Başörtüsü satrancı

Başörtüsü satrancı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtü teklifi siyaseti hareketlendirdi ve iktidarla bir satranca dönüştü… / Sansür yasası görüşmeleri sürüyor… / Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı: Bu kış 10 liranın altında sebze-meyve olmayacak… / Akaryakıta zam üstüne zam… Avrupa’da elektriksiz günler geliyor… / Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

6 EKİM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtü teklifi siyaseti hareketlendirdi ve iktidarla bir satranca dönüştü.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartacakları kanun teklifini gündeme getirmişti. CHP de önceki gün teklifi Meclis’e sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu teklife anayasa değişikliği çağrısıyla yanıt verdi. Erdoğan, "Eğer dürüstsen, samimiysen, temel bir insan hakkı olan başörtüsü meselesini ülkenin gündeminden kati şekilde çıkarmakta kararlıysan, gelin çözümü yasa değil anayasa düzeyinde sağlayalım” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Erdoğan’ın konuşmasının hemen ardından "Sayın Cumhurbaşkanımızın grup toplantısında verdiği talimatı aldık. Anayasa değişiklik teklif taslağı hazırlama çalışmalarımıza başlıyoruz" açıklaması yaptı..

CHP'li Özgür Özel'den Erdoğan'ın 'Anayasa' çıkışına yanıt: Yeni Anayasa, yeni Meclis'in işi olacak

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Twitter'dan Erdoğan'ın açıklamasına yanıt verdi. Özel, şunları söyledi: "Meclis'e sunduğumuz kanun teklifimiz AKP'de rahatsızlık yarattı. Desteklememek için Anayasa değişikliği önerip başka değişiklikler için fırsat kolluyorlar. Her gün Anayasayı çiğneyen bir anlayışla anayasa değiştirecek halimiz yok. Yeni Anayasa, yeni Meclis'in işi olacak.”

Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan'a Özgür Özel'in cevabı soruldu. Erdoğan, "Olacağı buydu zaten. Bunlar dürüst değil" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın Anayasa değişikliği teklifine yanıt

Bu gelişmelerin ardından ardından Kılıçdaroğlu, sosyal medyadan bir açıklamada daha yaptı. Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Başörtülü kadınların hak ve özgürlüklerine kavuşması için önerdiğimiz bu kanuni zırhı sen destekle Erdoğan; eğer arkasında yine kurnaz bir ajanda çıkmazsa tabii ki Alevi vatandaşlarımız dahil, hak ve özgürlükler konusunda getireceğiniz öneriye her türlü desteği vermeye hazırız. Bu kullandığın zehirli dili de artık bırak, çok çirkin bir üslubun var. Türkiye için iyi bir şey yapmaya çalışıyoruz. Senin yasakçı zihniyetine rağmen, özgürlükler getirmeye çalışıyoruz."

TİP'li Ahmet Şık'tan CHP'ye başörtü göndermesi: Sağcılığın panzehiri sağcılık değil

Erdoğan'ın başörtü için Anayasa değişikliği çağrısının ardından tartışmalara TİP Milletvekili Ahmet Şık da katıldı. Ahmet Şık, “Demek ki neymiş; sağcılıkla sağcılaşarak mücadele edemezsin. Sağcılığın panzehiri sağcılık değildir" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a tazminat ödeyecek: '6 milyar lirayı beşli çeteye peşkeş çektin' sözünün bedeli 50 bin TL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, Kılıçdaroğlu'nun "6 milyar lirayı 5'li çeteye peşkeş çektin" açıklaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açtığı davada mahkemenin 50 bin TL tazminata karar verdiğini açıkladı.

Dezenformasyon yasasında iki madde geçti

"Dezenformasyonla Mücadele Yasası" adıyla ifade edilen, ancak ağır bir sansüre neden olacağı için eleştirilen kanun teklifinin görüşmelerine devam ediyor. Kanun teklifinin ilk iki maddesi Genel Kurul'da kabul edildi. Buna göre, internet haber sitelerinde çalışanlar basın mensubu sayılacak ve basın kartı için İletişim Başkanlığı’na başvurabilecek. Radyo, televizyon, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personeli de basın kartı alabilecek.

Değişen ikinci maddeyle internet haber siteleri de süreli yayın tanımı kapsamına alınacak. Toplam 40 maddeli teklifin görüşmeleri sürerken.

Akademisyen ve avukat Kerem Altıparmak’tan çarpıcı bir uyarı geldi. Altıparmak, düzenlemelere göre sosyal medya şirketlerini hizaya getirme çabasının sonuç verebileceğini ve Twitter'ın kapanabileceğini belirtti.

Akşener: 20 sezonluk final sezonu geldi, çattı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TÜİK'in rakamlarıyla bile enflasyonun yüzde 83,45'e ulaştığını belirterek enflasyonun 1 yılda 4 kattan fazla arttığını söyledi. Meral Akşener, Meclis'te yaptığı konuşmada, "20 sezonluk keyifsizce uzatılmış bir dizinin final sezonu sonunda geldi, çattı. Hiç merak etmeyin, o sene bu sene" dedi.

CHP'nin yurt çıkmayan öğrenciye barınma desteği teklifi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

CHP'nin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara yerleştirilemeyen öğrencilere her ay asgari ücretin yarısı kadar karşılıksız barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

11 bölge sit alanı ilan edildi, 4 ilde kamulaştırma yapıldı, 1 ilde bazı olanlar orman sınırı dışına çıkarıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre Adana, Antalya, Bitlis, Muş, İstanbul, İzmir, Van ve Ağrı sınırları içinde bulunan 11 bölgedeki doğal sit alanları "kesin korunacak hassas alan" ilan edilirken, Ankara, Bartın, Giresun ve Gaziantep'de bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararı verildi. Sinop'un Durağan ilçesinde de bazı alanların orman sınırları dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

Grip vakaları artıyor, eczanelerdeki grip aşısı yeterli mi?

Uzmanlar, maske, mesafesiz ilk kış için grip uyarısı yaparken, grip aşısı tartışması sürüyor. 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan kişiler grip aşısından ücretsiz faydalanıyor. Bu grubun dışında kalanlar 243 TL ücretle grip aşısına ulaşıyor. BBC Türkçe’ye konuşan uzmanlar, Türkiye’de riskli grupta yer alan yaklaşık 10 milyon kişiye yetecek sayıda grip aşısı olmadığını değerlendiriyor. Bakan Koca ise aşıların yeterli olduğunu söylemişti. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı ise aşikarın tükendiğini belirtiyor.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e konuşan Prof. Dr. Tevfik Özlü, güncel verilere göre Türkiye’de grip vakalarında artış yaşandığını söylüyor ve şu bilgileri veriyor:

“2021’de böyle olmadı çünkü o dönem koronavirüs önlemleri nedeniyle solunum enfeksiyonlarını da görülmedi. Şu anki analizler Türkiye’de grip vakalarının arttığını gösteriyor. Özellikle önümüzdeki ay daha çok artmasını bekliyoruz. “

EKONOMİ

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı: Bu kış 10 liranın altında sebze-meyve olmayacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun rakamlarına göre eylül ayında gıda enflasyonu aylık bazda 2, yıllık bazda ise yüzde 93 arttı. Kış aylarının gelmesiyle birlikte meyve ve sebze ürünlerinin fiyat etiketlerinde hızlı bir yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor.

NTV’ye konuşan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, kış aylarında fiyatlarda hızlı artış olabileceğine yönelik uyarı yaptı.

Tavşan, "2 lira, 3 lira, 5 liralar yok artık... Hiçbir ürün 10 liranın altına düşmez " dedi.

Devletin borç stoku artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılına ilişkin "devlet hesapları" verilerini açıkladı. Devletin brüt borç stokunun Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'ya (GSYH) oranı 2021 yılında yüzde 41,8'e yükseldi. Genel devlet toplam harcamaları 2021 yılında 2 trilyon 358 milyar 179 milyon TL'ye çıktı.

Zam üstüne zam

Benzin ve motorine dünden itibaren geçerli olmak üzere zam yapılmıştı. Benzinin litresine 62 kuruş, motorinin litresine ise 1 lira 10 kuruş zam gelmişti. Bugün yeniden zam bekleniyor. Zam oranı benzinde 74 kuruş, motorinde 1 lira 39 kuruş olacak.

Türkiye'de bir ilk: İlk kadın ticaret ve sanayi odası başkanı Kütahya’dan seçildi

TOBB’a bağlı oda ve borsalarda yapılan seçimlerde bu yıl bir ilke imza atılarak, Türkiye’nin ilk kadın ticaret ve sanayi odası Başkanı Kütahya’dan seçildi

Esin Güral Argat, resmi olmayan sonuçlara göre 14 meslek komitesinin tamamında başarı sağladı.

AB ülkeleri yeni asgari ücret yasasını onayladı: İnsani şartlarda yaşamasını sağlamalı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, asgari ücretlerin düzgün bir yaşam standardı sağlayacak seviyelere yükseltilmesi için hazırlanan yasaya onay verdi.

AB üyesi 27 ülkenin 21'inde asgari ücret uygulaması bulunuyor.

Danimarka, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Avusturya, Finlandiya ve İsveç'te ise ücretler toplu iş sözleşmesi müzakereleri sonucu belirleniyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Putin dört Ukrayna bölgesinin ilhakını onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, referandum yapılan Ukrayna topraklarının ilhakına ilişkin tasarıyı imzaladı. Böyle bu bölgelerin ilhak süreci böylece tamamlanmış oldu.

Rusya'nın ilhak ettiği dört bölge, Ukrayna'nın uluslararası hukukça tanınan topraklarının yaklaşık beşte birini oluşturuyor.

Rusya; bu dört bölgede referandumlar düzenlemişti. Tartışmalı referandumlarda ezici çoğunluğun Rusya'ya katılımdan yana oy kullandığı açıklanmıştı.

ABD'den Ukrayna'ya: Ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız

ABD Başkanı Biden’ Ukrayna’ya 625 milyon dolarlık ek yardım açıkladı. Kiev'e sağlanan toplam askeri desteğin miktarı 17,5 milyar dolara çıktı.

Biden'ın Zelenski ile görüşmede, ABD'nin Rusya'nın Ukrayna'da ilhak ettiği bölgeleri hiçbir zaman tanımayacağını temin ettiği belirtildi. Biden'ın ayrıca, Ukrayna'yı Rusya saldırganlığından korumak için "ne kadar sürerse sürsün destekleme" sözü de verdiği bildirildi.

AB'den Rusya'ya ilhak yaptırımı

Avrupa Birliği (AB) büyükelçileri, Rusya'ya yönelik yeni bir yaptırım paketi üzerinde uzlaştı. Bu, AB'nin Şubat'taki işgalin ardından Rusya'yı hedef alan sekizinci yaptırım paketi olacak. Yapılan açıklamaya göre, üzerinden anlaşılan yaptırım paketi, Rus petrolünün üçüncü ülkelere deniz yoluyla taşınmasında tavan fiyat uygulanmasını öngörüyor.

İthalat yasağı listesine kağıt, plastik ve sigara gibi ürünlerin de eklenmesini içeren paket, Rus kuruluşlarına bilgi teknolojisi, mühendislik ve hukuk hizmetleri sunulmasını da yasaklıyor.

AB elektrik kesintilerine hazırlanıyor

AB Komisyonu, enerji krizi ve Ukrayna savaşı nedeniyle Birlik ülkelerinde geniş kapsamlı elektrik kesintileri meydana gelebileceğini açıkladı. Komisyon, Birlik ülkelerine acil yardım sağlamak için hazırlık yapıyor.

Almanya'da protestolar: 100 binden fazla kişi sokağa çıktı

Almanya'da yükselen enerji fiyatları ve federal hükümetin Ukrayna savaşında izlediği tutuma karşı düzenlenen protestolar Almanya'nın doğusundaki3 Ekim Yeniden Birleşme Günü kutlamalarına damgasını vurdu.

3 Ekim'de doğu eyaletleri olan Thüringen, Saksonya, Saksonya-Anhalt, Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern'de düzenlenen protestolara resmi verilere göre 100 binden fazla kişi katıldı.

İran'da katıldığı gösteriden sonra kaybolan 17 yaşındaki genç kadın ölü bulundu

İran'da Jîna Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve tüm ülkeye yayılan eylemler, devam ediyor.

İran'da katıldığı eylem sırasında kaybolan 17 yaşındaki Nika Shakarami, 10 gün sonra Tahran'daki bir hastanenin morgunda bulundu. Shakarami'nin darp edilerek öldürüldüğü ortaya çıktı

Güney Kore ve ABD, Japon Denizi'ne füze fırlattı

Kuzey Kore salı günü Japonya üzerinden bir füze denemesi yapmıştı. Bundan bir gün sonra Güney Kore ordusundan yetkililer de dört kısa menzilli füzenin Japon Denizi'ndeki hedeflere atıldığını söyledi.

Ancak Güney Kore yapımı bir füze denemesi başarısız oldu. Atıldıktan kısa bir süre sonra düşen füzenin, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmaya neden olmadığı belirtildi.

Angelina Jolie'den Brad Pitt'e aile içi şiddet suçlaması

Ünlü oyuncu Angelina Jolie, eski eşi Brad Pitt'in kendisine ve çocuklarına şiddet uyguladığını öne sürdü. İddialar, çiftin davalık olduğu şatoyla ilgili mahkeme belgelerinde yer aldı. Pitt cephesi iddiaları yalanladı.

NASA, Mars'ta 'UFO enkazı' buldu

NASA'da çalışan bilim insanları, Mars'ta "UFO enkazı" olarak tanımladıkları bir cisim görüntüledi. Bilim insanları, buldukları cismin devamının olabileceğini belirterek araştırmalara başladı.

Elon Musk'tan geri adım: Twitter'ı satın alacak

Twitter'ı satın almaktan vazgeçen Elon Musk, bir kez daha karar değiştirdi. Musk, Twitter'ı 44 milyar dolara almak için yaptığı anlaşmaya uyacağını beyan etti.

KISA DALGA’DAN

Alev Özkazanç, Kısa Dalga'da yayınlanan "Arka Pencere" serisinde yayınlanan 12 podcast’ın metinlerini kitaplaştırdı. Özkazanç, Kemal Göktaş ile feminizm karşıtı hareketlerin yükselişini ve erkeklik krizi konularını konuştu.