Kader değilmiş!

Kader değilmiş!
Amasra’da 42 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının üzerinden yaklaşık 1 ay geçerken ihmaller, eksiklikler tutanaklara ve komisyon sunumlarına yansıdı... / Nebati'nin "İşsizlik tek haneye indi" dediği gün, İsizlik yine çift haneye çıktı... / Erdoğan: Putin ile lider siyasetinin gereğini yaptık... Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu bültende...

10 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Saat 9’u 5 beş geçe…

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 84. yıl dönümünde törenlerle anıldı. Saat 9’u beş geçe sirenler çaldı ve saygı duruşunda bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine üyeleri, parti liderleri, bürokratlar ve yurttaşlar Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Yüzyılı vurgusu yaparak “Büyük eserim' dediğiniz Türkiye Cumhuriyeti'ni 85 milyon olarak geleceğe daha güçlü, daha itibarlı bir şekilde hazırlıyoruz" dedi.

Bu arada Anıtkabir’e gelen bir grup, Her yer Tayyip, her yer Erdoğan diye slogan attı.

Meclis’te maden itirafları

Amasra’da 42 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının üzerinden yaklaık1 ay geçerken, Meclis’te kurulan komisyon itiraflara sahne oldu.

Bakanlığa bağlı İş Başmüfettişi Alpaslan Kılıçarslan komisyondaki sunumunda şu bilgileri verdi:

*Geçen yıl 1000 madende denetim yapmışız. Yeraltı kömür madenlerinde eksiklerin yarısının giderilmediğini gördük. Toplu ölümlerin yanı sıra gündeme gelmeyen tekli ölümlerimiz var. Bunlar göçükler ve tahkimat sebebiyle oluşan kazalar. Burada büyük bir eksiklik olduğunu görüyoruz. “

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Adnan Ertem ise Amasra’daki madende faciadan üç gün önce yapılan denetimlerde havlandırmadaki eksikliklerin tespit edildiğini söyledi.

Bu arada Amasra’daki maden faciasında metan gazı seviyesinin nasıl yükseldiğini gösteren tutanağı ANKA Haber Ajansı yayınladı. Tutanağa göre metan gazı seviyesi, 14 Ekim’de 85 kez ikaz seviyesinin üstüne çıktı ve 5 kez de alarm seviyesini aştı. Faciayla ilişkin soruşturmada müessese müdürüyle birlikte 8 kişi tutuklanmıştı. Ancak bakanlıkta konuyla ilgili görevden alınan kimse bulunmuyor.

TTB Başkanı Fincancı’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin yaptığı değerlendirme nedeniyle tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutukluluğuna yapılan "itiraz" reddedildi.

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da yine kimyasal silah iddialarına ilişkin açıklamaları nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı. TSK, aynı beyanlar için Demirtaş hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu hakkında da aynı konu nedeniyle fezlekede düzenlenmişti.

CHP’li 3 vekile 13 günde fezleke

Eski Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın yargılandığı Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 27 Ekim’deki duruşmasında gerginlik yaşanmıştı. Mahkemede yaşananlar nedeniyle

CHP Milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Seyit Torun ve Turan Akdoğan hakkında, “hakimlere hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından fezleke düzenlendi. CHP’li üç vekilin fezlekeleri Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

Bilim Kurulu Üyesi Şener'den 'üçlü virüs' uyarısı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, 'üçlü virüsün neden olduğu hastalıkların arttığına dikkat çekti. Şener, “Bu tırmanış trendine henüz Covid-19 katılmadı. Aralık ayından itibaren viral hastalıklardaki tırmanış trendi devam ederse Covid-19 vakaları artacaktır" dedi.

DSÖ'den 'iyimser' tablo: Covid-19 ölümleri yüzde 90 azaldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 kaynaklı ölümlerin, bir önceki dokuz aya kıyasla yaklaşık yüzde 90 oranında azaldığını açıkladı. Son verileri "iyimserlik sebebi" olarak değerlendiren örgüt, yine de yeni varyantların ortaya çıkmaya devam ettiğini belirterek dikkatin elden bırakılmaması çağrısında bulundu.

Soylu da katıldı: Öğrenci yurtlarında 'çök, kapan, tutun' tatbikatı

"2022 Afet Tatbikat Yılı" kapsamında, AFAD Başkanlığı koordinasyonda 81 ilde 2097 öğrenci yurdunda 850 bin kişinin katılımıyla eş zamanlı olarak “ Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı" düzenlendi. Tatbikat yarın da saat 18.57’de tüm Türkiye çapında tekrar edilecek.

Türkiye'den Macaristan vatandaşlarına vize muafiyeti

Macaristan vatandaşlarının Türkiye'ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

EKONOMİ

İsizlik yine çift hane

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlık bütçesinin sunumunu yaptı. Bakan Nebati, sunumunda işsizlik oranının tek haneye düştüğünü söyledi. Ancak dün Türkiye İstatistik Kurumu tam da dün yaptığı açıklamada eylülde işsizliğin yüzde 10,1’e çıktığını açıkladı.

TÜİK, eylül ayına ilişkin işgücü istatistiğini açıkladı. Buna göre, işsizlik oranı 0,3 puanlık artışla yüzde 10,1'e yükseldi. Böylece Ağustos'ta yüzde 9,8 olarak 4 yıl sonra ilk kez tek haneye inen işsizlik oranı Eylül'de yeniden çift haneye çıktı.

TÜİK'e göre 15 yaş ve üstündeki işsiz sayısı, eylül ayında önceki aya göre 120 bin kişi artarak 3 milyon 482 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı ise 0,3 puanlık artışla yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,8'ken kadınlarda yüzde 12,8 olarak tahmin edildi.

İstihdam önceki aya göre 54 bin kişi azalarak 30 milyon 867 bin kişi, istihdam oranı ise 0,1 puanlık azalışla yüzde 47,6 oldu.

DİSK-AR raporuna göre, geniş tanımlı işsiz sayısı salgın öncesine göre 1 milyon 67 bin, son bir ayda ise 139 bin kişi arttı. Geniş tanımlı işsiz sayısı eylül ayında 7 milyon 515 bin kişi olarak gerçekleşti.

Yedi ayda 35 bin abonenin elektriği kesildi

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, yılın ilk yedi ayında 26 kentten 34 bin 790 abonenin faturasını ödeyemediği elektriğinin kesildiğini bildirdi.

İnşaat el yakıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; inşaat maliyet endeksi eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,57, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 119,83 artış gösterdi.

EYT için tarih 15 Ocak mı?

Milyonlarca kişinin beklediği emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin dün ilginç bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bütçede sunum yaparken bakanın EYT düzenlemesinin 15 Ocak 2023’te yürürlüğe gireceğini söylediğine dair haberler yayınlandı. Bakanlık ise açıklama yaparak EYT ile ilgili tarih vermediklerini bildirdi. Ancak iktidara yakın medya, düzenlemenin 15 Ocak'ta yürürlüğe gireceği haberini yayınlamaya devam etti.

Bakan Kurum: 'Rant var, vatandaş lehine adım yok' diyorsanız mesleği bırakmaya hazırız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kendisini ve bakanlığını eleştiren muhalefet milletvekillerine, " Rant var mıdır, yok mudur? ‘Var’ diyorsanız, "Projede vatandaşın lehine adım yok’ diyorsanız biz de 4,5 yıl yaptığımız bu şerefli mesleği bırakmaya hazırız" dedi.

Son tarih 1 Temmuz 2023: Bankalar Birliği'nden karşılıksız çek, protestolu senet ve kredi borçları açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği, vadesi 1 Ekim 2022’den önce dolan karşılıksız çek, protestolu senet ve kredi borçlarınnı 1 Temmuz 2023'e kadar ödenmesi veya yapılandırılması durumunda, Risk Merkezi'ndeki kayıtların bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacağını duyurdu.

Alman ekonomisi 2023 tahmini: Resesyona girecek

Alman hükümetine ekonomik danışmanlık yapan Ekonomi Bilirkişi Kurulu (SVR), enerji krizi nedeniyle Alman ekonomisinin gelecek yıl 0,2 daralacağı öngördü. uzmanlara göre Alman ekonomisi 2023'te resesyona girecek. Ülkede bu yıl ortalama enflasyonun yüzde 8, 2023’te ise 7,4 olacağını tahmin ediyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rusya Herson kentinden çekiliyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'da ilhak ettikleri Herson kentinden birlikleri çekme kararı aldıklarını duyurdu. Bu açıklama, Rusya'nın Ukrayna'da şimdiye kadar bildirdiği en kapsamlı geri çekilme anlamına geliyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mikhailo Podolyak ise Herson kentinde Ukrayna bayrağı dalgalanmadığı sürece Rus birliklerinin geri çekildiğinden bahsetmenin anlamı olmadığını söyledi.

ABD: 100 bin Rus askeri öldü ve yaralandı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusundan yapılan açıklamada, Ukrayna Savaşı'nda bugüne dek gerek Rusya'nın gerekse Ukrayna'nın büyük kayıplar verdiği bildirildi. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, konuya dair açıklamasında, "Hayatını kaybeden ve yaralanan Rus askeri sayısı 100 binden fazla" dedi. Milley, Ukrayna tarafında da kayıpların sayısının aşağı yukarı aynı oranda olduğunu bildirdi.

Erdoğan: Putin ile lider siyasetinin gereğini yaptık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tahıl koridoru ile ilgili Rusya lideri Putin ile görüşmesine ilişkin, "Bu bir lider siyasetidir. Lider siyasetinin gereğini de Sayın Putin ile gerçekleştirdik, yaptık" dedi. Erdoğan, Rusya’nın Herson kararını da olumlu bulduklarını belirtti.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek hafta Endonezya'nın Bali şehrinde yapılacak G20 Zirvesi'ne katılmayacağı bildirildi.

Almanya’da soykırım tartışması

Soykırım ve savaş suçlarını inkar ederek kin ve şiddeti kışkırtan kişilerin hapis ya da para cezasına çarptırılmasını öngören yasa değişikliği Almanya'da tartışmalara yol açtı. Buna göre Almanya'da bundan sonra sadece Yahudi Soykırımı'nı inkar edenler değil, dünyanın başka bölgelerinde işlenen soykırımları, savaş suçlarını inkar edenler de cezalandırılabilecek.

Ülkedeki birçok hukukçu, maddenin kapsamının çok geniş tutulduğunu söylüyor. Hukukçular bu düzenlemenin düşünce ve ifade özgürlüğünü, bilimsel özgürlükleri sınırlanabileceği uyarısında bulunuyor.

Rusya'da geri adım: Putin eşcinselliği yıkıcı olarak tanımlayan kararnameyi imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede eşcinsel ilişkileri Rus toplumu için yıkıcı fikir ve değerler sistemi olarak tanımlayan kararname imzaladı.

Haber Global'in haberine göre,

kararnamede, "geleneksel olmayan cinsel ilişkiler", Rus toplumu için yıkıcı fikir ve değerler sistemi içerisinde sınıflandırıldı. Ayrıca bu eşcinsel ilişkilerin teşvikinin, geleneksel aile yapısını yok edeceğine dikkat çekildi.

NASA tatbikatında, göktaşı Dünya'ya çarptı, kimse bir şey yapamadı

NASA’nın mevcut gezegen savunma sistemlerinin ne denli etkili olduğunu anlamak için yaptım tatbikat başarısız oldu. Çeşitli kurumlardan ve eyaletlerden 200'den fazla kişinin katıldığı simülasyonda 70 metrelik göktaşı durdurulamadı ve büyük bir felaket yaşandı.

KISA DALGA’DAN

Mehveş Evin ve Ferdi Akarsu Yeşil Dalga’nın bu haftaki bölümünde enerji krizinin nedenlerini, iklim değişikliğiyle bağlantısını ve çok basit çözümlerle nasıl aşılabileceğini konuşuyor.

Podcast