Güldürmeye bile sansür

Güldürmeye bile sansür

Türkiye’nin kronik sorunlarından biri olan sansür yine gündemde. Show Tv’de yayınlanan Güldür Güldür programında Bakan Nebati'nin taklidinin yapıldığı bir skeç yayınlanmadı. İmamoğlu'nun Karadeniz turun yankıları sürüyor. Nagehan Alçı'nın tepkilere yanıtı tepkilere neden oldu. Ekonomi gündemine yine fiyat artışladı. Turfanda kiraz, kilosu 1000 liradan satışta... Dünya gündeminde Rusya'nın olası 9 Mayıs hamleleri var... Ayrıntılar bültende...

KISA DALGA BÜLTEN - 9 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


nebati

GÜLDÜR GÜLDÜR'DE NUREDDİN NEBATİ SKECİ YAYINLANMADI

Türkiye’nin kronik sorunlarından biri olan sansür yine gündemde. Show Tv’de yayınlanan Güldür Güldür programında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin taklidinin yapıldığı bir skeçin yayınlanacağı duyurulmuştu. Ancak önceki gün yayınlanan programda bu skeç yer almadı.

Programın sosyal medyada paylaşılan tanıtım videosunda Aziz Aslan’ın canlandırdığı Bakan Nebati karakteri kendisine sorulan sorulara “Bankacılık sektörü ilgi alanım, iki tane kredi kartım var benim ya!”, “Türk Lirası daha fazla değer kaybedemez, dibini gördü. Durdu burada” diye cevaplar veriyordu. Birçok izleyici Twitter'dan skecin yayınlanmamasına tepki gösterdi.

Nagehan Alçı: İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı'na aday olmak istiyor, vücudunun her hücresiyle bunu istiyor

NAGEHAN ALÇI: İMAMOĞLU'NA SALDIRANLAR DEVLETİN HİZMETKARI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bayramda Karadeniz’e yaptığı turun yankıları sürüyor. Davet edilen gazeteciler arasında Nagehan Alçı’nın da bulunması tepkilere neden olmuştu. İmamoğlu, tepkilere “Vız gelir, tırıs gider” şeklinde bir yanıt verdikten sonra özür dilemişti. Tepkiler ve tartışmalar sürerken Habertürk yazarı Nagehan Alçı da dün bir açıklama yaptı. Kendisine tehdit ve hakaretler geldiğini belirten Alçı, İmamoğlu'nu eleştirenleri ise, "zihinsel olarak Devlet'in hizmetkarları" olmakla suçladı. Alçı yazısında “Tayyip Bey başta olmak üzere tüm Devlet erkanı bu akılsızlık tablosuna bıyık altından gülüyordur” ifadesini kullandı.

  • AHMET HAKAN'DAN ALÇI'YA: ALENGİRLİ OLAYLARIN MİLİTANI
  • Tartışmaya katılan Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Nagehan Alçı’ya yönelik eleştirilerek hak verin şöyle dedi: ”Yakın geçmişte bazı alengirli olayların militanlığına soyunmuş bir gazeteciye tepki gösterilmesi de dünyanın en normal işi.”

SOYLU-ÖZDAĞ GERİLİMİNDE İKİNCİ PERDE: ZAFER PARTİLİ İLÇE BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında düello davetine kadar varan gerilimde yeni bir gelişme yaşandı. Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya, İstanbul'da Arnavutköy İlçe Başkanı Adem Şeker'in gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltı kararına gerekçe olarak bir afişte yer alan 'Zafer partisi gelecek, kaçak sığınmacılar gidecek' ifadesi gösterildi.

YANIT BEKLEYEN SORU: TAHLİYE EDİLEN HİZBULLAHÇILAR NEREDE?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, yeniden yargılama gerekçesiyle tahliye edilen hükümlü Hizbullahçıları gündeme getirdi ve “Yargılamalar ne oldu? Tahliye edilen Hizbullahçılar nerede?” diye sordu.

KENDİSİNİ ELEŞTİRENLERE 'DANGALAK' DİYEN BÜLENT TURAN BASINA 'GERİ ZEKALI' DEMİŞ

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Gelibolu'da katıldıkları iftar programı dönüşü, 1915 Çanakkale Köprüsü yerine feribotu tercih etmişti. Turan, katıldığı bir programda, köprü yerine feribotu tercih ettiği için kendisini eleştirenlere “dangalak” demişti.

Turan’ın, Çanakkale'nin Biga ilçesinde Ramazan Bayramı'nın birinci gününde düzenlenen bayramlaşma töreninde, feribot tercihini haber yapanlara da “geri zekalı” dediği ortaya çıktı.

SURP GİRAGOS ERMENİ KİLİSESİ'NDE 7 YIL ARADAN SONRA İLK AYİN YAPILDI

Sur'daki Ermeni Kilisesi'nde 7 yıl aradan sonra ilk ayin - Gazete Karınca

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015 yılında yaşanan çatışmalardan büyük hasar gören Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 7 yıl aradan sonra önceki gün ibadete açıldı. Kilisede 7 yıl aradan sonra ilk ayin dün gerçekleştirildi.

DHA'nın aktardığı habere göre, Diyarbakırlı Ermenilerin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerden gelen Ermenilerin katılımıyla yapılan ayin, 7 yıl sonra kilisenin çan sesi ile birlikte başladı. Türkiye Ermeniler Patriği Sahag Maşalyan'ın yönettiği ayinde mumlar yakılıp, dualar edildi.


EKONOMİ


Ekmek, makarna ve ete zam gelecek

ANKARA'DA EKMEĞE YİNE ZAM GELDİ

Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, Ankara'da 6 Mayıs'tan geçerli olmak üzere 200 gram ekmeğin fiyatının 2,75 liradan 3 TL'ye yükseltildiği belirtildi.

Mart ayında gelen zam ile 2,25 liradan satılan 200 gram ekmek 2,75 liraya yükselmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait Halk Ekmek'te ise 250 gram ekmek 2 TL'den satılıyor.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS BİLETİ FİYATLARI YÜZDE 150 ARTTI

Online otobüs, uçak ve feribot bileti platformu Obilet.com CEO’su Yiğit Gürocak, akaryakıt fiyatlarının artmasının otobüs ve uçak bileti fiyatlarına yansıdığını, otobüs fiyatlarında yüzde 150'ye varan artış olduğunu belirtti.

FED EKONOMİSTİNDEN TÜRKİYE'YE UYARI

Fed ekonomisti Levent Altınoğlu, Merkez Bankası'nın rezervleri artırmak için bankalardan aldığı ödünç dövizleri ödemekte zorlanabileceği uyarısında bulundu.

TURFANDA KİRAZIN KİLOSU 1000 LİRA

Mersin'in Tarsus ilçesinde turfanda kiraz hasadı: kilosu 1000 TL

Mersin'in Tarsus ilçesinde yılın ilk turfanda kiraz hasadı yapıldı. Ürünlerin kilosu 800-1000 TL arasında satılıyor. Ziraat Mühendisi Deniz Gürbüz, " Kirazın tanesi 4-5 liraya denk geliyor" dedi.

20 AYDA DOĞALGAZA YÜZDE 100 ZAM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’de doğalgaz rezervi bulunduğu müjdesinin üzerinden geçen 20 ayda vatandaşın kullandığı doğalgaza yüzde 100 oranında zam yapıldığını belirtti.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


Kuzey İrlanda seçimlerinde tarihi sonuç: Sinn Féin parlamento çoğunluğunu kazandı

KUZEY İRLANDA SEÇİMLERİNDE TARİHİ SONUÇ: IRA'NIN ESKİ SİYASİ KANADI SİNN FÉİN PARLAMENTO ÇOĞUNLUĞUNU KAZANDI

Kuzey İrlanda'daki parlamento seçimlerini, İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) eski siyasi kanadı Sinn Féin kazandı. Bölge parlamentosunda ilk kez çoğunluğa sahip olan Sinn Féin, bir yandan ekonomiye odaklanma vurgusu yaparken, bir yandan da Birleşik Krallık'tan ayrılma için dürüst bir tartışma çağrısında bulundu.

İrlanda parlamentosunda ayrılıkçı bir partinin ilk kez çoğunluk kazanması, bölgenin Londra'dan doğrudan ayrılacağı anlamına gelmiyor. Birleşik Krallık'tan ayrılma için gereken referandumun Britanya hükümetinden onay alması gerekiyor. Ancak IRA'nın eski siyasi kanadının parlamento çoğunluğunu kazanması,

Sinn Féin, IRA'yla bağlantıları nedeniyle İrlanda sınırının her iki tarafında uzun yıllar dışlanmış olsa da, 1998'deki Hayırlı Cuma Anlaşması sonrasında ekonomik sorunlar, sağlık hizmetleri, yaşam maliyeti gibi gündelik hayata dokunan meselelere odaklanarak Kuzey İrlanda'nın en popüler partisi haline geldi. Son seçimlerde de, ayrılıkçı bir program izlemek yerine ekonomik kaygılara odaklanmıştı.

Zelenskiy'den 8 Mayıs videosu: Bir daha asla

ZELENSKİY'DEN 8 MAYIS VİDEOSU: BİR DAHA ASLA

Ukrayna, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerin bozguna uğratılmasının yıl dönümü olan 8 Mayıs’a yine bir savaşın ortasında girdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 8 Mayıs'ın yıl dönümü için hazırladığı videoda "Bir daha asla" mesajı verdi. Zelenski şunları söyledi:

“İki yıllık işgal sırasında Naziler burada 10 bin sivili öldürdü. İki aylık işgalde Rusya 20 bin kişiyi öldürdü. İkinci Dünya Savaşı'ndan on yıllar sonra, karanlık Ukrayna'ya geri döndü.”

Rusya ise Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'na karşı zaferini 9 Mayıs ‘ta yani bugün kutluyor. Moskova'da Kızıl Meydan'da her yıl devasa askeri geçit törenleriyle kutlanan tarihi gün, bu yıl Ukrayna savaşı nedeniyle farklı spekülasyonlara konu olmuş durumda.

Rusya’nın bugün Ukrayna’ya nokta atışı saldırılar gerçekleştireceği, hatta "nükleer saldırı" düzenleyeceği yönünde spekülasyonlar batı basınında yer alıyor. Rusya bu iddiaların tamamını reddediyor.

  • RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: HARKOV'DA BATI SİLAHLARI İMHA EDİLDİ
  • Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın kuzeydoğu sınır kenti Harkov'da ABD ve AB ülkelerinden gönderilen silahları imha ettiğini açıkladı. Açıklamaya göre, Odessa'da askeri hava üssü de hedef alındı.
  • İTALYA, PUTİN'E AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN YATA EL KOYDU
  • İtalya hükümeti, 700 milyon dolar değerindeki "Şehrazat" isimli lüks yata el koydu. Yatın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ait olduğu öne sürülüyor ancak Reuters'ın haberine göre, İtalyan Ekonomi Bakanlığı, yatın sahibinin kim olduğu hakkında bilgi vermedi. 2020 yılında şu anki sahibi tarafından satın alınan 140 metre uzunluğundaki yatta, iki helikopter iniş sahası bulunuyor. Toplamda 18 kişilik kapasitesi bulunan yat, 40 mürettebat ile hizmet sunabiliyor.

Taliban kadınlara burka giyme şartı getirdi - En Son Haberler

TALİBAN KADINLARA YENİDEN BURKA ZORUNLULUĞU GETİRDİ

Afganistan'ı yöneten Taliban, kadınların vücudun tamamını örten burka giymeden sokağa çıkmalarını yasakladı. Karara uymayanların babaları veya eşleri hapis cezasına çarptırılacak.

EL YAZMASI 'NOSTRADAMUS KEHANETLERİ', ÇALINDIKTAN 15 YIL SONRA BULUNDU

İtalya'nın başkenti Roma'daki bir kütüphaneden 15 yıl önce çalınan Nostradamus'un Kehanetleri el yazması, Almanya’da ortaya çıktı. Kültürel Mirasın Korunması Komutanlığı, Alman makamlarıyla temasa geçerek eserin iadesini istedi. 12 bin euro açılış fiyatıyla açık artırmaya çıkarılan kitabın satışı durduruldu. Almanya'da yapılan incelemelerde de söz konusu kitabın İtalya'dan çalınan el yazması eser olduğunu teyit edince iade işlemleri başladı. Nostradamus el yazması, sonunda geçen perşembe günü Roma'daki kütüphaneye teslim edildi.

İNGİLTERE'DEN TÜRKİYE’YE 'SAĞLIK TURİZMİ' UYARISI: 17 VATANDAŞIMIZ ÖLDÜ, ONAYLI KURULUŞLARI SEÇİN

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Ocak 2019'dan beri Türkiye'ye sağlık işlemleri için gelen 17 vatandaşının öldüğünü açıklayarak, bu seyahatler konusunda uyarıda bulundu. Bakanlık, ucuz tıbbi prosedürler için Türkiye'ye gelen vatandaşlarından, seçtikleri kuruluşların Sağlık Bakanlığı onay olup olmadığını araştırmalarını istedi.

KISA DALGA’DAN

Ekonomi Sohbetleri'nde Mühdan Sağlam’ın konuğu olan Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu. Ukrayna Savaşı’yla beraber finansal alanda yaşanan değişimi, Türkiye Merkez Bankası’nın çelişkilerini ve ekonomideki olası gelişmeleri değerlendiriyor.