'Bu yasa herkesin sesini boğacak'

'Bu yasa herkesin sesini boğacak'

Sansür yasası büyük tepkiler eşliğinde Meclis'e geliyor. Basın meslek örgütleri bir kez daha 'geri çekin' çağrısı yaptı: Sadece basının değil herkesin sesi boğulacak... Bahçeli'nin hedefinde Netflix var: Haddini aştı.. RTÜK'ten de uyarı geldi.. İngiltere'de uzmanlar Covid'in yeni versiyonu için uyardı: Antikorlara dirençli.. Gündemin tüm gelişmeleri bültende...

22 HAZİRAN 2022 - KISA DALGA BÜLTEN


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Sansür yasasına büyük tepki

Dezenformasyon yasası olarak bilinen yasa teklifinin bu hafta Meclis’e gelmesi beklenirken teklife yönelik tepkiler sürüyor. Basın meslek örgütleri yaptıkları basın açıklamsıyla ‘sansür’ tehlikesini bir kez daha dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa’nın “basın hürdür sansür edilemez” maddesini hatırlattı ve teklifin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, CHP'nin grup toplantısında kürsüye çıktı, “Basın yasası deniyor ama hepinizin , halkın sesi bu yasanın içinde boğulacak" dedi.

Bu arada Hürriyet’’te Nuray Babacan’ın kulis haberinde teklifin AKP içinde de rahatsızlık yarattığı ve düzeltme yapılabileceği belirtildi.

AKP’den de Gültekin kararına tepki

Pınar Gültekin davasında Metin Avcı’nın cezasında 'haksız tahrik indirimi' yapılmasına yönelik tepkiler sürüyor. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, kararla ilgili şöyle dedi: “Bu vahşi cinayeti bir kere daha lanetliyoruz... Yargı mekanizması çalışmaktadır. Yeniden değerlendirme süreçleri hukuk içinde bellidir. Hukuki süreçleri hassasiyetle takip edeceğiz.”

CHP'den Yargıtay'a Kaftancıoğlu yazısı: Karardan dönün

CHP, siyasi parti üyeliği düşürülen Canan Kaftancıoğlu için Yargıtay'a yazı gönderdi. Yazıda "Yasanın vermediği yetkiyi kullanarak parti üyesi sicilden silinemez. Karardan dönün” denildi.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen hapis cezaları onandıktan sonra Yargıtay Başsavcılığı, Kaftancıoğlu’nun parti üyeliğini düşürmüştü. Kısa Dalga yazarı Ersan Atar, başsavcılığın yetkisine dair önemli bir yazı kaleme aldı. Ersan Atar’ın Yargıtay savcısının Kaftancıoğlu’nun "üyeliğini silme" ve "başkanlığını sonlandırma" yetkisinin olup olmadığı sorusuna yanıt aradığı yazısını kisadalga.net adresimizden okuyabilirsiniz.

Gezi kararına şerh düşen hakim kendi isteğiyle Tokat'a gitmiş

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yaz kararnamesiyle 5 bin 426 hakim ve savcının yerleri değişmişti.

Gezi Davası'nda verilen kararlara şerh düşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üye hakimi Kürşad Bektaş’ın İstanbul'dan Tokat'a sürüldüğü belirtilmişti.

halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'a konuşan hakimin yakınları Bektaş’ın kendi isteğiyle Tokat'a gönderildiğini açıkladı.

Buldan'dan Soylu'ya: Kendisini bakan olarak görmüyoruz ve tanımıyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt vererek, "Bizleri milletvekili olarak görmediğini söyleyen ve bunu açıklayan bir zat var. Biz de kendisini bakan olarak görmüyoruz ve tanımıyoruz. İistesen de istemesen de, kabul etsen de etmesen de bu ülkede 10 milyona yakın insan bizlere oy verdi" dedi.

Buldan, kulislere yansıyan "yeni çözüm süreci" tartışmalarına ilişkin olarak şöyle konuştu: ”Lafı ortaya atanların ne çözüm sürecine dair belgesi ne de izlenim var... Bu lafların içi boş. Bizim görebildiğimiz kadarıyla iktidar içerisinde bir çözülme var. Fiyaskoya dönüşen inkâr ve imha siyasetinin çözülme süreci var bu iktidarda.”

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, seçim hazırlığı için okullara yazı gönderdi

Erken seçim ve cumhurbaşkanı adayı tartışmaları sürerken Haziran 2023’te yapılacağı belirtilen seçime ilişkin çalışmalar sürüyor. Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara seçim hazırlığı için “Sandık Alanı İşlemleri” konulu yazı gönderdi. Yazıda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda engelli ve yaşlı yurttaşların oy kullanabilmesi için okulların altyapısı hakkında bilgi istendi.

Bahçeli Netflix’i hedef aldı: Haddi aşmıştır

MHP lideri Bahçeli, grup toplantısı konuşmasında isim vermeden komedyen Cem Yılmaz'ı ve Erşan Kuneri dizisini hedef aldı. . Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

"Netflix’te küfür ve en seviyesiz esprilerin yer aldığı, şarlatanlıktan öte bir meziyeti olmayan sözde komedyenlerin rol aldığı diziler artık haddi aşmıştır. Küfür etmenin neresine güleceğiz? Bir yanda magazin programlarıyla gözümüzün içine sokulan bohem ve aşağılık hayatlar varken, diğer yanda bu hayatları yaşayanların özgürlükçü ve hümanist poz vermeleri çelişkidir, alçak bir kumpastır."

Bahçeli’nin konuşmasıdan bir süre sonra da RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Twitter’dan mesaj yayınladı. “Çocuklar ve aile kırmızı çizgimizdir” diyen Şahin, “Gerek yerli gerek yabancı yayıncılarımızı da bu konuda daha hassas olmaya davet ediyoruz” dedi.

Soylu 'kökünü kurutma' operasyonunu duyurdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır merkezli 10 ilde 'Kökünü Kurutma' adını verdikleri uyuşturucu operasyonları başlatıldığını, 213 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Soylu, “Baronlar ve baroniçelerin hepsi gözaltına alındı” dedi.

Mahkeme, Atatürk Orman Çiftliği'ne 'emniyet binası planını' iptal etti

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda , Atatürk Orman Çiftliği’nde emniyet hizmet binası yapılmasına ilişkin imar planı mahkeme tarafından iptal edildi.


EKONOMİ


Erdoğan'dan TBMM'ye ek bütçe teklifi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde bütçeye 880 milyar lira ödenek eklenmesi öngörüldü.

Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesine 554 milyon, İletişim Başkanlığı’nın bütçesine 87 milyon TL ödenek ekleneceği belirtildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ek bütçe kanun teklifinin TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Cumhurbaşkanı ödeneği” ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tayyip Erdoğan kendi imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunduğu ek bütçeyle en son Ocak’ta artan maaşını yüzde 40,4 oranında artırarak 141.453 TL'ye yükseltiyor. Cumhurbaşkanı'nı etkileyen ekonomik kriz asgari ücretliyi etkilemiyor mu? Asgari ücretli 4.253 TL'ye mahkum mu kalacak?”

Patronlar Bakan'la buluştu: Elektriğe en az yüzde 30 zam

Elektrik dağıtım şirketleri, elektrikte yeni bir zam için Enerji Bakanı'nın kapısını çaldı. DW’den Eray Görgülü’nün haberine göre şirketler yüzde 50 zam talebinde bulundu, yaklaşık yüzde 30 zamda anlaşma sağlandı.

Bireysel kredi kullanımı nisanda yüzde 26 arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin Nisan 2022 aylık bülteninde paylaşılan verilere göre, Nisan 2022 itibarıyla bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel kredilerin miktarının yüzde 26 artışla 1,1 milyar TL’yi aştığı görüldü.

Turizmde 'lüks çadır' dönemi başlıyor, bakanlık genelge gönderecek

Lüks çadır turizminin önemli bir alternatif turizm türü olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuyla ilgili yasal altyapının oluşturulduğunu, usul ve esaslar hakkında da çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Avrupa Merkez Bankası faiz artıracak: 25 baz puan gündemde

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Temmuz ayında faiz artışına gideceklerini söyledi. Lagarde, "Temmuz ayında banka faizini 25 baz puan artırmayı planlıyoruz" dedi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


BM'den Türkiye'ye çağrı: Suriye halkından vazgeçemeyiz

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna operasyon sinyalleri gündemdeyken Birleşmiş Milletler'den (BM) sınır bölgelerine insani yardımlarla ilgili çağrı yapıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye'ye Suriye'nin kuzeybatısına insani yardım ulaştırılması süresinin uzatılması çağrısında bulundu.

Rus gazeteci Muratov, Ukraynalı çocuklara yardım için Nobel madalyasını 103,5 milyon dolara sattı

Rus gazeteci Dmitri Muratov, Nobel Barış Ödülü'nü açık artırmada 103,5 milyon dolara sattı.

Bağımsız Novaya Gazeta'nın genel yayın yönetmeni Muratov, gelirin tamamının, savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı çocuklara yardım için kullanılacağını söyledi.

İsrail’de koalisyon dağılıyor, dört yılda beşinci kez seçime gidiliyor

İsrail'de koalisyon hükümetinin başbakanı Naftali Bennett, meclisin feshi için gelecek hafta oylama yapılacağını söyledi. İsrail, 4 yılda beşinci kez seçime gidecek.

İngiltere'de demir yolu işçilerinden son 30 yılın en büyük grevi

İngiltere, İskoçya ve Galler'de demir yolu işçileri son 30 yılın en büyük grevine çıktı. Perşembe ve Cumartesi günleri de sürecek greve 40 binden fazla işçi katılıyor.

İşçiler; işten çıkarmaların önlenmesini, ücretlerin makul oranda arttırılmasını, çalışma ve emeklilik koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

Gustavo Petro: Kolombiya'da silahlı örgüt ELN'den hükümetle barış görüşmelerine yeşil ışık

Kolombiya'da silahlı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), Gustavo Petro'nun ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından hükümetle barış görüşmelerine yeniden başlamaya istekli olduğunu açıkladı. 2016 Nobel Barış Ödülü sahibi eski Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos döneminde yapılan son barış görüşmesi de başkent Bogota'daki bir bombalı eylemin ardından sonlandırılmıştı.

Uzmanlardan Covid19 uyarısı: Yeni alt varyant akciğerleri hedef alıyor

Uzmanlardan Covid19 uyarısı: Yeni alt varyant akciğerleri hedef alıyor

İngiltere'de uzmanlar koronavirüs vakalarında artış yaşandığını belirtirken Omicron'dan türeyen yeni BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının baskın olduğuna işaret ediyor ve bu varyantların antikorlara karşı daha dirençli olduğundan şüphe ediyor.

İngiliz basınının aktardığına göre Tokyo Üniversitesi'nde bu alt varyantlar üzerine yapılan çalışmalar virüsün akciğeri hedeflediğini gösteriyor.

Hong Kong'un simgelerinden, yüzen restoran Jumbo battı

Hong Kong'un önemli simgelerinden olan Jumbo adlı yüzen restoran, yaklaşık 50 yıl boyunca hizmet verdiği limandan çekildikten birkaç gün sonra Güney Çin Denizi'nde kötü hava koşulları nedeniyle battı.


KISA DALGA’DAN

Hükümetin genişletmeyi düşündüğü plan kapsamında tarım alanları kiralandığında buraya kimler geliyor? Yerel üretici için bu neden tehdit? Türkiye’de tarım üretimi ne durumda? Mühdan Sağlam bu soruları ve Türkiye’nin tarım politikasını Prof. Dr. Bahadır Aydın’a sordu.