'Bir kez daha öldük'

'Bir kez daha öldük'

Ülke gündeminin ilk sırasında yine yargı var. Hem yargıdan çıkan kararlar hem de hükümetin yargı üzerindeki kararları konuşuluyor. Pınar Gültekin'i katleden Metin Avcı'nın cezasında yapılan indirim isyan ettirdi: Hukuk da öldü... Ekonomi gündeminde ise en yakıcı başlık, ekmeğe gelen zamlardı. Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı da haftanın ilk gününden ana başlıklardan biri oldu.

21 HAZİRAN 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Pınar Gültekin davasında haksız tahrik indimli ceza

Muğla'da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı ile suça iştirak ettiği öne sürülen kardeşi Mertcan Avcı ile suç delillerini gizleyerek yok ettikleri iddia edilen annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın yargılandığı davada karar çıktı.

Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime giderek 23 yıl hapis cezası verdi. Tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatine karar verdi.

Gültekin Ailesi'nin avukatı Rezan Epözdemir karar tepki gösterdi ve şöyle dedi: “Bugün burada hukuk ölmüştür, adalet ölmüştür.”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği, hemen her gün bir kadının katlediği Türkiye’de mahkemeden çıkan bu karara sosyal medyada da yüzlerce kişi tepki gösterdi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Canan Güllü’nün tepkisi de şöyle oldu:

"Bu ülkede kadınlar öldürülüyor. ‘Havaya baktı, kısa etek giydi, rüyamda gördüm’ diyerek yapılan savunmalardan bıktık artık. Bu kadın canlıyken, yakılarak, boğularak, darp edilerek katledilmiştir. Yetti artık. Gerçekten yetti."

Kaşıkçı kararına şerh düşen hakim mesleği bırakıyor

Hakimler ve Savcılar Kurulu ‘yaz kararnamesiyle’ 5 bin 75 adli yargı, 351 ise idari yargıdan hakim savcının görev yeri değiştirildi.

Yeri değiştirilen hakimlerden biri Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin cinayet davasının Riyad'a devredilerek fiilen kapatılması kararına şerh düşen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir’di. sonrası Kahramanmaraş'a atanan Demir mesleği bırakacağını açıkladı.

Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Demir, şunları söyledi: "Demokrasi, insan hakları ve özgürlük anlayışının ve değerinin gereği neyse onu yapmaya çalışıyordum. Benim kararım bir döneme ışık tutacak. Bu kürsü bana tapulu bir yer değil. O yüzden mutlaka gidecektim. Yine aynı kararı veririm."

Karanameyle ilgili Gezi Davası'nda verilen kararlara şerh düşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üye hakimi Kürşad Bektaş, görev yaptığı İstanbul'dan Tokat'ın Turhal Hakimliği'ne gönderildi.

Gazeteciler sansür yasasına karşı sokağa çıkıyor

'Dezenformasyon yasası' olarak bilinen, medyaya sansür getirecek yasa tasarısı bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. Gazeteciler, tasarının geri çekilmesi için eyleme geçiyor. Anayasa’ya aykırı bu tasarının geri çekilmesini istiyoruz” diyen gazeteciler bugün saat 18’de Taksim Tünel’de basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

TBB Başkanı dahil 11 avukata hapis istemi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın iki yıl önce LGBTİ+'lari hedef alan cuma hutbesini eleştiren dönemin Ankara Barosu yönetimi hakkında dava açılmıştı.

Aralarında TBB Başkanı Erinç Sağkan'ın da aralarında bulunduğu 11 avukatın 'hakaret' suçundan yargılandığı davada savcı, sanıkların ayrı ayrı 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Ankara tren kazası dosyasını düşürme kararı

Ankara’da 13 Aralık 2018 tarihinde Ankara - Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Marşandiz durağına girişi sırasında kılavuz tren ile çarpıştı. Kazada üçü makinist, dokuz kişi öldü, 107 kişi yaralandı.

Kazaya ilişkin açılan dava, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın üst düzey şüpheliler hakkında soruşturma izni vermemesi nedeniyle düşürüldü.

Utanç raporu: 2021'de doğan 117 bebeğin annesi 15 yaşından küçük

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ‘Türkiye’nin Utanç Tablosu Çocuk Anneler’ raporunu açıkladı. Türkiye’de son 20 yılda dünyaya gelen 18 bin 165 bebeğin annesinin 15 yaşından, 1 milyon 893 bin bebeğin annesinin ise 19 yaşından küçük olduğu belirtildi. Utanç raporuna göre 2021'de doğan 117 bebeğin annesi 15 yaşından küçük.

Akşener'den 'cumhurbaşkanı adayı ol' çağrısına yanıt

Partisinin belediye başkanları ile bir araya gelen İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Bizim cumhurbaşkanı adayımız sizsiniz" sözlerine "Ben başbakan adayıyım, geri dönüşü olmaz" diye yanıt verdi.


EKONOMİ


Ekmek oldu 5 lira

Bir yılda yüzde 150 zam: İstanbul’un bazı ilçelerinde ekmek 5 TL oluyor

Gayriresmi zamlarla 4,5 TL'ye kadar yükselen ekmek fiyatları, bugünden itibaren İstanbul'un bazı ilçelerinde 5 TL'ye çıkacak. Bu, geçen yaz 2 liradan satılan ekmeğin bir yılda yüzde 150 zamlanması demek.

Tarımsal girdi fiyat endeksi nisanda yıllık yüzde 117,31 arttı

Ekmek zamları konuşulurken Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı, nisan ayına ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksindeki artış yeni zamların habercisi olarak yorumlandı.

TÜİK’e göre endeks nisanda geçen aya göre yüzde 7,45, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 117,31 arttı. Yıllık artışın yüksek olduğu gruplar yüzde 241,57 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 189,26 ile enerji ve yağlar oldu.

Bakan Nebati: Enflasyon farkları Temmuz ayında geçerli olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta “Enflasyonun yüzde 7.5'i aşması halinde aşan kısım Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere memur ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine enflasyon farkı olarak yansıtılacaktır” dedi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi ekonomistler tek tahminde birleşti

Merkez Bankası faiz kararını 23 Haziran Perşembe günü saat 14:00'te açıklayacak. Anadolu Ajansı Finans, ForeksHaber ile Reuters ve Merkez Bankası anketlerine katılan ekonomistler politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngördü. TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 5 toplantısında bir değişiklik yapmamıştı.

Sürücü kursları kapanma noktasında

Akaryakıt fiyatlarının son dönemde hızla yükselmesiyle birlikte girdi maliyetlerinin yüzde 300 artması, sürücü kurslarını kapanma noktasına getirdi. Sektör temsilcileri, “Taban fiyat en az 4.000 TL olmalı. Bir düzenleme gelmezse birçok kurs kapanacak” dedi.

Şehirlerarası otobüs biletleri taksitle satılacak

İstanbul Ankara arası seyahat otobüsle 380, uçakla 750, özel araçla 2 bin TL’ye mal oluyor. Seyahat şirketleri bankalarla anlaşarak taksit yapmaya başladı. Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, pandemi öncesi otogardan günde 2 bin 500 otobüs çıkarken bu yıl bu sayının 1400’e kadar düştüğünü hatırlattı. Yıldırım, “Yolcunun alım gücü çok düştü. Bizim de maalesef fiyatlarımız ikiye katlandı. Taksitli satış uygulama yoğun talep görüyor” diye konuştu.

Enflasyon tatil planlarını vurdu: 100 kişiden 70'nin planında tatil yok

Enflasyon tatil planlarını geri plana itti. Metropoll’ün “2022 Yurt İçi Turizm Beklentileri” araştırmasına göre, her 100 kişiden 70'i bu yıl tatil planı yapamadığını açıkladı. Sonuçlara göre tatil yapacakların yüzde 23'ünün tatil bütçeleri 4.000 TL'nin altında kalırken, yüzde 27'sinin ise 10 bin TL'nin üstünde.

Gittgidiyor gitti

ABD merkezli küresel e-ticaret devi eBay, Gittigidiyor'u kapatarak Türkiye'deki faaliyetlerine son verme kararı aldı. eBay, bugün yaptığı basın bülteni duyurusuyla Türkiye iştirakı GittiGidiyor’u kapatacağını açıkladı.

eBay, bu zor ancak stratejik kararı piyasada devam eden rekabetçi dinamikler temelinde aldığını vurguladı.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


İsrail Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geliyor

İsrail’in, vatandaşlarına İran kaynaklı saldırı gerekçesiyle Türkiye’ye seyahat edilmemesi yönündeki uyarısının ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Perşembe günü Türkiye’ye gelecek.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla görüşecek olan Lapid , İranlı ajanlar tarafından İsrail vatandaşlarına yönelik çok ciddi bir saldırı tehdidi olduğunu yineledi. Bakan, Türkiye’de tatilde olan İsrail vatandaşlarının süratle ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini söyledi.

İsrailli Bakan açıklamasında “Hiçbir tatil hayatınızdan daha değerli değildir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Pazar günü İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’la bir telefon görüşmesi yaptı.

Fransa seçimleri: Macron birinci çıktı ama salt çoğunluğu kaybetti

Fransa’da ikinci tur seçim sonuçlarına göre hükümet 30 yıldan bu yana ilk kez meclisteki salt çoğunluğu elde edemedi.

İki ay önce yeniden cumhurbaşkanı seçilen Macron'un Birlik ittifakı Ulusal Meclis'te çoğunluğu kaybetti.

Zelenskiy: Rusya'nın saldırıları Avrupa'ya yoğunlaşacak

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yayınladığı son mesajda "Bu hafta Rusya'dan düşmanca saldırılarının yoğunlaşmasını beklemeliyiz” dedi. Zelenskiy, saldırıların yalnızca Ukrayna'ya karşı değil, diğer Avrupa ülkelerine karşı da olacağını savundu. Zelenskiy, Hazırlanıyoruz. Hazırız" dedi.

Avrupa'da gaz endişesi büyüyor: Karneye bağlanabilir

Rusya'nın Avrupa'ya yolladığı doğalgazı kısmasıyla birlikte geçtiğimiz hafta yüzde 43 yükselen gaz fiyatları bu haftaya yüzde 8 yükselişle başladı. Rusya'nın gaz savaşını körüklemesi Avrupa'da gaz dağıtımının belli limitler dahilinde yapılması riskini de beraberinde getiriyor.

Rusya’nın tedarikte kesintiye devam etmesi halinde İtalya’da acil durum planını bu haftadan itibaren devreye alabilir.

Kolombiya’da seçimi Petro kazandı

Kolombiya'da Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunu eski gerilla hareketinin üyesi solcu aday Gustavo Petro kazandı. Ülkenin ilk sol hükümetini kuracak olan Petro, ülkesine gerçek bir değişim getireceği yönünde söz verdi.

Etiyopya'da Etnik Kökenli Saldırıda 200'den Fazla Ölü

Afrika ülkesi Etiyopya’da etnik kökenli bir saldırıda en az 200 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Saldırının, ülkenin Oromia bölgesinde Amhara etnik grubuna ait kişilere yönelik yapıldığı açıklandı.

Bu saldırının Etiyopya’da bugüne dek görülmüş en büyük saldırılardan biri olduğu ifade ediliyor.

Afrika’nın en kalabalık nüfusa sahip ikinci ülkesi Etiyopya, etnik gruplar arasında gerilimin yüksek olduğu ülkelerden biri. Gerginlikler genelde tarihi yada siyasi olaylar nedeniyle yaşanıyor. Amhara etnik halkı ülkedeki en kalabalık etnik grupların başında geliyor. Bu grup özellikle Oromia isimli bölgede genelde saldırıların hedefi oluyor.

İsrail’de korona alarmı

Covid-19 salgınında aldığı sistematik önlemlerle dikkat çeken ve aşılama kampanyasını ilk başlatan ülkelerden biri olan İsrail'de yeniden alarm var. Vaka sayıları 4 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, hastanelerdeki Covid servislerinin yeniden açılması gündemde.

Suudi Arabistan, Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırdı

Suudi Arabistan ise Türkiye, Hindistan, Etiyopya ve Vietnam'a yönelik seyahat kısıtlamalarını kaldırma kararı aldı.

Kararın, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde alınması dikkat çekti.


KISA DALGA’DAN

Ekonomik kriz, yoksulluk, genç işsizliği derken hayatımıza çok konuşulan kavram daha girdi; Ne eğitimde ne istihdam olan gençler. Üniversite mezunu bu gençler çoğunlukla çalışmıyor, eğitim hayatlarına devam etmiyor ve evlerinden çıkmıyorlar. Geleceğe dair umutsuz ve kaygılılar. Öfkeliler de...

Tuğba Özer, mikrofonu bu gençlere tuttu