Bir garip tutuklama

Bir garip tutuklama
“Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” diyen Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı… Öğretmenlerin AYM nöbetine izin verilmedi… / Adalet Bakanı Bozdağ’dan başörtüsü açıklaması: 360-400 oy arasında referandum ortaya çıkar… / Hükümetten ÖTV'de indirim hazırlığı… ABD seçimleri: Pensilvanya'dan aday olan Mehmet Öz kaybetti… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

10 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

'Ekmek' sözleri sonrası gözaltına alınan Cihan Kolivar tutuklandı

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar "Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmekle doyduğu için başında 20 senedir böyle yöneticiler duruyor" sözleri nedeniyle ‘Türk milletini alenen aşağılama” iddiasıyla gözaltına alındı. Ancak Kolivar’ın avukatı geçmişteki bir Twitter paylaşımı nedeniyle dosyasına 'cumhurbaşkanına hakaret'ten bir soruşturma daha eklendiğini ve müvekkilinin bu suçtan tutuklandığını söyledi.

Kolivar’ın emniyet ifadesinde, “Ben ekmeğin fazl tüketildiğinde sağlığa zararlı olduğunu anlatmak istedim. Sözlerimde kesinlikle Türk toplumu hedef alınmamıştır” dediği belirtildi.

Kolivar’ın oğlu Kerem Kolivar ise şunları söyledi:

“Herkes tek bir şey düşünecek söyleyecek. Varsa öyle bir ülke oraya gideceğiz. Babam gayet iyi morali de iyi. Kendisi de gülerek karışıyor. Gülüyoruz yapacak bir şey yok. Kimse ağlamıyor herkes gülüyor artık.”

Türkiye Fırıncılar Konfederasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da Kolivar’a tepki göstererek suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Balcı, “Nimetle dalga geçilmez” derken, Türk insanının yılda 210 değil 81 kilo ekmek tüketildiğini savundu. Balcı ayrıca ekmeğin faydalarını sayarak vitamin ve mineral açısından da zengin olduğunu vurguladı.

AYM önünde nöbet tutmak isteyen öğretmenlere müdahale ve gözaltı

Anayasa Mahkemesi, eşit işe eşit ücret ilkesini bozduğu, ayrımcılığa neden olduğu gerekçesiyle öğretmenlerin tepkilerine neden olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla ilgili CHP’nin başvurusunu dün görüştü. Öğretmenler de mahkeme 'meslek nöbeti' tutmak için toplanacaklarını duyurmuştu. Ancak polis öğretmenlere müdahale etti ve bazı sendikacıları gözaltına alndı. Beş öğretmen daha sonra serbest bırakıldı.

Adalet Bakanı Bozdağ’dan başörtüsü açıklaması: 360-400 oy arasında referandum ortaya çıkar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsü ve aile düzenlemesini içeren Anayasa değişikliğini Cumhur İttifakı’nın tek başına referanduma götürmesinin fiilen imkansız olduğunu söyledi. Bozdağ, "Kamuoyunda sanki Cumhur İttifakı olarak referanduma götürmek istiyormuş gibi bir algı yapılıyor. Bir defa bizim böyle bir gücümüz yok. Muhalefet buna destek vermezse mümkün değil. 360 ile 400 oy arasında kalırsa referanduma götürme durumu ortaya çıkar. Biz büyük bir uzlaşmayla Meclis’ten geçmesinden yanayız" dedi.

Bozdağ da Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi, “Temel hak ve özgürlüklere ilişkin düzenlemelerin referandum konusu yapılamayacağını” tekrarladı.

Akşener’den ziyaret tepkisi

AKP,’nin anayasa çalışması kapsamında HDP'yi ziyaret etmesinin yankıları sürüyor. AKP'liler HDP'ye yönelik 'ılımlı' sayılabilecek mesajlar vermiş, MHP lideri Bahçeli de “Doğru bir adım” demişti. İYi Parti lideri Akşener ise ziyareti eleştirerek şunları söyledi: “Görüyor musunuz? Kadere bakın, kimler kimlerle yan yana geldi… Erdoğan 6'lı masanın sağında, solunda, altında ararken; kendisi nihayet, HDP'yi, kendi bakan ve milletvekillerinin, yanında bulmuş.”

HDP’den tepki: Bizden çıkıp İYİ Parti’ye gittiler

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise Akşener’e şöyle yanıt verdi "Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığındaki heyet bizim kapıdan çıkıp, koridoru yürüyüp İYİ Partiye gidip, kendilerinin söylemiyle 'masa kurup' görüştüler... Lahana turşusu ve perhiz misali..."

Uyuşturucu trafiğinin araştırılması önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Meclis’te HDP Grubu’nun, Türkiye’deki uyuşturucu trafiğini araştırılması için verdiğiönerge AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. CHP’nin Türkiye’de madde bağımlığının araştırılması için verdiği önergenin görüşülmesinin öne alınması önerisi de yine AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Alevi- Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu

Alevilerin tüm itirazlarına rağmen Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kuruldu. Başkanlığın amacı cemevlerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapmak, cemevlerindeki hizmetlerin etkin ve verimli yürütülmesini koordine etmek, cemevlerinin başkanlıkça belirlenen hizmetleri için yerel yönetimlerin ödenek aktarımına ilişkin iş ve işlemleri yürütmek olarak sıralandı.

Kılıçdaroğlu'ndan Soylu'ya '5 kuruşluk' dava

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisi için “Onursuz olan Kılıçdaroğlu'dur” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 5 kuruşluk tazminat davası açtı.

Köpek ısırınca kuduz bulaşan 10 yaşındaki çocuk öldü

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde sokak köpeklerinin ısırması sonucu kuduz teşhisi konan 10 yaşındaki Mustafa Erçetin, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

EKONOMİ

Asgari ücret çalışması başladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan önce işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere kamuoyu araştırması başlatıyor.

BloombergHT’nin haberine göre; anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor.

Bakanlık, 2022 yılında da asgari ücreti belirleme çalışmaları sürecinde Türkiye genelinde akademik bir kadronun gerçekleştirdiği asgari ücret araştırması yapmıştı.

EYT paketine eklenecek: Hükümetten ÖTV'de indirim hazırlığı

“Mali af” niteliğindeki kapsamlı bir torba yasayı geçtiğimiz hafta TBMM’den geçiren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), otomobil dahil, bazı ürünlerde ÖTV indirimini gündemine aldı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre bu kapsamda bazı ürünlerde ÖTV indirimi veya sıfırlanması da gündemde. Sıfır otomobiller için uygulanan matrah limitinin yeniden düzenlenerek, düşük oranlarda vergilendirilmesi düşünülüyor.

Ekmeğe zam gelmeyecek

İstanbul'da 5 liraya satılan ekmeğin aralık ayında zamlanarak 7,5 liraya yükseleceği öne sürülmüştü. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı tutuklanan sendikacı Cihan Kolivar’ın gündeme getirdiği zam iddiasını yalanlayarak İstanbul'da 5 liraya satılan ekmeğe aralık ya da ocak ayında zam gelmeyeceğini bildirdi. İBB’ye bağlı Halk Ekmek de ekmeğin üç liradan satmaya devam edeceklerini duyurmuştu.

Bakan Kurum: Yıl sonuna kadar 60 bin konutu tamamlayacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ'nin 2022 sonuna kadar 60 bin konutu tamamlayacağı sözünü verdi.

Doğan Holding dokuz aylık kârını 5 kat artırdı

Türkiye’nin önde gelen sermaye grupları ve şirketleri kar açıklamaya devam ediyor. Doğan Holding, 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Holding, bu yılın ilk dokuz ayında 4,8 milyar lira kar açıkladı.

Ülker ise yılın ilk dokuz ayında 19 milyar lira ciroya ulaştı.

TMSF: Cem Uzan’ın kaybettiği davası sayısı 20’yi buldu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), iş insanı ve Genç Parti kurucusu Cem Uzan’ın Paris’te açtığı bir davayı daha kaybettiğini bildirdi. Kaybettiği dava sayısı 20’yi bulan Cem Uzan'ın, Fransa’daki mal varlıklarını satamadığı ve Fransız bankalarındaki hesaplarından para çekemediği belirtildi.

Sosyal medya devi Meta, 11 bin kişiyi işten çıkardı

Facebook, Whatsapp ve Instagram gibi sosyal medya şirketlerinin sahibi Meta, dün 11 bin çalışanını işten çıkardı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsveç Ankara'nın talepleri için anayasayı değiştiriyor

NATO üyeliği için Türkiye'nin onayına ihtiyaç duyan İsveç'in, Ankara'nın "terörle mücadele" taleplerini karşılayabilmek için planlanan anayasa değişikliklerini önümüzdeki hafta oylayacağı açıklandı. Uzmanlar, yeni yasayla özellikle PKK üyelerine yönelik cezai takibatın kolay hale getirilmesinin amaçlandığını belirtiyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından İsveç ve Finlandiya uzun süredir sürdürdükleri tarafsızlık politikasını terk ederek askeri ittifaka katılmak için başvuruda bulunmuştu. Ancak Ankara, özellikle İsveç'in Türkiye'nin mücadele ettiği "terör örgütü üyelerini" barındırdığı gerekçesiyle iki ülkenin NATO üyeliğine engel olmuştu.

ABD seçimlerinde ilk sonuçlar

Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen Kongre ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi ve Senatoda çoğunluğun hangi partide olacağı henüz netleşmiş değil.

* Ancak açıklanan sonuçlarla Cumhuriyetçilerin elinde 47, Demokratların elinde 48 koltuk görünüyor.

Başkanlık seçimlerinin olmadığı yıllarda yapılan ara seçimlerde, Senato ve Temsilciler Meclisinde dengelerin değişmesi, Beyaz Saray ve Kongre arasındaki dengeleri de belirliyor.

Bu yılki seçimler özellikle enflasyon nedeniyle anketlerde kan kaybeden Demokrat Başkan Joe Biden'ın siyasi hayatı için de önem taşıyor.

ABD seçimleri: Pensilvanya'dan aday olan Mehmet Öz kaybetti

ABD'de düzenlenen Kongre ara seçimlerinde Pensilvanya eyaletinde Cumhuriyetçi Parti'nin Senato adayı olan kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, seçimleri kaybetti. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın da desteklediği Öz, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 48,1 oy oranında kaldı. Demokrat Partili rakibi John Fetterman ise oyların yüzde 49'4'ünü almayı başardı.

Sean Penn Oscar ödülünü Zelenskiy'e 'ödünç verdi': Kazandığında geri getir

Hollywood yıldızı Sean Penn bir kez daha Kiev'i ziyaret ederek Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi'nin paylaştığı videoya göre ünlü aktör, dostum dediği Zelenskiy'e Oscar ödülünü ödünç vererek, "Bu senin için… Kazandığında Malibu'ya geri getir. Bir parçamın burada olduğunu bilmek çok daha iyi hissettirecek" ifadelerini kullandı.

Bunun adı 'karbon kapitalizmi': İsviçre parasını ödeyip sera gazı salmayı sürdürecek

İklim kriziyle mücadele için sıcaklık artışına sebep olan sera gazı salımını 2030'a kadar yarıya indirmeyi taahhüt eden İsviçre, bunu kendi topraklarında hayata geçirmeyi düşünmüyor. İsviçre bunun yerine Peru, Gana, Senegal, Gürcistan, Vanuatu, Dominika, Tayland ve Ukrayna gibi ülkelerde karbon salımını azaltacak projeleri finanse edecek.

KISA DALGA’DAN

Sokaklardaki köpekler son günlerde yeniden gündemde. Bir tarafta hayvanların toplatılmasını savununlar, öte yanda da bunun hak ihlali olduğunu söyleyip kamu kurumlarının görevlerine dikkat çekenler var..

Yeşim Özdemir konununu taraflarıyla sorunun çözümü için ileri sürdükleri önerileri konuşuyor

Podcast