Demlikteki çay posasını değerlendirmenin yolu. İşte çay posasının 7 kullanım alanı

Demlikteki çay posasını değerlendirmenin yolu. İşte çay posasının 7 kullanım alanı
Çay posasını bu farklı alanlarda değerlendirerek hem atıkları azaltabilir hem de doğal ve ekonomik bir şekilde faydalı malzemeler elde edebilirsiniz.

Çay demlemek sonrası ortaya çıkan çay posası genellikle atık olarak düşünülse de aslında birçok faydalı kullanım alanına sahiptir. İşte çay posasının 7 farklı kullanım alanı:

Milli içeceklerimizden biri haline gelen çay, bazen can sıkıntısında yoldaş oluyor, bazen en mutlu anların kutlama içeceği oluyor. Kışın içi ısıtıyor, yazın da harareti alsın diye içiliyor. Yani Türklerin çay içmek için hiçbir nedene ihtiyacı yok. Her duygu durumunda, her hava koşulunda akıllara ilk olarak çay geliyor. Çayı bardak bardak içmeyi seviyoruz ama posasının ne işe yaradığını hala bilmiyoruz.

Çayın posası saçlara, sivilcelere, buzdolabındaki kötü kokuya, gözaltı torbalarına, soğan kokusunun yok edilmesine kadar birçok faydaya sahip. İşte çay posasının yararları...

ÇAY POSASI PEELİNGİ CİLDİNİZİ CANLANDIRACAK
Cildinizin ölü hücrelerden arınmasını istiyorsanız çay posası peelingini uygulayabilirsiniz. Böylece cildiniz daha canlı görünecektir.

CİLT YARALARINA İLAÇ ETKİSİ YAPIYOR
Cilt yaralarının temizlenmesi için çay posası kullanabilirsiniz. Çayı posasını pamuğa basarak yaralarınıza sürerek etki göstermesini sağlayabilirsiniz.

DİŞ ETİNİZE İYİ GELİR
Diş etinizde kanama olursa, çay posası imdadınıza yetişir. Diş etlerinizde ağrı yaşıyorsanız soğuk su ile ıslattığınız çay posasını acıyan yere uygulayabilirsiniz.

GÖZALTI TORBALARINA KARŞI
Gözlerinizin altında torba oluşuyorsa, çay posasını ince bir tüle sararak gözaltınıza 20 dakika uygulayın. Torbalara karşı iyi geldiğini göreceksiniz.

61efc7e445d2a096e449164c.jpg

SOĞAN KOKUSUNDAN ARINABİLİRSİNİZ
Ellerinizde soğan kokusu kaldığında nasıl çıkaracağını bilmiyorsanız çay posası imdadınıza yetişiyor. Elinizi demli çayla birlikte posasını da sürterek yıkayın. Kokudan kurtulacaksınız.

SAÇLARA BİRE BİR
Saçınızı boyattıktan sonra doğal renge dönememek en büyük şikayetlerden birisidir. İşte böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız 3 poşet çayı suda demleyin. Çaya 1 yemek kaşığı biberiye ile adaçayı atıp karıştırın. 1 gün bekletin. Ardından karışımı saçınıza uygulayın havluya sarın. Saçlarınızın ne kadar iyi etkilendiğini göreceksiniz.

BUZDOLABININ KOKUSUNU YOK EDEBİLİRSİNİZ
Demlikte kalan çay posasını kurutun. Ardından bir kabın içine koyup buzdolabına kaldırın. Kötü kokuyu tamamen yok edeceksiniz.

Tüm bu kullanım alanları göz önüne alındığında, çay posasının atık olarak değerlendirilmemesi ve farklı alanlarda kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede çevreye karşı daha duyarlı bir yaklaşım sergileyebilir ve doğal kaynakları daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

kaynak: haberciniz

İlgili Haberler
Yaşam