Yoksullukta 'zirve': 22 bin lira!

Yoksullukta 'zirve': 22 bin lira!

Yoksulluk sınırı 22 bin lirayı aştı …/ Özel okul şikayetleri bir ayda yüzde 164 arttı: Ücretler, kitaplar… / MHP'li Akçay tarih verdi: Yeni yılın ilk haftası EYT Meclis'ten geçer… / İtalya'da seçimi aşırı sağ ittifak kazandı… / Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

27 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Özel okul şikayetleri bir ayda yüzde 164 arttı

Tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ve satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı Şikayetvar, özel okullarla ilgili verilerini paylaştı. 2022'nin Temmuz ve Ağustos ayları kıyaslandığındaysa şikayetler yüzde 164 arttı.

Tüketicilerin özel okullarla ilgili en çok şikayet ettiği konu yüzde 44'lük oranla öğrenim ücretleri oldu. Derslik ve kütüphanelerin yetersizliği yüzde 40 ile ikinci sırada yer alırken, öğretmen şikayetleri yüzde 26 ile en çok şikayet edilen konulardan oldu. Servis ücretleri, fahiş kırtasiye ve kıyafet ücretleri de şikayet edilen diğer konular arasında yer aldı. Bazı şikayetler şöyle:

Ek ödemeler yüzünden oğlumun kaydını iptal ettirdim

Servis 2,5 km yol için 10 bin TL istedi...

Geçen sene 21 bin lira olan okul parasını bu sene 45 bin

8.850 TL kitap parası ödedik

Avrupa Konseyi’nin Kavala kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Türkiye’nin Osman Kavala’yı serbest bırakmayarak ihlali sürdürdüğü yönünde karar vermişti. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 20-22 Eylül toplantılarında bu kararı ele aldı.

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, T24'te yayımlanan yazısında alınan kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bakanlar Komitesi AİHM’in kararının uygulanması amacıyla gereken adımları atmak için bu iki yargı sürecinin bitmesini beklemeyecek. Bekleyecek olsaydı, kararda bu süreçlere atıf yaparak bunların bir an önce sonlandırılmasını isterdi. Bunu yapmadı. Bunun yerine 13 Ekim gibi yakın bir tarihte bilgi verilmesini istedi. Bakanlar Komitesi’nin kararlarının uygulanmasına ilişkin bundan sonraki toplantısı 6-8 Aralık’ta. Bu tarihe dek gelişme olmazsa, Bakanlar Komitesi’nin bazı somut adımlar atması beklenmeli.”

Kılıçdaroğlu, Fethi Şahin'in ailesini ziyaret etti: Bütün ayrıntılarını ortaya çıkaracağız

IŞİD’in yakarak şehit ettiği asker Fethi Şahin’in ailesini ziyaret eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bu olayı TBMM açıldığında parlemento gündemine getireceğiz. Allah nasip eder iktidar olursak bu olayın bütün ayrıntılarını ortaya çıkaracağız, aileleri bilgilendireceğiz. Askerlerimiz şehit olduysa onları kendi topraklarına ayrıca getireceğiz. Hiçbir ordu kendi askerini yalnız bırakamaz" dedi.

Erkan Baş: Doğru olan, bütün muhalefetin oyunu alabilecek ortak adayın belirlenmesi

Üçüncü ittifakın bileşenlerinden Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, 2023 seçimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Baş şunları söyledi:“Biz doğru olanın ortak aday olduğunu düşünüyoruz. İkinci turda oy verebileceğimiz bir adaya ilk turda niye oy vermeyelim? Doğru olan, ilk turda bütün muhalefetin oyunu alabilecek, toplumun en geniş kesimlerinin oyunu alabilecek bir ortak adayın belirlenmesidir."

Bakan Yanık: Muhalefetin adayı konuşulan isimlerden biri olmayacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 'sizce muhalefetin adayı kim olacak' sorusuna yanıt verdi. Yanık, "Ben muhalefetin cumhurbaşkanı adayının bugünkü adı geçen isimlerin hiçbirisinin olmayacağı kanaatindeyim, Kılıçdaroğlu da dahil" dedi.

Üniversite hastanesinde ihale yolsuzluğu: 28 gözaltı kararı

Adana'da, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde medikal malzeme ve iş alımlarını içeren ihale ile doğrudan satın alımlara fesat karıştırarak kamuyu 3 milyon 677 bin lira zarara uğrattığı öne sürülen 28 şüpheli için gözaltı kararı çıkarıldı.

Yargıtay'dan 'boşanma' kararı: Cimri ve ter kokuyor...

Yargıtay, bir boşanma davasında cimri olduğu ve beden temizliğine özen göstermeyerek ter kokan kocanın tutum ve davranışlarının evlilik birliğini temelden sarstığına hükmetti. Yüksek mahkeme Kadına atfedilebilecek bir kusurun da bulunmadığını belirtti.

EKONOMİYoksulluk sınırı 22 bin lirayı aştı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Açlık- Yoksulluk Araştırılması Eylül ayı raporunu yayınladı. Rapora göre, temel gıda fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar ile dört kişilik bir ailenin açlık sınırın eylül ayında 7 bin 667 liraya kadar çıkarırken, yoksulluk sınırı da 22 bin 377 liraya yükseldi.

Yoksulluk sınırı dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden yaşayabilmesi için yapması gereken gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteriyor.

Yoksulluk sınırında, bu yılın ilk dokuz aylık döneminde 8 bin 865 liralık, son bir yılda ise 9 bin 908 liralık artış yaşandı.”

Barış Soydan: 'Euro, dolar karşısında düşüyor’

Dolar/TL haftaya yeni tarihi zirve seviyesinden başladı.

Geçtiğimiz hafta Fed'in 75 baz puanlık faiz artırımı ve Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası 18,41 lirayı gören dolar, yeni haftanın ilk gününde 18,44'ü görerek rekorunu yeniledi.

Euro ise Fed etkisiyle güne 17,77 liradan düşüşle başladı.

Halk Tv yazarı Barış Soydan, "Euro neden düşüyor?" sorusuna yanıt verdi ve şöyle dedi: Cevap basit, çünkü TL, Euro karşısında güçlenirken dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar 18.47 TL’ye yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bütün göstergeler doların TL’nin dolar karşısında değer kazanmaya devam edeceğine işaret ediyor.

MHP'li Akçay tarih verdi: Yeni yılın ilk haftası EYT Meclis'ten geçer

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, EYT'lilerin sorunlarının yeni yasama yılında çözüleceğini belirterek, "EYT ile ilgili çalışmaların da kasım ayı içerisinde Meclise gelmesini bekliyoruz. En geç aralık ayının sonunda, en kötü ihtimalle yeni yılın ilk haftası Meclis'ten EYT geçer" dedi.

Nebati: Enflasyondaki düşüşü yıl sonundan itibaren daha net hissetmeye başlayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yıl sonunda enflasyonda düşüşün daha net hissedilmeye başlanacağını ifade ederek, şu yorumu yaptı: ”Çözmemiz gereken sorunların başında enflasyon geliyor. Aldığımız tedbirler ve küresel düzeyde yaşanacak normalleşmeyle birlikte enflasyonu da yeneceğiz.”

Reel kesim güven endeks geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre; hizmet ve perakende ticaret sektörlerinin aksine reel kesimde güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre geriledi. Reel kesim güven endeksi, 2,2 puan azalarak 99,9 oldu. Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi, bir önceki aya göre 3,1 puan artarak yüzde 90,8 seviyesine yükseldi.

Yargıtay: İnternet dolandırıcılığında tüm zarardan banka sorumlu

Yargıtay, hesap sahibinin kusuru ya da dolandırıcıyla iş birliği ispatlanmadığı hâllerde, tüm zarardan bankanın sorumlu tutulacağına karar verdi.

Rusya'dan charter uçuşlar, ekim sonuna kadar dolu

Rusya'da kısmi seferberlik ilanından önce Antalya'ya charter uçuşlarla yolcu getiren tüm tur operatörlerinin 15 Eylül itibarıyla yüzde 100 dolduğunu belirten turizmciler, ekim ayı içinde çok az yer bulunabileceğine işaret etti.

Kuraklık ve soğuk vurdu: Antep fıstığında rekolte düştü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde "yeşil altın" olarak bilinen Antep fıstığında hasat, tamamlanma aşamasına geldi. Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Cuma Yiğit, bu yıl kuraklık ve soğuk hava nedeniyle rekoltede yüzde 40 düşüş yaşandığını ve bölgede 125 bin ton rekolte beklediklerini kaydetti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İtalya'da seçimi aşırı sağ ittifak kazandı

İtalya'da Pazar günü yapılan genel seçimlerde Giorgia Meloni'nin liderliğini yaptığı aşırı sağcı parti İtalya'nın Kardeşleri (Fratelli D'Italia) resmi olmayan sonuçlara göre oyların yaklaşık yüzde 26'sını alarak birinci oldu. Seçmenlerin, hükümeti kurmaları için sağ partilere açıkça yetki verdiğini söyleyen Meloni, "Şimdi ülkedeki birçok sorunu çözmek için birlik gerekiyor" dedi.

Avrupa Birliği liderleri, İtalya'daki seçim sonuçlarını kaygıyla karşıladı.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alman Sosyal Demokrat Parti'sinden (SPD) Katharina Barley, "Giorgia Meloni, siyasi rol modelleri Viktor Orban ve Donald Trump olan bir başbakan olacak" ifadelerini kullandı.

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Thomas Waitz da tepkisini, "AB'nin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya, post-faşist ve aşırı sağ partilerden oluşan bir koalisyon tarafından yönetilirse, AB'nin temelleri ve ortak değerleri tehlikeye girer" sözleriye dile getirdi.

Avusturyalı siyasetçi İtalya'daki Hristiyan Demokratları, sağ ittifakı desteklememeye çağırdı.

İran İnsan Hakları Örgütü: 57 gösterici öldü

İran’da ahlak polisi tarafında başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsi Amani için ülke genelindeki protestolar büyüyerek devam ediyor.

Resmi rakamların açıklamalarına göre en 41 kişinin yaşamını kaybettiği protestolarda en ön saflarda yer alan ve saçını açarak eylemlere destek eren 20 yaşındaki Hadis Najafi'nin İran rejim güçleri tarafından öldürüldüğü duyuruldu.

İran kaynaklarına göre protestolarda 41 kişi öldü. Ancak İran İnsan Hakları Örgütü, pazar akşamı itibarıyla öldürülen protestocuların sayısının en az 57 olduğunu belirtti.

Rusya’da okula silahlı saldırı: En az 6 ölü, 20 yaralı

Rusya’nın İjevsk kentinde bir okula düzenlenen silahlı saldırıda en az 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Rusya'da 'seferberlikte ölçüsüzlük' uyarısı: Kabul edilemez

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanının ardından Batı ve Ukrayna'dan tepkiler gelmeye devam ederken, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, kriterlere uymayan bazı kişilerin de askere çağrılmasıyla ilgili kamuoyundan gelen tepkileri haklı bulduğunu belirterek "Bu tür ölçüsüzlükler kesinlikle kabul edilemez" dedi. Ülkede seferberlik gerilimi sürerken kısmi seferberlik askere alımların yapıldığı bir binada yetkili komutana ateş açıldığı açıklandı.

Rusya'nın kontrolündeki bölgelerde referandum sürüyor: 'Kapı kapı dolaşıyorlar'

Moskova yönetiminin Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta başlattığı askeri operasyonun ardından Rusya'nın kontrolüne geçen Donbass, Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya'ya katılım için cuma günü başlayan referandumlar devam ediyor. TASS ajansının aktardığına göre, Ukrayna'nın doğusunda yer alan Donbass bölgesindeki Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri'nde referanduma katılım oranı yüzde 50'yi aştı. Donetsk yönetiminin lideri Denis Puşilin, sandıklarda 'herhangi bir usulsüzlük kaydedilmediğini' söyledi.

KISA DALGA’DAN