Bülten: Öğrencinin her lokmasına zam

Bülten: Öğrencinin her lokmasına zam

2022- 2023 eğitim - öğretim yılı 12 Eylül'de başlıyor. Okul alışverişleri velileri zorlarken, özel okullarda yemek ücretleri günlük 126 liraya çıktı / Seçim yaklaşırken iktidardan yeni adımlar geliyor.. Sosyal Yardım Paketi genişletiliyor! Yardım alan sayısı artacak.. / Putin: Ukrayna tahılının rotasını değiştirmek zorunda kalabiliriz... / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'la bültende...

8 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

CHP Sözcüsü Öztrak'tan 'Gürsel Tekin' açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, HDP’den ‘diğer her parti gibi bakan çıkabileceğini’ söylemesiyle başlayan tartışma devam ediyor. Tekin'in sözleri İYİ Partililer ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ tarafından eleştirilmişti.

CHP’den de dün açıklama geldi. Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Böylesine önemli bir konuda milletvekillerinin açıkladığı görüşler, kendi kişisel görüşleridir. CHP’nin böyle bir görüşü yoktur" dedi.

Bu arada İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık, Tekin'in açıklamasına tepki göstererek görevinden ayrıldı.

Kılıçdaroğlu: Şimdi kavganın değil birlikte olmanın zamanı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da yaptığı açıklama birlik beraberlik vurgusu yaptı. Kılıçdaroğlu, oplumun kucaklaşması için ortam hazırladıklarını söyledi. "Hiç kimsenin kimliğini, yaşam tarzını, inancını sorgulamadan, huzur içinde yaşayacağımız bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “ Bunu Millet İttifakı olarak yapıyoruz, 6 lideriz orada. Hepimiz bu ülkede barış, huzur istiyoruz. Biz ayrışmayacağız, biz bazılarının inadına karşı birlikte beraber olacağız Kavganın zamanı değil şimdi birlikte olmanın zamanı.”

ByLock'un lisans sahibine ceza yok

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi olan ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanan David Keynes’e gönüllü bilgi verdiği gerekçesiyle ceza verilmedi.

Keynes'in, 15 yıla kadar hapsi isteniyordu.

Lokanta değil özel okul: Günlük yemek fiyatı 126 lira

2022- 2023 eğitim - öğretim yılı 12 Eylül'de başlıyor. Okul alışverişleri velileri zorlarken, özel okullarda da fahiş fiyat artışları tepkilere neden oluyor.

Posta'dan Mehmet Gülderen'in haberine göre, bazı özel okullar artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle yemek ücretlerine zam yaptıklarını velilere SMS ile bildiriyor. Habere göre bir okul velilerden 126 lira günlük yemek parası istedi. Türkiye Yemek Sanayicileri Federasyonu Başkanı Hüseyin Bozdağ “Bu büyük bir fırsatçılıktır” diye tepki gösterdi. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk de “Bu okullar hakkında veliler haklarını aramalı” dedi.

Türkiye Barolar Birliği'nden dava: 'Mesire alanları' neden 'orman parklarına' döndü?

Türkiye Barolar Birliği (TBB), M yasalarda yer alan ‘mesire alanları’ tanımı yerine ‘orman parkları’ tanımını getiren düzenlemelerin iptali için Danıştay’da dava açtı. Türkiye Barolar Birliği bu düzenlemelerin orman alanlarının işletmelere verilmesine ile yoğun yapılaşmaya açılmasına neden olabileceğini belirtti.

Tekerlekli 'tiny house'a yıkım kararı yargıdan döndü

İzmir'in Seferihisar ilçesinde, tekerlekli tiny house (küçük ev) için ruhsatsız olduğu gerekçesiyle verilen yıkım kararı ve 42 bin lira para cezası, İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Meteorolji raporu: Yağışlar gidiyor, yaz geri geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftanın ilerleyen günlerine dair hava durumu tahminlerini paylaştı. Verilere göre sıcaklık değerleri ilerleyen günlerde daha da artacak.

Sıcaklıkların hafta sonu Ege, Akdeniz ve Güney Anadolu Bölgesi’nde 40 dereceye yaklaşması bekleniyor. Hafta sonu etkisini kaybeden yağışların ardından pazar günü Trakya üzerinden yeni yağışlı hava dalgasının geleceği tahmin ediliyor.

EKONOMİ

Sosyal Yardım Paketi genişletiliyor! Yardım alan sayısı artacak

Seçim yaklaşırken iktidardan yeni adımlar geliyor. NTV'den Ahmet Ergen'in haberine göre, hükümet sosyal yardım paketinin kapsamını genişletiyor. Doğal gaz ve elektrik yardımından yararlanan aile sayısı artacak. Yardım miktarı da yükselecek.

Eğitim hayatı devam eden çocuklar için ailelere nakit yardım yapılması planlanıyor. Sosyal yardım paketinin ayrıntıları ekim ayındaki kabine toplantısında açıklanacak.

Orta Vadeli Plan'a göre çalışana tamamlayıcı emeklilik geliyor

Orta Vadeli Plan'a göre çalışana tamamlayıcı emeklilik geliyor

Yeni açıklanan ve 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Plana göre çalışana tamamlayıcı emeklilik geliyor.

6.5 milyon çalışanın tasarruf ettiği otomatik katılım sistemi; çalışanlar için uzun dönemli ve tamamlayıcı bir tasarruf ve özel emeklilik sistemine dönüştürülecek. Hürriyet yazarı Noyan Doğan’ın aktardığına göre b konut alımı, evlilik, eğitim gibi ihtiyaç duyulacak durumlar için de BES’teki birikime başvurulabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Domates ihracatı izinle yapılacak

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile domates, ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi. Domates ihracı, Ticaret Bakanlığı'ndan alınacak izinle yapılabilecek.

Kripto pazarı 1 trilyon doların altına indi

Kripto pazarı 1 trilyon doların altına indi

Bitcoin fiyatının yılın en düşük seviyelerini test etmesiyle, kripto para pazarının toplam büyüklüğü 1 trilyon dolar seviyesinin altına indi. Bitcoin'in fiyatı dün sabah 18 bin 559 dolar seviyesine kadar geriledi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Erdoğan: Rusya hafife alınacak bir ülke değildir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’le ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Avrupa’nın Rusya’ya yönelik politikasının yanlış olduğunu belirterek, Rusya’nın hafife alınacak bir ülke olmadığını söyledi. "Şimdi herkes kara kara düşünüyor; bu kışı nasıl atlayacağız” diyen Erdoğan, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna arasında denge politikası gütmeye devam edeceğini vurguladı.

Putin: Ukrayna tahılının rotasını değiştirmek zorunda kalabiliriz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doğu Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada "Kimse Rusya'yı tecrit etmekte başarılı olamaz, bu imkânsız" derken, Ukrayna tahılının sadece Avrupa'ya gitmesini eleştirdi.

Putin, Ukrayna tahılının yoksul ülkelere değil sadece Avrupa Birliği'ne gönderildiğini söyleyerek, "Ukrayna tahılının rotasını değiştirmeyi düşünmek zorunda kalabiliriz" dedi. Putin, hangi ülkelerin tahıl alabileceğine ilişkin olası kısıtlamaları görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temasa geçeceğini söyledi.

ABD'den Ankara ve Atina’ya çağrı

Yunanistan'ı Ege Denizi'nde askerden arındırılmış statüye sahip adaları işgal etmekle suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonunda söylediği “Bir gece ansızın gelebiliriz’’ sözlerini yinelemesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, ‘’Yunanistan'ın bu adalar üzerindeki egemenliği sorgulanamaz’’ dedi ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

İddia: Trump'ın evinde nükleer silah belgeleri bulundu

Washington Post gazetesi, FBI'ın eski Başkan Trump'ın konutunda yaptığı aramada bir ülkenin nükleer silahlarına dair gizli belgeler bulduğunu ileri sürdü. FBI 8 Ağustos'ta Trump’ın konutunda arama yapmış ve bir kısmı "çok gizli" olmak üzere 100'den fazla gizli belgeye el koymuştu.

Arnavutluk İran'la diplomatik ilişkilerini kesti, 24 saat süre verdi

Arnavutluk hükümeti, temmuz ayında düzenlenen siber saldırıdan sorumlu tuttuğu İran'la diplomatik ilişkilerini keseceğini açıkladı. İranlı diplomatların ülkeyi 24 saat içinde terk etmeleri istendi.

İtalya’da enerji tasarrufu planı açıklandı

İtalya'da sonbahar ve kış aylarında enerji krizini hafifletebilmek amaçlı tedbir paketi hazırlandı. Pakette kalorifer sıcaklığının düşürülmesi gibi önlemler alınıyor. İtalya, vatandaşlardan da 'Duş süresini kısa tutun' çağrısı yapacak.

Pakistan'da sel Dünya Mirası Listesi'ndeki 4 bin 500 yıllık duvarları yıktı

Pakistan'da etkili olan muson yağmurları nedeniyle, Dünya Mirası Listesi'ndeki 4 bin 500 yıllık duvarların bir kısmı çöktü.

Pakistan’da 14 Haziran’dan bu yana etkili olan muson yağmurları sonrası meydana gelen sel felaketi nedeniyle 1300’ten fazla kişi hayatını kaybetmiş, 1000’den fazla kişi de yaralanmıştı. Felaketten etkilenen binlerce insan göç etmek zorunda kaldı.

ABD: İnsanların her yıl Covid-19 aşısı yaptırması gerekebilir

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü grip aşılarında olduğu gibi her yıl yeni varyantlara göre güncellenmiş Covid-19 aşıları olmamız gerekebileceğini söyledi. Beyaz Saray Covid-19 Direktörü de "Salgın bitmedi, dirençli durmalıyız. Beklenmeyen durumlara karşı hazırlıklı olmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Suudi Arabistan’dan da Netflix'e ‘İslami değer’ baskısı

Suudi Arabistan, Netflix’ten “İslami ve toplumsal değerler ve prensiplere aykırı” tüm içerikleri kaldırmasını talep etti. Suudi basının aktardığı habere göre, Suudi Arabistan’ın açıklamasına Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) medya denetleme kuruluşu da destek verdi.

Araştırma: Çocuk sahibi olmak insanı muhafazakârlaştırıyor

ABD'de Pensilvanya Üniversitesi’nce yapılan bir araştırma, çocuk sahibi olmayan kişilerin sosyal açıdan daha özgürlükçü olduğunu ortaya koydu. Araştırmada, toplumsal muhafazakârlığın yaşla arttığı ancak çocuk sahibi olanların yaşları ilerlemeden önce muhafazakârlaştığı da tespit edildi.

.

KISA DALGA’DAN

“Ekonomi nasıl kurtulur” diye konuşulurken hep klasik formüller devrede. Oysa refahın daha eşit ve daha adil paylaşılabileceği bir düzen, imkansız değil... Mehveş Evin, Arka Plan’da yeşil ve mor ekonomi kavramlarını inceliyor.