Hep aynı şarkı: Adalet nerede?

Hep aynı şarkı: Adalet nerede?

Ünlüler, siyasetçiler, hukukçular.... Gülşen'in tutuklanmasına tepkiler artarak devam ediyor / Kılıçdaroğlu 'Sanatçıyı serbest bırakın' dedi, HSK'dan açıklama geldi: Hakim ve savcılara kimse talimat veremez / Bakanlık açıkladı: Asbestli geminin Türkiye'ye girişine izin verilmeyecek / Üniversite öğrencilerinin barınma krizi yaklaşıyor: Kiralar ve yurt ücretlerinde fahiş artış / Moderna Pfizer/BioNTech'e dava açtı... Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende...

27 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Gülşen: Ben suç işlemedim

Kadın sanatçılardan Gülşen'e destek: Hemen serbest bırakın

Gülşen’in nisan ayında ekip arkadaşlarıyla konuşurken imam hatiplilerle ilgili sözlerinin yer aldığı videonun paylaşılmasının ardından tutuklanmasının yankıları sürüyor..

Gülşen, İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliğindeki savunmasında, emniyet ve savcılık ifadelerini tekrar ettiğini belirterek "Bana ihtiyacı olan bir çocuğum var. Ben suç işlemedim. Bana ihtiyaç olunan her an gelebilirim. Tutuksuz yargılanmak istiyorum" dedi.

Mahkemenin tutuklama gerekçesinde söz konusu videonun birçok hesap ve grup tarafından olumsuz yorumlar ile birçok defa paylaşıldığı belirtildi. Kararda tutuklama tedbirinin daha uygun ve orantılı olacağı değerlendirmesi yapıldı.

Gülşen’i dün ziyaret eden avukatı Gökçe Kılıç Gülsaran "Durumu gayet iyi. İlgilenen herkese teşekkür ediyor. Gayet güçlü” dedi.

 • GÜLŞEN’İN TUTUKLANMASINA YÖNELİK TEPKİLER ARTARAK DEVAM EDİYOR:
 • CHP Kılıçdaroğlu, hakim ve savcılara “Hukuka, adalete ihanet etmeyin; sanatçıyı hemen serbest bırakın!” çağrısı yaptı.
 • Türkiye Barolar Birliği de tutuklama kararınının hukuk dışı olduğunu belirtti. Açıklamada “bu tür uygulamalar yargı eliyle kamuoyunda baskı atmosferi yaratmaktadır" ifadeleri kullanıldı
 • TUTUKLAMA KARARINA İKTİDAR KANADINDAN VE İKTİDARA YAKIN GAZETECİLERDEN DE TEPKİ GELDİ
 • AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, Gülşen'in tutuklanmasının ardından "Kaş yaparken göz çıkarmak, böyle bir şey olsa gerek" dedi.
 • Habertürk yazarı Nagehan Alçı, “Gülşen’in tutuklanması tam bir hukuk cinayeti. Yargısal aşırılık bu” yorumu yaparken Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas da "Saçmalayan herkesi tutuklayacak mıyız? Bırakın cezasını toplum versin” dedi.
 • SANATÇILARDAN DA GÜLŞEN’E DESTEK MESAJLARI GELDİ:
 • Tarkan: Dini yobaz düşüncelerine alet edenleri görmeyen hukuk sistemi Gülşen'i tutukluyor
 • Tarkan mesajında Gülşen’in serbest bırakılmasını isteyerek özetle şöyle dedi: "Yolsuzluk yapanları, hırsızları, kanunları çiğneyip doğayı katledenler, hayvanları öldürenleri, dini kendi yobaz düşüncelerine alet edip toplumu kutuplaştıranları görmezden gelen hukuk sistemimiz Gülşen'i bir kalemde tutukluyor…”
 • Hadise ise paylaşımında çok üzgün olduğunu belirtip “Çocuklarının yanında karısını döven adamları tutuklasalardı kaç tane kadın bugün hayatta olurdu?” diye sordu.
 • Sıla da “Adalet herkese lazım, hep lazım ve herkese eşit lazım” dedi.

HSK’dan Gülşen açıklaması

Tutuklama kararına tepkiler sürerken Hakimler ve Savcılar Kurulu’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada son günlerde hâkim ve savcılarla ilgili yıpratmaya dönük, hedef gösteren, eleştiri sınırlarını aşan ve hakaret boyutuna varan açıklama ve paylaşımlar yapıldığı belirtildi.

Açıklamada “Tüm kişi, kurum ve kuruluşlar ile yazılı ve görsel basın organlarının yargı bağımsızlığına saygı göstererek, yargılama süreçlerine müdahale içeren, hâkimlere emir ve talimat niteliği taşıyan her türlü eylem ve söylemden kaçınması Anayasal zorunluluktur” denildi.

Erdoğan: Yeter ki ihanet etmesinler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Malazgirt Zaferi'nin 951'inci Yıl Dönümü Programı'nda konuştu. Erdoğan şu mesajı verdi: "Yeter ki vatanlarına ihanet etmesinler, milletine düşmanlık yapmasınlar, milli ve manevi değerlerimize husumet beslemesinler. Bunun dışında herkes başımızın tacıdır. Ülkemizin herkese yetecek imkânı vardır…”

Mimar Sinan Üniversitesi yurdunda yüzde 300 zam

Üniversitelerin yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla öğrencilerin yurt ve kiralık ev arayışları da başladı. İstanbul’da fahiş kira zamları nedeniyle öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına ve özel yurtlara yöneldi.

Ancak bu süreçte birçok yurt da enflasyon ve maliyetler gerekçesiyle oda ücretlerine yüksek oranda zam yaptı. MSGSÜ Ortaköy Kız Öğrenci Yurdu’nda yapılan yüzde 300’e varan zamlar, öğrencilerin tepkisini çekti.

Üniversite kayıt döneminden önce evlere zam yapıldı

Öğrencilerin kiralık konut arayışıyla beraber illerdeki kiralık konut fiyatlarında da artışlar yapıldı. Emlak platformu hepsiemlak'ın tespitlerine göre, öğrencilerin yoğun olduğu illerde konutların metrekare fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre 2 kattan fazla arttıi. Metrekare fiyatları İstanbul'da 97, İzmir'de 61, Eskişehir'de 42, Ankara'da 40 ve Erzurum'da 18 TL oldu.

Asbestli gemiye geçiş izni yok

Bakan Kurum: Asbestli geminin Türk kara sularına girmesine izin verilmeyecek

Brezilya donanmasına ait savaş gemisi Nae Sao Paulo, söküm için yola çıkmıştı. Asbest yüklü geminin 20 gün sonra Aliağa'ya ulaşacağı belirtiliyor. halktv.com.tr yazarı İpek Özbey'e konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,“Bu gemi gelirse İzmir’i ayağa kaldıracağız” diye konuştu. Dün akşam saatlerinde ise Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bir açıklama yaparak asbestli geminin Türk karasularına girişine izin verilmeyeceğini duyundu.

Bakan Kurum, uluslararası bağımsız denetim kuruluşları ve bakanlığın denetim ekipleri gözetiminde notifikasyon şartında yer almasına rağmen ikinci bir denetim sürecinin işletilmediği vurgulandı. Açıklamaya göre tekrar istenmesine rağmen Tehlikeli Madde Envanter Raporunu da bakanlığa sunulmadı. Bu gerekçelerle geminin girişine izin verilmeyeceği belirtildi.

Havrita için ikinci engelleme kararı: Sokak köpekleri için tehlikeli

Havrita için ikinci engelleme kararı: Sokak köpekleri için tehlikeli

Sokakta yaşayan hayvanların hedef gösterilip ölümlerine sebebiyet verdiği gerekçesiyle tepki çeken Havrita isimli internet sitesinin kapatılması için çok sayıda başvuru yapılmıştı.

İlk engelleme kararı Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nden gelmişti. İkinci karar ise Antalya Barosu'nun başvurusuyla alındı.

Hayvan Hakları Kurulu Üyesi Nazlı Yağmur Tanman, Antalya 5'inci Sulh Ceza Hakimliği’nin 'Havrita' uygulamasını sokak hayvanları için ekstra bir tehlike arz ettiğine vurgu yaparak kapattığını belirterek “ilk defa bu yönde bir karar verdi” dedi.

TÜİK'ten internet raporu: Hanelerin yüzde 94.1'inde internet var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2022 yılında hanelerin yüzde 94,1'inin evden internete erişim imkanına sahip olduğu belirtildi. Düzenli olarak internet kullanan erkeklerin oranı yüzde 86,9, kadınların ise yüzde 78,6 oldu. Bireylerin en fazla kullandıkları sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları yüzde 82,0 ile WhatsApp, yüzde 67,2 ile YouTube ve yüzde 57,6 ile Instagram oldu.

EKONOMİ

Nebati'den Economist'e 'altüst' yanıtı: Bizi izlemeye devam etsinler

Nebati'den Economist'e 'altüst' yanıtı: Bizi izlemeye devam etsinler

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri bir podcast yayını ile değerlendiren The Economist dergisine yanıt verdi. Nebati, Türkiye'de ekonominin 'altüst olduğu' yorumu yapan dergiye İngilizce yazdığı yanıtta şu ifadeleri kullandı:

"İma ettiğiniz gibi altüst olan bir şey yok. Yanıt basit: Türkiye Ekonomi Modeli. Enflasyonun belini kırdıktan sonra bizi hedeflerimize ulaşmaktan alıkoyacak hiçbir engel kalmayacak. Bizi izlemeye devam edin!"

İcra borçları düzenlemesine ilişkin yeni detaylar

Dar gelirlilere yönelik destek paketine ilişkin yeni ayrıntılar belli oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dar gelirli vatandaşların yaklaşık 30 milyar liralık icra borçlarını yakında tasfiye edeceklerini açıklamıştı.

NTV'de yer alan habere göre destek paketi, toplam 9 milyon dosyayı kapsayacak ve ailelerin birden fazla icra dosyası kapsam dahilinde olabilecek.

15 Ağustos 2022 tarihine kadar icra işlemi olan dosyalar kapsamda olacak ve 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan düşecek.

Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının ortak çalışma yürüttüğü destek paketi, yeni yasama döneminin 1 Ekim'de başlamasıyla TBMM'nin gündemine gelecek.

Beyaz eşyada taksit ve ÖTV çağrısı

Temmuz'da buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, derin dondurucu ve kurutucudan oluşan altı ana ürün grubunda satışların yüzde 2 düştüğü belirtildi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği isesbeyaz eşyada kredi kartı taksit sayılarının artırılmasını ve ÖTV’nin kaldırılmasını istedi.

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Aybaş duyurdu: Rakı ve şaraba zam geliyor

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, rakı ve şaraplara 2 Eylül itibarıyla zam geleceğini açıkladı.

Bira çeşitlerine de eylül ayının ilk haftasında zam geleceğini bildiren Aybaş, beklenen zam oranını yüzde 15-20 olarak duyurdu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

ABD'den Türkiye-Suriye yakınlaşmasına ilk tepki: Desteklemiyoruz

Türkiye ile Suriye arasında son dönemde gündeme gelen olası diyalog konusunda ABD'den ilk kez bir açıklama yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin veya diğer bölge ülkelerinin Beşar Esad yönetimiyle ilişki kurmasına karşı olduklarını duyurdu. Bakanlığın açıklaması şöyle: ABD'nin Esad rejimiyle diplomatik ilişkilerinin seviyesini yükseltme niyeti yok ve ilişkilerini normalleştiren diğer ülkeleri de desteklemiyoruz.”

Putin'den kritik kararname: Rusya'nın asker sayısı artırılıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile savaşın altıncı ayında kritik bir kararnameye imza attı. Buna göre Rusya ordusunun personel sayısı 2,4 milyona yükseltilecek.

İngiltere ile AB arasında kanalizasyon krizi: 'Manş Denizi'ne boşaltmayın!'

İngiltere'de uzun süre devam eden yüksek sıcaklıkların ardından gelen yoğun yağışlar nedeniyle yaşanan kanalizasyon taşkınlarında suların Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne boşaltılması Avrupa Birliği'nde (AB) endişelere neden oldu. Avrupa Parlamentosundan üç Fransız üye, Avrupa Komisyonu'ndan gerekeni yapmasını istedi.

İngiltere ve Galler'de 17 Ağustos'ta yaklaşık 50 sahilde denize kanalizasyon sularının karıştığı yönünde vatandaşlara uyarı yapılmıştı.

NATO gizli askeri belgelerin sızdırılmasıyla ilgili inceleme başlattı

NATO, füze üreten bir firmanın gizli askeri bilgiler de içeren verilerinin bir hacker grubu tarafından internet ortamında satılmasıyla ilgili inceleme başlattı. Hackerların ele geçirip sattığı veriler arasında Ukrayna savaşında kullanılan NATO silahlarının tasarımları da var.

Rapor: Piskoposluk cinsel istismar vakalarını gizledi, failleri korudu

Almanya'nın Trier kentinde Katolik rahiplerin cinsel istismar suçlarının piskoposluk yetkilileri tarafından örtbas edildiğini ortaya koyan bir rapor yayımlandı.

Rapora göre cinsel istismar failleri ya başka birimlerine gönderildi. Ancak bu kişilerin yeni görevlerinde de çocuk ve gençleri istismar etmeyi sürdürdüğü belirtildi. Komisyon, piskoposluğun birçok vakada muhtemel kurbanları koruyacak önlemleri alamadığını belirtti.

İtalya’nın Basilicata bölgesinde doğalgaz faturaları 'sıfırlandı'

Ham petrol ve metan gazı üretiminde başı çekmesi nedeniyle ‘'İtalya’nın Texası’' olarak anılan Basilicata bölgesinde, enerji şirketleri Eni, Total ve Shell ile anlaşmaya varıldı. Buna göre 'çevre tahribatını telafi etmek' için konutlarda kullanılan gazdan ücret alınmayacak.

Koronada aşı savaşları: Moderna Pfizer/BioNTech'e dava açtı

Koronada aşı savaşları: Moderna Pfizer/BioNTech'e dava açtı

Amerikan ilaç firması Moderna, kendi geliştirdiği mRNA teknolojisinin kopyalandığı iddiasıyla Pfizer/BioNTech'e dava açtı. Moderha, pandeminin'da patlak vermesinden önce, 2010-2016 arasında patentini aldığı mRNA teknolojisinin Pfizer/BioNTech tarafından kopyalandığı iddia ediyor.

James Webb teleskobundan tarihi keşif: Güneş Sistemi dışındaki bir gezegenin atmosferinde karbondioksit bulundu

NASA'nın sadece birkaç aydır görev yapan James Webb teleskobu, uzay keşiflerine bir yenisini ekledi. Teleskop, tarihte ilk kez güneş sisteminin dışındaki bir gezegenin atmosferinde karbondioksit izi buldu. Bilim insanları, bunun bilinen anlamda yaşama dair bir işaret olmadığını vurguladı.

KISA DALGA’DAN

Mesleğe TRT’de adım atan NTV, Habertürk gibi çok izlenen haber kanallarında görev yapan gazeteci Ünsal Ünlü, 2015’ten beri kendi anlatamıyla 12 metrekarelik odasından “patronsuz” yayıncılık yapıyor

Kısa Dalga Yayın Yönetmeni Kemal Göktaş’ın, gazeteci Ünsal Ünlü’yle “patronsuz yayıncılığı” konuştuğu podcastini dinleyebilirsiniz