Fırında kızarmış patates: Dışı çıtır çıtır, içi yumuşak

"Şşşt X, X..."

Haftanın bence en ilginç sahnesi buydu. Elon Musk'ın neden koyduğu belirsiz isimli evladı X AE A-XII'ye Erdoğan'ın top hediye etme çabası. Toplantı çıkışı çocukcağız neredeydi o da bir başka tartışma konusu.

Neyse, bu ara artık ekonomiyi yazmanın bir anlamı kalmadı. Olan oldu, faiz artışları bile kuru yeterince frenleyemiyor. Olan oldu diyorum ama olan da bize oldu. Her yaptığımız alışverişi "ne?" diye düşünerek tamamlıyoruz. Örneğin az önce gözlük camı sipariş ettim, 3 sene önceki fiyatına göre yaklaşık 10 kat daha pahalıya sipariş ettim tamamen aynı ürünü. Şimdi artık mesela evde hardal üretmeyi bile düşünüyorum. Geçen hafta burada yazdığım döner tarifi de mesela döner isteyenlere dışarıya göre çok daha sağlıklı ve uygun fiyatlı bir seçenek. Lezzeti de şahane.

Neyse asıl bahsetmemiz gereken şeyi de atlamayalım, 21 maçtır yenilmeyen Kadın Milli Voleybol takımımız, sizi nasıl övelim nasıl alkışlayalım bilemez hale getirdiniz bizi. Biz sizi hak edecek ne yaptık yahu, bu nasıl keyifle izlenen bir takım? Bu kadar dominant bir takımı izlememizde emeği olan herkese, bu takımda yer alan harika sporcularımızın hepsine tek tek teşekkür etmek lazım. Oğlumun sınıfında, daha ilkokul 2'de bile kız çocukları sınıfa voleybol toplarıyla geliyor, bu bile onların ne kadar büyük bir başarı elde ettiğini anlatmaya yeter.

Bugün size evde neredeyse her yemeğin yanına yakışacak bir patates kızartması tarifi vereyim istedim. Patates kızartması dediğime de bakmayın, aslında fırında pişiriyorum. Bahsettiğim tüm adımları üşenmeden yaparsanız, dışı çıtır çıtır içi yumuşak nefis bir patates.

Bu arkadaşı hazırlaması da kolay, lezzeti de çok güzel. Her türlü ızgara yemeğinin yanına enfes yakışıyor. Hatta aynı formülle tatlı patates ile de yapabilirsiniz, sadece pişme süreleri çok az fark edebilir o kadar. Tatlı patates bizde genellikle balık yanı yancısı, oğlum 2-3 yaşından beri balığı tatlı patates ile yer, oradan gelen bir alışkanlık. Hatta tatlı patatesleri tepsiye dizip aşağıda anlatacağım şekilde 15 dakika pişirip üzerine balığı koyup tamamlayabilirsiniz, inanılmaz yakışıyor bence.

Malzemeler:

-3 büyük patates
-2 yemek kaşığı zeytinyağı
-1 tatlı kaşığı tuz
-1 çay kaşığı karabiber
-1 çay kaşığı tatlı toz biber
-1 çay kaşığı toz sarımsak

Patatesleri soyun ve yaklaşık 1'er cm kalınlıkta dilimleyin. Bu dilimleri de uzunlamasına 1'er cm kalınlığında keserek patates çubukları haline getirin. Patateslerinizi su dolu büyük bir kaseye alın ve en az 30 dakika bu suda bekletin.

Suda bekletme konusu çok önemli, çünkü patatesin dışındaki nişastayı suya geçirip dışının daha bir çıtır çıtır olmasını sağlayacak.

Bu sürenin sonunda patatesleri bir süzgece süzün, soğuk suyla iyice durulayın. Patatesleri temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın. Bu kurulama da çok önemli, hem daha iyi kızarmasını sağlayacak, hem de yağ ve baharatların akıp gitmesini engelleyecek bu aşama.

Patatesleri kuru bir kaseye alın, yağ ve baharatları da ekleyip iyice karıştırın. Tüm patateslerin baharatlarla iyice kaplanmasını sağlayın. Ben toz sarımsak ve toz biber dedim ama mesela eğer elinizde varsa taze sarımsak, taze kekik ve parmesan peyniri gibi bir kombinasyonla da çok harika sonuç alabilirsiniz. Buralarda biraz sizin yaratıcılığınıza kalıyor konu. Baharatlanan patatesleri bir fırın tepsisine düzgün şekilde yerleştirin, birbirlerine çok değmemeleri ve tek kat olmalarına dikkat edin.

Önceden 200 dereceye ısıtılmış fırına patatesleri yerleştirin. Yaklaşık 20-25 dakika sonra çıkarın ve bir maşa yardımıyla patatesleri ters çevirin. Bir 15-20 dakika daha pişirin. Patatesleriniz güzel bir altın sarısı-kahverengi tonu alınca fırından çıkarın. Gerekiyorsa üzerine sıcakken biraz tuz daha ekleyin.

Bu tarifi denedikten sonra bir daha patatesleri kızartmakla uğraşmayacaksınız. Mutlaka deneyin derim.

Harika bir hafta sonu dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
EVREN AYBARS Arşivi