Yasa ertelendi, dezenformasyon birimi geldi

Yasa ertelendi, dezenformasyon birimi geldi

AYM'den önemli kararlar: Erdoğan'ın aile hekimlerinin sözleşmesine dair yetkisini iptal etti / 'kayyım rektör' sözleri için ifade özgürlüğü kararı verdi... / KPSS'de MASAK da devrede / Dezenformasyon yasası ertelenince İletişim Başkanlığı bünyesinde 'Dezenformasyonla mücadele' birimi kuruldu... Gündemin öne çıkan başlıkları bültende

6 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM

AYM, Erdoğan'ın aile hekimlerinin sözleşmesine dair yetkisini iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Danıştay’ın başvurusunu üzerine Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ndeki 'sözleşmelerin feshini gerektiren nedenlerin' Erdoğan tarafından belirlenmesini iptal etti.

AYM'den 'kayyım rektör' sözleri için ifade özgürlüğü kararı

Anayasa Mahkemesi, üniversite öğrencisi İlknur Uyan’a “kayyum rektör” ifadesinin de yer aldığı basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle verilen disiplin cezasının eğitim hakkının ihlali olduğuna karar verdi. Kararda ifade özgürlüğünü kullanan öğrenciye verilen bir ay okuldan uzaklaştırma cezasının orantılı olmadığı vurgulandı.

KPSS soruşturmasına MASAK da katıldı

Bazı soruların Yediiklim yayınevinin kitapçığıyla aynı olmasıyla patlak veren skandal sonrası iptal edilen KPSS ile ilgili soruşturmalar devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YÖK, ÖSYM ve Devlet Denetleme Kurulu’nun yanı sıra Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da devreye girdi. MASAK tarafından yayınevi çalışanları ile ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki para akışının incelendiği belirtildi.

DDK müfettişlerinin de ÖSYM'de inceleme yaptığı ve tüm soruları taradığı öğrenildi.

ÖSYM'de iddialar üzerine Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınmış, yerine Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atanmıştı. Ersoy, dün yaptığı açıklamada, 31 Temmuz 2022'de yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini, 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos'ta planlanan oturumların da ertelendiğini duyurmuştu. Yeni KPSS takvimi, 17 Eylül'de başlayacak.

Fahrettin Altun duyurdu: 'Dezenformasyonla mücadele' birimi kuruldu

AKP'nin 'Dezenformasyon yasası' diye anılan ve sansür uygulaması getireceği için yoğun tepki alan yasa düzenlemeyi geri çekmesinin ardından İletişim Başkanlığı bünyesinde yeni bir adım atıldı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığı bünyesinde 'dezenformasyonla mücadele' adlı bir birim kurduklarını duyurdu.

Birimin başına ise İdris Kardaş atandı. A Haber, Aktüel ve Sabah'ta yazılar yazan, televizyon programlarına yorumcu olarak katılan İdris Kardaş, bir dönem Bilgi Üniversitesinde koordinatörlük, ardından İstinye Üniversitesi Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi'nde (EPAM) koordinatörlük yaptı.

Çakırözer: Yolsuzluk haberleri engellendi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ‘Temmuz Ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. Raporda “İktidar sahipleri ve yakınlarıyla ilgili yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet iddialarına ilişkin haberlere erişim engelleme kararları temmuz ayına damga vurdu” dendi.

Mithat Sancar: Kılıçdaroğlu'nun Roboski ziyareti değerli ama...

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Roboski ziyaretini değerlendirdi. Sancar şunları söyledi: "Kemal Bey’in oraya gitmesi olumlu bir harekettir. Doğrudan doğruya bu kadar ağır bir katliamın mağdurlarıyla bir araya gelmesi değerlidir. Bunun temelindeki Kürt sorununu görmezsek adalet talebimiz bir süre sonra havada kalır.”

Okul servislerinde taciz ve istismar önlemleri ertelendi

İçişleri Bakanlığı'nın, okul servislerinin güvenli hale gelmesi taciz, cinsel istismar ve istenmeyen olayların önlenmesi amacıyla 2017'de çıkardığı yönetmelikteki bazı düzenlemelerin uygulaması 2026'ya ertelendi.

29. Altın Koza Onur Ödülleri Müjdat Gezen ve Hale Soygazi’ye verilecek

Adana'da bu yıl 29’uncusu düzenlenecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 12 -18 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar öncülüğünde düzenlenen festivalin bu yılki ‘Onur Ödülleri’, Müjdat Gezen ve Hale Soygazi’ye verilecek.

EKONOMİ

Kartla ödemeler yüzde 103 arttı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2022'nin ilk yarısına ilişkin verileri açıkladı. Yılın ilk yarısında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı 2021'in aynı dönemine göre yüzde 103 artarak 1,44 trilyon TL oldu.

Eczacılardan ülke çapında iş bırakma kararı

Eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemeyi yetersiz buldukları için ülke genelinde iş bırakma kararı aldı. İlaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Aksi takdirde eczacılar olarak ayakta kalamayacağız” dedi.

Kartal'daki İBB arazisine Erdoğan’ın imzasıyla imar izni verildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ek hizmet binalarının bulunduğu Kartal’daki devasa Hazine arazisi, Özelleştirme İdaresi tarafından hazırlanan yeni planla ticaret+konut ve resmi kurum alanına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı imar planlarına göre araziye, 17 katlı inşaatlar yapılabilecek. Söz konusu araziye daha önce Kartalspor için yeni stat yapılacağı iddia edilmişti.

Türkiye, Kongo ve Cibuti'ye verdiği krediyi yeniden yapılandırdı

Türkiye, Eximbank üzerinden Afrika ülkeleri Kongo ve Cibuti'ye verdiği yaklaşık 28 milyon euro tutarındaki krediyi yeniden yapılandırdı. Kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı. Yeniden yapılandırma ödemelerinin 2022 Haziran ayında başlaması ve 2027 yılına kadar tamamlanması öngörüldü

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Stoltenberg: İade konusunda kararı İsveç ve Finlandiya verir

Türkiye'nin, NATO üyelikleri gündeme olan İsveç ve Finlandiya'ya terör şüphelilerini iade etme şartı getirmesini değerlendiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,iade kararları için her iki ülkedeki mahkemeleri işaret etti.

Stoltenberg, bu iki ülkenin hukuk devleti olduğuna vurgu yaptı.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma talebiyle ilgili de konuşan Stoltenberg, 30 üye devletin 23’ünün bu talebi onayladığını belirterek, "Diğer yedi müttefikin de aynısını yapmasını bekliyorum" ifadesini kullandı.

Af Örgütü'nden Ukrayna'ya 'insan hakları ihlali' suçlaması

Uluslararası Af Örgütü, Rus saldırılarına karşı direnen Ukrayna ordusunu yerleşim yerlerinden operasyon yaparak sivilleri tehlikeye atmakla suçladı. Rusya'nın saldırılarını "savaş suçu" olarak nitelendiren Af Örgütü temsilcisi, "Ancak Ukrayna'nın Rus saldırılarına karşı kendini savunması onu uluslararası hukuka uygun davranma yükümlülüğünden kurtarmaz" dedi.

Ukrayna hükümeti ise iddiaları haksız bulduğunu belirterek, reddetti.

Çin, Tayvan ziyareti nedeniyle Pelosi'ye yaptırım uygulayacak

Çin, Tayvan'ı ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye yaptırım uygulayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Pelosi'nin Çin'in kaygılarına ve muhalefetine rağmen Tayvan'ı ziyaret etmekte ısrar ettiği, bu davranışın Çin'in iç işlerine müdahale olduğu ve Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrara zarar verdiği iddia edildi. Pekin, ABD ile askeri ilişkiler ve iklim değişikliği gibi konularda iş birliğini askıya aldıklarını açıkladı.

Alman ekonomisinde Çin-Tayvan paniği

Çin ile Tayvan arasında artan siyasi gerilim Alman ekonomisinde büyük endişe yarattı. Pandemi nedeniyle kesintiye uğrayan tedarik zincirlerinin daha da zarar görmesinden korkuluyor.

Yunanistan istihbarat başkanı istifa etti

Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon, bir gazeteci ile bir siyasetçinin cep telefonlarının casus yazılımla takip edildiğinin ortaya çıkması sonrası istifa etti.

Predator isimli casus yazılım, yerleştirildiği telefonlardan şifreleri, dosyaları, fotoğrafları ve telefon rehberini kopyalayabiliyor. Aynı zamanda, bir telefonun kamerasını ve mikrofonunu aktive ederek yakında konuşmaları dinleyebiliyor.

ABD maymun çiçeği nedeniyle acil durum ilan etti

ABD'de Joe Biden yönetimi, vakalardaki ani artış nedeniyle maymun çiçeği virüsü salgınını halk sağlığı acil durumu ilan etti. Bu kararla, virüsün yayılmasını engellemek için federal kaynakların kullanımı hızlandırılacak.

KISA DALGA’DAN

Roboski’de 35 kişinin hava bombardımanıyla öldürülmesiyle ilgili hiç kimse yargı önüne çıkarılmadı. Ne ulusal ne uluslararası mahkemeler adım attı.

Kemal Göktaş, “kaçınılmaz bir hata” denilerek kapatılan Roboski dosyasındaki belgelerin ışığında bir katliamın hikayesini anlatıyor.