KPSS'de skandal üstüne skandal

KPSS'de skandal üstüne skandal

KPSS iptal edildi, yeni takvim daha sonra açıklanacak... Bu ay içinde yapılacak oturumlar da iptal edildi. / Soruşturma beş koldan yürürken, soru kitapçıklarına el konuldu / YAŞ kararları: Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti, Genelkurmay Başkanı'nın görev süresi uzatıldı / Gündemin önemli başlıkları bültende..

5 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

KPSS iptal edildi

Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavı kitapçığındaki soruların büyük bölümünün seçenekler dahi değiştirilmeden 31 Temmuz’da yapılan KPSS’de sorulduğu belirlenmişti.

  • ÖSYM’nin yeni Başkanı Bayram Ali Ersoy, sınavın iptal edildiğini açıkladı. Ersoy’un açıklamasına göre 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos’ta apılması planlanan oturumlar ertelendi. Ersoy, yeni takvimin en kısa sürede paylaşacılacağını belirtirken, “Bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz” dedi.
  • KPSS skandalıyla ilgili soruşturmalar sürüyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yediklim Yayınevi’ndei polisin yaptığı aramada soru kitapçıklarını ve dijital metaryallere el konulduğunu açıkladı.
  • Skandalla ilgili YÖK ve ÖSYM de ayrı ayrı soruşturmalar yürütürken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri de inceleme yapıyor.
  • Kurulun araştırma sırasında adı ve yeri henüz gizli tutulan bir dershaneye ulaşıldı. T24'ün haberine göre aynı dershanede eğitim alan öğrencilerden 21’inin KPSS’deki yanıtlarının bire bir aynı olduğu belirlendi. Habere göre dershanenin devlet kurumlarında mensupları bulunan bir tarikatla bağlantısının bulunduğu tespit edildi.
  • Bu arada ÖSYM Başkanlığına Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı. Görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün ise "Alnım açık, vicdanım rahat" açıklaması yaptı.
  • Yediiklim Yayıncılık'ın sahibi Münir Çelik, "Ben mi ÖSYM’den soru almışım, ÖSYM mi bizden almış siz taktir edin. Asıl mağdur olan biziz. ÖSYM soruları özensiz hazırlamış" dedi.

YAŞ kararları: Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti

Yüksek Askeri Şura dün toplandı. YAlınan kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı. Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti.

  • Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan yeni Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.
  • 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay, general ve amiralliğe yükseldi.
  • YAŞ sürerken Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı yayınlandı ve kararname değişikliğiyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in 4 yıllık görev süresinin, birer yıllık sürelerle uzatılabileceği düzenlemesi getirildi. Bu değişikliğin ardından Güler’in yaş haddi ve görev süresi de bir yıl uzatıldı.

Kılıçdaroğlu Roboski'de: Bu olayı aydınlatacağıma söz veriyorum

Helalleşme buluşması' kapsamında Roboski'ye giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim. Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir" dedi.

KPSS'nin iptaline ilişkin soruya da yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Devlette çok büyük bir çürümenin olduğunu biliyorum. Ben boşuna MEB'in kapısına dayanmadım. Çürüyen yapıyı düzeltmemiz lazım. KPSS'ye girip hakkı elinden alınan gencecik pırıl pırıl evlatlarımızın hakkını ve hukukunu korumak zorundayız” diye konuştu.

Cemevleri soruşturmasında bir tutuklama, iki ev hapsi

Ankara'da cemevlerine saldırı soruşturmasında 3 şüpheli tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi, biri tutuklandı, ikisi ev hapsine alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırılarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"10 yıldır Ankara'da yaşıyorum; ama bu 3 adrese 1 saatte gidemem. Nasıl oluyor da bu, İzmir'den Eskişehir'e geçiyor ve Ankara'ya geçip bunu yapıyor? Bu eski Türkiye'nin ayak izleri. Soruşturma devam ediyor ve biz buradaki çapağı bulacağız.”

Erdoğan'ın imzasıyla 3 yeni fakülte kuruldu: Boğaziçi'ne Yönetim Bilimleri Fakültesi geldi

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla 3 yeni fakülte kuruldu. Öte yandan 1 fakülte ile 1 yüksekokul kapatıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi ise kapatıldı.

Eski MHP'li vekil cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı

MHP'li eski vekil ve Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan, "Türk milliyetçilerinin ortak bir adayı olmadığı takdirde ben adayım" dedi.

Koronavirüste son 7 gün: 157 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs verilerine göre, son yedi gün içerisinde 365 bin 424 kişinin testi pozitif çıkarken, virüs nedeniyle 157 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’deki toplam vaka sayısı 15 milyon 889 bin 495’e, toplam ölüm sayısı ise 99 bin 341’e ulaştı.

Korona virüsünde bayram ve tatil etkisi: Yoğun bakımda yüzde 30 artış

Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Sema Turan, "Geçtiğimiz haftaya göre yoğun bakım yatak ve servis yatak sayımızı yüzde 30 oranında artırdık" dedi.

EKONOMİ

Merkez Bankası: Enflasyonu temel mal ve hizmet grubu artırdı

Merkez Bankası yayınladığı raporda, temmuz ayında yıllık yüzde 79.6 ile 24 yılın zirvesine çıkan enflasyondaki artışa en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiği belirtildi.

JPMorgan'dan Türkiye raporu: Riskler yukarı yönlü

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'deki enflasyonun seyrine ilişkin bir bilgi notu yayınladı. TÜİK'in temmuz ayı enflasyon rakamlarının ardından yayınlanan notta, yıl sonu için yüzde 63,1 enflasyon beklentisi korunurken, tahmine yönelik risklerin yukarı yönlü olduğuna dikkat çekildi.

Kuzu etinde yüzde 25 indirim

Et ve Süt Kurumu mağazalarında satılan koyun- kuzu toklu etinde yüzde 25'e varan indirim yapıldı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Çin Tayvan çevresinde 'abluka' tatbikatlarına başladı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan’a yaptığı ziyaretin yankıları sürüyor.

Çin ordusu, Tayvan yakınlarında hava ve deniz tatbikatları ve füze denemeleri yapacağını açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre Tayvan şimdiye kadar Çin’e ait 27 savaş uçağının hava sahasına girdiğini açıkladı.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 ülkelerinin dışişleri bakanları ise Çin’in tutumuna karşı ortak bir bildiri yayınladılar.

Bildiride, “Ülkelerimizdeki parlamenterlerin uluslararası olarak seyahat etmesi normal ve rutindir" denildi.

ABD'de Senato’dan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay

ABD Senatosu, Finlandiya ile İsveç'in NATO üyeliğine onay verilmesini öngören tasarıyı kabul etti. ABD Başkanı Joe Biden, oylamayı 'tarihi' diye niteledi.

İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği için NATO’nun 30 üyesinin onay gerekiyor. İki ülkenin adaylığı üyeliğe başvurduklarından bu yana geçen üç ay içinde NATO üyelerinin yarısından fazlasının onayını almış durumda.

İki ülkenin ittifaka hızla üye olmasına yönelik süreç Rusya’nın Ukrayna işgaline karşı bir yanıt olarak da yorumlanıyor.

Fransa’da, da Senatonun ardından Ulusal Meclis de İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik protokolünü içeren yasa tasarısını kabul etmişti.

Almanya'da aşının geçerlilik süresi üç aya iniyor

Alman hükümetinin yasa taslağında "taze aşılı" kavramı dikkat çekti. Ekim'de yürürlüğe girmesi öngörülen yasada aşılılara yönelik muafiyetlerden yararlanabilmek için son doz üzerinden 3 ay geçmemiş olması gerekiyor.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Covid-19 testi yine pozitif çıktı

21 Temmuz'da Biden’a yapılan Covid-19 testi pozitif çıkmıştı. 27 Temmuz'da yapılan iki testin de negatif çıkması sonucu Biden'ın karantinası sona ermişti.

30 Temmuz'da Biden'a yapılan Covid-19 testi yeniden pozitife dönmüştü. Biden üçüncü kez pozitif çıktı.

Hollanda 'su kıtlığı' ilan etti: Dağıtım planı devreye sokuldu

Dünyanın her bölgesinde hemen her gün iklim krizine bağlı gelişmeler yaşanıyor.

Hollanda’da kuraklık nedeniyle su kıtlığı yaşanıyor. Hollanda hükümeti temmuz ortasından bu yana ülkede su kıtlığı yaşandığını belirttiği aktar dı.

Ülkede su dağıtım planı devreye sokuldu. Buna göre belirli kriterlerin göz önünde bulundurularak kullanılabilir temiz suyun öncelikli yerlere dağıtılacağı ifade edildi.

NASA: Eşi görülmemiş bir olay, küresel sıcaklık geçici olarak etkilenebilir

NASA, ocakta Tonga’da meydana gelen yanardağ patlamasıyla 58 binden fazla olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar büyük bir su buharı bulutunun stratosfere püskürtüldüğünü açıkladı. NASA’ya göre eşi görülmemiş bu olay Dünya’nın küresel ortalama sıcaklığını geçici olarak etkileyebilir.

İlk sentetik embriyo geliştirildi: Sperm ve yumurtaya ihtiyacı yok

İsrailli bilim insanları, dünyanın ilk 'yapay' embriyolarını üretti. Sperm, yumurta ve döllenmeye ihtiyaç duymayan yumurtalar, çığır açıcı bir gelişme olarak nitelendi.

Ancak bilim insanları, sentetik embriyoların etik yönünün de tartışmaya açılması gerektiğini düşünüyor. Bu tür araştırmaların nasıl kullanılacağı ve kontrol edileceği konusunda yasal ve etik bir çerçeve çizilmesi gerektiği belirtiliyor.

KISA DALGA’DAN

Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Dr. Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Dünya Gündemi’nde bu hafta Nancy Pelosi’nin Tayvan gezisi ele alınıyor. Uzgel ve Sağlam, ABD ile Çin arasındaki mücadelenin Asya Pasifik’e yansımalarını ve nedenlerini masaya yatırıyor.