Deprem kabusu İstanbul'un üzerinde

Deprem kabusu İstanbul'un üzerinde
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

24 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Düzce, 22 yıl sonra 6 büyüklüğünde depremle sarsıldı… Olası İstanbul depremi gündemde: Çok yaklaştı… / Erdoğan, Esad’la görüşmenin sinyalini verdi… /. 24 Kasım’da kara tablo: Öğretmenlerin yüzde 83’ü yoksulluk sınırı altında… / Benzine indirimin mürekkebi kurumadan zam geldi… / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Düzce'de 6 büyüklüğünde deprem

Düzce’ dün saban saat 04.08’de meydana gelen depremle sarsıldı. AFAD depremin merkez üssünü Düzce Gölyaka, büyüklüğünü ise 5.9 olarak açıkladı. Kandilli ise depremin büyüklüğünü 6 olarak duyurdu. Bültenimiz yayına hazırlandığı sırada yaralı sayısı 68 olarak açıklanmıştı. Düşme ve kalp krizi nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 8 bin konutta hasar tespit çalışması yapılacağını açıkladı.

Birçok ilde de hissedilen depremin ardından 100’den fazla artçı deprem kaydedildi.

Uzmanlar, depremin ardından yaptıkları açıklamada fay hattında büyük bir enerjinin boşaldığı yorumunu yaptı. Uzmanlardan bazı görüşler şöyle:

Kandilli Rasathanesi’nden Doç. Dr. Doğan Kalafat "8 kilometrelik uzunluğundaki bu fay parçası kırılmıştır. Enerjisi boşalmıştır" dedi. Kalafat, “Bu deprem İstanbul'u etkilemez” değerlendirmesini yaptı.

Prof. Dr. Şerif Barış da “Bu depremin başka bir depremi tetiklemesi veya etkilemesi mümkün olmayıp, deprem ülkesi olduğumuz gösteren bir depremdir” dedi.

Prof. Dr. Şengör’den son uyarı: İstanbul depremi çok yakın

Prof. Dr. Celal Şengör’den ise farklı ve korkutucu bir açıklama geldi.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya konuşan Şengör, bu depremle birlikte İstanbul depreminin de yaklaştığını söyledi. Asıl stres birikiminin Adapazarı, Gölcük ve İstanbul’a doğru olduğunu belirten Şengör, Fatih Altaylı’dan da İstanbul’u terk etmesini isteyerek durumun ciddiyetine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür de “Deprem olan bölgede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum" dedi.

“Düzce depreminin Marmara’daki fay sistemi üzerinde nasıl bir stres alanı değişimine sebep olacağını bilmeden Marmara depremine etkisi olmaz demek pek bilimsel bir yaklaşım değildir” diyen Görür şu uyarıyı yaptı: “Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF’a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir.”

İşte öğretmenin hali…

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yönelik tepkilerini bir süredir dile getiren öğretmenler 24 Kasım’ı buruk karşılıyor.

Eğitim-İş, Öğretmenler Günü nedeniyle 16 bin öğretmenle görüşerek bir rapor hazırladı.

Rapora göre; eğitim çalışanlarının yüzde 83’ü gelirinin yoksulluk sınırının altında olduğunu söyledi.

*Rapora göre öğretmenlerin yaklaşık yüzde 38’i n hiç tatile gidemiyor. Yüzde 57’si yılda bir kez tatil yapabiliyor.

* Araştırmaya katılaların neredeyse tamamı yüzde 99,77’si eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin yetersiz olduğunu söylüyor.

* Yüzde 85,58’i kiralarını ödemekte zorlandıklarını anlattı.

* Yüzde 99’dan fazlası öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azaldığını düşünüyor.

Erdoğan’dan Suriye’ye kara harekatı mesajı: Bizim için en uygun vakitte

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’ye kara harekatı mesajlarını dün de yineledi. Erdoğan, “Bizim için en uygun vakitte teröristlerin tepesine bineceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Esad'la görüşme olabilir

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesinin doğru olduğunu belirtirken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesi gerektiğini söylemişti. Erdoğan'a Esad'la görüşüp görüşmeyeceği soruldu. Erdoğan, "Olabilir. Siyasette küslük dargınlık olmaz, eninde sonunda adımlarımızı atarız" dedi.

Erdoğan, ''Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile ikinci bir görüşme olur mu?'' sorusuna ''Olabilir'' yanıtını verdi.

Akşener'den Erdoğan'a yanıt: Kumar masasını dağıtmaya geliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İYİ Parti lideri Akşener arasında ‘kumar masası’ polemiği devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti’den altılı masayı terk etmesini istemişti. Akşener ise cumhur ittifakı için kumar masası nitelendirmesini yaptı. Erdoğan da “Böyle cevap mı olur” diye tepki göstermişti.

Akşener dün grup toplantısında Erdoğan’a bir kez daha ‘kumar masası’ hatırlatmasıyla yanıt verdi ve şöyle dedi: “Biz o kumar masasını dağıtmaya, saray görünümlü kumarhanenizi de başınıza yıkmaya geliyoruz.”

CHP'de 'adaylık istifası' genelgesi: Belediye başkanlarına adaylık yolu kapandı mı?

Türkiye 2023 seçimlerine giderken CHP yönetimi, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelgeyle, milletvekili adayı olmak isteyen örgüt yöneticilerine istifa için 26 Aralık’a kadar süre verdi. Genelge aday olmak isteyen, il, ilçe ve belde yöneticilerini kapsıyor .

Genelgede, belediye başkanlarının kapsam dışı tutulması, “Belediye başkanlarına adaylık yolu kapandı mı?” tartışmasını da beraberinde getirdi. BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre CHP yönetimi bu kararı alırken erken istifa takvimi ilan edilmesinin belediye çalışmalarında zaafa yol açabileceğini dikkate aldı. Bu nedenle YSK’nın seçim takviminin esas alınması görüşü benimsendi. Buna göre aday adayı olmak isteyen belediye başkanları ve meclis üyeleri, YSK’nın kamu görevlileri için ilan ettiği takvime göre istifa edebilecek.

Bu arada İyi Parti'den seçilen Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan AKP'ye geçti. Özcan'ın rozetini, Erdoğan taktı.

Sivas'ta baraj kurudu, belediye başkanı uyardı: 15-20 günlük su kaldı

Peş peşe yapılan kuraklık uyarılarına Sivas da eklendi. Kent merkezinde şebeke suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı'nda su azaldı. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, barajdaki suyun bitme noktasına geldiğini belirterek, "15-20 günlük su var. Tavra Deresi ve barajdan alınan suyla şehrin su ihtiyacını karşılıyoruz" dedi.

EKONOMİ

İndirimin mürekkebi kurumadan benzine zam geldi

Benzinin litre fiyatına önceki gece gece 1 lira 16 kuruş indirim gelmişti. Bu indirimin mürekkebi kurumadan sabah saatlerinde benzine 55 kuruş zam geleceği haberi geldi. İndirimin rdından 20 liraya yaklaşan benzinin litre fiyatı 20 lira 62 kuruşa çıkacak.

24 lira 84 kuruşa satılan motorinde ise 95 kuruş indirim bekleniyor. Böylece litre fiyatı 24 liranın altına düşmüş olacak.

Fahiş zamlara karşı 'yüzde 10 kâr sınırı' önerisi

Temel gıda ve temizlik ürünlerinde fahiş fiyat uyguladığı ve stokçuluk yaptığı belirlenen zincir marketler ile işletmelere uygulanan para cezaları çözüm getirmeyince, farklı tedbirler gündeme gelmeye başladı.

Ticaret Bakanlığı’nca zincir marketler ve işletmelere bu yılın ilk 10 ayında toplam 9 milyon 403 bin TL para cezası verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cezaların yeterli olmadığını belirterek başka önlemlerin alınacağını ve kabine toplantısında buna ilişkin atılacak adımların masaya yatırılacağını söylemişti. MHP lideri Bahçeli ise zam yapan marketlerin FETÖ ilişkilerinin araştırılmasını istemişti. Konuyla ilgili bir açıklama da

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar’dan geldi. Çözümün, para, hapis cezası ya da kapatma cezası ile olmayacağını belirten Çakar, "Yasal düzenleme ile maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kar sınırı getirilmeli" dedi.

Türkiye dahil 7 ülke için kur krizi uyarısı

Japonya bankası Nomura, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu yedi gelişmekte olan ekonomide kur krizi yaşanabileceğini bildirdi. Türkiye ile Sri Lanka'nın puanı 138 olarak açıklanırken, en yüksek puan ise 165 ile Mısır'ın oldu. Mısır'ın para birimi bu sene iki kere sert değer kaybetmiş, hükümet Uluslararası Para Fonu (IMF) programına başvurmuştu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

'İran'da bir haftada 72, toplam 416 gösterici öldürüldü'

İran'da "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyelerinin 22 yaşındaki Mahsa Jina Amini'yi öldürmesinin ardından başlayan protestolarda kolluk şiddetinin dozu her geçen gün artıyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü, İran'da 16 Eylül'de başlayan gösteriler sırasında öldürülenlerin sayısının 416'ya yükseldiğini açıkladı. Örgüte göre sadece son 1 haftada 72 eylemci öldürüldü.

İran'ın 'uranyum' kararına İngiltere, Fransa ve Almanya'dan kınama

İngiltere, Fransa ve Almanya, İran'ın nükleer programını daha da genişletme kararını kınadı. Ortak açıklamada şöyle denildi: “İran'ın adımı, küresel nükleer silahların yayılmasını önleme sistemine bir meydan okumadır. Nükleer silahların yayılmasıyla ilgili önemli riskler taşıyan bu adımın inandırıcı bir sivil gerekçesi yoktur.”

İran, Fordo'daki nükleer tesiste uranyumu yüzde 60 saflıkta zenginleştirmeye başladığını duyurmuştu.

Virginia'da süpermarkette silahlı saldırı: Polise göre yaklaşık 10 kişi öldü

ABD dün yine silahlı bir saldırıyla sarsıldı. Virginia eyaletinde silahlı bir kişi süpermarkette yaklaşık 10 kişiyi öldürdü.

Mağaza müdürü olduğu tahmin edilen saldırganın daha sonra olay yerinde kendisini öldürdüğü belirtiliyor.

Hafta sonunda Colorado eyaletinde bir LGBTİ+ gece kulübüne ateş açılmıştı. Saldırıda beş kişi ölmüş, 17 kişi de yaralanmıştı.

Yöneticilerin yüzde 33'ü kadın olacak: Avrupa Parlamentosu'ndan cinsiyet eşitliği kararı

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerde şirket yöneticilerinin en az yüzde 33'ünün kadınlardan oluşmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Buna göre, şirketler, yönetici kadrolarıyla ilgili yılda 1 kez yetkili makamlara bilgi vermek ve hedefler gerçekleştirilmemişse nasıl ulaşmayı planladıklarını bildirmek zorunda kalacak.

Yüksek Mahkeme Trump'ın talebini reddetti: Vergi kayıtlarını teslim edecek

ABD Yüksek Mahkemesi, yeniden adaylığını açıklayan eski Başkan Donald Trump'ın 'vergi kayıtlarının Kongre özel komitesine teslim edilme' sürecini engelleme talebini reddetti.

Mahkemenin kararı, Hazine Bakanlığı'nın, Trump ve bazı şirketlerine ait vergi kayıtlarını Temsilciler Meclisi Özel Komitesi’ne hızlı şekilde devredebileceği anlamına geliyor.

Kanada 2025'e kadar 1,5 milyon göçmen almayı planlıyor

Kanada'da, İkinci Dünya Savaşı sonrası doğan kuşağın iş hayatından çekilmeye başlamasıyla oluşan boşluğu doldurmak için 1,5 milyon yeni göçmen alınması planlanıyor. Kanada vatandaşlarının dörtte biri başka bir ülkeden göç edenlerden oluşuyor. Bu, G7 ülkeleri arasındaki en yüksek oran. Kanada'da sınırsız oturumu olanların neredeyse yarısı yeteneklerinden dolayı ülkeye kabul edildi. Hükümet 2025'e kadar bunun yüzde 60'a erişmesini istiyor.

Güneş’in de keyfi kaçtı

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) bağlı Güneş Dinamikleri Gözlemevi, 28 Ekim'de güneşin yüzeyinde 'gülümseme'ye benzeyen bir görüntüsünü paylaşmıştı. NASA şimdi de güneşin 'somurtan' halini yakaladı. Gözlemevinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Geçen ayki gülen surattan sonra, Güneş'in ruh hali… Huysuzlaşmış gibi görünüyor" ifadelerine yer verildi.

KISA DALGA’DAN

Bir kuşun doğa için değeri, kurbağadan fazla mı? Kuş bilimci Ferdi Akarsu ve gazeteci Mehveş Evin’ her hafta yayınlanan “Yeşil Dalga”da bu hafta kuşlardan yola çıkarak biyoçeşitliliğin önemini masaya yatırıyor

Podcast