Sansür yasasına gözden geçirme ertelemesi

Sansür yasasına gözden geçirme ertelemesi

Uzun ve soğuk bir kışın ardından havalar ısındı derken kabus kendisini yeniden hatırlattı… Marmaris’te orman yangını çıktı. Çok konuşulan ve çok eleştirilen Suudi Prens Selman’ın Türkiye ziyareti dün başladı. Sansür yasa teklifinin Meclis'e gelmesi ertelendi. Parti grupları teklifi biraz daha müzakere edecek... Avrupa'da korona alarmı var... Gelişmeler Kısa Dalga Bülten'de...

23 HAZİRAN 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Marmaris'te orman yangını: Koruma altındaki Bördübet'in yüzde 20'si kül oldu

Uzun ve soğuk bir kışın ardından havalar ısındı derken kabus kendisini yeniden hatırlattı…

Marmaris'in Bördübet bölgesinde önceki akşam saat 20.00'de kızılçam ağaçlarla kaplı ormanda çıkan yangın gece boyunca devam etti. Havanın kararmasıyla durdurulan havadan müdahale dün sabah yeniden başladı. Yangına 20 helikopter ve 14 uçakla müdahale edildiği açıklanmıştı ancak CHP Milletvekili Burak Erbay, "Sadece 4-5 tane helikopter müdahale ediyor" dedi.

Orman Genel Müdürlüğü ( ise hava araçlarının neden aynı anda havada olmadığına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada “Dar bir hava sahasında rüzgar ve coğrafya gibi etkenleri de göz önünde bulundurduğumuzda aynı anda onlarca hava aracının çalıştırılması hava trafiğini ve can güvenliğini riske atar” denildi.

Yangında 400 hektar alanının zarar gördüğü belirtildi. Savcılık yangının çıkış nedeniyle ilişkin soruşturma başlattı.

Bu arada orman yangının sürdüğü sırada İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ‘dezenformasyon’ uyarısı yaparak resmi kanalların takip edilmesi istendi. Sosyal medyada yangınla ilgili kimi paylaşımlar için de soruşturma başlatıldı.

  • Avrupa’da yangın alarmı
  • Orman yangınlarına ne kadar hazırlıklıyız tartışmaları sürerken uzmanlar Avrupa'nın küresel ısınma nedeniyle bu yaz çok daha fazla yangına sahne olacağı konusunda uyarıda bulundu. AP ajansı konuyla ilgili çok sayıda uzmanla görüşecek hazırladığı haberinde bu yaz Avrupa için karanlık bir tablo çizdi.
  • Uzmanlar, 2022 yazının özellikle sıcak ve kuru olacağını, Avrupa çapında aniden çıkan yangın riskinin çok yüksek olduğunu vurguladı.

Sansür yasasının görüşmeleri ertelendi

Gazetecilerin günlerdir tepki gösterdiği dezenformasyon yasa teklifinin bu hafta Meclis’e gelmesi bekleniyordu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, kanun teklifinin partisinin girişimleri sonucu parti gruplarının daha fazla müzakere edebilmesi için ertelendiğini duyurdu.

Teklifle "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçu mevzuata eklenerek hapis cezası öngörülüyor.

Bu arada 11 basın meslek örgütünün çağrısıyla Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen gazeteciler ağır sansüre neden olacak yasa teklifinin geri çekilmesi talebini bir kez daha dile getirdi.

Yerel mahkeme, Yargıtay’ın Man Adası kararına direndi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Man Adası belgeleri’ ile ilgili açıklamaları sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve akrabalarına hakaret ettiği iddiasıyla açılan iki ayrı davada yerel mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına direnme kararı aldı. İstanbul Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi her iki davanın da kabulüne karar verirken toplamda Kılıçdaroğlu’nun 489 bin liraya tazminat ödemesine hükmetti.

Mısır Çarşısı davası: Hakkındaki beraat kararı bozulan Pınar Selek'ten açıklama

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 1998'de Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davada, sanıklar sosyolog Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında verilen beraat kararlarını bozdu.

Bu kararın ardından sanıklar, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yeniden yargılanacak.

BBC Türkçe'ye yazılı bir açıklama yollayan Pınar Selek, “Bu kararın hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Bu haksızlığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğim, edeceğiz” dedi.

Akşener: Kadın katillerine cesaret veriyorlar, yazıklar olsun

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Pınar Gültekin cinayetinde katil Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimi uygulanması hakkında "Kadın katillerine cesaret veriyorlar. Yazıklar olsun" dedi.

Yargıtay, askeri öğrencilere verilen müebbet hapis cezasını bozdu, tahliyeler başladı

Yargıtay, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sultanbeyli dosyası kapsamında tutuklanan ve müebbet hapis cezası verilen 66 askeri öğrenci hakkındaki kararı bozdu. Bu kararın ardından dava kapsamında cezaevinde olanlar serbest bırakıldı.

Psikoloji mezunlarına rehberlik öğretmenliği yolunu kapatan karar

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği'nin başvurusu üzerine, Danıştay'dan psikoloji bölümü mezunlarını yakından ilgilendiren bir karar çıktı.

Dernek, psikoloji mezunlarının rehber öğretmen olmalarını sağlayacak formasyon eğitimi almalarının iptali için başvurdu. Danıştay da bu yönde karar alarak düzenlemeyi durdurdu. Böylece psikoloji mezunlarının formasyon eğitimi alarak öğretmen olabilmesinin yolu kapandı.

Dernek’ten yapılan açıklamada atama bekleyen 700 bin öğretmen ve halen eğitim fakültelerinde okuyan 200 bin öğrenci olduğu hatırlatılarak tüm alanlarda formasyon eğitimi açılması “kamu yararına da değildir” denildi.


14 ilde hayvan kaçakçılığı operasyonu: Veterinerlerle birlikte 62 gözaltı

İstanbul merkezli 14 şehirde, egzotik ve yaban hayvan kaçakçılığı yaptıkları belirlenen şüpheliler arasında 2 veteriner hekim de olduğu öğrenildi. Şüphelilerin hayvanları 10 ile 50 bin TL arasında değişen fiyatlara satmaya çalıştığı belirtildi.


EKONOMİ


Petrol fiyatları düştü, benzinde indirim bekleniyor

Petrol fiyatları, varil başına yüzde 4'ün üzerinde geriledi. ABD ham petrolünde ise daha sert kayıplar yaşanırken düşüşler yüzde 6'ya dayandı.

Türkiye’de ise peş peşe zam yapılan benzin fiyatlarında 25 kuruş indirim yapılması bekleniyor.

NTV'nin haberine göre, fiyat değişikliklerinin ne zaman ve ne kadar olacağı ile ilgili son karar henüz verilmedi..

Motorin grubunda fiyat değişikliği beklenmiyor.

Tüketici güveni dibi gördü

Tüketici güven endeksi haziranda aylık olarak yüzde 6.2 düşüş kaydetti. Mayıs ayında 67.6 olan endeks, haziran ayında 63.4’e düşerek tarihi seviyelere geriledi.

Zincir marketlere yargıdan net

Rekabet Kurumu, geçen yıl ekim ayında 5 zincir markete ve bir yağ şirketine toplamda 2.6 milyar TL’lik idari para cezası vermişti. Migros, Carrefoursa, BİM ve Savola gıda karara karşı yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Rekabet Kurumu bu davaların reddedildiğini duyurdu.

İngiltere'de enflasyon 40 yılın zirvesinde

İngiltere'de yıllık enflasyon yüzde 9,1'le son 40 yılın en yüksek düzeyine yükseldi. İngiltere Merkez Bankası enflasyonun bu yıl yüzde 11'i aşacağını öngördü.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


Prens Selman Türkiye’de

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin İstanbul'da görülen cinayet davasının Riyad'a devredilmesi sonrası Türkiye ile Suudi Arabistan arasında başlayan yakınlaşma süreci derinleşiyor. Ankara'nın geçmişte Kaşıkçı cinayetinin emrini vermekle itham ettiği Suudi Arabistan veliaht prensi Selman dün Türkiye’ye geldi. Selman ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Beştepe'de resmi törenle karşıladı.

Türkiye ziyareti öncesinde Mısır'da temaslarda bulunan Selman, 30 milyar dolarlık yatırım taahhüdünde bulundu.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi'nin ofisinden yapılan açıklamada da iki liderin, "bölgedeki iki önemli güç arasındaki bağlar ve ABD Başkanı Joe Biden'ın önümüzdeki ay bölgeye düzenleyeceği ziyaret dahil bir dizi konuyu istişare ettiği" kaydedildi.

Afganistan'daki depremde en az 1000 kişi öldü

Afganistan'da dün 6,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Afet Yönetimi Bakan Yardımcısı deprem sonucu en az 1000 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Taliban yetkilileri özellikle ülkenin doğusuna bir an önce yardım gönderilmesi çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'ne göre Afganistan'da son 10 yılda meydana gelen depremlerde 7 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Ülkede depremlerin yılda ortalama olarak 560 kişinin ölümüne neden olduğu düşünülüyor.

'Tahıl koridoru'ndan ilk gemi geçiyor

Türkiye ile Ukrayna ve Rusya arasında yürütülen "kırmızı hat diplomasisi" olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Gıda krizinin çözülmesi, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü ticari gemilerin tahliyesi, Borispol Havalimanı'nda kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçakların Türkiye'ye emniyetle ulaşımı gibi konuları ele almak üzere Milli Savunma Bakanlığından bir askeri heyet Rusya'ya gitmişti. Askeri heyetlerin görüşmesinin ardından günlerdir bekleyen Türk kuru yük gemisi, Ukrayna limanından ayrıldı. “Bu gemi , Rus ordusu ve ayrılıkçıların kontrolündeki Ukrayna’nın Mariupol limanından ayrılan ilk yabancı gemi oldu.

İngiltere’de AİHM kararları uygulanmasın yasası

Bazı sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından engellenen İngiltere hükümetinden yeni bir adım geldi. Hükümet, İnsan Hakları Yasası'nda AİHM kararlarının "gerekli görülmesi halinde" uygulanmamasının önünü açacak bir değişiklik teklifini parlamentoya sunacak. İnsan hakları savunucuları tepkili.

FARC liderleri insanlığa karşı suçlara karıştıklarını kabul etti

Kolombiya'da toprak reformu için 52 yıl silahlı mücadele veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri ile hükümet arasındaki çatışmalara dahil olan aktörlerin yargılandığı Kolombiya Özel Barış Mahkemesi'nin (JEP) oturumları sürüyor.

Eski askerlerin dünya çapında ses getiren cinayet itiraflarının ardından, son oturumda da FARC'dan çarpıcı bir itiraf geldi. Yedi eski örgüt lideri, savaş suçlarındaki sorumluluklarını kabul etti.

Eski liderler, örgütün 52 yıl boyunda fidye için binlerce sivili kaçırılması ve siyasetçilerin rehin alınması dahil, insanlığa karşı suçlardan sorumlu olduğunu söyledi.Kolombiya'da yapılan barış anlaşması kapsamında, Özel Barış Mahkemesi ile işbirliği yapan eski örgüt üyeleri hapis cezası almıyor. Bunun yerine mahkemenin kurbanlarla birlikte belirleyeceği adalet mekanizmalarına katılmaları gerekiyor.

Fransa’da tesettür mayo gerilimi

Fransa'daki İslam tartışması, Danıştay'ın tesettür mayo kararıyla yeniden alevlendi. Fransız Danıştayı, bir kentte belediye havuzlarında kadınların tesettür mayoyla (burkini) girmesini yasakladı. Fransa İçişleri Bakanı kararı "Sekülerizm ve her şeyden öte Cumhuriyet için bir zafer" olarak niteledi. İnsan hakları kuruluşları ise ayrımcılık nedeniyle yasağa tepki gösterdi.

Avrupa’da yeniden korona alarmı

Covid-19 önlemlerinin neredeyse tamamının kaldırıldığı Avrupa, birçok ülkede artan vaka sayıları nedeniyle yeniden alarma geçti.

Uzmanlar, güçlendirici doz aşı yaptırma oranlarının da çoğunlukla düşük olması nedeniyle ölümlerin artmasından endişeleniyor. The Guardian gazetesinin derlemesine göre, Portekiz, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Yunanistan, Hollanda ve Danimarka'daki vaka sayıları artışa geçmiş durumda. En yoğun vaka artışının Portekiz'de görüldüğü, ülkenin dünyadaki en yüksek yeni vaka oranlarına sahip olduğu belirtiliyor.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach da, "yaz dalgasının bir gerçeklik haline geldiğini" söyleyerek, bağışıklık sistemi güçsüz kişilere dördüncü doz aşı çağrısı yaptı.

Danimarka hükümetinden bugün açıklamada 50 yaş üzerine sonbaharda dördüncü doz aşı tavsiyesi verildi.

Covid-19'a karşı mRNA aşısı üreten ABD merkezli Moderna şirketi, varyanta özel bir aşıyı ağustos ayında dağıtmaya hazır olacaklarını açıkladı


KISA DALGA’DAN

Pervin Metin, “Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli? Hangi kritik hatalardan uzak durulmalı” sorularına cevap arayıp, bu eğitimin çocuğun gelişim sürecinde ne denli önem taşıdığını uzmanlarla konuşuyor.