ÖZGE MUMCU AYBARS

ÖZGE MUMCU AYBARS

Çin'in Kayıp Dışişleri Bakanı

ÖZGE MUMCU AYBARS


Çin Halk Cumhuriyeti Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofis Direktörü ve Dışişleri Bakanı Wang Li, Ankara'ya üst düzey bir bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Fidan ile görüşen Yi ile iki ülke arasındaki diyalog ve istişare mekanizmalarından etkin bir şekilde faydalanılması, ekonomik ve ticari ilişkilerin yoğunlaştırılması, Kuşak ve Yol (Modern İpek Yolu Projesi) ile Orta Koridor (İpek Yolunu Canlandırma) girişimlerinin uyumlaştırılması, nükleer enerji, tarım, sivil havacılık ile kültür ve turizm konuları üzerinde durulduğu, Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Aynı zamanda Ortadoğu'daki gelişmeler, Ukrayna'daki son durum ile küresel mali sistemin de değerlendirildiği belirtildi. Çin'in temel politikaları arasında ortak istişare, ortak inşa ve ortak paylaşım ilkeleri de yer alıyor. Kuşak ve Yol ile Orta Koridor meseleleri ise on yılı aşkındır gündemde.

Aslında bu ve benzeri üst düzey görüşmeleri Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang gerçekleştirecekti. 3 hafta boyunca kamuoyunda görünmedi, yerine görüşmeleri Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofis Direktörü olan Wang Li yaptı. Wang Li, geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığı pozisyonuna getirildi. 69 yaşındaki Wang esasen en kıdemli Çinli diplomatlar arasında yer alıyor, Dışişleri Bakanlığı'nda bilinen bir isim... Wang, aynı zamanda ÇKP'nin karar alma organlarından biri olan Politbüro'nun da üyesi.

Eski Washington Büyükelçisi olan Qin Gang'in ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile Hollandalı mevkiİdaşı Wopke Hoekstra ile ikili temaslar kurmuştu. Aynı zamanda Sri Lanka, Rusya ile Vietnamlı yetkililerle de görüşmüştü.

Qin'in, görevde kalmayacağının da ilk işaretini, bir ay önce, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüşmesinin iptal edilmesi verdi. Bu görüşme Qin'in koronavirüs pozitif olmasına dayandırılmıştı. Benzer şekilde, Endonezya'da yapılan ASEAN zirvesine de katılmamıştı.

Devlet Başkanı Xi Jinping'in sadık adamı olan Qin Gang'ın nadir görülen bir skandalın sonunda görevden alındığı belirtildi. Nadir görülen skandal olarak, Hong Konglu bir spiker Fu Xiaotian, Phoenix TV'de yer alan "Talk with the World Leaders" ın sunucusu. Evli olan Gang'in onunla ile gizli bir aşk yaşadığı ve bu ilişkiden bir çocuğun dünyaya gelmiş olması medyaya yansıyan haberler arasında. Beyaz Saray, bu görevden alınma hadisesini, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir iç meselesi olarak ele aldıklarını açıkladı. Ancak Washington'da yeni gelen Büyükelçi için bir huzursuzluk söz konusu olduğu söylenebilir.

Çin'den gelen bu siyasi magazin haberlerinin yanı sıra, Pasifik'te, Çin ve Rusya orduları arasında -yıllık işbirliği planlarına göre – iki ülkenin donanmaları Pasifik Okyanusu'nun batı ve kuzey kesimlerinde ortak deniz ve hava devriyeleri düzenledi. Çin ile Tayvan arasındaki gerilim biraz daha tırmanmış durumda. Financial Times haberine göre, Çin Ordusu "gri bölge harekatı" adında bir harekatı yürütüyor – bu kısaca Tayvan'a her seferinde bir adım daha yaklaşırken diğer yandan savaş eylemi olarak değerlendirilebilecek bir eşiğin altında kalma olarak tasvir ediliyor.

Yeni atanan Dışişleri Bakanı ile Çin'in son dönemde dünyadaki rolünün nasıl şekilleneceğini izlemeye devam.

Önceki ve Sonraki Yazılar
ÖZGE MUMCU AYBARS Arşivi