'Öğrenciye yemek'te kutuplaşma yok

'Öğrenciye yemek'te kutuplaşma yok
Metropoll Araştırma Şirketi, 'öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek' konusunu seçmenlere sordu. Halkın yüzde 89.8'i destek verdi. Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

3 ARALIK 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Halkın yüzde 90’ı öğrenciye ücretsiz yemek istiyor… / Bakanlıktan, CHP'li Nilüfer Belediyesi'ne LGBTİ incelemesi… / Prof. Dr. Sibel Pekcan koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu yıl koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısı 22 oldu… / Farah Zeynep Abdullah’a Ezgi Mola'ya destek tweeti nedeniyle 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi… / Kasımda enflasyon başkadır: İstanbul'da kışlık alışveriş el yaktı… / Rusya-Ukrayna savaşı: 14,5 milyon kişi yerinden edildi...

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Halkın yüzde 90’ı öğrenciye ücretsiz yemek istiyor

Yeni eğitim - öğretim yılı başladığından beri çocuklara bir öğün ücretsiz yemek önerisi gündemde tutuluyor. Muhalefet bu konuda ısrarcı davransa da Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin 1 öğün yemek için artırılması önerisi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedilmişti. Son olarak İzmir'de veliler 100 binden fazla imza toplayarak, MEB'e göndermişti.

Metropoll Araştırma Şirketi, 'öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek' konusunu seçmenlere sordu.

İktidar ve muhalefetteki tüm partilerden seçmenler bu öneriye destek verdi. AKP'li seçmenlerin yüzde 87.4'ü, MHP'lilerin yüzde 79.5'i, CHP'lilerin yüzde 96'sı, İYİ Partililerin yüzde 93.3'ü, HDP'lilerin yüzde 95.1'i devletin okullarda ücretsiz yemek vermesini istedi. Genel olarak bu oran yüzde 89.8 çıktı.

Bakanlıktan, CHP'li Nilüfer Belediyesi'ne LGBTİ incelemesi

İçişleri Bakanlığı, Nilüfer Belediyesi hakkında, LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığı haberlerinin basında yer alması üzerine inceleme başlattı.

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Pekcan koronavirüse yenildi

Pamukkale Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Pekcan koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

TTB, 2022 yılında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısının 22 olduğunu açıkladı. Salgının başladığı 2020 yılından bu yana vefat eden toplam sağlık çalışanı ise 557’ye yükseldi.

TTB tarafından yayınlanan “Sağlık Bakanlığı'nı pandemi bitmiş gibi davranmaktan vazgeçmeye, bilimsel ve şeffaf yöntemlerle toplum sağlığını korumaya çağırıyoruz” denildi.

Farah Zeynep Abdullah’a Ezgi Mola'ya destek tweeti nedeniyle 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

Batman’da İpek Er’in intihar etmesine ilişkin yargılanan Musa Orhan’la ilgili paylaşımları nedeniyle oyuncu Ezgi Mola’ya ‘hakaret’ iddiasıyla 87 gün adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira para cezası verilmişti.

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah da dava bittikten sonra Ezgi Mola’ya destek mesajı atmıştı.

Oyuncu Abdullah hakkında da , Uzman Çavuş Musa Orhan'a ‘ hakaret' ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Farah Zeynep Abdullah savcılık ifadesinde “Yapılan paylaşım her vicdanlı insanın gösterdiği tepkiden daha farklı değildir” dedi.

Kaftancıoğlu, 'İmamoğlu'na hakaret ettiği' iddialarını yalanladı: Nefret ve ayrıştırıcı söylem kullanmadım, kullanmam

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter'dan seri paylaşımlar yaparak "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na hakaret ettiği" iddialarını yalanladı.

Kaftancıoğlu, "Yaşamı boyunca nefret söyleminin karşısında durmuş biri olarak nefret ve ayrıştırıcı söylem kullanmadım, bundan sonra da kullanmam" diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde farklı gazetelerde yayımlanan bazı köşe yazılarında, Kaftancıoğlu ile İmamoğlu arasında büyük bir gerilim yaşandığı iddia edilmişti.

Bir yazıda, Kaftancıoğlu’nun İmamoğlu için daha önce “Aptal” ve “Müteahhit kafalı” ifadelerini kullandığı ve son olarak da “Şizofren gibi davranıyor” dediği öne sürülmüştü.

İmamoğlu ise yaptığı kısa açıklamada "Canan Kaftancıoğlu nezaketli bir hanımefendidir. Bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum” demişti.

EKONOMİ

Kavcıoğlu’ndan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. KAvcıoğlu şunları söyledi:

“Orta vadedeki enflasyon tahminlerimiz çerçevesinde 2023 yılında enflasyon oranının yüzde 22.3'e düşeceğini, 2024 yılında ise tek haneye gerileyerek yüzde 8.8 oranında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.”

İstanbul'da kasım ayının zam şampiyonu belli oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) kasım ayında fiyatı en fazla artan ve azalan harcama kalemleri açıkladı.

İTO verilerine göre, İstanbul'da kasım ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 28,22 ile domates oldu. Kasımda 242 ürünün 155'inde fiyat artışı görüldü. Kış aylarının başlamasıyla, battaniye fiyatı yüzde 25, süveter ise yüzde 20,09 arttı. Diş macunu fiyatları yüzde 18,29, gömlekler ise yüzde 17,86 yükseldi.

Borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısını 356 bin 488

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, 2021’de borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısını 356 bin 488 olarak açıkladı. Elektriği kesilen abone sayısı en fazla Kayseri’de. Kayseri’yi Ankara, İstanbul ve İzmir izledi.

Dönmez; 24 ilde elektriği kesilen abone olmadığını bildirdi.

Bakan Dönmez, elektriği kesilen abonelerin çoğunun köy, yayla evi ve yazlıklarda oturduğunu belirtti.

Türk-İş Başkanı Atalay: Bu rakamın altında masada olmayız

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, 7 Aralık’ta görüşmelerine başlayacak olan asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu. Türk-İş Başkanı, 7 bin 785 liranın altındaki rakamı kabul etmeyeceklerini belirterek, "Kırmızı çizgi bu, onun üzerine çıkmak gerekiyor" dedi.

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesiyle ilgili bir adım daha atıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, düzenleme kapsamında emekliye ayrılanların kıdem tazminatlarını ödemek için işverenlere kredi verilmesi yönünde çalışma başlatıldığını açıkladı.

Motorine zam geliyor

Motorin fiyatları bugünden itibaren 1 lira 16 kuruş zamlanacak.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorinin litre fiyatı ortalama 22,5 liradan satılıyor.

BİM polemiği büyüyor

Market zincirlerle ilgili hükümet ve BİM arasındaki polemik büyüyor.

Hükümet fiyat artışlarından zincir marketleri sorum tutarken Cumhurbaşkanı Erdoğan, zincir ve diğer marketlerle ilgili 'Fiyat İstikrar Komitesi'nin kurulduğunu söylemişti. MHP lideri Bahçeli ise bu marketlerin FETÖ bağlantılarının araştırılmasını istemişti.

BİM Marketleri İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, bu iddiaları “algı operasyonu” olarak nitelendirmiş ve sert bir dille reddetmişti.

Aykaç'ın açıklamasına, MHP'den hakarete varan bir karşılık geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Aykaç’ın ismini vererek "Vatandaşın kanını emen asalaklar" dedi.

Bakan Muş: Her işletmenin aynı fiyatla ürün satması gerçekçi olmaz

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 81 ilde marketlerde denetimlerin sürdüğünü söyledi. Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat'a açıklama yapan Muş, “Her işletmenin aynı fiyatla ürün satması gerçekçi olmayacaktır” diyerek gerekçesini şöyle anlattı: “1 kilogram makarnanın zorlamayla A’dan Z’ye her yerde aynı fiyattan satıldığını varsayalım. Belki vatandaş için faydalı gibi görünse de bu durum ürünün daha düşük bir fiyattan satılmasının önüne geçecektir.”

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Kremlin: Olası Erdoğan-Esad görüşmesiyle ilgili atılmış somut bir adım yok

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın olası görüşmesine ilişkin sorulara yanıt verdi.

Henüz somut bir durum olmadığını belirten Peskov, Erdoğan ile Esad’ın bir araya gelme olasılığının olduğunu söyledi. Peskov, Rusya'nın buna katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Rusya-Ukrayna savaşı: 14,5 milyon kişi yerinden edildi

Ukrayna Meclisi İnsan Hakları Komitesi, Rusya'nın işgaliyle başlayan savaş sebebiyle yerinden edilen kişilerle ilgili son verileri paylaştı.

Rusya-Ukrayna savaşında 9 ay geride kalırken, 14,5 milyon Ukraynalı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Rusya'da gizlenen anket: Halkın yüzde 55'i barış yoluyla savaşın bitmesini istiyor

Rusya - Ukrayna savaşı 283. Günde devam ederken Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSO) düzenlediği ankette Rus vatandaşların Ukrayna savaşına verdiği desteğin azaldığı ortaya çıktı. Bağımsız haber sitesi Medusa'nın ele geçirip yayımladığı anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 55'i barış yoluyla savaşın sonlanması gerektiğini savunuyor.

Temmuzdaki ankette savaşın sürdürmesi gerektiğini savunanların oranı yüzde 57'ydi.

Kremlin'den Biden'ın Putin'le görüşme açıklamasına yanıt: Müzakerelere açığız ancak ortak zemin oluşturmak zor

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le savaşı bitirme niyetini göstermesi görüşebileceklerini söylemişti. Biden, bunu ancak NATO müttefiklerine danışarak gerçekleştirebileceğini belirtmişti.

Reuters’ın aktardığı habere göre, Kremlin’den Biden’ın açıklamalarına yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Rusya’nın çıkarlarını korumak için müzakerelere açık olduğunu söyledi. Peskov öte yandan ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’da ilhak ettiği bölgeleri tanımadığı gerekçesiyle görüşme için ortak zemin oluşturulmasının zor olduğunu söyledi.

Biden ve Macron'dan Rusya'ya karşı birlik mesajı

ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Washington'da yaptıkları görüşme sonrasında Rusya'ya karşı birlik mesajı verdi.

Rusya'nın savaşı "inanılmaz gaddarca" yürüttüğünü belirten Biden, Fransa ve ABD'nin "Ukrayna halkını desteklemeyi sürdüreceğini" de sözlerine ekledi. Macron da, Ukrayna'ya destek taahhüdünü yineleyerek, Kiev'i kabul etmeyeceği hiçbir barış görüşmesine zorlamayacağını belirtti.

Endonezya'da evlilik dışı cinsel ilişkiye hapis cezası yolda

Endonezya parlamentosu, evlilik dışı cinsel ilişkiye hapis cezası getiren ve Devlet Başkanı'na, devlet kurumlarına ve resmi ideolojiye karşı olan her düşüncenin yasaklanmasını öngören ceza kanunu düzenlemesini geçirmeye hazırlanıyor.

Reuters'ın aktardığına göre de evlilik dışı cinsel ilişkiye en fazla bir yıl hapis cezası öngörülüyor.

Ülkede Devlet Başkanı'na hakaret suçunun hapis cezası 3 yıla kadar çıkabiliyor.

Endonezya Adalet Başkanı Yardımcısı, ilgili tasarının 15 Aralık’ta parlamentodan onay alabileceğini söyledi.

KISA DALGA’DAN

2022 Dünya Kupası’nın yapıldığı Katar’da kupa hazırlıkları sırasında 500 işçinin yaşamını yitirirdiği açıklanmıştı.

Ülkedeki işçi ve insan hakları ihlalleri ise Katar’daki dünya kupası hakkındaki en önemli soru işareti olmuştu.

Kavel Alpaslan bu konuştu DİSK Uluslararası İlişkiler Müdürü Kıvanç Eliaçık ile konuştu.

Podcast