Şaka değil: Gülşen tutuklandı...

Şaka değil: Gülşen tutuklandı...

Kıyafetleriyle sık sık hedef olan Gülşen imam hatip liselilere yönelik sözleri nedeniyle tutuklandı. / Aile hekimlerine muayene sayısına göre 'teşvik ödemesi' getirildi, sağlıkçılar isyan etti: Hasta başına 6 dakika... / Açlık sınırı 7 bini, yoksulluk sınırı 21 bini aştı... / Kış gelmeden zam haberleri geliyor: Domates 50 lira olabilir... Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende

26 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Gülşen tutuklandı

Gülşen evinde gözaltına alındı

Sahne kıyafetleri nedeniyle sık sık hedef olan Gülşen, imam hatip liselilere yönelik sözleri nedeniyle dün tutuklandı.

Gülşen’in nisan ayında orkestradaki arkadaşlarından biriyle şakalaşırken "İmam hatipte okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor", sözlerinin yer aldığı bir video önceki akşam sosyal medyada paylaşıldı.

Bunun üzerine hakkında soruşturma başlatılan Gülşen, evinden gözaltına alındı. Savcının tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk ettiği sanatçı cezaevine gönderildi.

Gülşen’in adliyede işlemleri devam ederken Instagram hesabından bir metin paylaşıldı.

Metinde özetle şöyle denildi: Sözlerimin ülkemizdeki kutuplaştırmayı hedefleyen kötü niyetli kimselere malzeme vermiş olmasından dolayı üzgünüm.

İnandığım özgürlüğü savunurken, eleştirdiğim radikal uca kendimin savrulduğunu görüyorum. Videodaki söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum. Daha başka bir dil bulmalıydım; Bulacağım..”

Bu arada Gülşen’in ifadesinde söz konusu sözleri kamuya açık bir alanda değil, ekibiyle çalışma sırasında şakalaşma sırasında söylediği belirtildi.

Öte yandan Gülşen’e AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye’yi ayrıştırmaya çalışmak nefret suçudur ve insanlık ayıbıdır” sözleriyle tepki gösterirken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şarkıcı Gülşen'in imam hatiplilere ilişkin ifadeleri için "Maksadını aşmış bir espri. Çok rahatsız edici şekilde insanların kalbini kırdı" yorumunu yaptı.

Üç CHP'li isme 'Erdoğan ve Soylu' soruşturması: Yargılanmasını istemek suçsa evet suç işliyorum

Balıkesir Edremit’te düzenlenen. kitap fuarındaki konuşmalarından dolayı CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, eski CHP Milletvekili Mehmet Tüm ve eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Akbaş hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret", "Halkı kin ve düşmanlığa teşvik ve aşağılama" suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

Soruşturmanın ardından konuşan Başarır, ''Süleyman Soylu'nun yargılanmasını istemek suçsa evet suç işliyorum'' dedi.

Yeni ittifak emek ve özgürlük

HDP’nin ‘Geniş Demokrasi İttifakı’ oluşturma çağrısıyla bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) oluşturduğu güç birliği yoluna ‘Emek ve Özgürlük ittifakı’ olarak devam edeceğini duyurdu. Önceki toplantılara katılan Halkevleri (HE) bu toplantıda yer almadı. Halkevleri'nin görüşmelerden çekildiği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun tefeci uyarısı Twitter atışmasına döndü

CHP lideri Kılıçdaroğlu, önceki gün yaptığı açıklamada bankaların yurttaşın borcusu varlık şirketlerine sattığını belirterek “Tefeciler size arayacak, tehdit edecek, ödeme yapmayın” şeklindeki çağrısı yapmıştı. Kılıçdaroğlu’na hükümet kanadından yanıt Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den geldi. Nebati, CHP liderini “piyasa manipülatörü gibi davranmakla” suçladı. Kılıçdaroğlu’nun da Nebati’ye yanıtı şöyle oldu: “Sayın Nebati, gece gece panikle bana yazmışsınız, gazetelerinize gece yarısı manşet değiştirtmişsiniz. Milletimizin derdi çözülsün, tek laf etmem demiştim. Yeni hedef EYT ve Öğretmenler olmalıdır. Haydi bakalım.”

Nebati de Kılıçdaroğlu yine Twitter’dan şöyle yanıt verdi: “Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere EYT ve Öğretmenlerimiz konusunda da ilgili bakanlıklarımızla koordineli çalışmalarımız uzun süredir devam ediyor. Anlaşılan bizi yakından takip ediyorsunuz. Bizi izlemeye devam edin.”

Hastanelerde şiddet durmuyor: Temmuzda 60 sağlık çalışanı saldırıya uğradı

Hastanelerde şiddet durmuyor: Temmuzda 60 sağlık çalışanı saldırıya uğradı

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet istatistiklere de yansıyor. Sağlık-Sen’in 'Sağlıkta Şiddet Raporu'nda temmuz ayında sağlık çalışanlarına yönelik 30 şiddet olayının meydana geldiği, 60 sağlık çalışanının mağdur olduğu belirtildi.

Aile hekimlerine muayene sayısına göre 'teşvik ödemesi' yapılacak

'Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde’ değiliklik yapıldı. Buna göre aile hekimlerine muayene sayısına göre 'teşvik ödemesi' yapılacak.

Yönetmeliğe göre aile hekimliği birimince yapılan günlük muayene sayısının; 41-50 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 10'u, 76 ve üzeri olması halinde tavan ücretin yüzde 42'si oranında teşvik ödemesi yapılayacak.

Hekimlerden tepki: Hastaya altı dakika vakit ayırmaya zorluyor

Sağlık meslek örgütleri düzenlemeye tepki gösterdi. Türk Tabipleri Birliği’nin açıklaması şöyle: Daha çok hasta’ dayatmasını körükleyen, özlük haklarımızı iyileştirmeyen düzenlemeler ne hekimler ne sağlık çalışanları ne de toplum yararınadır.”

Ankara Tabip Odası da şu açıklamayı yaptı: “Aile hekimini bir hastasına ortalama 6 dakika vakit ayırmak zorunda bırakan, sağlık emekçileri arasındaki çalışma barışını bozan bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz.

Mahkemenin İkizdere gerekçesi: Projelerin tamamıyla çevreye zararsız olması beklenemez

Mahkemenin İkizdere gerekçesi: Projelerin tamamıyla çevreye zararsız olması beklenemez

Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı Rize İdare Mahkemesine açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma talebini reddetmişti. Mahkeme gerekçeli kararını 15 gün sonra açıklandı.

Ret kararında, “Söz konusu projelerin tamamıyla, çevreye zararsız olmasını beklemenin hayatın gerçeklerine de uygun düşmeyeceği…” değerlendirmesi yapıldı.

Uğur Şahin: Yeni virüs varyantları için erken uyarı sistemi geliştirdik

Koronavirüs alt varyantı Omicron BA.1 aşılarının yakın zamanda kullanıma hazır olacağını söyleyen Biontech CEO'su Uğur Şahin, yeni varyantlar için de bir erken uyarı sistemi geliştirdiklerini duyurdu.

EKONOMİ

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu açlık ve yoksulluk sınırını açıklandı

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu açlık ve yoksulluk sınırını açıklandı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, 2022 Ağustos’a ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı.

Yapılan açıklamada, yüksek enflasyon nedeniyle dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gereken aylık harcama tutarının (açlık sınırı), ağustosta 7 bin 282 TL’ye yükseldiği belirtildi.

Dört kişilik bir ailenin aylık tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gerekli olan tüm harcamaları ifade eden yoksulluk sınırı ise ağustosta 21 bin 784 TL’yi buldu.

'Bu kış domates 50 liraya çıkacak'

'Bu kış domates 50 liraya çıkacak'

Sera-Bir Başkanı Müslüm Yanmaz, artan maliyetler ve Avrupa'daki üretimin sekteye uğraması nedeniyle artan ihracat talebinin domates fiyatlarını bu kış 50 TL'ye kadar çıkartacağını söyledi.

Dolarda yeni rekor: Kur durdurulamıyor

Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından yeniden hareketlenen dolar kuru yüksek enflasyon ve küresel durgunluk endişesi nedeniyle yükselmeye devam ediyor.

Dolar/TL dün 18,17 üzerini test ederek 2022 yılının en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL Salı ve Çarşamba günü de rekor kapanışa imza atmıştı.

Destek paketi: 6 milyon kişinin 30 milyar liralık borcu tasfiye edilecek

Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorununu çözmek için hazırlandığı belirtilen ekonomi paketinde sona gelindi. Paketle 6 milyona yakın kişinin yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcunun tasfiye edilmesi planlanıyor., Çalışmaya göre elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçların da devletin üstleneceği belirtiliyor.

Bankalar 367 milyar liralık krediyi yeniden yapılandırdı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre haziran ayı itibariyle bankaların kendi inisiyatifleriyle yapılandırdıkları kredi miktarı 367 milyar 500 milyon lirayı buldu.

Reel kesim güveni 2 yılın en düşük seviyesinde

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), Ağustos'ta bir önceki aya göre 1,6 puan gerileyerek 102,1'e indi. Endeks böylece Temmuz 2020’den beri en düşük seviyeye indi. Temmuz ayında endeks, 103,7 olarak kaydedilmişti.

'Alışveriş siteleri, artık para iadesinden sorumlu olacak'

Resmi Gazete'de 23 Ağustos’ta yayımlanan mesafeli sözleşmelerde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik, internet alışveriş platformlarına ilişkin önemli düzenlemeler içeriyor. Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Umut Yeniocak, yönetmelikle alışveriş sitelerinin tahsil ettikleri paraların tüketiciye iadesinden sorumlu tutulabileceğini açıkladı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Suriye'de ABD-İran gerilimi tırmanıyor: Üç Amerikan askeri yaralandı

Suriye'de ABD-İran gerilimi tırmanıyor: Üç Amerikan askeri yaralandı

ABD ile İran arasında Suriye'de yaşanan gerilim tırmanıyor. ABD ordusundan önceki gün yapılan açıklamada, Deyrül Zor'da İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı grupların kullandığı silah deposu gibi tesislerin vurulduğu duyurulmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı ise ABD'nin hava saldırısını 'egemenlik ihlali' olarak niteleyerek vurulan hedeflerin kendileriyle bir bağlantısı olmadığını savunmuştu.

Dün aynı noktada yeniden roket saldırıları meydana geldi. İran'ı suçlayan ABD üç askerinin yaralandığını açıkladı.

Biden'dan seçim öncesi öğrenci kredilerine af: 10 biner dolarlık borçlar silinecek

ABD Başkanı Joe Biden, 2020 seçimlerindeki kilit vaatlerinden birini yerine getirerek öğrenci kredilerinee 10 bin dolara kadar af getirileceğini açıkladı. Biden, üniversite mezunlarının borçları nedeniyle orta sınıf bir hayat yaşamakta zorlandığını belirterek, "Orta sınıfa yardım ettiğim için asla özür dilemeyeceğim" dedi.

ABD'de 19'u çocuk 21 kişinin öldürüldüğü okulun polis şefi görevden alındı

ABD'nin Texas eyaletinde 24 Mayıs'ta 19 çocuk ve 2 öğretmenin öldürüldüğü okul baskınıyla ilgili polis şefi Pete Arendondo görevden alındı. Arrendondo saldırıya etkili şekilde karşılık vermemekle suçlanmıştı.

Polis şefi, Haziran ayından beri izindeydi.

Japonya Emniyet Genel Müdürü, Şinzo Abe suikasti nedeniyle istifa etti

Geçtiğimiz ay Japonya'nın en uzun süre görev yapan eski Başbakanı Şinzo Abe'nin suikaste kurban gitmesine ilişkin yürütülen soruşturma devam ederken, Emniyet Genel Müdürü Itaru Nakamura görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Portekiz'de hükümetten kuraklık tavsiyesi: Suya zam yapın, sokakları yıkamayın

Portekiz'de hükümetten kuraklık tavsiyesi: Suya zam yapın, sokakları yıkamayın

Sıcak hava dalgaları sonrasında görülmemiş bir kuraklıkla boğuşan Portekiz'de, hükümetten 43 belediyeye su fiyatlarına geçici olarak zam yapma ve sokakları su ile yıkamama tavsiyesi geldi. Hükümet, su seviyeleri kritik noktalara düşen bu belediyelerde park ve bahçelerin de sulanmamasını istedi.

Almanya'da beklenen korona dalgası öncesi yeni önlemler

Almanya Sağlık Bakanı

sonbaharda yeni ve ciddi bir korona dalgası beklediklerini açıkladı. Hükümet, 1 Ekim itibarıyla geçerli olacak yeni önlemler aldı. Kabine toplantısında, 1 Ekim'den itibaren uçaklarda ve uzun tren yolculuklarında

, hastane ve bakımevlerinde

maske takmak zorunlu olacak.

40 derece sıcakta 10 milyon kişiye zorunlu Covid testi!

Covid-19'la mücadelede 'sıfır vaka' stratejisi izleyen Çin’de 10 milyondan fazla kişiye zorunlu test yapılması tepki çekti. Chongqing kentinde milyonlarca kişi, 40 dereceyi aşan sıcaklığa rağmen test merkezlerine gitmek zorunda kaldı. Sırada beklerken kimileri bayıldı kimi de uygulamaya tepki gösterdi.

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da Susma Platformu’ndan Sonay Ban, kültür ve sanat etkinliklerine getirilen yasaklamaları anlatıyor.