CENGİZ ERDİNÇ

CENGİZ ERDİNÇ

Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki ağı deşifre mi ediliyor?

Sezgin Baran Korkmaz’ın ilişkilerine dair altı yedi ay önce hazırlandığı tahmin edilen liste tartışma yarattı.

Polisin fiziki ya da teknik takip notlarına benzer bir dil taşıyan sekiz sayfalık bu bilgi notunda gazeteciler, avukatlar, yargı mensupları, polisler, asker ve istihbaratçılardan, iş dünyasından kişilerden oluşan yüze yakın isim yer alıyor.


Başlıklar “basın”, “yargı”, “askeriye”, “avukatlar”, “istihbarat” “emniyet”, “iş ilişkileri”, “personeller”, “Paramountta kalan kişiler”, “yalıya gelenler” “para ödenenler” ve “hediye gönderilenler” diye sıralanıyor.


Ancak listede Veyis Ateş ya da Hadi Özışık gibi daha önce Korkmaz’la ilişkisi kamuoyuna yansımış isimler yok. Farklı listelerde tekrar eden isimler var, örneğin “para ödenenler” başlığı altında yer alan 21 kişi diğer başlıklar altında yer alan gazeteciler, polis müdürleri ya da adliye mensuplarında da geçiyor. Çok konuşulan “basın” başlığı altında 22 isim var, kiminin karşılığına çeşitli notlar düşülmüş, kimi de boş bırakılmış.

Ayrıca 29 Eylül 2020'de başlayan ve 15 Haziran 2021'de Sezgin Baran Korkmaz'ın yakalanmasıyla biten süreçte, kimi kritik kararlar veren ve yüksek yargıya atanan isimler de yer almıyor. Bu listedeki isimlerin en az yarısı Korkmaz’la ilgili övgülü haberlere imza atan daha önce adları çeşitli biçimde konuşulan kişiler. Listede yer alan ve Korkmaz’ın kanlı bıçaklı olduğu bilinen bir ismi temsil eden avukatın Korkmaz’la düzenli ilişki kurduğu ve para aldığı ileri sürülüyor. Bu avukatın temsil ettiği müvekkiliyle ilişkisinin benzer nedenlerle bitirildiği ve dava konusu olduğu biliniyor.


Listenin bütününe bakıldığında özellikle personeller başlığı altına düşülen “bu dosyanın hazırlanmasına yardımcı oluyor” notu, bir soruşturmanın varlığını belli ediyor.
Bu haliyle eksikler ve şüpheler de taşısa, bu güne kadar kamuoyuna yansımamış çok fazla ilişki ve olaya yer veren rapor gelecekte çok fazla konuşulacak ve ayrıntılı biçimde soruşturulmayı hak ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar