Evde Kolay Ekmek: Focaccia

Hayat pahalılığı öyle bir boyuta geldi ki, artık başka hiç bir şey gündemimizi uzun süre meşgul edemez oldu. Akaryakıt fiyatlarının bir senede neredeyse 4 katına çıkması zaten herkesi etkiliyor, arkadaşlarımla konuşurken hepimizin yakındığı şey, bir ürüne verilen paranın bir mantık sınırı vardı ve artık onu kaybettik. Bu şu demek, bir ürünü alırken onun piyasadaki benzerlerinin de fiyatları hakkında bir fikir sahibi olurduk, ürünün fiyatı mantıklı mı, o ürüne o para verilir mi, bunu rahatlıkla kafamızda analiz edebilirdik. Artık bunu yapamıyoruz, çünkü hiç bir ürünün fiyatları mantık sınırları içinde kalmadı.

Büyüklerimiz bizi hala aldıkları önlemler sayesinde sadece dar gelirlinin sıkıntı yaşadığı ile avutuyorlar sağ olsunlar. Ülkenin yüzde kaçı o dar gelirli sınıfında, onu düşünen pek yok.

Neyse, ben yine bir sinir harbiyle giriştim ilk satırlara, konumuzun dışına uçtuk gittik. Efendim bugün konumuz evde yapabileceğiniz en kolay ekmeklerden birisi, focaccia.

Bu aralar zaman zaman oğlumla yemek tarifleri izliyoruz, onun ilgisini genellikle hamurlu tarifler çekiyor, oyun hamurları gibi oynamaktan keyif aldığı için diye tahmin ediyorum. Son zamanlarda bana yardım etmeye de başladı, beraber pizza hazırlamak mesela ciddi bir keyif.

Yine geçen hafta cumartesi sabahı sevgili eşimin bir online toplantıya girmesi sonucu oğlumuzu oyalamak için haydi gel ekmek yapalım dedim. Birlikte yapmanın en kolay olduğu ekmeklerden birisi olarak aklıma focaccia geldi.

Birkaç farklı tarifi denemiş ve yazmış biri olarak, un ağırlığının yüzde 64-65'i civarında su kullanıldığı zaman focaccia'nın en iyi sonucu verdiğini düşünüyorum. Ekmeğin dokusu ve lezzeti gerçekten bir başka oluyor.

Sonrasında kişisel Instagram hesabımda burada da görmüş olduğunuz fotoğrafı paylaşarak bu tarifi ister misiniz diye sorduğumda, bir tane yanlış bastığını söyleyen arkadaşım dışında (bilmem artık) herkes evet oyu verdi, bu haftanın yazı konusu da böylece belli oldu.

Focaccia hazırlarken üzerine yapacağınız süslemelerle de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bunun örnekleri için google'da focaccia art yazıp arayabilirsiniz, çok hoş fikirler göreceksiniz.

Malzemeler:

-500 gr un

-325 ml ılık su

-10 gr tuz

-5 gr toz şeker

-2 yemek kaşığı zeytinyağı

-10 gr kuru maya

Bu tarifi iki türlü yapmak mümkün. Birincisi, hızlı olanı, o zaman 10 gr kuru maya kullanıp bir iki saat mayalama yapılıyor. Daha lezzetli olan uzun süreli soğuk mayalanan hali için ise, 2 gr kadar kuru maya ile mümkünse en az 24, ideal olarak 48 saat buzdolabında mayalama yapmak gerekiyor.

Focaccia'yı hazırlamak için büyük bir plastik veya cam kaseye suyu koyun. İçerisine maya ve şekeri koyup karıştırın. 10 dakika kadar bekleyin. Sonrasında diğer kuru malzemeleri ve zeytinyağını ekleyip bir tahta kaşıkla iyice karıştırın. Her şey iyice karışınca tezgaha alıp bir parça yapışkan ama pürüzsüz bir hamur oluşana kadar yaklaşık 10 dakika yoğurun. Bu kısmı elbette hamur yoğurma ucu takılmış bir mikser ile de yapabilirsiniz.

Hamurunuzu yoğurmayı bitirince, zeytinyağı ile yağlanmış bir kaba yerleştirin, üzerini streç filmle hava almayacak şekilde kapatın. Hızlı olanı yapacaksanız en az 1 saat oda sıcaklığında hamur iki kat olana kadar bekleyin. Uzun süreli olanı yapıyorsanız, yine streç filmle kapatın ve buzdolabına alın.

Pişirme öncesi fırınınızı önceden 220 dereceye ısıtın (turbo). Eğer uzun mayalama yaptıysanız, hamuru en az 3-4 saat önce buzdolabından çıkarın. Yaklaşık 30x20 cm genişliğinde ve 3-4 cm derinliğinde bir fırın kabını (borcam veya seramik olabilir ama en iyi sonuç metal olanlarla alınıyor) 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ile yağlayın. Hamuru alın ve tepsiye yerleştirin. Tepsinin tüm köşelerine kadar çekiştirerek hamuru genişletin. Hamurun üzerini yine streç filmle örtüp yarım saat kadar kabarmaya bırakın. Eğer hamuru tepsiye yayarken çok geri kaçıyorsa hamurunuz biraz soğuk demektir, bir yarım saat üzeri kapalı olarak fazladan beklemeniz gerekebilir.

Son olarak, yeniden kabarmış olan hamurun üzerine iki yemek kaşığı zeytinyağı serpin, iki elinizin parmaklarıyla hamurun üstüne bastırarak cepler oluşturun. Son olarak üzerine bir iki tutam tuz gezdirin, varsa biraz biberiye yaprağı ile süsleyin. 220 derecedeki fırında üzeri hafifçe kızaracak kadar 20 ila 25 dakika civarı pişirin. Varsa bir ızgara teki üzerine alıp soğumasını bekleyin.

Focaccia özellikle sandviçlerde, veya zeytinyağına tek başına banarak bile olağanüstü oluyor. Hepinize tavsiye ediyorum.

Keyifli bir pazar günü dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar