Herkes gazı kısacak…

Herkes gazı kısacak…
Ipsos anketine katılanların yüzde 67’si bu kış doğalgaz giderlerini kısacağını belirtti…./ Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Sıkıysa başörtülü adayları koy .. / Akşener: Cumhuriyet krizi var… / amit Özdağ’a Soylu fezlekesi…/ Tahıl sevkiyatı krizi çözüldü… / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

3 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Sıkıysa başörtülü adayları koy

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin grup toplantısında Kılıçdaroğlu’na yüklendi. CHP liderinin İngiltere ve Almanya ziyaretlerini eleştiren Erdoğan, “ Utanmadan sıkılmadan 10 bin km öteye sırayla hamburger turları düzenliyorlar. Almanya'ya gidecek, orada döner var, döner ye. Geçmişte çete diyerek şevklerini kırdıklarından özür dilemeden Londra'ya temiz yatırımcı aramaya gidiyormuş. Yatırım kim, sen kimsin…" dedi.

CHP’nin başörtüsü teklifine karşı hazırladıkları Anayasa değişikliğinden söz eden Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na “Sıkıysa başörtülü adayları koy seni de görelim” diye seslendi.

Akşener: Cumhuriyet krizi var

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de partisinin grup toplantısında iktidarı eleştidi. ”Bugün ne yazık ki ülkemizde bir cumhuriyet krizi var” diyen Akşener, “. AK Parti iktidarı; Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumsal varlığının çürümesini, modern devlet yapısının bozulmasını ve sultancıl bir 19'uncu yüzyıl devletine dönüşmemizi istiyor" dedi.

Öğretmenler iş bıraktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geçen şubat ayında kabul edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı çıkan 14 eğitim sendikasının çağrısıyla öğretmenler dün iş bıraktı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in "60 yıllık özlem" olarak tanımladığı Öğretmenlik Meslek Kanununa sendikalar öğretmenler arasındaki eşitsizliği derinleştireceği için karşı çıkıyor.

Sendikalar, kanunun öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırdığını, ekonomik sorunlarına çözüm üretmediğini, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırıldığını, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirdiğine vurgu yapıyor.

Eylem yapılan kentlerde açıklamalarda bulunan öğretmenler, !Mesleğimizin onuru öğrencilerimizin geleceği için iş bıraktık. Eşit işe eşit ücret istiyoruz” dedi.

Istanbul Çemberlitaş’taki Eğitim Sen eylemine ise polis müdahale etti. Eylemdeki davul ve zurnacı gözaltına alındı.

Ümit Özdağ’a da Soylu fezlekesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik sosyal medya paylaşımından dolayı Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ hakkında "tehdit" suçundan fezleke düzenledi. Başsavcılık geçen hafta da CHP’li Engin Özkoç ve Ali Mahir Başarır hakkında aynı gerekçeyle fezleke hazırlamıştı.

Dolgu alanlar denizleri kirletiyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nce, Trabzon’da sahil alanlarda belirlenen 3 istasyonda, 25 ile 100 metrekarelik alanlarda katı atık kirliliği araştırması yapıldı. Ve bu araştırma dolgu alanların denizi ne kadar kirlettiğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre en fazla kirlilik Gülcemal dolgu sahası çevresinde görüldüi. Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nde görevli Doç. Dr. Koray Özşeker, “Dolgu malzemelerinin içerisinde çok fazla miktarda katı atık mevcut. Maalesef karasal malzemelerde denizlerimizi doldurarak, zaten kirli olan denizimizi daha da fazla kirletiyoruz" dedi.

20. Filmmor 'Damdaki Sinemacılar' ile İranlı kadınları selamlıyor

20. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, İran’da hapiste olan 3 kadın sinemacının filmlerinin gösterimiyle 5 Kasım'da başlıyor. İran'da ahlak polisi tarafından öldürülen Jina Masha Amini'nin ardından sokaklarda molla rejimine direnen kadınlar, festivalde İranlı üç kadın yönetmenin filmleriyle selamlanıyor. Türkçe altyazılı olarak çevrimiçi yayınlanacak filmleri izlemek isteyenler www.filmmor.org adresinden ücretsiz kayıt yaptırabilir

EKONOMİ

Ipsos araştırması: Fatura arttıkça, ütü ve ocak daha az kullanılır oldu; katılımcıların yüzde 67'si doğalgaz giderlerini kısacak

Ipsos tarafından yapılan araştırma, 10 kişiden 9’nun ısınma ve elektrik fiyatlarının arttığından yakındığını ortaya koyarken ütü, çamaşır ve bulaşık makinesinin daha az kullanılır olduğunu da gösterdi.

Ankete katılanların yüzde 67’si bu kış doğalgaz giderlerini kısacağını belirtti. Ankete katılanların yüzde 41’i evde yokken doğalgazı açmamayı yüzde 14’lük bir kesim de doğalgaz yerine kömür veya oduna geçmeyi planlandığını aktardı.

Nebati: Enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonla mücadelemiz tek haneli rakamlara düşürene kadar devam edecek, bunda kesin kararlıyız” dedi. Bakan Nebati, “Küresel fiyatlarla yaşanacak normalleşme ve beklentilerdeki iyileşmenin de olumlu katkısıyla ülkemizdeki enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulacağız" diye konuştu.

CHP'nin taşeron işçilere kadrolu yapacak yasa teklifine AKP ve MHP'den ret

CHP’nin Kamu İhale Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin TBMM Genel Kurul’u gündemine alınması önerisi; AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, teklifle taşeron işçilerin devlet kadrosuna alınmasının hedeflendiğini kaydederek “Devlette taşeron olmaz. Devlet kadrolu işçi çalıştırır. Devlet evlatları arasında kadrolu, sözleşmeli, taşeron ayrımı yapmaz” dedi.

Giyim alışverişi azaldı, markalar stokları eritmek için indirime girdi

Yüksek fiyatlar nedeniyle ekimde giyim alışverişleri azaldı, markalar talebi kesti, konfeksiyon atölyelerinin kapasiteleri düşmeye başladı. Dünya'dan Yener Karadeniz'in haberine göre giyim alışverişi son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Markalar, ellerindeki stoğu eritmek için erken indirim dönemine girdi.

Kartla ödeme eylülde yüzde 128 arttı

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile eylül ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 128 artarak 363,4 milyar TL oldu.

Bankalararası Kart Merkezi’nden eylül ayı kartlı ödeme verilerine ilişkin yapılan açıklamaya göre, eylül ayı sonunda Türkiye’de 95,3 milyon adet kredi kartı, 164,6 milyon adet banka kartı ve 66 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

Elon Musk Twitter’da ‘mavi tik’in ücretini açıkladı

Sosyal medya devi Twitter'ı satın alan Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, "mavi tik" için aylık 8 dolar ücret alınacağını duyurdu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Tahıl sevkiyatı çözüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının Rusya tarafından askıya alınmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Önceki gün Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen Erdoğan, “ Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Milli Savunma Bakanımız Akar'ı arayarak tahıl sevkiyatının eskiden olduğu gibi devam edeceğini belirtti" diye konuştu.

Bir süre sonra da Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’dan yazılı garanti almaları sonrası Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasına geri dönme kararı aldığını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in (BM) destekleri ile Ukrayna'dan tahıl sevkiyatının sürdüğünü bildirdi. Zelenskiy, "Tahıl koridorunun güvenilir ve uzun vadeli korumaya ihtiyacı var" dedi.

Zelenskiy, Rusya'nın ülkesinin enerji altyapılarına düzenlediği saldırılar nedeniyle Avrupa ülkelerine elektrik ihracatını durdurmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Almanya'dan Sırbistan'a: Ya Rusya'yı seç ya AB'yi!

Alman hükümeti Sırbistan'dan Rusya ile Avrupa Birliği arasında bir tercihte bulunmasını istedi. Adı açıklanmayan Alman yetkili, Sırbistan'ın Rusya ile bir iş birliğini güçlendirme anlaşması yapmasından dolayı "şaşkın olduklarını ve hayal kırıklığına uğradıklarını" ifade ederek, bu adımın AB'ye aday ülkelerin Brüksel'in Rusya'ya yönelik yaptırımlarını uygulama beklentisiyle uyum içinde olmadığını belirtti.

Sırbistan geleneksel olarak Rusya ile iyi ilişkilere sahip. Batı Balkan ülkeleri ve AB üyeleri, Rusya'nın Sırp hükümeti aracılığıyla bölgedeki nüfuz alanını genişletmeye çalışmasından endişesi taşıyor.

Bolsonaro 44 saat süren sessizliğini bozdu: Ne yenilgiyi kabul etti ne sonuçları reddetti

Brezilya'da Devlet Başkanlığı seçimlerinde solcu aday Lula'ya yenilen mevcut lider Jair Bolsonaro, 44 saat süren sessizliğini 2 dakikalık bir açıklamayla bozdu. Bolsonaro, konuşmasında ne yenilgiyi açıkça kabul etti, ne de sonuçları reddetti. Bolsonaro, merakla beklenen konuşmasında "Hayallerimiz devam ediyor" dedi ve partisinin ilkelerini tekrarladı. Seçimde kendisini mağlup eden Lula'nın ismini zikretmeyen Bolsonaro gazetecilerden soru almadı.

İsrail'de zafer sağ ittifakla Netanyahu'nun

İsrail seçimlerinde oy verme işlemi tamamlandı. Sandık çıkış anketlerine göre ülkede en uzun süre başbakanlık yapan isim Netanyahu, sağ müttefikleriyle birlikte hükümeti kurabilecek çoğunluğa ulaştı.

DSÖ: Pakistan çöküşün eşliğinde

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaz aylarında sel felaketinin yaşandığı Pakistan'da sekiz milyon insanın tıbbi yardıma muhtaç olduğunu duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü Doğu Akdeniz Bölgesi Acil Durum Direktörü Rick Brennan Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada Pakistan'ın "çöküşün eşiğinde" olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı kararıyla çekildiği İstanbul Sözleşmesi, İngiltere’de “şerhle” yürürlüğe girdi.

Kadınlara, çocuklara yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele için 2011 yılında İstanbul’da imzalanan İstanbul Sözleşmesi, İngiltere'de yürürlüğe girdi. İngiltere’de imzalandıktan 10 yıl sonra onaylanan İstanbul Sözleşmesi, göçmen kadınları ev içi şiddetten koruyan maddeye konulan çekince ile dün uygulanmaya sokuldu. BBC Türkçe’nin haberine göre İngiltere hükümetinin, “şerh tavrı” ülkedeki demokratik kitle örgütlerinin tepkisine neden oldu. Kısaca "İstanbul Sözleşmesi" ismiyle anılan "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"ni ilk imzalayan ve onaylayan ülke olan Türkiye, geçen yıl Cumhurbaşkanlığı kararıyla sözleşmeden çekilmişti.

Kuzey Kore ve Güney Kore ilk kez birbirlerinin kıyılarına füze fırlattı

Kuzey Kore ve Güney Kore, 1953'te sona eren Kore Savaşı'ndan bu yana ilk kez birbirlerinin kıyılarına füze fırlattı.

Kuzey Kore, Güney Kore ile ABD'nin yarımada çevresindeki ortak askeri tatbikatını kınamıştı.

ABD ve Güney Kore istihbaratı ise Kuzey Kore'nin beş yıllık bir aradan sonra yeniden nükleer silah denemelerine başlamak için hazırlık yaptığını öne sürüyor.

KISA DALGA’DAN

<iframe frameborder="0" height="200" scrolling="no" src="https://playlist.megaphone.fm?e=PFC8780491933" width="100%"></iframe>

Gazeteci Mehveş Evin ile kuş bilimci ve sürdürülebilirlik uzmanı Ferdi Akarsu’nun hazırlayıp sunduğu yeni podcast serimiz Yeşil Dalga, her hafta perşembe günü yayında olacak.

Yeşil Dalga, bazen bir canlı türünün, gezegen ve bizler için hayati öneminden yola çıkacak… Bazen de giydiğiniz tişörtten kullandığınız arabaya, yaptığınız makyajdan yediğiniz yiyeceğe, iklim ve sürdürülebilirlikle bağlantısını anlatacak.

İlk bölümü dinleyebilirsiniz

Podcast