu bir kez daha eleştiren Peskov, “ Ukraynalı müzakerecilerin isteksizliğini not ediyoruz" dedi.

İran'da gıda fiyatı protestoları yayılıyor: En az 6 ölü - Gazete Duvar | Ulak News

İRAN'DA GIDA FİYATI PROTESTOLARI YAYILIYOR: EN AZ 6 ÖLÜ

İran'da, artan gıda fiyatlarına karşı başlayan protestolar ülkenin farkı eyaletlerine yayıldı. Geçen haftadan bu yana en az altı kişinin protestolarda öldürüldüğü bildirildi.Enflasyonun yüzde 40 civarında seyrettiği İran, uzun bir zamandır ekonomik krizle boğuşuyor. Cumhurbaşkanı Reisi, ekonomik krizle mücadele kapsamında temel gıda ürünlere yönelik desteklere son verildiğini açıklamıştı. Reisi'nin açıklamalarından hemen sonra, bazı gıda maddelerinde yüzde 300'e varan fiyat artışları meydana gelmişti.

NETFLİX ABONE KAYBETTİ, FATURAYI 150 ÇALIŞANA KESTİ

10 yıllık tarihinde ilk kez abone kaybı yaşadığını açıklayan Netflix, bu açıklamadan 1 ay sonra 150 çalışanını işten çıkardı. İşten çıkarmaların Kaliforniya'daki ofiste gerçekleştiğini duyuran Netflix, çıkarmaların şirket gelirindeki düşüşten kaynaklandığını açıkladı.


KISA DALGA’DAN


Yeşim Özdemir, Sinepod podcast serisinde, Cannes Film Festivali’ne katılan ve festivalden ödülle dönen yerli filmleri ve bu filmlerin yaratıcılarını anlatıyor, filmdeki oyuncularla konuşuyor. Sinemaseverlerin ilgiyle dinleyeceği bu podcast serisinin final bölümünde Fatih Akın var.