NATO gerilimi

NATO gerilimi

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği gerilimi sürüyor. Finlandiya dün resmi olarak üyelik için başvuracağını açıkladı. Türkiye bu girişime karşı çıkıyor. İç politikada AKP içinde patlak veren Birleşik Arap Emirlikleri krizi gündemin ilk sıralarına oturdu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Gezi tutuklularının aileleriyle bir araya geldi. New York, ırkçı saldırıyla sarsıldı. Fail 18 yaşında, öldürülenlerin tümü siyah Amerikalı... Gündemin tüm gelişmeleri bültende...

KISA DALGA BÜLTEN - 16 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


AK Parti'de 'BAE' gündemi Ömer Çelik'ten Cahit Özkan'ın sözleri sonrası açıklama: Partimizin görüşü değil - Haberler

AKP’DE BAE KRİZİ ÇIKTI

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili sözlerinin ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in, “partimizin görüşünü yansıtmamaktadır” açıklamaları siyasetin gündemine oturdu.

Özkan, YouTube’da Armağan Çağlayan'ın 'Zor Ama Yine de Sor' programında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilişkiler konusunda şunları söyledi:

"Baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor o zaman Birleşik Arap Emirlikleri teslim oldu.”

Özkan’ın bu açıklamalarına, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten tepki geldi. Çelik, Özkan'ın sözlerinin partiyi bağlamadığını söyledi. İki ülke arazsında ilişkilerin güven ve saygıya dayalı olarak ilerlediğini vurguladı.

CHP'den Özkan'ın görevden alınacağı yorumu gelirken, gazeteci İsmail Saymaz da, "Öğrendiğim kadarıyla Özkan'ın istifa etmesi istendi. Ancak Özkan direniyor" dedi. CHP'li Ali Öztunç da “Üç beş dolar için, para için birbirlerine düştüler” diyerek Özkan’ın görevden alınabileceğini savundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı Davası tutuklularının aileleriyle bir araya geldi

KILIÇDAROĞLU GEZİ TUTUKLULARININ AİLELERİYLE BULUŞTU: GÖREVİMİZ BEDEL ÖDEYENİN YANINDA DURMAK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’li 10 milletvekili, Gezi davasında 18 yıl hapis cezası verilip tutuklanan sekiz kişinin aileleriyle kahvaltıda buluştu. Kılıçdaroğlu, "“Biz, dolaylı bedel ödüyoruz, onlar doğrudan bedel ödüyorlar. Bizim görevimiz de bedel ödeyenlerin yanında durmak, onların sözcülüğünü yapmak” dedi.

Güldür Güldür, Bakan Nebati skecini yayınlamadı! - Tele1

'GÖZLERİMDEKİ IŞILTIYI GÖREMEDİM' DİYEN NEBATİ, İLK FIRSATTA GÜLDÜR GÜLDÜR'E GİDECEĞİNİ AÇIKLADI

Güldür Güldür Show'da geçen hafta yayınlanmayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, taklidinin yapıldığı skeç öncemi akşam yayınlandı. Skeci izlerken çok eğlendiğini belirten Nureddin Nebati, paylaşımında "Keyifle izledim, güldüm ve eğlendim ama gözlerimdeki ışıltıyı göremedim" dedi. Güldür Güldür hesabından Nebati'ye “Mizaha yaklaşımınız ve paylaşımınız için teşekkür ederiz. Bir sonraki skece bekleriz” diye yanıt verildi.

Yanıtı alıntılayan Nebati de, "Elbette, memnuniyetle. İlk fırsatta geleceğim inşallah" mesajı attı.

MEB, 17 Mayıs'ta Öğrenci Başarı İzleme Araştırması yapacak

MEB, ÖĞRENCİ BAŞARI İZLEME ARAŞTIRMASI YAPACAK

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, “eğitimde süreç odaklı değerlendirme yaklaşımını benimseyerek öğrencilerin öğretim programlarında yer alan kazanımları edinme düzeylerini belirlemek ve izlemek” amacıyla Öğrenci Başarı İzleme Araştırması hayata geçirilecek. Araştırma, 17 Mayıs tarihinde 81 ilde yapılacak.

İnek Duası'na soruşturma açıldı

'İNEK DUASI'NA SORUŞTURMA AÇILDI

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) geleneksel olarak kutlanan İnek Bayramı, pandeminin ardından bu yıl ilk kez gerçekleşti. Öğrenci topluluklarının organize ettiği, konser ve etkinliklerin yapıldığı bayramda geçmiş yıllarda olduğu gibi bir öğrenci imam rolünde ‘İnek Duası’ okudu.

İktidara yakın yayın organları tarafından “dini değerlerin aşağılandığı” iddiasının gündeme getirilmesi ve öğrencilerin hedef gösterilmesinin ardından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü etkinlikle ilgili soruşturma başlattı.


EKONOMİ


EYT'liler mitinge çağırıyor: Ömrümüzü üreterek tükettik, karşılığını istiyoruz - Evrensel

EYT’LİLERDEN MİTİNG: EMEĞİMİZİN HAKKI KUTSALIMIZDIR

Prim gün sayısını doldurup, yaşı doldurmayı bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), dün Maltepe’de miting yaptı. “Emeğimizin hakkı kutsalımızdır” diyen EYT’liler yasanın çıkarılmasını istedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusunda “Bunlar dosya dosya hepsi önümüzde. Hepsini adım adım çözeceğiz” demişti.

HALKIN YÜZDE 75'İ FATURALARINI ÖDEYEMEME KORKUSU YAŞIYOR

Global araştırma şirketi Ipsos'un Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile birlikte yaptığı son araştırmaya göre Türk halkının yüzde 75'i bu yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyecek duruma düşme korkusu yaşıyor.

Araştırmaya göre Türkiye'de halkın yüzde 80'i enflasyon artışının yılın sonuna kadar devam edeceğini düşünüyor.

HİNDİSTAN SATIŞI DURDURDU: TÜRKİYE BUĞDAY AÇIĞINI KAPATABİLECEK Mİ?

Türkiye'nin 50 bin tonluk buğday sipariş ettiği Hindistan ani bir kararla ülke dışına satışı durdurdu. Savaş yüzünden Ukrayna ve Rusya'nın devre dışı kalmasıyla küresel buğday tedarikinde ön plana çıkan Hindistan'da, iç fiyatları dengelemek amacıyla bu kararın alındığı belirtildi.

Geçen yıl Türkiye’nin buğday üretimi 17.5 milyon tondu. Bu yıl üretim artışı beklenmiyor. Tüketim ise 20 milyon ton buluyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş kuraklığın yanı sıra çiftçinin maliyetler nedeniyle hiç gübreleme yapamadığını belirterek, bu konuda sıkıntı yaşanabileceğini belirtti.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


NATO'da Finlandiya ve İsveç için uzlaşı arayışı

NATO'DA FİNLANDİYA VE İSVEÇ İÇİN UZLAŞI ARAYIŞI

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği gerilimi sürüyor. Finlandiya dün resmi olarak üyelik için başvuracağını açıkladı. Rusya, 1300 kilometrelik sınır paylaştıkları Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ‘olumlu bakmadıklarını’ söylemişti.
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dünkü açıklamasında Türkiye’nin itirazı konusunda “Müttefik olacak bir ülkenin, açıkça PKK/YGP’ye, destek vermemesi gerekiyor" dedi.
  • Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye'nin itirazı ile ilgili olarak, "Bu meseleye bir çözüm bulacağımızdan eminim" diye konuştu.
  • NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'nda Çavuşoğlu ile bir araya gelen Ann Linde, "Türkiye ile müzakerelerde çözüme ulaşamadık ve diplomatik müzakerelere devam etme kararı aldık.” dedi.
  • NATO Genel Sekreter Yardımcısı dün yaptığı açıklamada Türkiye'nin endişelerinin giderilebileceğinden emin olduğunu söyledi.

ZELENSKİ DONBAS'TAKİ SAVAŞI DEĞERLENDİRDİ: DURUM ÇILGIN

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rus ordularını Ukrayna'dan çıkarmaya zorladıklarını belirtirken, Donbas’taki durumla ilgili "Tam ölçekli işgalin 80'inci gününde durum özellikle çılgın görünüyor" dedi. Zelenski, ayrıca Ukrayna'nın güvenliğinin garanti altına alınması halinde gıda piyasasının eski haline daha çabuk döneceğini belirtti.

New York'ta kopya katliam dehşeti: Saldırgan Yeni Zelanda'da cami basan Tarrant gibi hareket etmiş - Yeni Şafak

NEW YORK'TA IRKÇI KATLİAM: 18 YAŞINDAKİ SALDIRGAN 10 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

New York eyaletinin Buffalo kentinde üzerinde askeri kamuflaj üniforması olan 18 yaşındaki bir kişi, süpermarkette ırkçı sloganlar atarak alışveriş yapanların üzerine ateş açtı. 10 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda yaşamını yitirenlerin tamamının siyah Amerikalı olduğu bilgisi verildi.

Eurovision'un birincisi Ukrayna oldu

EUROVİSİON'UN BİRİNCİSİ UKRAYNA OLDU

İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasının final gecesinde Ukrayna birinci oldu. Bu yıl Rusya’nın yarışmaya katılması Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle, Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından yasaklanmıştı.

ABD'DE 400'DEN FAZLA PROTESTO: KÜRTAJ HAKKI İÇİN 'YAZ ÖFKESİ' DÖNEMİ

ABD’de kürtaj hakkını koruyan 1973 tarihli Roe-Wade kararının iptal edileceğine yönelik iddialar ülke genelinde protestoların artmasına neden oldu. Protestoların Haziran ayından başlayarak 'Yaz Öfkesi' adıyla her hafta Cumartesi günleri düzenli yapılması planlanıyor.

SALGINDA KORKUTAN GELİŞME: ÇİN'DE 2 BİN VAKA, KUZEY KORE'DE 21 ÖLÜM

Koronavirüs vakaları dünya çapında düşerken endişe verici haberler geldi. Çin’de 24 saatte 2 bin 72, Hong Kong'da 298 Kovid-19 vakası tespit edildi. Kuzey Kore'de, son 24 saatte 21 kişi yaşamını yitirdi.

AB'DEN ÇOCUK İSTİSMARI GÖRÜNTÜLERİNE KARŞI ŞİRKETLERE UYARI

Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu, internet şirketlerini çocuk cinsel istismarı görüntülerine karşı daha aktif önlem almaya zorlamak için yeni bir öneri hazırladı.

Yeni düzenleme ile Google, Facebook ve Apple gibi internet hizmet sağlayıcılarına, çocuk istismarı görüntülerini belirleyip bildirme zorunluluğu getirilecek.

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da bu hafta Avukat Akçay Taşçı, Gezi Parkı protestolarını ve Gezi Davası’nı anlatıyor.