Fakir adamın makarnası: Aglio e Olio

Önceki haftalarda başladığım makarna tarifleri serisinde bu hafta itibariyle size seviye atlatmaya karar verdim. Makarna benim gözümde yapması en basit yemeklerden, ilkokul üçüncü sınıftayken ilk yaptığım yemek oluşu ile bir tür göz ağrısı (sevgili ablam ile yapmıştık, tek başıma olsa cesaret edemezdim o yaşımda). Son dönemde de bu makarna serisi ile bayağı bir makarna konusunda hem araştırma hem de deneme yapıyorum, o nedenle de özellikle sos konusunda kendimi bayağı geliştirdim.

En az iki makarna tarifi daha gelecek haftalarda karşınızda olacak, çalışmaları sürdürüyorum. Ama bu aralar en çok beğendiğim makarnalardan birisini size anlatacağım. Aglio e olio. Yani, sarımsak ve zeytinyağlı. Sadece onlar değil, biraz da acı biber ve maydonoz. Bütün malzeme bu. Ufak doğruyorsunuz, sosu doğru hazırlayıp makarna suyu da kullanarak bağlıyorsunuz ve 10 dakikada inanılmaz lezzetli ve düşük maliyetli bir yemeği masaya koyuyorsunuz. Nasıl yapacağınızı anlattığım video yayında. Buradan da ayrıntılı şekilde yazacağım.

Malzemeler (1 kişilik):

- 125 gram spagetti veya linguini

- 1 iri diş sarımsak

- 5 yemek kaşığı zeytinyağı

- 1 ufak acı biber veya acı pul biber

- 1 avuç maydonoz

- 1 tatlı kaşığı tuz

- Taze çekilmiş karabiber (ki ben videoda koymayı unuttum)

Bu makarnayı ben tek kişilik olarak tarif edeceğim, siz kişi sayısına göre miktarları ayarlayabilirsiniz. Sarımsak, acı biber ve maydanozları yemeğe başlamadan hemen önce ince ince kıyın ve kullanıma hazır edin. Sos hızlı hazır oluyor, kesip biçmeye zamanımız olmayacak. Bu arada eğer sarımsak bol seviyorsanız daha çok kullanın, acı çok isterseniz basın acıyı, ya da hiç kullanmayın, bu tarifi sevdiğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Önce makarna konuşalım, videoda ve ton balıklı makarna tarifinde de anlattığım üzere makarnayı ne tür seçtiğiniz burada önemli. Biraz daha maliyetli bir üretim tekniği olan bronz kalıpla üretilmiş olan makarnalar genellikle burada ciddi bir avantaj sağlıyorlar. Burada videoda da bahsettiğim için yazayım, yerli üretici olarak Pastavilla son dönemde özel seri olarak bronz kalıpla üretilmiş makarnaları oldukça erişilebilir fiyatlara büyük marketlerde satıyor. Bu tür makarnaların özelliği dışlarındaki pürüzlü yüzeyin sosun daha iyi tutunmasını sağlaması ve makarna suyuna daha fazla nişasta bırakması, o nişastalı su da yine sosun koyulaşmasına ciddi destek sağlıyor.

Bir tencereye 1 litre su doldurun (3-4 kişilik yapacaksanız 2 litre veya daha fazla su kullanın. Su kaynadığında içerisine 1 veya 2 tatlı kaşığı tuz ilave edin ve ardından makarnayı da tencereye alın. Makarnayı yapışmaması için biraz karıştırın. Makarnanızın paketindeki pişirme süresinden bir dakika kısa pişirip son noktayı tavada

Tavanızın altını orta ateşte yakın ve ısınmaya başlayınca önce zeytinyağını, biraz ısınınca da sarımsakları ilave ederek hafif hafif soteleyin. Bir dakika kadar sonra (eğer isterseniz bir kaşık makarna suyu ilave ederek sarımsakların yanmasına karşı bir önlem de alabilirsiniz). Daha sonra acı biberleri de tavaya alın ve tavadaki ateşi biraz hafifleterek sotelemeye devam edin.

Ara ara makarnalarınızı kısa bir karıştırın, birbirine veya tencereye yapışmasın. Acı biberlerden 3-4 dakika sonra maydonozu da tavaya alın ve ateşi biraz artırın. Makarna paketinde yazan pişme süresinden bir dakika önce makarnanın pişmesini test edin, dişe biraz gelmeli ama çok sert olmamalı. Bu noktada makarnayı tavaya alabilirsiniz. Suyunu süzmeyin, dökmeyin, o su bizim sosun kıvamı için çok önemli.

Makarnalar tavaya girdikten sonra hızlı bir şekilde karıştırmaya başlayın. Malzemeler makarnayla karıştıkça, makarna suyundan 2'şer büyük kaşık veya yarım kepçe kadar alıp sosa ilave edin. Bolca karıştırmaya devam esin, eğer yapabiliyorsanız benim videoda yaptığım şekilde makarnayı tavada sallayarak karıştırın.

Buradaki amaç, sosu yoğunlaştırmak ve bağlamak. Bu hızlı karıştırmalar da zeytinyağı ile nişastalı makarna suyunun birbiriyle emülsifiye olmasını sağlıyor. Birbirine normalde karışmayan sıvıların (su ve yağ) bol karıştırma sonucu aralarına giren havanın da yardımıyla aynı bir mayonez gibi koyulaşmasına emülsifiye olmak diyoruz. Videoda da göreceğiniz üzere bol bol karıştırdıkça sosumuz hızla kıvamlı ve koyu bir sosa dönüşüyor.

Eğer isterseniz bu aşamada karabiber de ekleyip Aglio e olio makarnanızı servise alabilirsiniz. Bu makarna üzerine peynir rendesi konmuyor. Başlıkta da yazdım, bu tam bir fakir adam makarnası, eğer isterseniz bazı tariflerde gördüğüm biraz zeytinyağı ile kızarmış ekmek kırıntıları ilavesiyle de servis edilebilir. Ben açıkçası sade halini çok beğendim. Bu kadar yazmamın uzun olmasına da bakmayın, su kaynadıktan sonra 10 dakikada yemeği hazır edebiliyorsunuz.

Keyifli bir pazar günü geçirmenizi diliyorum. (Kısa Dalga)

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi
SON YAZILAR