Gençliğin dramı: Kazandım ama gidemedim

Gençliğin dramı: Kazandım ama gidemedim

106 bin öğrenci üniversiteye kayıt yaptıramadı... Sedat Peker'in evine saldırı / Bakan'dan festival yasakları yorumu: Mümkünse hiç kısıtlama, hiçbir sınırlama olmasın / İzmir Barosu'nun 'Avukat Spor Oyunları' etkinliği yasaklandı... İstanbul'da bankalar önünde sosyal konut kuyrukları oluştu / Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende

15 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

106 bin öğrenci üniversiteye kayıt yaptıramadı

Üniversite sınavlarının ardından en önemli gündem maddelerinden biri öğrencilerin barınma ve geçinme sorunu olmuştu. Binlerce öğrencinin bu sene üniversitelere kayıt yaptırmadığı ortaya çıktı.

YKS'de 86 bin 975'i devlet ve 18 bin 977'si vakıf üniversitesi kazanan, 105 bin 772 öğrenci kayıt yaptırmadı. İlk tercihte dolmayan ve kayıt yaptırmayan öğrencilerle birlikte üniversitelerde 122 bin 209 kontenjan boş kaldı. Boş kontenjanlar, yüzde 2'den yüzde 12'ye çıktı.

Eğitim Uzmanı Salim Ünsal bu tabloyu şöyle yorumladı: “Öğrenciler, Antalya, Muğla, Aydın gibi turizm şehirlerinde maliyet nedeniyle okumaktan vazgeçtiler. Akdeniz Üniversitesi'ni kazanan 14 bin 92 öğrenciden 1608'i kayıt olmadı. Batıda, ekonomik koşullar, Doğu ve Güneydoğu'da sosyolojik sebepler etkiledi. Yazılım, yapay zeka mühendisliği, tıp, hukuk, öğretmenlik gibi bölümler boş. ODTÜ, Boğaziçi gibi en iyi üniversiteleri kazanıp, kayıt olmayanlar var.”

Sedat Peker'in Beykoz'daki evine silahlı saldırı

Organize suç örgütü liderliğinden yargılanan Sedat Peker'in Beykoz'daki evine silahlı saldırı düzenlendi. Evdeki görevli Yılmaz Günay’a 3 kurşun isabet etti. Evde, Peker'in bilgisi dahilinde 6 kişinin güvenlik amacıyla kaldığı, 3'er kişilik vardiyalarla çalıştıkları öğrenildi. Peker’in İstanbul Beykoz’daki evi, Milli Parklar ve Bahçeler'e devredilmişti.

Bu arada saldırıyla ilgili gazeteci Erk Acarer Twitter hesabından ilginç iddialar paylaştı. Acarer, Peker’e suikastın 25 milyon dolara ihale edildiğini öne sürdü.

İzmir Barosu'nun 'Avukat Spor Oyunları' etkinliği yasaklandı

Festival ve konser yasaklarından sonra İzmir’den başka bir yasak kararı daha geldi. İzmir Barosu tarafından İzmir'in kurtuluşu dolayısıyla 17-25 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan ve Türkiye'den bin 200 avukatı İzmir'de buluşturacak olan “100. Yıl Avukat Spor Oyunları” etkinliği İzmir Valiliği tarafından yasaklandı.

Ersoy'dan festival yasakları yorumu: Mümkünse hiç kısıtlama, hiçbir sınırlama olmasın

Konser ve festival yasaklarıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan açıklama geldi. Ersoy, "Kültür ve Turizm Bakanlığı açısından ve konunun doğası gereği; bizim için ne kadar az kısıtlama, ne kadar az sınırlama olursa o kadar doğru olur. Bizim yaklaşımımız bu. Hatta mümkünse hiç kısıtlama, hiçbir sınırlama olmasın. İşimiz kültür, sanat ve turizm" diye konuştu.

CHP'li Muharrem Erkek açıkladı: 305 çocuğa cumhurbaşkanına hakaretten dava açılmış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Adalet Bakanlığı’nın ‘2021 yılı Adalet İstatistiktekileri Raporu’yla ilgili "2021’de 305 çocuğa Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava açılmış. Çocukları bile yargılıyorlar. 22 çocuk mahkumiyet kararıyla karşı karşıya bırakılmış" dedi.

Tarkan'dan Darüşşafaka'ya anlamlı bağış

Sanatçı Tarkan’ın İzmir’deki konserden aldığı ücret üzerinden tartışma yaratılmıştı. Ancak gazeteci İsmail Küçükkaya, Tarkan'ın konser gelirini Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Darüşşafaka gibi üç önemli sivil toplum örgütüne bağışlayacağını yazmıştı.

Darüşşafaka resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada Tarkan’ın kuruma bağışta bulunduğunu belirtti.

Gülşen'in ilk konseri 16 Eylül'de İstanbul'da

İmam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle tutuklanan sonra ev hapsi kararıyla serbest bırakılan ve ardında ev hapsi kaldırılıp yurtdışına çıkışı yasaklanan Gülşen ilk konserini yarın İstanbul’da verecek. Gülşen İstanbul’daki iki konserinin ardından Gaziantep'te de sahneye çıkacak.

Meteoroloji tahminleri yayınladı: Çöl sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin raporunu açıkladı. Mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklığının artacağı ve ülke genelinde çöl sıcaklıklarının hakim olacağı belirtildi. İstanbul ve Ankara'da hissedilen sıcaklıkların 35 dereceleri bulması bekleniyor.

EKONOMİ

İstanbul'da bankalar önünde sosyal konut kuyrukları oluştu

TOKİ tarafından gerçekleştirilecek Türkiye'nin en büyük sosyal konut projesinin başvuruları bugün başladı. Ev sahibi olmak isteyenler kamu bankalarının açılış saatlerinden önce, şubelerin önüne gelerek uzun kuyruklar oluşturdu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum dün öğlen yaptığı açıklamada, sosyal konut projesine başvuran sayısını 141 bini aştığını duyudu.

Kayı İnşaat işçileri davayı kazandı, tüm haklarını alacaklar

İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, Kayı İnşaat’ın Cezayir'deki inşaatlarında çalıştıkları halde maaşlarını alamayan 500 işçinin hukuk mücadelesini kazandığını ve tüm haklarını alacaklarını açıkladı.

Mesafeli sözleşme yönetmeliği değişti: Ürün iade süresi artık 14 gün

Ticaret Bakanlığı'nın mesafeli sözleşmelerle ilgili yönetmelikte değişiklik yapılmasını içeren yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Cayma hakkı kullanımında malı iade süresi, 10 günden 14 güne çıkarıldı. Değişiklik 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek.

Bakanlıktan ikinci el oto satışında son gün uyarısı

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç satışına 6 ay ve 6 bin kilometre şartı getiren düzenlemede oto galerilerine tanınan muafiyetin bugün itibariyle sona ereceği uyarısında bulundu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Reuters yazdı Kremlin yalanladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna konusundaki başdanışmanı Dmitriy Kozak’ın, Ukrayna'ya askeri operasyon başlatıldığında savaşı önleyecek geçici bir barış anlaşması sağladığı ancak Putin’in bu anlaşmayı reddettiği iddia edildi.

Reuters'ın Putin'e yakın kaynaklara dayandırdığı haberine, Kremlin'den yalanlama geldi. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Reuters’ın iddiasının doğru olup olmadığı sorusuna, “Bunun gerçeklikle asla ilgisi yok. Buna benzer bir şey yaşanmadı. Bu tamamen yanlış bir bilgi” yanıtını verdi.

Rus iş insanı Ivan Pechorin ölü bulundu

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası meydana gelen şüpheli ölümlere bir yenisi eklendi.

CNN'in aktardığına göre Rusişadamı Ivan Pechorin, e ölü bulundu. Bu yılın başında şirket, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı operasyona karşı çıkmış ve çatışmanın sonra ermesi için çağrıda bulunmuştu. Pechorin, ocak ayının sonundan bu yana şüpheli şekilde öldüğü açıklanan dokuzuncu Rus iş insanı oldu.

AB: Putin yenilecek, Avrupa galip gelecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Birliğin durumu" konuşmasında Ukrayna'ya desteğin ve Rusya'ya yönelik yaptırımların süreceğini vurguladı, Avrupalılara "Önümüzde zor bir dönem var" mesajı verdi.

ABD'den iddia: Rusya, yabancı seçimleri etkilemek için 300 milyon dolar harcadı, adaylara lüks hediye gönderdi

ABD istihbaratı, Rusya'nın 2014'ten bu yana 20'den fazla ülkedeki seçimlere müdahale ederek siyasi partilere ve adaylara en az 300 milyon dolar gönderdiğini öne sürdü. euronews Türkçe'nin aktardığı habere göre, üst düzey bir ABD'li yetkili "bunların minimum tahminler" olduğunu ve "Rusya'nın muhtemelen gizlice, tespit edilmeyen daha fazla fon aktardığını" savundu.

Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma

2021 yılında sınır anlaşmazlıkları nedeniyle savaşın eşiğine gelen Kırgızistan ve Tacikistan arasında gerilim yeniden yükseldi. Kırgız ve Tacik sınır muhafızları arasında çatıyla çıktı.

Topraklarında Rus askeri üsleri barındıran ve Moskova'nın müttefiki konumundaki iki ülke arasında sınır anlaşmazlığı nedeniyle sık sık gerilim yaşanıyor. Bu yıl Ocak ayında da sınır muhafızları arasında kısa süreli çatışma yaşanmıştı.

Biden enflasyonla mücadelede daha agresif adımların sinyalini verdi

Yüksek tüketici fiyatları Amerikan ekonomisinin öncelikli sorunu olmayı sürdürürken, Başkan Joe Biden iklim değişikliğiyle mücadele ve reçeteli ilaçların fiyatlarının düşürülmesini öngören 430 milyar dolarlık Enflasyonu Düşürme Yasası’nı tanıttı.

Biden şöyle dedi: "Sağlık sigortası ve enerji maliyetlerini düşüreceğiz, iklim kriziyle mücadele ve enerji güvenliğimizi arttırmak için şimdiye kadarki en agresif adımları atacağız.”

İngiltere’de yıllık enflasyon tek haneye geriledi

Ulusal İstatistik Ofisi’nin bugün yaptığı açıklamaya göre, enflasyon ağustos ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 10,1’den yüzde 9,9'e geriledi. Kısmi gerilemenin ana nedenlerinden biri olarak petrol fiyatlarının bir miktar düşmesi gösterildi.

Eyfel'in ışıkları daha erken kapatılacak

Fransa'nın başkenti Paris'te enerji tasarrufu sağlayabilmek için belediye bazı tedbirleri hayata geçiriyor. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Eyfel Kulesi'nin ışıklarının daha erken kapatılacağını, belediyeye ait yüzme havuzlarında suyun sıcaklığının düşürüleceğini, kamu binalarının ısıtılmasının azaltılacağını açıkladı.

Ağlayan bebeği yatıştırmak için 'en iyi yöntem' bulundu

Bilim insanları, ağlayan bir bebeği yatıştırmak için en iyi yöntemi bulmak amacıyla yaptıkları araştırmada en yakın cevaba ulaştıklarını açıkladı. Japonya’da ve İtalya’da yapılan deneyler saygın bilim dergisinde yayınlandı.

Buna göre, bebeğin kucağa alınarak 5 dakika boyunca yürünmesi sonra oturularak kucakta beş - sekiz dakika daha bu şekilde tutulması tavsiye ediliyor. Bebeğin bu süre sonunda yeniden yatırılması öneriliyor.

KISA DALGA’DAN

Tüp bebek, yumurta dondurma, taşıyıcı annelik, yumurta veya sperm bağışı gibi yöntemlerle, pek çok kadın anne olabiliyor.

Peki bu teknolojiler gerçekten de beklentileri karşılıyor mu?

Ebeveynler, hangi durumlarda bu teknolojilere başvuruyor?

Beril Eski, “Annelik Teknolojileri” podcast serisinde, bu yöntemleri tecrübe eden kadınlarla ve uzmanlarla anneliği, annelik teknolojilerini ve alternatif annelik yöntemlerini konuşuyor.

Etiketler :