Çoban Salata'nın İtalyancası: Panzanella

Önümüzdeki hafta yine sert bir sıcak dalgası bekleniyor. İklim krizi maalesef hayatlarımızın artık önemli bir gerçeği, belki de en önemli gerçeği. Havanın bu kadar sıcak olduğu zamanlarda ağır yemeklerden olabildiğince kaçınmakta fayda var.

Öyle olunca bugün sizlere çok sevdiğim ve çok basit bir salatayı tarif olarak yazacağım. Panzanella, İtalya'da Floransa kökenli ve tarihçesi 1500'lü yıllara uzanan bir salata.

Geleneksel olarak panzanella domates, soğan, ıslatılıp suyu tekrar sıkılmış bayat ekmek, zeytinyağı ve sirke ile hazırlanır. Salatalık ve fesleğen de sıklıkla eklenen malzemelerdir.

Bunların haricinde bu salatada mozzarella, marul, semizotu, ton balığı, ançuez, kereviz sapı, haşlanmış yumurta gibi pek çok malzeme de kullanılabilir. Ancak Floransa'nın geleneksel tariflerinde bu malzemeler bulunmamaktadır.

Hazırlanış olarak baktığınızda bizim çoban salataya çok benzer bir salata, içerisine ben bayat ekmek yerine kruton kullanıyorum, o şekilde de daha lezzetli olduğunu düşünüyorum.

Malzemeler:

-1 adet kırmızı soğan (orta boy, incecik piyazlık doğranmış)

-4 adet salkım domates

-250 gram çeri domates

-4 adet salatalık

-Yarım demet fesleğen

-300 gram mümkünse ekşi mayalı ekmek

-6 yemek kaşığı zeytinyağı

-1 yemek kaşığı kırmızı üzüm sirkesi

-tuz, taze çekilmiş karabiber

Ekmeği yaklaşık 1 cm'lik küpler halinde kesin, 3 kaşık zeytinyağı, tuz ve karabiberle karıştırın. Bir tavada kızartın. Salkım domatesleri küp küp doğrayın. Çeri domatesleri büyüklüğüne göre ikiye veya dörde bölün. Salatalıkları dilimleyin. Fesleğenlerin yapraklarını da elinizle ikiye bölün.

Tüm malzemeleri büyük bir kasede karıştırıp soğuk soğuk servis yapabilirsiniz.

Bugün ODTÜ Mezunlar günü için okulumdayım, hatta bu satırları da sınıfta yazdım, geçen hafta da yazmıştım tekrar yazayım, ODTÜ'de mezuniyetin yeri Devrim Stadyumu'dur.

Güzel bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar