Kılıçdaroğlu'ndan SADAT hamlesi

Kılıçdaroğlu'ndan SADAT hamlesi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün sürpriz bir hamle yaparak SADAT binasının önünden seçim güvenliği mesajı verdi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara teslim edilmeyecektir" dedi. İktidar erken seçim iddialarını reddederken, bu yönde adımlar atmaya da devam ediyor. Son adım, öğrenci affı hazırlığı... Enflasyon bakanların gündeminde, Bakan Bilgin, "Enflasyon fevkalade ciddi boyutlara ulaşmış durumda" dedi, Bakan Nebati, tek haneye indirme sözü verdi.

KISA DALGA BÜLTEN - 14 Mayıs 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Kılıçdaroğlu SADAT'ın Önüne Gitti: 'Seçim Güvenliğini Sarsacak Bir Şey Olursa Sorumlusu SADAT'

KILIÇDAROĞLU SADAT ÖNÜNDE SEÇİM GÜVENLİĞİ MESAJI VERDİ

CHP istanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından CHP Merkez Yürütme Kurulu dün olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra açıklama yapan parti sözcüsü Faik Öztrak, dayanışma mesajlarına teşekkür ederek “Canan Kaftancıoğlu görevinin başındadır. Adalet tesis edilene kadar biz susmayacağız” dedi.

Toplantının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, emekli askerler tarafından kurulan ve kendilerini ‘askeri eğitim veren şirket’ olarak tanımlayan SADAT'ın Beylikdüzü'ndeki binasının önüne gitti.

Burada yaptığı konuşmada “seçim güvenliği” mesajı verdi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara teslim edilmeyecektir. SADAT bir paramiliter kuruluştur. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi var. CHP demokratik yollarla bu ülkede seçimin yapması için her türlü çabayı gösterecektir.”

Kılıçdaroğlu’nun “Burası aynı zamanda terörist yetiştiren de bir kuruluştur” dediği SADAT kontrgerilla olarak bilinen gayri nizami harp eğitimi vermekle ve Suriye’deki cihatçılara silah göndermekle suçlanmıştı. SADAT bu iddiaları yalanlamıştı.

28 Şubat 2012 tarihinde emekli olan Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay ve astsubay tarafından kurulan SADAT, kendisini "savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket" olarak tanımlıyor.

BALYOZ’DA 12 YIL HAPİS İSTEMİ

Yargıtay'ın 'Balyoz' davasında 7 sanık için verilen beraat kararını bozmasının ardından aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Savcı 6 sanığın "Suç için anlaşma" suçundan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istedi.

Anayasa Mahkemesi'nin 'Hak ihlali' kararı vermesinin ardından yeniden görülen Balyoz Davası'nda 237 sanık beraat etmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı beraat kararına 7 sanık yönünden itiraz etmişti. Yargıtay da , 7 sanık hakkındaki beraat kararını bozarak dosyayı yeniden yerel mahkemeye göndermişti. Yargılama aşamasında sanıklardan Metin Yavuz hayatını kaybetmişti.

Üniversite öğrencileri dikkat! Yatay geçiş imkânı için son gün 4 Şubat - Eğitim Haberleri

AKP'Lİ AKBAŞOĞLU DUYURDU: ÖĞRENCİ AFFI GELİYOR

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, lisans ve yüksek lisans öğrencileri için öğrenci affı çalışması başlattıklarını açıkladı. Akbaşoğlu, "Temmuz ayından önce yasalaştırmayı planlıyoruz" idedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılı başında Meclis’te HDP’nin soru önergesine verdiği yanıtta, yeniden öğrenci affı çıkarıldığı takdirde aftan yararlanacak kişi sayısının 1 milyon 174 bin 260 olduğunu belirtmişti. AKP hükümetleri döneminde, 2005, 2008, 2011, 2012 ve 2018 yıllarında öğrenci affı çıkartılmıştı.

Anayasa Mahkemesi üyeliği için yapılan seçim anayasaya aykırı mı? | Independent Türkçe

AYM'DEN 'HIRSIZ, KATİL, DEFOL AKP' KARARI: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Anayasa Mahkemesi, ÖDP'lilerin 2014'te Trabzon'da astıkları 'Hırsız, katil, defol AKP' pankartıyla ilgili hak ihlali kararı verdi. Mahkemenin kararında ”Söz konusu ifadelerin muhatabının başbakan olduğuna dair herhangi bir veri bulunmamaktadır. Dolayısıyla başvurucuların kullandığı ifadelere onların verdikleri anlamın ötesinde bir anlam yüklenmemelidir” denildi. Hak ihlalinin ortadan kaldırılması için kararın bir örneğini ilk derece mahkemesine gönderildi.

VEGAN DERNEĞİ'NDEN YÖK'E 'VEGAN MENÜ' DAVASI

Vegan Derneği Türkiye (TVD), Türkiye çapındaki üniversitelerdeki vegan öğrencilerin beslenmesine ilişkin sorunlarını mahkemeye taşıdı. Dernek Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na yaptığı yazılı başvuruya olumsuz yanıt verilmesi üzerine Danıştay’da dava açıldı.


EKONOMİ


Bakan Bilgin: Enflasyon fevkalade ciddi boyutlara ulaşmış durumda

BAKAN BİLGİN: ENFLASYON FEVKALADE CİDDİ BOYUTLARA ULAŞMIŞ DURUMDA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, enflasyonun ciddi boyutlara ulaştığını belirterek “ Türkiye'de enflasyon yüzde 70’e dayandığını biliyoruz, dünyada da öyle. Bunu bugün burada tartışmanın anlamı yok” dedi.

3600 ek gösterge çözümünü bu ay sonunda tamamlayacaklarını söyleyen Bilgin, EYT'liler konusunda da “Hepsini adım adım çözeceğiz. Kimse merak etmesin kimseyi ezdirmeyeceğiz enflasyon karşında" diye konuştu.

Nebati: Enflasyonu tek haneye indireceğiz

BAKAN NEBATİ: ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRECEĞİZ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonu tek haneye indireceğiz. Enflasyonla mücadele timlerimiz birçok sektörde denetimleri sürdürüyor" dedi.

GALLUP: TÜRKİYE’DE YAŞAM KALİTESİ DÜŞÜYOR

Gallup araştırma şirketi, Türkiye'de geçen yıl aralık ayında yaptığı ankete dair bir analiz yayımladı. Analize göre, Türkiye'de her 10 kişiden yaklaşık 4’ü yoksulluk nedeniyle 'acı çektiğini' düşünüyor. Yetişkinlerin yüzde 56’sı ise hane içi gelirleriyle geçinmenin 'zor’ ya da ‘çok zor' olduğunu söyledi.

400 bin dolara vatandaşlık kararı Resmi Gazete'de

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI: 400 BİN DOLARA VATANDAŞLIK KARARI

Yabancıların Türkiye vatandaşlığına hak kazanabilmesi için satın alınması gereken gayrimenkul bedeli açıklandı. Resmi Gazete’de yayınlanan arara göre vatandaşlık kanunundaki satın alınması gereken gayrimenkul bedeli 250 binden 400 bin dolara çıkarıldı.

Mülk alanların taşınmazı 3 yıl boyunca satmaması şartı da bulunuyor.

Bloomberg: Kamu bankaları son 6 günde 5 milyar dolar sattı

KAMU BANKALARI SON ALTI GÜNDE 5 MİLYAR DOLAR SATTI İDDİASI

Dolar dün 15.50'yi test ederken, ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, “Kamunun yüklü döviz satışına rağmen TL'de düşüş sürüyor” başlıklı bir haber yayımladı.

Haberde, kamu bankalarının lirayı desteklemek için son 6 iş gününde 5 milyar dolar civarı döviz sattığı buna rağmen TL’deki düşüşün engellenmediği iddia edildi.

SANAYİ ÜRETİMİ MART'TA AYLIK BAZDA DARALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ilişkin sanayi üretim istatistiklerini yayımladı. Buna göre yıllık bazda sanayi üretimi yüzde 9,6 artarken, aylık bazda yüzde 1,8 daraldı.

4 AYDA EN AZ 479 EMEKÇİ HAYATINI KAYBETTİ

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) nisan ayı ‘iş cinayetleri raporu’na göre, yılın ilk 4 ayında en az 479 emekçi hayatını kaybetti. En çok iş cinayeti, yüzde 17’lik oran ile inşaat ve yol iş kolunda yaşandı. Bu iş kolunu yüzde 13’lük oranla taşımacılık, yüzde 12’lik oranla da tarım ve orman iş kolu izledi.

Kriptoda sular biraz duruldu - Bloomberg HT

KRİPTO PİYASASINDA SULAR DURULUYOR

Piyasalardaki risk algısının bozulması ve sabitkoinlerde yaşanan gelişmelerle fırtına yaşanan kripto para piyasalarında sular duruluyor. Bloomberg HT'nin haberine göre, kriptoda bir günde 200 milyar doları silen fırtına yerini toparlanma çabasına bırakırken, düşüş trenini kıran Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini gördü. Diğer kripto varlıkların fiyatlarında da yukarı yönlü hareket görüldü.

Bitcoin önceki gün, 27 bin doların altını test ederek Ocak 2021'den bu yana en düşük seviyesini görmüştü.

ELON MUSK ANLAŞMAYI ASKIYA ALDI, TWİTTER HİSSELERİ ÇAKILDI

ABD'li milyarder Elon Musk, Twitter'ı satın alma anlaşmasının sahte hesaplar nedeniyle geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Musk'ın açıklamasıyla birlikte Twitter hisseleri yaklaşık yüzde 19 oranında değer kaybetti.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


Erdoğan: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz - Bloomberg HT

ERDOĞAN’DAN İSVEÇ VE FİNLANDİYA AÇIKLAMASI: OLUMLU BAKMIYORUZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olmasına olumlu bakmadıklarını söyledi.

Rusya ile 1,300 km uzunluğunda kara sınırı olan Finlandiya'nın Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin dün ortak açıklama yaparak, NATO üyeliği başvurusunun 'gecikmeden' yapılması mesajı vermişti.

Kremlin ise bugüne dek tarafsız bir politika izleyen Finlandiya'nın NATO üyeliğinin Rusya için 'kesin bir tehdit' oluşturacağını söyleyerek, orantılı yanıt vereceklerini belirtmişti.

Son dakika: Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan hayatını kaybetti - Dünya Haberleri

BAE DEVLET BAŞKANI NAHYAN HAYATINI KAYBETTİ

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan hayatını kaybetti.

BAE haber ajansı, Nahyan'ın 73 yaşında öldüğünü duyurdu. Nahyan'ın ölümünün ardından tahta, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın geçmesi bekleniyor.

UKRAYNA'DA İLK KEZ BİR RUS ASKER SAVAŞ SUÇUNDAN YARGILANACAK

Ukrayna'nın Sumi bölgesinde bisiklet kullanan bir sivili ateş açarak öldürmekle suçlanan 21 yaşındaki asker, Kiev'in "savaş suçu" ile yargılayacağı ilk Rusya vatandaşı oldu.

IRAK PARLAMENTOSU İSRAİL'LE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNİ YASAKLADI

Irak parlamentosunda kabul edilen yeni yasaya göre İsrail'le normalleşmeye dönük adım atan kişi ve kurumlara idam dahil ağır cezalar uygulanacak. Filistinli gruplardan karara destek mesajları verildi.

Tokyo'daki üçlü zirve sonrası Kuzey Kore'den yeni füze denemesi

KUZEY KORE’DEN 15. FÜZE DENEMESİ

ABD Başkanı Joe Biden'ın 20-24 Mayıs'ta Japonya ve Güney Kore'yi ziyareti öncesi Kuzey Kore'den yeni bir füze denemesi yapıldı. Japonya, Kuzey Kore'ye protesto notası verdi. Kuzey Kore'nin bu yılın başından beri füze denemesi sayısı 15'e yükseldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin peş peşe füze denemesi faaliyetlerini yakından takip ettiklerini belirtmişti.

İNGİLTERE'DE 100'E YAKIN TAVUKLU GIDA SALMONELLA ŞÜPHESİYLE TOPLATILIYOR

İngiltere'de kimi büyük süpermarket ve kahve zincirleri, tavuk eti tedarik ettikleri bir fabrikada salmonella bakterisi bulunması üzerine raflarındaki ürünleri toplama kararı aldı.

MAHKEMEDEN 'KEL' KARARI: CİNSİYETÇİ BİR HAKARET

İngiliz mahkemesi dikkat çeken bir karara imza attı. 24 yıl boyunca çalıştığı şirketten kovulan Tony Finn isimli çalışan kendisine “kel pislik” diyen yöneticisinden şikayetçi oldu. Mahkeme, “Saç dökülmesi erkeklerde kadınlardan daha yaygın görüldüğü için bu hakaretin cinsiyetçi bir hakaret olduğuna” karar vererek Tony Finn'i haklı buldu.

KISA DALGA’DAN

Prof. Dr. İlhan Uzgel ile Dr. Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Dünya Gündemi’nin bu bölümünde Ortadoğu’da son dönemde yaşanan gelişmeler ele alınıyor.