Bahar kokulu köfte

Bu haftaya ne yazık ki çok değerli bir ismin kaybıyla başladık. Ali Sirmen hem çok değerli bir aydın hem de bir gastronomi uzmanı olarak basın tarihimizde önemli yeri olan bir isimdi. Kendisini saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

Haftanın gerisi nispeten bildiğimiz gibi geçiyordu, işte Allah'ın emaneti yüzlerce evi olan adaylarla, Anayasa Mahkemesi başkanının Hukuk fakültesi mezunu olmayışı ile falan uğraşıyorduk ki dün gece Moskova'dan gelen korku filmi gibi görüntüler yayıldı. Ben bu yazıyı yazarken daha tam ölü ve yaralı sayısı belli değildi.

Biz konumuza dönelim. Bir köfte tarifi vereceğim bugün sizlere. Aslında bana ait eski bir tarif bu. Esinlenme noktam Midilli'de yediğim bir sosisti, içerisinde limon kabuğu olmasını çok beğenmiştim. Zaman içerisinde de bu fikri kullanarak bir köfte tarifi geliştirdim açıkçası. Hatta üşenmedim bu hafta bu köftenin tarifini video olarak da çektim, https://youtu.be/6XKncO2l9H4?si=pIFSAjuZzZeKId6m adresinden izleyebilirsiniz.

Bu hafta ne çekeceğim konusunda da instagram sayfamda ufak bir anket yaptım. Bahar kokulu köfte bir oy farkla önde kaldı, önümüzdeki hafta da yeni tarif olarak oylamadaki diğer aday olan Enginar Flan tarifini hem çekeceğim hem de yazacağım. Bu hafta ilk niyetim bu tarifi yazmaktı aslında ama video çekimi için hazırlanırken mahalledeki manavda enginar bulamadım. Pek çarem kalmamıştı açıkçası.

Bir de limon ve birçok meyve daha uzun dayansın diye üzerlerine parafin sıkılarak saklanabiliyor, limon kabuğu rendelemeden önce üzerine bir bardak kadar kaynamış suyu gezdirir ve kağıt havluyla kurularsanız bu katmandan kolayca kurtulabilirsiniz. Bunu yapmanızı tavsiye ederim.

Malzemeler (4-6 kişilik)

-750 gram dana kıyma (döşten çekilmiş tercih edebilirsiniz, kuzu, dana veya ikisi karışık olabilir)

-1 yumurta

-2 dilim kuru ekmek veya 1 kahve fincanı kadar ekmek kırıntısı

-2 iri diş sarımsak

-1 limon

-1 çay kaşığı kuru kekik

-1 tatlı kaşığı kuru fesleğen

-1 çay kaşığı karbonat

-1 çay kaşığı tuz

-Taze çekilmiş karabiber

Bahsettiğim üzere limonun kabuğunu rendelemeden önce sıcak suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Limon kabuklarını rendelerken içteki beyaz kısma çok girmemeye özen gösterin, oralar tadı biraz acılaştırır. Limon kabuğunu ince bir rende ile rendeledikten sonra yine aynı rendeyle sarımsakları da rendeleyin. Eğer etimek tarzı kuru ekmek dilimleri kullanacaksanız, küçük bir poşete koyun ve elinizle eze eze incecik bir kırıntı haline getirin. Bayat ekmek tercih edecekseniz blender da kullanabilirsiniz.

Bütün malzemeleri hazır edince, bir karıştırma kabında kıymayla birlikte tüm malzemeleri ekleyip, her şey birbirine iyice karışana kadar en az 5 dakika yoğurun.

Eğer karbonat kullanıyorsanız, o zaman benim önerim onun kimyasal reaksiyonlarını yapmasına zaman tanımak için en az 4 saat buzdolabında saklamanız. Kullanmıyorsanız da köfte harcınızı sıkılaşması için bir 15-20 dakika buzdolabında bekletebilirsiniz.

Sonrasında köfte harcınızı dolaptan çıkarın, istediğiniz şekilde ve boyutta köftelerinizi oluşturun, yağsız tavada veya mangalda köftelerinizi zevkinize göre pişirin. Çok lezzetli olacağını göreceksiniz.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi
SON YAZILAR