ÖZGE MUMCU AYBARS

ÖZGE MUMCU AYBARS

515”, “505”, “511”

ÖZGE MUMCU AYBARS


“515” sembollü Haşimi Aşireti / Çetesi ile “505” sembollü El Şabani Suriyeli Aşireti / Çetesi ve 511 Uteybe Aşireti / Çetesi. Tiktok’u yaygın olarak kullanıyorlar. Araçlarının arkasına, 'El-Hevâşim 515' (Haşimiler 515) yapıştırmasını ekliyorlar veya sosyal medya paylaşımlarında 515’i kullanıyorlar.

Ocak 2022’de, Adana’nın Seyhan ilçesinde ellerinde satır ile sopalarla yürüyen Suriyeli sığınmacılar haber oldu. Eşgalleri belirlenen 20 kişi gözaltına alındı. Bu 20 kişi, haklarında yapılan işlem sonucunda sınır dışı edilmek için İl Göç İdaresi’ne teslim edildi. Ardından Nevşehir’de olaylar yaşandı ama herhangi bir yasal işlem yapıldığına dair bir bilgi bulunmuyor…

515 sembolünün, kodunun veyahut sayısının, geniş bir coğrafyaya yayılan Arap aşiretlerine özgü bir rakam olduğu belirtiliyor. Bu grup bir çok haber sitesinde “Arap Irkçısı ve Türk karşıtı” olarak ele alınıyor. Bu grubun veyahut çetenin, “Osmanlı’ya isyan eden Haşimileri” sembolize ettiği, aynı zamanda Arap Milliyetçiliği savunucuları olan Al Naim, Kariyş, Seliym, Heziyl ve Kenani aşiretlerinin de sembolü olduğu da ifade ediliyor. Özetle, Suriye Arap Aşiretlerinin oğullarından oluşan ve 1916’da Hüseyin bin Ali liderliğinde, tarihçilere göre İngilizlerin desteğiyle Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanan Haşimi Arap Devleti’nin destekleyicileri…

Kısa not, Haşimi Arap Federasyonu ise 1958’de Irak ve Ürdün Haşimi Krallıkları arasındaki birliktelikten bir araya gelen ve ömrü altı ay süren bir devletti.

Bu yazıyı neden Temmuz 2023’te yazıyorum?

Bu grup, çete, adını ne verirsek verelim, yeniden sosyal medyada aktif hale geldiler. Ayın başlarında önce Adapazarı Tığcılar’da görüldüler – yine bir TikTok videosuyla. 11 çete üyesi yakalandı, haklarında sınır dışı kararı çıkarak İl Göç İdaresi’ne teslim edildiler. Bunu takiben Gaziantep Şahinbey’de “Türkler kadınlara saldırdı, biz de oradaydık.” paylaşımı yine TikTok’tan gelince tepkiler yağmaya başladı. Benzer şekilde Kayseri’de, Suriye’nin Deyirzor kentinden geldiklerini belirten yine 515 Haşimi’ler ile ilgisi olan “Deyirzor’un Çocukları”nınsopalarla tehdit ettiği videosu da TikTok’a düştü.

505 Haşimi Çetesi’yle ilgili haberlerin sayısı aslen oldukça az. 505 sembollü çetenin insan kaçakçılığıyla ilgili olduğu iddiaları sosyal medyada dolaşıyor. Ancak Kayseri haberi ardından bir TikTok videosuna, sınır tellerini kesiyorlar diye yer veren ODATV, bu çetenin hangi ilde sınır teli keserek “insan kaçakçılığı” yaptığının haberini yapmamış. Buraya da bir soru işareti koyayım. Haberlerin çoğu daha çok ODATV’nin veya Yeniçağ’ın TikTok paylaşımlarını takiben çıkardığı haberlerden oluşuyor.

Yazı yazılırken, 511 Uteybe Aşireti / Çetesi haberlere düştü. TikTok’ta paylaşım yapan bu oluşumun Konya’da ÖSO bayraklarıyla yürüyüş yaptığı haberi gündeme düştü.

Tüm bu olayların farklı illerde üst üste gelişi, akıllarda soru işaretleri yaratıyor elbette. Haliyle sorular muhtelif ama kamuoyunda yer alan kısıtlı bilgi bu soruları da yanıtlamaya yetmiyor…

Örneğin:

- Sınır dışı edilenler hangi ülkeye gönderildi?

- “515 Haşimi”lerin vb grupların başında nasıl bir yapılanma var? Belirli bir ağ etrafında oluştuğu düşünülebilecek bu grupların yöneticileri var mıdır? Varsa kimlerdir ve kimlerle bağlantılıdır?

- Bu yöneticileri destekleyen ve koruyup kollayan başka “güçler” var mıdır?

- Son dönemde, Suriye Lideri Beşşar Esat ile görüşme için “kapalı değiliz” diyen Erdoğan’ın yeni Suriye politikası hangi yönde olacaktır? 2022’de Erdoğan Mayıs seçimlerinden sonra “sıkıntılı olan ülkelerle ilişkileri yeniden ele alabiliriz” demişti, bu da bir not. Bunu Mısır ile Suriye’yi kastederek yanıtlamıştı. Ancak Suriye ile arka planda görüşmeler devam etse dahi, ön planda görüşmelerin henüz başlamayacağını, Suriye’nin şu anki koşullar değişmedikçe masaya oturmayacağını da biliniyor.

- Buna bağlı olarak son soru, 2022’de TikTok’ta ortaya çıktıktan sonra ortadan kaybolan 515 Haşimiler, 505 El Şabani, 511 Uteybe vs neden kaybolup, neden yeniden ortaya çıkmışlar ve neden provokatif içerikli videoları paylaşmaya başlamışlardır?

- MİT, İçişleri Bakanlığı ile İl Göç İdaresi bu konuda ne yapmaktadır? Sadece TikTok videolarından haberlerden, kimliği belirsiz ve provokatif sosyal medya hesaplarından mı haber alacağız?

Akla gelen sorular buraya ekleyerek, umalım: üst üste olan bu gelişmeler hali hazırda bıçak sırtı olan sığınmacı ve sığınmacı karşıtlığını besleyen zincirleme olayların başlangıcı olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
ÖZGE MUMCU AYBARS Arşivi
SON YAZILAR