Ve soruşturma başladı

Ve soruşturma başladı

Başsavcılık, Sedat Peker'in SPK iddialarının ardından soruşturma başlattı / Hekimler ve avukatlardan sonra Türkiye'den birçok öğrenci ve öğretmenin de yurtdışına gittiği ortaya çıktı. / CHP'den öğretmenlere 'Alın bunu' diyen emniyet amiri için suç duyurusu / Gülşen, ev hapsine itiraz etti / Rusya, Avrupa'ya gaz akışını üç günlüğüne durdurdu / Yunanistan’da dinleme skandalı Çipras’a uzandı: Mesai arkadaşları izlendi... Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende..

1 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTENDEMET BİLGE ERKASAP

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Başsavcılık, Sedat Peker'in SPK iddialarının ardından soruşturma başlattı

SPK başvurdu, savcılık Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) başvurusu üzerine Sedat Peker'in dile getirdiği rüşvet iddialarıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi: ”Bir ulusal tv kanalında yer alan iddialara yönelik olarak SPK başkanlığı tarafından verilen ihbar dilekçesi üzerine maddi gerçeğin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması amacıyla soruşturmaya başlanılmış olu tüm taraflarla ilgili araştırma yapılması için gerekli talimatlar verilmiştir.”

Sedat Peker, aralarında Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) eski başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve TOBB üyesi Salih Orakcı'nın içinde olduğunu öne sürdüğü rüşvet ağıyla ilgili iddialarda bulunmuştu.

Korkmaz Karaca'dan istifa sonrası ilk açıklama

Sedat Peker'in iddialarıyla gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Korkmaz Karaca yayınladığı bildiride sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiğini duyurmuştu. Karaca, “Kimin elinde hangi bilgi belge varsa savcılığa versin. Her gün aynı suçlamalarla uğraşmaktan yoruldum” diye konuştu.

Ünsal Ban'ın şoförünün evinde arama yapıldı, evrak yakan eşi ve baldızı gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan eski Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada önceki gün gözaltına alınmıştı. Hakkında eşine ait kişisel verileri Sedat Peker’le paylaştığı, tehdit ve şantajda bulunduğu yönünde şikayet olan Ünsal Ban’ın, Yunanistan’da ev satın aldığı, bu sayede golden vize sahibi olduğu tespit edildi.

Ban'ın uzun yıllardır yanında çalışan şoförü Ahmet K.'nın Gölbaşı'ndaki evine polis operasyon düzenlendi. Ahmet K.'nın eşi ve baldızının evrak ve djital metaryalleri yakarken yakalandığı öğrenildi.

Interpol, Levent Göktaş hakkında kırmızı bülten çıkardı

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının şüphelilerinden firari emekli Albay Mustafa Levent Göktaş için kırmızı bülten çıkarıldı. Göktaş hakkında "tasarlayarak öldürme" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" suçlarından Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama emri çıkarılmıştı.

Erasmus'tan 'firar': Öğrenciler Avrupa'ya gitmişken iltica ediyor

Erasmus'tan 'firar': Öğrenciler Avrupa'ya gitmişken iltica ediyor

Hekimler ve avukatlardan sonra Türkiye'den birçok öğrenci ve öğretmenin de yurtdışına gittiği ortaya çıktı. Öğretmen ve öğrencilerin başta Erasmus olmak üzere eğitim amaçlı gittikleri yurtdışı projelerini yarıda bırakarak iltica ettiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı'nı uyardı.

Sözcü gazetesinden Sultan Uçar'ın haberine göre, bakanlığın yazısında şöyle denildi: “Bu tür vakaların artması ülkemizin, yürütmekte olduğu programların ve resmi pasaportlarımızın saygınlığı açısından olumsuz bir durum oluşturuyor.”

CHP'den öğretmenlere 'Alın bunu' diyen emniyet amiri için suç duyurusu

CHP, Ankara’da basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenlere yönelik tavırlarıyla kamuoyunun tepkisini çeken Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyusunda bulundu. CHP, Kardiyen’in ‘işkence’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından cezalandırılmasını talep etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, polisin müdahale görüntülerinden sonra “Öğretmenlere gaz mı sıktınız, öyle mi? Öğretmenlere şiddet uyguladınız, öyle mi? Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz” demişti.

Gülşen, ev hapsi kararına itiraz etti

Gülşen, ev hapsi kararına itiraz etti

Dört ay önce imam hatiplilere yönelik sarf ettiği sözleri nedeniyle tutuklanan Gülşen, daha sonra itiraz üzerine konutu terk etmemek şartıyla tahliyesi edilmişti. Gülşen’in avukatları ev hapsinin kaldırılması talebinde bulundu.

Çakırözer Gezi tutuklularını ziyaret etti: AYM ve istinaf bir an önce dosyaya bakmalı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki Gezi davası tutuklularına yaptığı ziyaret etti. Çakırözer.“AYM ve istinaf mahkemesi bir an önce bu dosyaya bakmalı ki Türkiye bu ayıptan, bu utançtan derhal kurtulabilsin” dedi.

Ege'de 5.3 büyüklüğünde deprem: İzmir ve Kuşadası'nda hissedildi

İzmir ve çevre illerde hissedilen iki deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi, merkez üssü Ege Denizi olan depremlerden ilkinin 4.8, ikincisinin 5.3 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçiliği'nde vize kapasitesi artırıldı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin yeni yerleşkesinde vize işlemleri, 1 Eylül'den itibaren başlayacak. Konsolosluk İşleri Bölümünden Jayne Howell, vize işlemlerinin hızlandırılması için yeni yerleşkede kapasiteyi artırdıklarını söyledi. Son dönemde ABD vizesi için bekleme süresi bir yıla yaklaşmıştı.

EKONOMİ

Nebati: OECD ve G20'de en yüksek büyüme kaydeden ikinci ülke olduk

Büyüme rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın 2. çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi 2. çeyrekte yüzde yüzde 7,6 büyüdü. Söz konusu dönemde beklentiler ekonominin yüzde 7,5 büyümesi yönündeydi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye, OECD ve G20 ülkeleri içerisinde yılın ikinci çeyreğinde en yüksek büyüme kaydeden ikinci ülke olmuştur" dedi.

İç hatlarda bilet tavan ücreti 1150 TL'ye yükseldi

Havayolu şirketleri, yakıta gelen zam ve maliyetlerdeki diğer artışlar nedeniyle iç hat bilet fiyatlarında tavan ücretin artırılmasını talep ediyordu. Tavan ücretinde artış yapıldı. İç hat uçak bilet ücretlerinde daha önce tek yön için 999 lira olan tavan fiyatı, bin 150 liraya yükseltildi. Sene başında bu fiyat 599 TL idi.

Euro Bölgesi'nde enflasyon rekor tazeledi

Euro Bölgesi'nde ağustos ayında enflasyon yüzde 9,1 ile yeni bir rekor kırdı. Bu, Avrupa Birliği (AB) tarafından kayıtların tutulmaya başlandığı 1997 yılından beri ulaşılan en yüksek oran oldu.

Eurostat verilerine göre, enerji fiyatları Ağustos'ta yüzde 38,3 arttı. Gıda fiyatlarındaki artış ise yüzde 10,6 oldu. Fiyatları yüzde 5 artan enerji dışı sanayi ürünlerini, yüzde 3,8 ile hizmetler izledi.

Kripto para borsasından hesabına 100 dolar yerine 10.5 milyon dolar geldi

Kripto para borsası Crypto.com, bir kullanıcısının hesabına 100 dolar yerine yanlışlıkla 10.5 milyon dolar yatırdı. Yedi boyunca şirketten kimsenin hatayı fark etmediği ortaya çıktı. Parayı iade etmeyen kadına dava açıldı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rusya, Avrupa'ya gaz akışını üç günlüğüne durdurdu

Rusya, Avrupa'ya gaz akışını üç günlüğüne durdurdu

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş altıncı ayında devam ederken, yaptırımlara maruz kalan Moskova enerji silahını kullanmaya devam ediyor. Rus enerji devi Gazprom, Avrupa'nın kış için doğalgaz stokları konusunda endişe yaşadığı bir dönemde, Kuzey Akım boru hattını vanasını kapattı.

Gazprom'dan yapılan açıklamada, daha önceden de duyurulduğu üzere hatta bakım çalışması yapılacağı belirtildi. Bu kararla, Rus doğalgazını Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım boru hattında sevkiyat üç günlüğüne durdurulacak

Kremlin'den Gorbaçov açıklaması: Rusya tarihine geçti ama...

Kremlin'den Gorbaçov açıklaması: Rusya tarihine geçti ama...

Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov'un ölümü, Rusya medyasında 'temkinli' ve 'dengeli' haberlerle verildi. Birçok siyasetçi de, başsağlığı mesajlarında Gorbaçov'un 'hatalarından' söz etti.

Devlet televizyonu Gorbaçov'un ölümüne haber bülteninin ilk sırasında yer verdi. Beş dakika süren haberde Gorbaçov'un Sovyet ekonomisini iyileştirme arzusuna ve halkla iletişim becerisine vurgu yapılırken, aynı zamanda "ABD'ye fazla güvendiği ve kararlılıkla hareket edemediği" ima edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov'un ailesine başsağlığı dilerken, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov'dan "Rusya tarihine geçecek bir devlet adamıydı ama Batı konusundaki romantizmi haklı değildi" açıklaması geldi.

Yunanistan’da dinleme skandalı Çipras’a uzandı: Mesai arkadaşları izlendi

Yunanistan’da telefon dinleme skandalı gündemdeki yerini koruyor. CNN Yunanistan’da yer alan yeni bir habere göre savcılık, "Bam" isimli gazete tarafından "çok gizli veya gizli” belgelerin yayınlanması sonrasında yeni bir soruşturma başlattı.

Gazetenin editörü için tutuklama kararı alındı.

"Bam" isimli gazete "Çipras mesai arkadaşlarını dinliyordu" başlıklı bir haberle, geçtiğimiz yıllarda Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın eski başbakana yakın duran siyasetçileri izlediğini öne sürdü. Gazete "savcılık onayı olmadığı için bu dinlemelerin yasadışı olduğunu" belirtti.

Bolsonaro ve ailesinin 50'den fazla evi nakit parayla aldığı ortaya çıktı

Seçime gitmeye hazırlanan Brezilya'da, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile ailesinin milyonlarca dolarlık gayrımenkulü nakit parayla aldığı ortaya çıktı. Bolsonaro ile yakın akrabalarının son 30 yılda en az 51 gayrımenkulu nakit parayla aldığı belirtildi.

Bolsonaro'ya bu parayı nereden bulduğunu açıklaması için çağrılar yükselirken, sağcı lider yolsuzluk suçlamalarını reddetti.

ABD'de acil durum ilan edildi: Mississippi'de binlerce kişinin temiz suya erişimi yok

ABD’nin Mississippi eyaletinde, aşırı yağışlar nedeniyle su arıtma tesisinde arıza meydana geldi. Eyalet başkenti Jackson'da binlerce kişinin temiz suya erişiminin olmadığı belirtilirken, ABD Başkanı Joe Biden krizle ilgili acil durum ilan etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, gerekli finansmanın yüzde 75'inin federal yönetim bütçesinden harcanacağı kaydedildi

Katalonya'da tenis topu büyüklüğünde dolu yağdı: 1 çocuk öldü, 30 yaralı var

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'ya tenis topu büyüklüğünde dolu yağdı. Dolu tanesinin çarpması sonucu yaralanan 1 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti. En az 30 kişinin yaralandığı belirtildi.

İngiltere’de birçok pub enerji krizi yüzünden kapanabilir

İngiltere'nin en büyük altı bira fabrikasının yöneticileri, enerji faturaları nedeniyle ülkede birçok pubın kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Hükümete mektup yazan yöneticiler, enerji faturalarında ek destek talep etti.

Fransa'da yapay zeka 20 binden fazla 'gizli' havuz tespit etti

Fransa’da uydu görüntülerini yapay zekâ kullanarak inceleyen yetkililer, 20 binden fazla havuz tespit etti. Fransız basınına göre böylece yaklaşık 10 milyon euro vergi geliri sağlandı.

Fransız yasalarına göre havuzlar, evin değerini artırdığı için emlak vergisinin de yükselmesini sağlıyor ve bu yüzden yetkililere bildirimi zorunlu. Google ve Fransız danışmanlık şirketi tarafından geliştirilen yazılımla yapay zeka sayesinde gizlenen havuzlar tespit ediliyor.

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da Sivil Alan Araştırmaları Derneği Direktörü Berna Akkızal, kampüslerdeki barışçıl toplantı ve gösteri hakkının kullanımı ve hakkın cezalandırılmasını anlatıyor.