Altılı masanın 'anayasası'

Altılı masanın 'anayasası'
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

29 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Altılı masa, özgürlükçü anayasa vaadini açıkladı... / Futbolun şiddetli yüzü: Maç yarıda kaldı, sis ve meşaleleri ambulans şoförleri içeri sokmuş.../ Maden faciasından 45 gün sonra: Yangın sönme eğiliminde, işçiler işbaşı yaptı... / Avrupa’da dev uyuşturucu operasyonu... / İngiltere’de 4 gün çalışma kalıcı hale geliyor.../ Çin'de karantina protestoları büyüyor: Şi'ye istifa çağrısı... Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Altılı masadan özgürlükçü anayasa vaadi

CHP, İYİ Parti, DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partilerinin 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği' önerisi kamuoyuna duyuruldu.

  • Muhalefet seçim barajının yüzde 3'e düşürülmesini, cumhurbaşkanının bir kereliğine 7 yıl için seçilmesini, Meclis'in yetkilerinin güçlendirilmesini önerdi.
  • Yerel idarelere, basın ve üniversitelere daha fazla özgürlük vaat edildi.
  • Teklifte, "Hürriyet esas, sınırlama istisnadır. Tereddüt halinde yorum hürriyet lehine yapılır" ifadesine yer verildi.
  • RTÜK üyeleri, basın mensupları ile iletişim ve hukuk fakültesi öğretim üyeleri arasından seçilecek.
  • Cumhurbaşkanının kanunları veto etme yetkisine son verilecek.
  • Cumhurbaşkanları bir dönem ve 7 yıl için seçilecek
  • Cumhurbaşkanı ya da Bakanlar Kurulu tek başına OHAL ilan edemeyecek
  • Hükümet, başbakan ve bakanlar hakkında gensoru verilebilecek.
  • Devlete insan hakları ihlallerini önleme ve herkesin haklardan yararlanmasını sağlama yükümlülü getiriliyor
  • Hiç kimsenin düşüncelerinden ötürü ayrımcılığa tabi tutulamayacağı anayasal ilke olarak belirlenecek

Erdoğan'ın 'sürtük' sözüne soruşturma yok

Bartın Cumhuriyet Savcılığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemlerine katılanlar için kullandığı “Terörist, sürtük” sözleriyle ilgili yapılan suç duyurusuyla ilgili kararını verdi. Savcılık soruşturma açılmasına yer olmadığını belirtti.

Göztepe - Altay maçındaki olaylar: Sis ve işaret fişeğini özel ambulans şoförleri getirmiş

1. Lig'de İzmir takımları Göztepe ile Altay arasında önceki gün oynanan maç şiddetin gölgesinde yarıda kaldı. Bir taraftar Altay tribününden atılan fişekle ciddi şekilde yaralandı. Bir taraftar ise bayrak direğiyle sahaya girip Altay kalecisini yaraladı. Tribünler karıştı, olay stat dışına taştı. En az 21 kişi gözaltına alındı. İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre olayların başlamasına neden olan sis ve işaret fişeğini özel ambulans şoförleri stada soktu. Sırt çantalarında getirdikleri sis ve işaret fişeklerini misafir takım tribünündeki tuvaletlere bıraktığı saptanan iki ambulans şoförü de gözaltına alındı.

Maden faciasından 45 gün sonra: Yangın sönme eğiliminde, işçiler işbaşı yaptı

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Amasra’daki madende 14 Ekim'de meydana gelen grizu faciasında 42 madenci hayatını kaybetmişti. Faciadan 45 gün sonra yangının sönme eğilimi içerisine girdiği belirtildi. Maden faciası sonrası izne ayrılan 539 işçiden 134'ü 18 Kasım'da işbaşı yaptı. Geriye kalan 405 işçi ise dün sabah işe çağrıldı. İşçilere bu sürede iş güvenliği eğitimi verildiği belirtildi.

Tahir Elçi anıldı

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin 7’inci yılında vurulduğu yerde anıldı. Meslektaşları Diyarbakır Adliyesi'nden Elçi'nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare’ye kadar yürüdü. meslektaşları adına konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, “Devletin aydınlatamayacağı cinayet yoktur, aydınlatmadığı cinayet vardır” dedi.

Sağlık Bakanlığı 30 bin sağlık personeli alacak

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli 30 bin sağlık personeli, 1183 idari personel ile 11 bin 317 sürekli işçi alınacağını duyurdu. 15 bin 537 atama ile tıbbi sekreterler en çok kadroyu alırken, bunu sırasıyla 5 bin 831 kişi ile hemşireler, bin 470 ebe ve bin 198 paramedik alımı kadrosu izledi. Adaylar, sürekli işçi kadrosu için İŞKUR üzerinden 2 Aralık’a kadar, sözleşmeli personel de ÖSYM üzerinden 30 Kasım- 5 Aralık arasında başvuru yapabilecek.

Kuşadası Belediyesi, hayvan barınağını 7/24 canlı izlemeye açtı

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait barınakta bir köpeğin öldürülmesinden sonra sahipsiz hayvanların sağlıklı barınma hakları bir kez daha Türkiye'nin gündemine otururken; Kuşadası Belediyesi, yeni bir uygulamaya imza attı.

Belediye, sokak hayvanlarına tedavi, aşı, kısırlaştırma ve sahiplendirme hizmetleri verdiği Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'ni 7 gün 24 saat canlı olarak izleyebilme olanağı sunuyor. Sosyal medyadan birçok kişi bu uygulamaya destek verirken, diğer belediyelerden de barınaklardaki kameraları açmasını istedi.

EKONOMİ

Özel sağlık sigortası primleri bir yılda katlandı

Ayakta ve yatarak tedaviyi kapsayan özel sağlık sigortası bir yılda üç katına çıktı. Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre sağlık sektörü primleri 3 ila 4 kata kadar arttı.

Geçen yıl 16 bin TL fiyatla yapılan 'ayakta + yatarak sağlık sigortası' için bu yıl 50 bin TL'yi bulan faturalar çıkıyor.

Otomobil sektöründe matrahın ömrü 1 hafta sürdü: Markalar yeni düzenlemle bekliyor

Otomotiv sektöründe beklentilerin altında kalan ÖTV matrah artışı düzenlemesinin ömrü 1 haftayı geçemeyecek. Kurdaki yükseliş ve üretim maliyetlerindeki artış, 1 Aralık’ta otomobil fiyatlarında yeni zamları beraberinde getirecek. Gelen zamlarla birçok model yeniden bir üst dilime çıkacak. Nasıl Bir Ekonomi gazetesinden Aysel Yücel imzalı habere göre ocak ayına kadar zamlar yüzde 15'i bulabilir. Markalar şimdi yeni düzenleme bekliyor.

İngiltere’de 4 gün çalışma kalıcı hale geliyor

Haftada 4 gün çalışma uygulamasıyla ilgili en kapsamlı pilot uygulamaya ev sahipliği yapan İngiltere’de, uygulama büyük başarı sağlarken binlerce çalışanı bulunan 100 şirket sistemi kalıcı hale getirme kararı aldı.

Belçika'da da tam zamanlı mesaiyi 4 güne düşüren uygulama, 20 Kasım'dan itibaren hayata geçirilmişti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Avrupa’da dev uyuşturucu operasyonu

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı’nın (Europol), altı ülkede gerçekleştirdiği "Çöl Işığı" adlı operasyonda, Avrupa'da kokain ticaretinin yaklaşık üçte birini kontrol eden ve "süper kartel" denilen uyuşturucu çetesi çökertildi. Operasyonda 30 tondan fazla kokain ele geçirilirken, 49 kişi de gözaltına alındı. Operasyona ABD ve Dubai polisleri de destek verdi.

Çin'de karantina protestoları büyüyor: Şi'ye istifa çağrısı

Çin'de üçüncü yılına giren Covid pandemisine yönelik sert önlemlerle karşı protestocular sokaklara döküldü. Son dönemde vakaların artışıyla birlikte önlemler daha da sıkılaştırıldı. Sosyal medyaya zorla test yaptırılan insanların görüntüleri düşmeye başladı. Eylemciler, Komunist Parti lideri ve Devlet Başkanı Şi Jinping'in istifasını talep eden sloganlar attı. BBC'de yer alan makalede "Muhalif eylemler Çin’de çok da sıra dışı değil. Ama bu kez farklı" yorumu yapıldı.

ABD ordusunda yeni sorun: Kilolu acemi erler!

ABD merkezli askeri analiz sitesinde yer alan makalede, ABD ordusunda aşırı kilolu acemi er sayısının giderek arttığını belirtildi. Yazıda, ABD ordusunun, acemi erleri ağırlık standartlarına uygun hale getirmek amacıyla ön eğitim kursları açmayı planladığı ifade edildi.

İran'dan FIFA'ya 'bayrak' şikayeti: ABD, Dünya Kupası'ndan atılsın

İran Futbol Federasyonu, ABD Futbol Milli Takımı'nın sosyal medya paylaşımlarında, İran bayrağındaki İslam Cumhuriyeti ambleminin kullanılmaması nedeniyle FIFA'ya şikayette bulundu. ABD’nin dünya kupasından atılmasını istedi.

ABD takımı bir Twitter gönderisinde, İslam Cumhuriyeti amblemi olmayan, üzerinde oynanmış bir İran ulusal bayrağı içeren grafik yayınlamıştı.

ABD Futbol Federasyonu ise, 'İran'da temel insan hakları için savaşan kadınlara destek göstermek için' 24 saatlik bir görüntü yayınladığını bildirdi. CNN'e yapılan açıklamada, söz konusu görselin 'tek seferlik bir paylaşım' olduğu belirtildi.

Söylentiler doğruymuş: İspanya Kralı'nın 5 asırlık şifreli mektubu çözüldü

Fransa’da araştırmacılar, Kutsal Roma İmparatoru ve İspanya Kralı V. Charles’ın, 5 asırlık şifreli mektubunun içeriğini çözdü. euronews.com'da yer alan habere göre şifreli mektup, Kutsal Roma İmparatoru ve İspanya Kralı V. Charles’ın Fransızların bir komplosuna kurban gitmekten korktuğu yolundaki şüpheleri de teyit ediyor.

KISA DALGA’DAN

Sokak hayvanlarına şiddet, işkence ve barınakların durumu tekrar gündemde. Yeşim Özdemir’in tüm taraflara mikrofon tutarak hazırladığı haber dosyasını dinleyebilirsiniz

Podcast