Eğlenmek yasak

Eğlenmek yasak

Bir yaz yasak ve iptallerle bitiyor: Milyon Fest Fethiye Festivali de iptal edildi... / Altılı masadan 'koalisyon protokolü' kararı / Soylu'dan muhalefete: Niye yargılanacağız kardeşim? / Bakan Bilgin: EYT çalışması aralık veya ocak ayında Meclis’te olur... / Kira krizine arabulucu yöntemi ..../ Avrupa'nın yarısı kuraklık tehdidi altında... / Gündemin tüm önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu bültende...

24 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Milyon Fest Fethiye Festivali de iptal edildi: 'Alınan kararın gerekçesi yok'

Milyon Fest Fethiye Festivali de iptal edildi: 'Alınan kararın gerekçesi yok'

Festival yasaklarına bir yenisi daha eklendi. Türkiye’nin en büyük müzik festivalleri arasında yer alan ve bu yıl 1-4 Eylül günleri arasında ikincisi düzenlenecek olan Milyon Fest Fethiye, Muğla Valiliği tarafından iptal edildi. Valiliğin kararına tepki gösteren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Alınan kararın gerekçesi yok. Mahkemeye başvuracağız Kendilerine yakın insanların konserleri iptal edilmiyor” dedi. Son olarak Zeytinli Rock Festivali iptal edilmişti.

Kılıçdaroğlu: Altı lider mücadele ediyor

Yaz ayları boyunca grup toplantılarını her hafta başka bir ilde yapma kararı alan CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu Niğde'de vatandaşlarla buluştu. Yurttaşlar, Kılıçdaroğlu'nu, "Umudun adı Kılıçdaroğlu", "Hak, hukuk, adalet" sloganları ile karşıladı. Kılıçdaroğlu, “Öyle anlaşılıyor ki… Korsan bir miting düzenlemişsiniz. Hepinizi Silivri’ye götüreceğim” diye espri yaptı. “Ayrıştırdılar, kardeşi kardeşe düşman ettiler. Türkiye’nin bu girdaptan çıkması lazım” diyen CHP lideri “Bunun mücadelesini veriyorum. Sadece ben değil, altı lider bunun mücadelesini veriyor” dedi. Kılıçdaroğlu, "Ben beşli çetelerin, tefecilerin adamı değilim" sözlerini de tekrarladı.

Altılı masadan 'koalisyon protokolü' kararı

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş ve ortak cumhurbaşkanı adayı belirlemek için altı muhalefet partisinin bir araya gelerek oluşturduğu 'altılı masa'nın son toplantısında liderlerin “koalisyon protokolünün” ayrıntılarını görüştükleri öğrenildi.

Kısa Dalga muhabiri Mahmut Aydın’ın aktardığına göre parlamenter sisteme geçiş sürecinde cumhurbaşkanı yetkilerini yardımcıları ve TBMM ile fiilen paylaşacak.

Cumhurbaşkanı yardımcılarından birisi “başbakan” sıfatıyla kabineyi oluşturacak. Böylece cumhurbaşkanı yürütme yetkisini büyük oranda kabineye devredecek.

AKP hükümetleri döneminde kapatılan stratejik kuruluşlar Devlet Planlama Teşkilatı örneğinde olduğu gibi yeniden açılacak.

Edinilen bilgilere göre İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “fiili başbakan” olarak görev alamı kabul gören bir seçenek.Liderler, adayın Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edilecek yasal seçim sürecinden önce açıklanmaması konusunda da mutabık kaldı.

Soylu: Niye yargılanacağız kardeşim?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Silivri'de bir AK Parti etkinliğine katıldı. Soylu, Sedat Peker’in, mafya-siyaset-uyuşturucu ağında AKP’li isimlerin adını geçirmesinin ardından muhalefetin “yargılanacaksınız” çıkışlarına yanıt verdi. Soylu, "Niye yargılanacağız kardeşim?.. Beni yargılayacaksın kimi serbest bırakacaksın? Apo'yu" dedi.

CHP'den, e-Devlet üzerinden isim değişikliğinde Suriyeliler ve seçim iddiası

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, e-Devlet üzerinden isim ve soyadı değişikliği yapılabilmesine ilişkin düzenlemeyle ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Başarır, bu düzenlemenin oy kullanabilmeleri mültecilere verilen vatandaşlıkları gizlemek için yapılıp yapılmadığını sordu.

36 bin fahri müfettişten çağrı: Ölümlü kazaya karışan otobüs firmaları her ay ifşa edilsin

Türkiye, son günlerde peş peşe gelen trafik kazaları haberleriyle sarsılırken Fahri Trafik Müfettişleri Derneği, ölümlü kazalara karışan Otobüs firmalarının her ay düzenli olarak kamuoyuna açıklanmasını istedi. Hürriyet’ten Aysel Alp'e konuşan dernek sözcüsü Halis Kahraman, “Vatandaşlar kazaya çok karışan otobüs firmalarını öğrenecek ve seyahatlerinde bunları tercih etmeyeceklerdir” dedi. Derneğin, 36 bin üyesi bulunuyor.

Korona vakaları düşüyor, sonbahara dikkat

Türkiye'de ilk kez 30 Haziran tarihinde açıklanan maymun çiçeği vakalarına ilişkin konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısının 11’e ulaştığını belirtti. Bakan Koca, “ Türkiye için korkulacak bir hastalık değil, ne pandemi ne endemi. Sorun olmayacak" dedi.

Covid19 ile ilgili de bilgi veren Koca, “Vakalar 3-4 hafta önce pik noktasına erişti. Günlük 60 bini geçen rakamları gördük, şu an 10 bin rakamlarına indi. Tahminen kasım, aralık gibi yeniden bir çıkış olabilir. Mevsimsel gripten pek farklı seyretmeyecek” bilgisini paylaştı.

EKONOMİ

Bakan Bilgin: Masada tek EYT formülü var

Milyonlarca kişinin beklediği emeklilikte yaşa takılanlar çalışmasıyla ilgili hemen her gün kulis haberler çıkarken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,“Kamuoyunda saçma sapan formüller var. Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor, bunlar doğru değil. Masamızda sadece bir tane EYT formülü var. Kapsamlı bir çalışma aralık veya ocak ayında Meclis’te olur” dedi.

Bakan Kurum, sosyal konut projesine kimlerin başvurabileceğini açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurul, sosyal konut projesine ilişkin detayları paylaştı. Buna göre İstanbul'da aylık geliri 16 bin, diğer illerde 14 bin liranın altında olanlar başvuru yapabilecek. Aylık taksitler, asgari ücretlinin ödeyebileceği bir tutar olacak. Bakan Kurum konut projesine giremeyelenlerin arsaya başvurup kendi evini yapabileceğini de. söyledi.

Kira krizine arabulucu yöntemi

Ekimde Meclis'e gelecek: Kirada zorunlu arabulucu çözümü

Kira krizine çözüm bulma çalışmaları da sürerken Adalet Bakanı Bozdağ, kira alacakları, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getirdiklerini açıkladı.

TBMM’nin açılacağı ekim ayında, ev sahibi-kiracı arasındaki sorunların dava öncesi zorunlu arabulucuya gönderilmesine ilişkin yasal düzenleme Adalet Bakanlığı tarafından Meclis’e sunulacak.

İcra dosyalarında patlama, 25 milyona yaklaştı

Ekonomik kriz icra dosyalarında da kendisini gösteriyor.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un açıkladığı verilere göre, 2021 sonunda 22 milyon 571 bin olan icra dosyası sayısı, bu ay itibarıyla 24 milyon 77 bin 828’e çıktı. 1 Ocak’tan bu yana geçen 225 günde icra dosyası sayısı 1.5 milyondan fazla arttı. Günlük icra dosyası sayısı ortalama 6 bin 700’e denk geliyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Çavuşoğlu'ndan Suriye açıklaması: Diyalog için şart olmaz

Çavuşoğlu'ndan Suriye açıklaması: Diyalog için şart olmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye ile görüşmeler için ön şartları olmadığını söyledi. Çavuşoğlu, Özbekistan'daki Şanhgay Beşlisi Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında görüşme yapılacağı iddiasını yalanladı. Çavuşoğlu, "Doğru değil, böyle bir şey yok. Esad da oraya davetli değil" diye konuştu.

Lavrov: Suriye'de yeni askeri eylemler kabul edilemez

Lavrov: Suriye'de yeni askeri eylemler kabul edilemez

Ankara-Şam hattında temas iddialarının ortaya atıldığı ve Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yeni bir harekâttan söz ettiği bir dönemde, Rusya'dan yeni bir operasyona bir itiraz daha geldi

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad'ı Moskova'da ağırlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine planladığı harekât hakkında konuştu ve "Suriye'de yeni askeri eylemler kabul edilemez” dedi.

Kızı bombalı saldırıda öldürülen Aleksandr Dugin ilk kez konuştu

Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin, kızı Darya Dugina'nın öldürülmesi sonrası ilk kez konuştu. Dugin, Ukrayna’yı suçlarken "Böyle dayanılmaz darbeler bizleri, halkımızı kıramayacak. En iyi ve en savunmasızlarımıza karşı kanlı terör saldırılarıyla irademizi kırmak istediler. Bunu başaramayacaklar” diye konuştu.

Macaristan'da hava kurşun gibi ağır: Meteoroloji bilemedi, Orban görevden aldı

Macaristan'da Aziz Stefan günü kutlamalarının Ulusal Meteoroloji Servisi'nin tutmayan hava tahmini nedeniyle iptal edilmesi siyasi krize yol açtı.

Kutlamalar Meteorolojinin fırtına ve yağış beklentisi nedeniyle iptal edildi. Ancak başkent Budapeşte'ye bir damla yağmur düşmeyince, Ulusal Meteoroloji Servisi'nin başkanı ve yardımcısı görevden alındı.

Kutlamalar ülkede son günlerde tartışmalara neden olmuştu. Muhalefet, ülkenin ekonomisinin zorda olduğu ve komşu Ukrayna'nın bir savaşa sahne olduğu bir dönemde böyle bir etkinliği "anlamsız bir israf" olarak nitelemişti. Gösterinin iptal edilmesi için başlatılan kampanyayı da yaklaşık 200 bin kişi imzaladı.

Avrupa'nın yarısı kuraklık tehdidi altında

Avrupa Kuraklık Gözlem Dairesi'nin ilgili raporuna göre, Avrupa'da yaşanan kuraklık kıtanın yüzde 47'sini etkiliyor. Yüzde 17'lik bir bölgede ise durum oldukça vahim.

Rapora göre, kuraklık tehlikesi en fazla İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Romanya, Macaristan, Sırbistan'ın kuzeyi, Ukrayna, Moldova, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta arttı.

2022 yılının Akdeniz'in batısında hava sıcaklığının Kasım ayına kadar mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmininde bulunuldu.

'ABD'de kuraklık nedeniyle konutlara getirilen kısıtlamalara uymayan ünlülerin suyu kesilebilir'

Bir başka kuraklık haberi de Amerika’dan. Los Angeles Times gazetesinin haberine göre Kaliforniya'daki konutlara kuraklık nedeniyle getirilen su kullanım kısıtlamasına 2 binden fazla lüks konut uymadı. Konut sahiplerine önce binlerce dolarlık ceza verildi. Aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu birçok kişinin de suyu kesildi.

Suları kesilenler arasında yer alan Kardashian ailesi açıklama yapmadı.

Sylvester Stallone’un avukatları ise, müvekkillerinin damla sulama sistemi kurduklarını ve bazı çimleri feda etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Ofise geri çağrılan Apple çalışanları isyan etti, imza kampanyası başlattı

Pandemiyle birlikte dünya çapındaki her şirket mecburi olarak uzaktan çalışma sistemine geçmişti. Salgının hafiflemesiyle birlikte şkimi şirketler uzaktan çalışmaya devam ederken, kimisiyse çalışanlarını ofise geri çağırdı. Çalışanlarının ofise dönmesini isteyen şirketlerin başındaysa Apple bulunuyordu. Apple çalışanları ise ofislere dönmemek için imza kampanyası başlattı.

Hitler ve Mussolini şarapları'nın üretimi 27 yıl sonra durduruluyor

'Hitler ve Mussolini şarapları'nın üretimi 27 yıl sonra durduruluyor

Nazi lideri Adolf Hitler ve faşist diktatör Benito Mussolini gibi figürlerin etiketlerinin yer aldığı şaraplar satan İtalyan şarap üreticisi, tepkiler üzerine 27 yıl sonra bu serinin satışına son verme kararı aldı. Lunardelli Şarapları, 1995’ten beri ‘tarihi seri’ adı altında komünist, Nazi ve faşist liderlerin resimlerinin yer aldığı etiketler kullanıyordu.

KISA DALGA’DAN

Türkiye son günlerde sokak hayvanları katliamlarını konuşuyor. Yeşim Özdemir’in sorunun tüm taraflarıyla konuşarak hazırladığı podcastini dinleyebilirsiniz