Kentlerde yasak üstüne yasak kararı

Kentlerde yasak üstüne yasak kararı

Muhalefetle iktidar arasındaki mülteci tartışması 'gönderirim', 'gönderemezsin' hattında devam ediyor. Önce Adana, ardından Eskişehir ve son olarak Rize... Kentlerde peş peşe eylem, etkinlik yasakları ilan ediliyor. RTÜK, canlı yayınlanan Gezi davası tepkileri nedeniyle 4 kanala ceza verdi. Meslek örgütleri 'sansür' tepkisi verdi. Gündemin gelişmeleri bültende...

KISA DALGA BÜLTEN - 12 Mayıs 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA MÜLTECİ YANITI: BİZ VARKEN GÖNDEREMEYECEKSİNİZ

TKH: Briket evlerle sığınmacı sorunu çözülmez! | Gazete Manifesto

Mültecilerle ilgili tartışmalar siyasetin öncelikli konusu olmaya devam ediyor.

Kılıçdaroğlu, önceki günkü grup toplantısında hükümetin mülteci politikasını eleştirirken Aylan bebeğin ölümünden Erdoğan’ı sorumlu tutmuş ve emperyal güçlerin maşası olmakla suçlamıştı. Kılıçdaroğlu, mültecileri geri gönderme konusunda da da kararlı olduklarını yineledi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Kılıçdaroğlu’nun sözlerine tepki gösterdi. Çelik şöyle konuştu: "Sığınmacıları katillere teslim edemeyiz. Kılıçdaroğlu rekabet değil 'husumet siyaseti' yürütüyor. Emperyalistlerin maşası ifadesini aynen iade ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin genişletilmiş il toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı. Erdoğan, mültecilere sahip çıkacakları açıklamasını yineleyerek CHP liderine şöyle seslendi:

“Biz bu görevde olduğumuz sürece bu kardeşlerimizi bu ülkeden geri gönderemeyeceksiniz”

Erdoğan'ın avukatı: Kılıçdaroğlu, 30 bin TL tazminata mahkum edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, Kılıçdaroğlu'nun, 23 ve 30 Mart 2021 tarihlerindeki grup toplantıları konuşmaları nedeniyle 30 bin lira manevi tazminata mahkum edildiğini açıkladı.

1 MİLYON SURİYELİ PROJESİNİN AYRINTILARI YAYIMLANDI: ZEYTİNCİLİK VE HAYVANCILIK DESTEĞİ DE VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 milyon Suriyeli sığınmacının geri dönüşü için inşa edileceğini açıkladığı briket evlerin ayrıntıları Sabah gazetesinde yer aldı. Buna göre, Suriye içinde yeni kentler oluşturulması, inşaatta Suriyelilerin çalıştırılması, sonrasında da zeytin üreticiliği ve hayvancılık için bu kentlere destek sağlanması planlanıyor.

AKŞENER: DÖNÜŞLER KOLAYLAŞTIRILMALI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin mülteci politikasına yönelik açıklamalarda bulundu. Hedeflerinin sığınmacıların dönüşlerinin kolaylaştırılması olduğunu söyledi. Suriyelilerin Türkiye'de kalması halinde 2053 yılında Türkiye'nin nüfusunun 35 milyonunun Suriyeli olacağını savunan Akşener, şunları söyledi: “Bu çerçevede, Türkiye’de kalışlarını caydıracak tedbirleri almayı da, bir gereklilik olarak görüyoruz. Şam’da kim iktidarda olursa olsun, Suriye ile ilişkilerimizin, yapıcı bir diyalog zeminine oturtulması gerekiyor. Bütün bu çabalarımızın hedefi, ülkemizin güvenliği ve esenliğidir.”

TBMM Ne Zaman Açıldı? TBMM Açılış Tarihi Nedir, Özellikleri Neler? - Son Dakika Eğitim Haberleri

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK SENARYOLARI: GELECEK, YENİDEN REFAH, HÜDAPAR...

AKP hükümetinin seçim kanununda yaptığı değişiklikten sonra küçük partilerde seçime katılma modelleri hakkında çalışmalar da hızlandı. DEVA Partisi’nin kendi amblemi ile seçime katılma kararından sonra Ankara’da Gelecek Partisi merkezli yeni bir ittifak hazırlığı yürütülüyor. Yeni ittifakın Gelecek Partisi, Yeniden Refah Partisi ve HÜDAPAR’dan oluşacağı ifade edildi. Saadet Partisi’ne da yeni ittifaka katıılma teklifi iletildi ancak şimdilik bir cevap verilmedi. DEVA Partisi ise ittifaka katılmayı kabul etmedi.

Anadolu Fest iptal edildi, Eskişehir Valiliği'nin 15 günlük yasağına tepki yağdı

ESKİŞEHİR’DE FESTİVALE ‘AHLAK’ YASAĞI

Eskişehir Valiliği kentte, resmi kurumların yapacağı programlar dışındaki tüm etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklamıştı. 12-15 Mayıs arasında yapılması planlanan ve şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest festivali de iptal edildi.

Binlerce üniversite öğrencisinin katılması planlanan ve biletleri aylar öncesinde satışa sunulan festivalde, Levent Yüksel, Haluk Levent, Teoman, Hayko Cepkin, Sagopa Kajmer, Yeni Türkü gibi birçok isim de sahne alacaktı.

Anadolu Fest yöneticileri kararı mahkemeye taşıdı.

Bu arada ‘Eskişehir Kardeşlik Platformu’ adı altında bir araya gelen İslamcı muhafazakar örgütler ortak bir açıklama yapıp yasağa destek verdi. Açıklamada festivale gelenlerin çadırlarda kızlı erkekli kaldıklarını , alkol ve uyuşturucu kullandıklarını öne sürüldü.

  • RİZE’DE DE 5 GÜNLÜK EYLEM YASAĞI
  • Adana’da geçtiğimiz günlerde etkinlik ve eylemler yasaklanmıştı. Son olarak dün Rize'de valilik kararıyla 5 gün boyunca her türlü basın açıklaması, toplantı ve yürüyüş yasaklandı.

RTÜK | Radyo ve Televizyon Üst Kurulu

4 KANALA PARA CEZASI VEREN RTÜK’E SANSÜR SUÇLAMASI

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Gezi davasındaki karar duruşması sonrası CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın adliye önünde yaptığı açıklamaları canlı olarak yayınlayan Tele1, Flash TV, KRT ve Halk TV’ye reklam gelirlerinin yüzde 3’ü kadar para cezası verdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) RTÜK’ü iktidar adına ceza dağıtmaktan vazgeçmeye çağırdı. Türkiye Gazeteciler Sendikası da bu kararı ‘‘sansür’’ olarak değerlendirerek ‘‘sansür kuruluna hayır’’ şeklinde açıklama yaptı.

Hem toplantıyı hem de RTÜK’ün aldığı kararı kamuoyuna ilk duyuran kişi olan RTÜK üyesi İlhan Taşçı da şunları söyledi: “Kurul bu kez canlı yayınlar nedeniyle ceza verdi. Bu açık bir sansür.”

Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu ise “Artık tuzun koktuğu ve sözün bittiği noktadayız’’ ifadelerini kullandı.

İBB: İMAMOĞLU’NUN GEZİSİNDE HİÇBİR KAMU KAYNAĞI KULLANILMAMIŞTIR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Ramazan Bayramı'ndaki Karadeniz gezisinde kamu kaynağı kullanıp kullanılmadığı konusunda açıklama geldi. İBB Haber adlı Twitter hesabından, "İki günlük gezide hiçbir kamu kaynağı kullanılmamıştır" açıklaması yapıldı.

Ayman Yaylası'nda köylüler davayı kazandı: ÇED gerekli değildir kararı iptal

AYMAN YAYLASI'NDA KÖYÜLER DAVAYI KAZANDI: ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI İPTAL

Bolunun Seben ilçesinde, Devlet Su İşleri'nce (DSİ) 'Taşlıyayla Göleti ve Sulaması Projesi' kapsamında Ayman Yaylası'na kurulmak istenen taş ocağı için valiliğin 'ÇED gerekli değildir' kararı, mahkeme tarafından iptal edildi. Mahkeme kararında, projenin uygun ve yeterli olmadığı sonucuna varıldığı belirtildi.

Müzik yasağı ile ilgili son dakika açıklaması! Bakanlık duyurdu: Uzatıldı - Gündem Haberleri

MÜZİK YAYIN İZNİ GECE 01.00'E UZATILDI

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre koronavirüs salgını kapsamında gece 12’den sonra başlayan müzik yayın yasağı gece 1’e alındı.

Yasağın kaldırılmayıp sürenin bir saat ileri alınmasına muhalefetten ve müzik sektöründen tepki geldi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat, karara tepki gösterip yasağın tamamen kaldırılmasını istedi. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da “Bu yasak hukuksuzdur” dedi.

Müzik ve Sahne Sanatları Sendikası Genel Başkanı İpek Koçyiğit de “Çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz” derken, Turizm Gastronomi Yeme İçme İşletmecileri Federasyonu Kurucu Başkanı Ünal Erdaloğlu da “Bunun sosyal hayata müdahale olduğunu düşünüyoruz ve bu yasaktan geri dönülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.


EKONOMİ


İnşaat maliyet bedelleri belirlendi! 2021'de uygulanacak - Son Haberler - Milliyet

İNŞAAT MALİYETİNDE REKOR ARTIŞ: YÜZDE 100'Ü AŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı İnşaat Maliyet Endeksi verisini açıkladı. Buna göre, inşaat maliyet endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,58 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101,57 arttı.

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞİ YORUMLAYAN EKONOMİSTLER: DEVAM EDECEK

Dolar ve eurodaki yükseliş devam ederken, ekonomistlerden "Açıklanan önemler kalıcı çözüm getirmez" uyarısı geliyor. "Reel faiz 30 puan negatifken ne yapsan boş" diyen ekonomi yazarı Uğur Gürses, "Bundan sonra da devam eder yükseliş. Kısıtlayıcı kurallar koydukça da bu işlem yasak elma haline gelir" ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR ÖZEL, BAKAN BİLGİN'E SORDU: 'MÜJDE NE OLDU? GÖRÜŞ AYRILIĞINA MI DÜŞTÜNÜZ?

CHP'li Özgür Özel, 1 Mayıs'ta söz verdiği emekliye zam açıklamasını yapmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Özel, önergede özetle şunları dedi: “Bakanlık ile Cumhurbaşkanlığı arasındaki görüş ayrılıkları mı etkili olmuştur? Emeklileri ve dar gelirlileri yüksek enflasyondan koruyacak bir adım ne zaman atılacak? 2 bin 500 TL alan emekli sayısı nedir? Asgari ücretin altında aylık alan emekli sayısı kaçtır?”

DOĞAN HOLDİNG, GELİRİNİ YÜZDE 162 ARTIRARAK 1,2 MİLYAR TL KÂR AÇIKLADI

Doğan Holding, 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Doğan Holding 2022 yılının ilk 3 ayında konsolide gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 162 artırarak 7,4 milyar TL konsolide gelir elde etti.

TOYOTA'DAN ÜRETİMİ ASKIYA ALMA KARARI

Toyota, Çin’in Şanghay kentindeki Covid-19 karantinası nedeniyle yaşanan tedarik sorunlarını gerçekçe göstererek üretimini 6 gün askıya alacağını duyurdu.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


Putin: Rusya, piyasalara kesintisiz doğalgaz sevkiyatı sağlamaya devam edecek - Haberler Milliyet

UKRAYNA DUYURDU: RUS GAZININ TEMEL SEVKİYAT HATTI KESİLECEK

Ukrayna, Rusya'dan Avrupa'ya nakledilen yakıtın neredeyse üçte birini Ukrayna üzerinden taşıyan bir geçiş noktasından, gaz akışını askıya alacağını duyurdu ve Moskova'yı sorumlu tuttu. Açıklamada, akışın başka yere taşınacağı belirtildi. Ancak Rusya’nın gaz ihracatında tekel durumunda olan enerji şirketi Gazprom, tüm akışın Suca bağlantı noktasına aktarılmasının ‘‘teknolojik olarak mümkün olmadığını’’ duyurdu.

El Cezire muhabiri, İsrail güçleri tarafından açılan ateşte öldürüldü

EL CEZİRE MUHABİRİ, İSRAİL GÜÇLERİNİN AÇTIĞI ATEŞ SONUCU ÖLDÜ

Katar merkezli El Cezire kanalı, muhabirleri Şirin Ebu Akile'nin işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin Mülteci Kampı'nda İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu.

EL SALVADOR'DA DÜŞÜK YAPAN KADIN CİNAYETTEN 30 YIL HAPSE MAHKUM EDİLDİ

Kürtajın tamamen yasak olduğu El Salvador'da, düşük yapan bir kadın iki yıl gözaltında tutulduktan sonra 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararı 'yıkıcı bir darbe' diye niteleyen insan hakları kuruluşları, ABD'deki kürtaj tartışmasında El Salvador'un yakından izlenmesi gerektiğini belirtti.

BILL GATES VE STOLTENBERG COVİD-19'A YAKALANDI

Koronavirüsü aş çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen Bill Gates, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Covid-19 testinin pozitif çıktığını ve hafif semptomlarla geçirdiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in korona virüsüne (Covid-19) yakalandığı, hastalığı hafif geçirdiği açıklandı.

Elon Musk, Donald Trump'ın Twitter yasağını kaldıracakmış

ELON MUSK, DONALD TRUMP'IN TWİTTER YASAĞINI KALDIRACAKMIŞ

Sosyal medya platformu Twitter'ı satın alan milyarder iş insanı Elon Musk, ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın Twitter’daki yasağını kaldıracağını söyledi.

KISA DALGA’DAN

Vitamin ve mineraller faydalı mı? Kim, ne zaman, nasıl almalı? Çocuklara vitamin verilmeli mi? Yanıtları bu dosyada…