'Çocuklar okulda aç kalmasın'

'Çocuklar okulda aç kalmasın'

Haluk Pekşen'in kızından babasının ölümüyle ilgili açıklama: Yanlış teşhis.../ Hacer Foggo'dan çağrı: Devlet okullarda ücretsiz beslenme programları uygulanmalı.../ SPK’dan borsa açıklaması... / İran'da kadınlardan Mahsa Amini için saç kesme eylemi... / Kraliçe uğurlandı... Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

20 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTENDEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Haluk Pekşen'in kızından babasının ölümüyle ilgili açıklama: Yanlış teşhis

CHP milletvekili Haluk Pekşen geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Pekşen’in Covid-19 aşısının etkili olduğunu iddia eden yorumlara yapılmıştı. Ancak bu iddiaları aile yalanlamıştı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol da Pekşen’in balık kılçığının yemek borusunu yırtması nedeniyle öldüğünü duyurmuştu.

Pekşen’in kızı Ezgin Pekşen dün Twitter’dan açıklama yaptı. Babasının durumunun aşıyla ilgili olmadığını belirten Pekşen, balık yediği sırada fenalaştığını belirtti. Yanlış teşhis konulduğunu belirten Pekşen, “Size anjiyo yapalım” demek yerine “size endoskopi yapalım” deseler şu an Haluk Pekşen aslanlar gibi yanımızda olacaktı” dedi.

Beş parti birleşti, 'Türkiye İttifakı Partisi'ni kurdu: Adayları Sinan Oğan

Cumhur, Millet, Emek ve Özgürlük ittifaklarının ardından bir ittifak daha kuruldu: Türkiye İttifakı Partisi.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz'ın aktardığına göre Türkiye’m, Ülkem, Turan, Yeni Yol ile Vatan ve Özgürlük partileri seçime girmek için birleşti. Türkiye’m Partisi, çatı olmak için adını Türkiye İttifakı Partisi diye değiştirdi. Partinin Cumhurbaşkanı adayı ise Sinan Oğan olacak.

İkinci turda HDP’nin destek vereceği ismin kazanacağını belirten Oğan, HDP’nin kilit konumunu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Hacer Foggo'dan çağrı: Devlet okullarda ücretsiz beslenme programları uygulanmalı

CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo, devlet okullarında kayıtlı olan çocukların yüzde 80’inden fazlasının okula beslenme götürmekte zorluk çektiğini söyledi. Foggo şu çağrıyı yaptı: “Bir an önce devlet okullarda ücretsiz beslenme programları uygulanmalı ve hiçbir çocuk okula aç gitmemeli. Ayrıca her okula çocukların temiz suya erişebilmeleri için ücretsiz sebiller konulmalı, çocuklar su alamıyor.”

TİP Milletvekili Sera Kadıgil, okullarda bir öğün ücretsiz yemek ve temiz su dağıtılması için kanun teklifi vermişti. İstanbul Milletvekili Ahmet Şık okul çağında olmasına rağmen kaydı olmayan “676 bin çocuk nerede?” diye sormuştu.

Cübbeli Ahmet: "Çok din-devlet düşmanı, vatan haini var, bir temizlik gerekebilir"

Nefret söylemlerine dün bir yenisi eklendi. Kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Mahmut Ünlü, "Önümüzdeki günler çok hayır göstermiyor. İlerisi hayırdır ama çok vatan haini var. Çok din-devlet düşmanı var. Onun için bir temizlik de icap edebilir" dedi.

Sağlıkta şiddet raporu: Bir ayda 18 saldırıda, 29 sağlık çalışanı mağdur oldu

Sağlık-Sen’in ‘Ağustos Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’na göre, geçen ay 18 şiddet olayında 29 sağlık çalışanı mağdur oldu. Raporda, 28 saldırganın sadece 6’sı hakkında bir işlem yapılmadığını belirtildi.

İstanbul'da kimlik kontrolü yapan polislere silahlı saldırı

İstanbul’da dün Başakşehir'de sabah 2 kişiyi öldürüp 2 kişiyi de yaralayan saldırgan, Fatih'te kimlik kontrolü yapan 2 polis memurunu vurdu. Saldırganın bindiği taksinin şoförüne silahını gösterip "Bana iyi davrandın yoksa seni de öldürecektim" dediği öğrenildi. Saldırgan kaçtı.

Biletix satışları iptal etti: Hedef gösterilen Mohsen Namjoo’nun Van konseri de iptal edildi

İranlı müzisyen Mohsen Namjoo’nun Türkiye’de vermeyi planladığı 5 konserden üçü iptal edildi. İslamcı grupların hedef gösterdiği Namjoo'nun konserlerinin iptal edilmesi için kampanya başlatılmıştı.

LGBTİ+ karşıtı yürüyüşe tepki gösteren Aleyna Tilki'nin konseri iptal edildi

MHP’li Osmancık Belediyesi, Aleyna Tilki'nin ilçede vereceği konseri, Tilki’nin İstanbul’da yapılan LGBT karşıtı yürüyüşle ilgili paylaşımı nedeniyle iptal ettiğini açıkladı.

Bakan Ersoy'dan festival ve konser yasaklarına 'açıklama': 'Maalesef bölgesel hassasiyetler oluşabiliyor'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son dönemde peş peşe gelen festival ve konser yasaklarına ilişkin "Maalesef bazen bölgesel hassasiyetler oluşabiliyor" dedi. Ersoy, yasak ve iptal kararlarına karşı "hukuki sürecin işletilmesi" tavsiyesinde bulundu.

Meteoroloji uyardı: Serin ve yağışlı hava geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, hava sıcaklıkları bugünden itibaren kademeli olarak düşecek, hafta ortasından itibaren yağışlarla birlikte tüm yurtta hissedilir derecede azalacak ve mevsim normallerinin altına inecek.

EKONOMİ

SPK’dan borsa açıklaması

Borsa İstanbul’da son zamanlardaki hızlı yükseliş ve düşüşler dikkat çekerken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Manipülasyonları izliyorum ve notumu alıyorum. Küçük yatırımcının çaldığınız parasını size ödeteceğim” demişti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da borsada olan bitenlerdin ciddi bir soruşturma geçireceğini söylemişti. oBu gelişmelerin ardından gözlerin çevrildiği Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) dün yazılı açıklama geldi. Pay senetlerinde yapılan işlemlerin Borsa İstanbul tarafından anlık takip edildiği belirtilen açıklamada, Kurul'un da gerçek ve tüzel kişilerin piyasa bozucu hareketlerine karşı gözetim ve denetimini sürekli yaptığı belirtildi.

Sosyal konuta başvuranların sayısı 3.5 milyona yaklaştı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesine başvuranların sayısının 3,5 milyona yaklaştığını söyledi.

Kripto paralarda Fed depremi

Kripto para birimleri, artan faiz ortamında yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmaları ve piyasada regülasyon endişelerinin oluşmasıyla yeni dip seviyelere düştü.

Dünyanın en büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi Bitcoin, yaklaşık yüzde 5 gerileyerek üç ayın dip seviyesi olan 18 bin 387 dolara düştü.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İran'da kadınlardan Mahsa Amini için saç kesme eylemi

İran'da kadınlar, ahlak polisi tarafından gözaltında ölen 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek için saç kesme ve başörtülerini yakma eylemi yaptı. Kadınlar, “Bu cinsiyet ayrımcılığı rejiminden bıktık" dedi.

Rusya'dan Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türkiye ve Suriye dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi düşüncesini desteklediklerini ve gerekmesi halinde bu görüşme için platform sağlayabileceklerini belirtti.

Bogdanov, bir soru üzerine, “ Temasları destekliyoruz ve bir araya gelmelerini teşvik ediyoruz” diye konuştu.

Kremlin'den 'savaş suçu' iddialarına yalanlama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın doğusunda yerleşim yerlerinde ‘toplu mezarlar bulunmasıyla’ ilgili suçlamaları reddetti. Kremlin Sözcüsü Peskov, “ Bu bir yalan ve biz hikayede hakikati savunacağız” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy isesRusya’nın işgal ettiği toprakları geri almak için verilen mücadelede yavaşlama olmayacağını vurguladı.

Biden: Çin'in işgali halinde ABD birlikleri Tayvan’ı savunacak

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in işgali halinde ülkesinin birliklerinin Tayvan’ı savunacağını bildirdi.

Pekin’in tepkisini çekmesi beklenen bu açıklama, ABD yönetiminin, Tayvan’ın Çin’e karşı askeri olarak korunması açısından şu ana kadar en açık ve kesin bir şekilde dile getirilen uyarı olarak yorumlandı.

Taliban: 'Amerikalı mühendisle Afgan aşiret lideri takas edildi'

Afganistan'da Taliban Dışişleri Bakanı Amir Khan Muttaqi, Taliban'ın kilit bir üyesi ile iki yıldan fazla bir süredir tutuklu bulunan bir Amerikalı mühendisin takas edildiğini açıkladı.

Kraliçe uğurlandı

Birleşik Krallık Kraliçe 2. Elizabeth'i son yolculuğuna uğurladı.

Yaklaşık 2000 bin davetlinin katılımıyla düzenlenen cenaze töreninde, ABD Başkanı Joe Biden ile eşi Jill Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’den Dışişleri Sakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in eşi Olena Zelenska’yla birlikte 500'e yakın dünya lideri ve üst düzey isim yer aldı.

Bu arada Kraliçe onuruna ülke genelinde 1 dakikalık saygı duruşu yapıldığı sırada tarihi saat kulesi Big Ben’in çanlarının çalmaması nedeniyle soruşturma başlatıldı.

8 Eylül’de hayatını kaybeden İngiltere tarihinin "en uzun süre tahtta kalan monarkı" olan Kraliçe 2. Elizabeth 96 yaşındaydı. Kraliçe 70 yıllık görev süresi boyunca 15 İngiltere başbakanı gördü.

Belçikalı hakim ve savcılar, 'mahkumiyeti anlamak' için hapse girdi

Belçika'da 55 yargı mensubu, mahkum olarak yaşamanın nasıl bir his olduğunu anlamak için başkent Brüksel'e bağlı Haren semtinde yeni yapılan bir cezaevine gönüllü olarak girerek iki günlük hapis hayatı yaşadı.

Mahkumların normal günlük programını takip eden hakim ve savcılar aynı yemekleri yedi, aynı zorunlu aktivitelere katıldı ve gardiyanların emirlerini yerine getirdi. İki gün boyunca telefon kullanmalarına izin verilmeyen yargı mensuplarının kimisi mutfak temizliği yaptı kimisi çamaşırhanede çalıştı.

Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, “Bu deneyim onların eza vermelerine yardımcı olabilecek eşsiz bir fırsat sunuyor" dedi.

Uçan arabaya bir adım daha: Çin, mıknatıslı otoban için çalışıyor

Çinli araştırmacılar, güçlü mıknatıslarla donatılmış bir yol testi gerçekleştirdi. Test esnasında 230 km hıza ulaşan otomobil, mıknatıslar sayesinde 35 mm kadar yükselerek daha da hız kazandı.

KISA DALGA’DAN

Yeşim Özdemir, kadına yönelik şiddetin bir türü olan “cinsel şiddet” konusunu ele alıyor.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’ndan sosyal çalışmacı Ayşegül Özadak da cinsel şiddet kavramını, nasıl fark edilebileceğini anlatıyor.

Etiketler :