Güzel bir gün...

Bugün bizim için heyecanlı ve güzel bir gün.

Türkiye’nin önde gelen editörlerinin, habercilerinin ve yazarlarının buluştuğu Kısa Dalga, yeni bir döneme başlıyor.

Bugün size yeni web sitemizde, Kısa Dalga ekibinin büyük bir heyecan ve özveriyle hazırladığı sayfalarımızı sunuyoruz.

Amacımız, gündemi hızlı ve doğru biçimde aktarırken, özel haberler, analizler, araştırmacı gazetecilik ürünü dosyalar ve söyleşilerle ülkede ve dünyada olan bitenin derinlikli bilgisini size sunmak.

Yeni dönemi ve hedeflerimizi ayrıntılandırmadan önce bugüne nasıl geldiğimizi kısaca anlatmak istiyorum.

Kısa Dalga, 2019 yılı Kasım ayında bir podcast platformu olarak kuruldu.

Dünya’da oldukça revaçta olan, popüler bir medya aracı haline gelen podcast, Türkiye için henüz yeni bir mecraydı.

Kısa Dalga, Batı’daki emsalleri gibi habercilikle podcasti buluşturmayı, sadece sese odaklanmanın verdiği o büyülü hali gerçekleri aktarmak için kullanmayı hedefliyordu.

Sevgili Nazan Özcan ile birlikte çıktığımız podcast yolculuğuna gün geçtikçe yeni arkadaşlarımız katıldı. Podcast haber dosyalarımızın her biri araştırmacı gazetecilik ürünüydü ve arkasında büyük bir emek vardı.

Bugünden bakınca, türlü güçlüklerle çıktığımız bu yolda hızla ilerlediğimizi, haber dosyaları, söyleşiler ve günlük bültenlerle zenginleştirdiğimiz içeriklerin kısa sürede öncü bir rol oynadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Kısa Dalga, Türkiye’deki podcast evreninin büyümesine katkı sunarken birçok gazeteciye ve platforma ilham verdi, podcast bölümleri kurmaları için medya kuruluşlarını teşvik etti.

Podcastlerde aktardığımız haberleri daha yaygın kılmak adına, podcastlerin metinlerini yayınlamaya başladığımızda gördüğümüz ilgi, bize yazılı haber alanında da içerik üretmek konusunda yol gösterdi.

Geçen yıl Ocak ayında web sayfamızı podcastlerin yanı sıra günlük haberlerin de yer aldığı bir siteye dönüştürdük. Aradan geçen bir yılda okurlarımızın ve dinleyicilerimizin ilgisi bizi yeni başlangıçlar yapma ve iddiamızı büyütme konusunda cesaretlendirdi.

Bugün Kısa Dalga’da başlayan yeni dönemin ana motivasyonu iyi gazetecilik yapma arzusudur.

Türkiye’de gazetecilik hep çok zor koşullarda yapıldı ve görünen gelecekte de bu durum devam edecek. Ama aynı zamanda hayata bakışları çok farklı olsa da iyi gazetecilik için ısrar etme paydasında buluşan gazeteciler de hep var oldu.

Kısa Dalga, bir yandan yüzünü geleceğe dönerken bir yandan da iyi gazetecilik yapma ısrarını bugüne taşıyan bu köklü ve direngen geleneğin mirasçısı olacak.

Gazeteciliği podcastin, online haberciliğin, sosyal medyanın ve videonun olanakları ile buluşturarak gerçekleri aktarmak istiyoruz. Ama aynı zamanda her gün değişen, gelişen medya araçlarının iyi gazetecilik için yarattığı hız ve tık avcılığı başta olmak üzere çeşitli tuzaklara düşmemek de temel amaçlarımızdan biri olacak.

Ana akım medyanın çöktüğü, kutuplaşmanın, yankı odalarının başkasının sesini duymamızı neredeyse imkansız kıldığı, basın üzerindeki siyasi, hukuki ve ekonomik kuşatmanın had safhada olduğu, algoritmaların nasıl düşüneceğimize karar verme cüretini gösterdiği dijital medya çağında zorlu bir işe giriştiğimizin farkındayız.

Bütün bu zorlukları göze almamızı sağlayan ve bizi her gün klavyelerimizin başına çocuksu bir şevkle oturtan ise gazetecilik virüsünden başka bir şey değil.

Bu virüsün temel gıdası ise daha iyi bir ülke ve dünyanın ancak gerçekler üzerinden kurulacağını bilmek.

Sizlerin gerçeğe ulaşma tutkunuz ise en büyük güç kaynağımız.

Bugün bizim için heyecanlı ve güzel bir gün, sizin için de öyle olsun.

Merhaba…

Önceki ve Sonraki Yazılar
KEMAL GÖKTAŞ Arşivi
SON YAZILAR